Update on NCHSAA playoffs from NCHSAA.org and Coach Ben

Posted by Andy Durham on February 27, 2010 at 11:20 pm under High School | Comments are off for this article

All info from www.nchsaa.org and from Coach Ben….

NCHSAA REGIONAL BASKETBALL TOURNAMENTS SET TO BEGIN IN GREENVILLE, GREENSBORO

CHAPEL HILL– The North Carolina High School Athletic Association’s regional basketball tournaments will get on Tuesday as the state’s prep teams continue the
road toward the state championships.

Sectional winners from the East will be going to Greenville for the 20th straight year, for the Eastern Regionals. The men’s games will be played at Minges Coliseum on the campus of East Carolina University, while the women’s contests are set for J.H. Rose High School. In the west, teams will be going to Greensboro for the second consecutive year, with games at the Greensboro Coliseum Special Events Center and Fleming Gymnasium at the University of North Carolina at Greensboro.

University Health Systems of Eastern Carolina, the city of Greenville and the Greenville Convention and Visitors Bureau are the Eastern Regional primary sponsors. The Greensboro Sports Commission and Greensboro Area Convention and Visitors Bureau
assist with the Western Regional.

The winners from the regional tournament games will advance to the state championship contests. The 96th men’s championships and the 39th renewal of the
women’s finals will be held at the Dean E. Smith Center on the University of North Carolina campus and Reynolds Coliseum at North Carolina State University, scheduled for March 13. The 1-A and 3-A finals will be at the Smith Center while the 2-A and 4-A championships are set for Reynolds Coliseum.

On Monday, March 8, a press conference for the state championships will be held at the Radisson Research Triangle Park. The head coaches of each of the competing teams and other school officials will on
hand to preview the upcoming games.

NORTH CAROLINA HIGH SCHOOL ATHLETIC ASSOCIATION 2010 REGIONAL BASKETBALL TOURNAMENT PAIRINGS

Eastern Regionals-Men Williams Arena at Minges Coliseum, East Carolina University

Class 1-A
Tuesday, March 2, 7 p.m.: Weldon (25-1) vs. Goldsboro (21-7)
Tuesday, March 2, 8:30 p.m.: Pender (26-1) vs. Perquimans (18-10)
Saturday, March 6, 11 a.m.: championship

Class 2-A
Wednesday, March 3, 7 p.m.: Hillsborough Cedar Ridge (23-2) vs. Clinton (24-6)
Wednesday, March 3, 8:30 p.m.: Kinston (25-4) vs. Pittsboro Northwood (19-6)
Saturday, March 6, 1 p.m.: championship

Class 3-A
Thursday, March 4, 7 p.m.: Northern Guilford (25-2) vs. Rocky Mount (21-3)
Thursday, March 4, 8:30 p.m.: Winterville South Central (27-1) vs. Northeast Guilford (18-10)
Saturday, March 6, 3 p.m.: championship

Class 4-A
Friday, March 5, 7 p.m.: Fayetteville Terry Sanford (29-0) vs. Wilmington New Hanover (20-7)
Friday, March 5, 8:30 p.m.: Durham Riverside (25-3) vs. Raleigh Millbrook (24-4)
Saturday, March 6, 5 p.m.: championship

Eastern Regionals–Women J.H. Rose High School, Greenville

Class 1-A
Friday, March 5, 7 p.m.: Williamston (27-0) vs. Cape Hatteras (18-5)
Friday, March 5, 8:30 p.m.: Saxapahaw River Mill (31-4) vs. South Robeson (22-4)
Saturday, March 6, 5 p.m.: championship

Class 2-A
Tuesday, March 2, 7 p.m.: Burlington Cummings (23-2) vs. Bertie (24-4)
Tuesday, March 2, 8:30 p.m.: East Bladen (27-0) vs. Bunn (20-6)
Saturday, March 6, 11 a.m.: championship

Class 3-A
Wednesday, March 3, 7 p.m.: Winterville South Central (26-4) vs. Cameron Union Pines (22-6)
Wednesday, March 3, 8:30 p.m.: Havelock (25-5) vs. Fayetteville Westover (21-5)
Saturday, March 6, 1 p.m.: championship

Class 4-A
Thursday, March 4, 7 p.m.: Cary Green Hope (29-0) vs. Southeast Raleigh (23-4)
Thursday, March 4, 8:30 p.m.: Clayton (28-2) vs. Raleigh Enloe (21-7)
Saturday, March 6, 3 p.m.: championship

Western Regional– Men

Class 1-A : Fleming Gym, UNC-Greensboro
Thursday, March 4, 7 p.m.: Hendersonville (23-4) vs. Nantahala (23-6)
Thursday, March 4, 8:30 p.m.: Monroe (29-1) vs. Kernersville Bishop McGuinness (19-10)
Saturday, March 6, 2 p.m.: championship

Class 2-A: Greensboro Coliseum Special Events Center
Friday, March 5, 7 p.m.: West Caldwell (25-2) vs. Winston-Salem Carver (16-12)
Friday, March 5, 8:30 p.m.: Sylva Smoky Mountain (23-4) vs. Charlotte Berry Academy (23-7)
Saturday, March 6, 8 p.m.: championship

Class 3-A :Fleming Gym, UNC-Greensboro
Tuesday, March 2, 7 p.m: Gastonia Hunter Huss (23-3) vs. Lenoir Hibriten (19-9)
Tuesday, March 2, 8:30 p.m.: Concord (25-5) vs. West Rowan (20-6)
Saturday, March 6, 2 pm: championship at Greensboro Coliseum Special Events Center

Class 4-A :Greensboro Coliseum Special Events Center
Wednesday, March 3, 7 p.m.: Charlotte Ardrey Kell (20-8) vs. Lake Norman (23-3)
Wednesday, March 3, 8:30 p.m.: Greensboro Dudley (22-6) vs. West Charlotte (21-9)
Saturday, March 6, 6 p.m.: championship

Western Regional — Women

Class 1-A: Fleming Gym, UNC-Greensboro
Friday, March 5, 7 p.m.: Mount Airy (27-2) vs. Mitchell (23-4)
Friday, March 5, 8:30 p.m.: Avery (24-3) vs. Kernersville Bishop McGuinness (20-7)
Saturday, March 6, 4 p.m.: championship

Class 2-A: Greensboro Coliseum Special Events Center
Tuesday, March 2, 7 p.m.: Salisbury (26-0) vs. Catawba Bandys (26-3)
Tuesday, March 2, 8:30 p.m.: Newton-Conover (27-3) vs. Shelby (24-3)
Saturday, March 6, noon: championship

Class 3-A: Fleming Gym, UNC-Greensboro
Wednesday, March 3, 7 p.m.: North Iredell (22-2) vs. Asheville Clyde Erwin (21-6)
Wednesday, March 3, 8:30 p.m.: Gastonia Forestview (24-2) vs. Charlotte Catholic (25-3)
Saturday, March 6, noon: championship

Class 4-A: Greensboro Coliseum Special Events Center
Thursday, March 4, 7 p.m.: McDowell (27-1) vs. Matthews David Butler (22-4)
Thursday, March 4, 8:30 p.m.: East Mecklenburg (26-2) vs. Lake Norman (24-5)
Saturday, March 6, 4 p.m.: championship


Comments are closed.