State Games: Baseball dates and rosters

Posted by Andy Durham on June 5, 2009 at 10:46 am under Amateur, High School | 3 Comments to Read

We have a lot of local kids involved, be sure to check all of the rosters…….

COMPETITION SITES: UNC Charlotte & Hopewell High School, Charlotte

COMPETITION DATES: Wednesday, June 17-Sunday, June 21

EAST SENIORS
1 Michael Bass Fairmont
2 Bryan Bass Northern Durham
3 Eric Brady Green Hope
4 Josh Darroch South Granville
5 Ethan Strickland Triton
6 Ben Fish Rocky Mount
7 Walker Gourley Eastern Wayne
8 John Wooten Eastern Wayne
9 Tanner Merritt Greenville Rose
10 Chris Diaz Apex
11 Bryant Noteboom Smithfield-Selma
12 Ryne Frankoff Apex
13 Brian Goodwin Rocky Mount
14 Tyler Joyner Northern Nash
15 Houston Hawley Apex
16 Justin Sommers Laney
17 Jeff Farrell Laney
18 Aaron Stull Croatan
19 Stephen Hales Harnett
20 Jake Strickland Hunt
COACHES
22 Mike Joyner Smithfield-Selma
21 Kenny Meekins (Asst.) Manteo
23 Steve Clark (Asst.) Richlands
24 Bruce Protor (Asst.) Princeton

WEST SENIORS
1 CA Clayton Providence
2 Phillip Miclat West Rowan
3 Jake Kane Asheville
4 Chaz Frank Central Davidson
5 Matt High Anson
6 Nathan Hyatt Brevard
7 William Head Asheville
8 Connor Scarborough High Point Christian
9 Sean Pope North Mecklenburg
10 Logan Self Wesleyan Christian
11 Seth Mahaffey Parkland Magnet
12 Hunter Ridge SW Randolph
13 Luke Brown North Buncombe
14 Ethan Ogburn SW Guilford
15 Nick McBride Ragsdale
16 Nick Lomascolo Lake Norman
17 Alex Swim NW Guilford
18 Trevor Leonard Central Davidson
19 Tyler Tewell Butler
21 Josh Harris Jordan-Matthews
COACHES
24 Matt Neville Asheville
23 Jamie Billings (Asst.) Hopewell
20 Pete Hardee (Asst.) Watauga
22 Jason Smith (Asst.) Southern Alamance

REGION 5
1 Luke Dunlap East Forsyth
2 Ryan Mayhew West Forsyth
3 Austin Blake Reagan
4 Brock Hudgens Southwest Guilford
5 Ben Currie West Forsyth
6 Parks Jordan Glenn
7 Kelly Secrest North Davidson
8 Zach MacAneney Western Alamance
9 Desean Anderson Ragsdale
10 Connor Andrus RJ Reynolds
11 Austin Brice Northwood
12 Brandon Culbreth Reagan
14 Bennett Hixson Ragsdale
15 Jonathan Holt West Forsyth
16 Stephen Mekita Northwest Guilford
17 Cal Sutphin Southwest Guilford
18 Josh Tobias Southeast Guilford
22 Ben Fultz Ragsdale
23 George Carter Northern Guilford
24 Matt Wade Northwood
COACHES
13 Jamie Mabe Reagan
21 Glen Hunt (Asst.) Bishop McGuiness
20 Mike Lovelace (Asst.) Mount Tabor
19 Dan Tricarico (Asst.) East Davidson

REGION 1
1 Cameron Peed Lawrence Academy
2 Stephen Scott Williamston
3 John Hunter Perquimans
4 Ethan Cochran South Central
5 Evan Holten Lawrence Academy
6 Tommy Houmard J.H. Rose
7 Scott Jennings Camden
8 Dillon Ross D.H. Conley
9 Bryan Quintard J.H. Rose
10 Warren Harvey J.H. Rose
11 Chad Whithead Lawrence Academy
12 Scott Edge Lawrence Academy
13 Wesley Warren North Pitt
14 Heath Rogerson Williamston
15 Dustin Spruill Perquimans
16 Jordan Deloatch D.H. Conley
17 Landon Elks D.H. Conley
18 Ryan Gupton D.H. Conley
19 Brandon Warren Hertford County
24 Chase McDonald J.H. Rose
COACHES
22 Hank Tice Williamston
20 Ryan Meadows (Asst.) North Pitt
21 Jason Mills (Asst.) D.H Conley
23 Mickey Drew (Asst.) Camden

REGION 2
1 Jonathan Campbell West Carteret
2 Eric Dubose C.B. Aycock
3 Joshua Frederick Eastern Wayne
4 Colton Fulghum Eastern Wayne
5 Damon Hoggard West Carteret
6 Scott Johnson JT Hoggard
7 Ryan LaGrange EA Laney
8 Ryan Springle East Carteret
9 Jordan Betts New Hanover
10 Jeff Bouton JT Hoggard
11 Scott Coleman Havelock
12 Ryan Cranmer Croatan
13 Jonathan Kelly Ashley
14 Trevor Kelly Ashley
15 Dalton Knight West Carteret
16 Joshua Lovick Kinston
17 Connor Narron C.B. Aycock
18 Taylor Stanley Clinton
23 Rookie Davis Dixon
24 Jeffrey Gause West Brunswick
COACHES
19 Robby Lasater West Carteret
20 Scott Jones (Asst.) Greene Central
21 Ryan Whitney (Asst.) West Craven
22 Joey Keefe (Asst.) North Duplin

REGION 3
1 William Prince Wilson Fike
2 Ryan Allen Oxford Webb
3 Zach Lee Wilson Hunt
4 Dylan Brown Smithfield-Selma
5 Tate Parrish Smithfield-Selma
6 Benton Moss Rocky Mount
7 Justin Manning Holly Springs
8 Travis Long Fuquay-Varina
9 Michael Green Knightdale
10 Matt Hamm Cary Academy
12 Josh Abshire Wakefield
13 Hobbs Johnson Rocky Mount
14 Dillon Bass South Johnson
15 Jacob Baker Garner
16 Kyle Shields Southern Nash
18 Kevin Rose Smithfield-Selma
19 Brandon Wilson Cary Academy
20 Sam Strickland Wilson Hunt
21 Carlos Rodon Holly Springs
22 DJ Thomas Durham Riverside
COACHES
23 Joey Worley Knightdale
11 Ray Pope (Asst.) Cary Academy
24 Jon Smith (Asst.) Wilson Hunt
17 Rod Whitesell (Asst.) Holly Springs

REGION 4
1 Alejandro Lopez Triton
2 Brandon Chance Triton
3 Mike Huculak Jack Britt
4 Britt Kuchen Pine Forest
5 Johnathon Cribb Grays Creek
6 Ricky Holden Richmond County
7 Juan Gloria Pine Forest
8 Beret Proctor Whiteville
9 Brandon Browne Grays Creek
10 Kyle Hufham Waccamaw Academy
11 Dillon Maples Pinecrest
13 Brian Taylor Harnett Central
14 James Baldwin Pinecrest
15 Ronald Thompson West Columbus
17 Jimmie Davis Whiteville
19 Luke Bullard Richmond County
20 Dillon Frye Lee County
21 Luis Renville Hoke County
23 Curt Britt Scotland County
24 Thomas Williams Lumberton
COACHES
16 Tom Willoughby Pine Forest
18 Brett Harwood (Asst.) Whiteville
22 Jeff Hewitt (Asst.) Pinecrest
12 Joey Miriello (Asst.) Triton

REGION 6
1 Mikal Hill Mallard Creek
2 Brandon McWhirter Butler
3 Logan Ratledge Ardrey Kell
4 Preston Troutman East Rowan
5 Jake Watson Charlotte Christian
6 Maverick Miles South Rowan
7 Brad Elwood Piedmont
8 Brandon Burris Mt. Pleasant
9 Brett Austin Providence
10 Alex Baker Ardrey Kell
11 Eric Brenk Concord
12 Ryan Butler Ardrey Kell
13 Jon Crucetti West Rowan
14 Caleb Cunningham South Mecklenburg
15 Brian Holberton Myers Park
16 Trey Laney Charlotte Christian
17 Ty Linton Charlotte Christian
18 Ryan Mas Butler
19 Zach Simpson West Rowan
20 Taylor West Northwest Cabarrus
COACHES
22 Milton Flow Piedmont
23 Bryan Tyson (Asst.) Mt. Pleasant
24 Terry Tucker (Asst.) South Stanley
21 David Wright (Asst.) West Rowan

REGION 7
1 Aaron Attaway Patton
2 Ryan Harrold Wilkes Central
3 Tyler Poole Hickory
5 Tyler Jordan North Iredell
6 Cal Hardee Watauga
7 Cody Reid South Caldwell
8 Scott Gambill West Wilkes
9 Evan Gray Ashe County
10 William Nantz Mooresville
11 Lukas Lassalle Alexander Central
12 Austin McLamb Surry Central
13 Chris Fine Patton
14 Micah Bryan East Wilkes
15 Tyler Barnett Hickory
16 Branson Christopher Hickory
17 Johnathan Gray South Caldwell
18 Robert McKinney Fred T. Ford
19 Ethan Suarez Statesville
20 Jake Beaver Mooresville
21 Jake Barr Starmount
COACHES
4 Terry Johnson Wilkes Central
23 Chad Parker (Asst.) Statesville
22 Mike McCann (Asst.) Starmount
24 Ronnie Pruitt (Asst.) Ashe County

REGION 8
1 Tyler Coan Brevard
2 Conner Cox Enka
3 Nick Houser R.S. Central
4 Ryan Jones A.C. Reynolds
5 Loren King East Henderson
6 Michael Mathis Brevard
7 Walton Shepherd Tuscola
8 Eli Miller McDowell
9 Ben Morris R.S. Central
10 Joey Duncan McDowell
11 Tyler Hopkins McDowell
12 Cody Jones Enka
13 Alex Ledford T.C. Roberson
14 Billy Lirely Tuscola
15 Joel McKeithan T.C. Roberson
16 Drew Reynolds East Rutherford
17 Dakotah Thomas East Rutherford
18 JM Spangler R.S. Central
19 Phillip Treadway A.C. Reynolds
20 Sam Turner Asheville
COACHES
22 Chris White R.S. Central
21 Bill Hillier (Asst.) Asheville
24 Brian White (Asst.) Chase
23 Mike Anderson (Asst.) Enka


  • how said,

    does wil myers not make this list when he’s projected to go in the top 15 of the draft?

  • dweeb said,

    I heard that Myers had a conflict and didn’t try out.

  • sportsfan2 said,

    isnt Al one of the Region 5 coaches?