The “New Drew” at 50 past 2: Pasteur’s most recent football bracket predictions

Posted by Andy Durham on November 6, 2009 at 3:04 pm under High School | Comments are off for this article

These are the most recent Drew Pasteur bracket seeding numbers(2:50pm), before the real ones hit on Saturday afternoon and to get it all and more, just go to www.fantastic50.net or Click Here.

Drewie Pasteur, the former mathematics and logistics student at N.C. State and now the college professor in Ohio, has stacked them and racked them for this recent edition of the brackets for the HS football playoffs:

4AA Bracket Predictions

E1) Wake Forest-Rolesville (10-0, Capital 4A #1)
E2) Jack Britt (10-0, Mid-South 4A #1)
E3) Lumberton (8-2, Southeastern 4A #2)
E4) Hoggard (6-4, Mid-Eastern 4A #2)
E5) Broughton (5-5, Capital 4A #2)
E6) Pinecrest (8-2, Southeastern 4A #3)
E7) Fuquay-Varina (8-2, Tri-Nine 4A #3)
E8) Wakefield (6-4, Capital 4A #3)
E9) South View (6-4, Mid-South 4A #3)
E10) Leesville Road (7-3, Capital 4A #4)
E11) Jordan (6-4, PAC 4A #4)
E12) Millbrook (6-4, Capital 4A #4)
E13) Garner (6-4, Greater Neuse River 4A #4)
E14) Cary (5-5, Tri-Nine 4A #4)
E15) Seventy-First (5-5, Mid-South 4A #4)
E16) Panther Creek (5-5, Tri-Nine 4A #4)

W1) Butler (10-0, Southwestern 4A #1)
W2) Richmond (10-0, Southeastern 4A #1)
W3) Olympic (9-1, MEGA 3A/4A #1)
W4) Mallard Creek (9-1, I-Meck 4A #1)
W5) Page (9-1, Metro 4A #2)
W6) West Forsyth (9-1, Central Piedmont 4A #2)
W7) Independence (9-1, Southwestern 4A #2)
W8) West Charlotte (6-4, I-Meck 4A #2)
W9) Providence (7-3, Southwestern 4A #3)
W10) Vance (4-6, I-Meck 4A #3)
W11) Lake Norman (7-3, I-Meck 4A #4)
W12) North Mecklenburg (7-3, I-Meck 4A #4)
W13) East Mecklenburg (6-4, Southwestern 4A #4)
W14) Northwest Guilford (5-5, Piedmont Triad 4A #4)
W15) East Forsyth (5-5, Piedmont Triad 4A #4)
W16) Hopewell (5-5, I-Meck 4A #4)

4A Bracket Predictions

E1) Southern Durham (10-0, PAC 4A #1)
E2) Harnett Central (10-0, Greater Neuse River 4A #1)
E3) Dudley (10-0, Metro 4A #1)
E4) Middle Creek (10-0, Tri-Nine 4A #1)
E5) New Hanover (9-1, Mid-Eastern 4A #1)
E6) Hillside (8-2, PAC 4A #2)
E7) Holly Springs (8-2, Tri-Nine 4A #2)
E8) Southeast Raleigh (8-2, Greater Neuse River 4A #2)
E9) Terry Sanford (8-2, Mid-South 4A #2)
E10) Person County (6-4, PAC 4A #3)
E11) Rose (6-4, Mid-Eastern 4A #3)
E12) Smithfield-Selma (5-5, Greater Neuse River 4A #3)
E13) Purnell Swett (7-3, Southeastern 4A #4)
E14) Athens Drive (7-3, Tri-Nine 4A #4)
E15) Pine Forest (6-4, Mid-South 4A #4)
E16) East Wake (5-5, Greater Neuse River 4A #4)

W1) Reynolds, R.J. (10-0, Central Piedmont 4A #1)
W2) Ragsdale (10-0, Piedmont Triad 4A #1)
W3) Alexander Central (9-1, Northwestern 3A/4A #1)
W4) Reynolds, A.C. (9-1, Mountain Athletic 3A/4A #1)
W5) Porter Ridge (7-3, Southern Carolina 3A/4A #1)
W6) Glenn (9-1, Piedmont Triad 4A #2)
W7) High Point Central (8-2, Piedmont Triad 4A #3)
W8) Mount Tabor (7-3, Central Piedmont 4A #3)
W9) Western Guilford (5-5, Metro 4A #3)
W10) Sun Valley (8-2, Southern Carolina 3A/4A #4)
W11) Watauga (7-3, Northwestern 3A/4A #4)
W12) East Gaston (6-4, MEGA 3A/4A #4)
W13) North Davidson (6-4, Central Piedmont 4A #4)
W14) Davie (5-5, Central Piedmont 4A #4)
W15) Smith, Ben L. (5-5, Metro 4A #4)
W16) Roberson (4-6, Mountain Athletic 3A/4A #4)

3AA Bracket Predictions

E1) Triton (9-1, Eastern Carolina 3A #1)
E2) Gray’s Creek (9-1, Cape Fear Valley 3A #1)
E3) Hunt (8-2, Big East 3A #1)
E4) West Brunswick (7-3, Waccamaw 2A/3A #1)
E5) South Johnston (9-1, Eastern Carolina 3A #2)
E6) Westover (9-1, Cape Fear Valley 3A #2)
E7) Rocky Mount (6-4, Big East 3A #2)
E8) Chapel Hill (6-4, Carolina Six 3A #2)
E9) Southern Nash (8-2, Big East 3A #3)
E10) Western Alamance (8-2, Mid-State 3A #3)
E11) South Central (8-2, Coastal 3A #3)
E12) Aycock (8-2, Eastern Carolina 3A #3)
E13) Byrd (7-3, Cape Fear Valley 3A #3)
E14) Williams (5-4-1, Mid-State 3A #4)
E15) Orange County (5-5, Carolina Six 3A #4)
E16) Western Harnett (4-6, Cape Fear Valley 3A #4)

W1) Brown (10-0, South Piedmont 3A #1)
W2) Northern Guilford (10-0, Mid-State 3A #1)
W3) Forestview (9-1, Big South 3A #1)
W4) Northeast Guilford (8-2, Mid-Piedmont 3A #1)
W5) Marvin Ridge (8-2, Southern Carolina 3A/4A #1)
W6) Charlotte Catholic (7-3, MEGA 3A/4A #1)
W7) South Point (9-1, Big South 3A #2)
W8) Hickory Ridge (6-4, South Piedmont 3A #2)
W9) North Forsyth (5-5, Mid-Piedmont 3A #3)
W10) Anson (7-3, Southern Carolina 3A/4A #4)
W11) Erwin (7-3, Mountain Athletic 3A/4A #4)
W12) Crest (6-4, Big South 3A #4)
W13) Weddington (5-5, Southern Carolina 3A/4A #4)
W14) Freedom (5-5, South Mountain 2A/3A #4)
W15) Robinson (5-5, South Piedmont 3A #4)
W16) Eastern Guilford (4-6, Mid-State 3A #4)

3A Bracket Predictions

E1) Cardinal Gibbons (10-0, Carolina Six 3A #1)
E2) Hertford (10-0, Northeast Coastal 2A/3A #1)
E3) Havelock (10-0, Coastal 3A #1)
E4) West Craven (9-1, Coastal 3A #2)
E5) Eastern Alamance (9-1, Mid-State 3A #2)
E6) Southern Guilford (6-4, Mid-Piedmont 3A #2)
E7) East Rowan (8-2, North Piedmont 3A #3)
E8) Southern Vance (5-5, Carolina Six 3A #3)
E9) Washington (6-4, Coastal 3A #4)
E10) Ledford (6-4, Mid-Piedmont 3A #4)
E11) McMichael (5-5, Mid-State 3A #4)
E12) White Oak (5-5, Coastal 3A #4)
E13) South Brunswick (4-6, Waccamaw 2A/3A #4)
E14) Webb (4-6, Carolina Six 3A #4)
E15) Jacksonville (4-6, Coastal 3A #4)
E16) Currituck (2-8, Northeast Coastal 2A/3A #4)

W1) Hibriten (10-0, Northwestern 3A/4A #1)
W2) West Rowan (10-0, North Piedmont 3A #1)
W3) Asheville (9-0-1, Mountain Athletic 3A/4A #1)
W4) Tuscola (9-0-1, Appalachian 2A/3A #1)
W5) Burns (5-5, South Mountain 2A/3A #1)
W6) South Rowan (9-1, North Piedmont 3A #2)
W7) Franklin (9-1, Appalachian 2A/3A #2)
W8) Northwest Cabarrus (8-2, South Piedmont 3A #3)
W9) Hunter Huss (7-3, Big South 3A #3)
W10) R-S Central (8-2, South Mountain 2A/3A #4)
W11) West Henderson (6-4, Appalachian 2A/3A #4)
W12) Carson (6-4, North Piedmont 3A #4)
W13) Hickory (6-4, Northwestern 3A/4A #4)
W14) West Iredell (5-5, North Piedmont 3A #4)
W15) Harding (4-6, MEGA 3A/4A #4)
W16) Concord (4-6, South Piedmont 3A #4)

2AA Bracket Predictions

E1) Southwest Edgecombe (10-0, Eastern Plains 2A #1)
E2) East Duplin (10-0, East Central 2A #1)
E3) Reidsville (10-0, Mid-State 2A #1)
E4) South Granville (8-2, Carolina Nine 2A #1)
E5) Northwood (9-1, Carolina Nine 2A #2)
E6) Northside-Jax (8-2, East Central 2A #2)
E7) Bunn (8-2, Northern Carolina 2A #2)
E8) High Point Andrews (7-3, Piedmont Athletic 2A #2)


Comments are closed.