NCHSAA West Regionals at the Greensboro Coliseum and UNCG: Weather permitting…..

Posted by Andy Durham on March 1, 2010 at 1:10 pm under High School | Comments are off for this article

We need to keep an eye on that crazy weather front that is supposed to be coming through here on Tuesday and Wednesday, but here is the Greensboro schedule for the HS basketball at the Greensboro Coliseum Special Events Center and for UNCG’s Fleming Gymnasium…..Dudley boys versus West Charlotte on Wednesday night at 8:30pm…..

Western Regional– Men

Class 1-A : Fleming Gym, UNC-Greensboro
Thursday, March 4, 7 p.m.: Hendersonville (23-4) vs. Nantahala (23-6)
Thursday, March 4, 8:30 p.m.: Monroe (29-1) vs. Kernersville Bishop McGuinness (19-10)
Saturday, March 6, 2 p.m.: championship

Class 2-A: Greensboro Coliseum Special Events Center
Friday, March 5, 7 p.m.: West Caldwell (25-2) vs. Winston-Salem Carver (16-12)
Friday, March 5, 8:30 p.m.: Sylva Smoky Mountain (23-4) vs. Charlotte Berry Academy (23-7)
Saturday, March 6, 8 p.m.: championship

Class 3-A :Fleming Gym, UNC-Greensboro
Tuesday, March 2, 7 p.m: Gastonia Hunter Huss (23-3) vs. Lenoir Hibriten (19-9)
Tuesday, March 2, 8:30 p.m.: Concord (25-5) vs. West Rowan (20-6)
Saturday, March 6, 2 pm: championship at Greensboro Coliseum Special Events Center

Class 4-A :Greensboro Coliseum Special Events Center
Wednesday, March 3, 7 p.m.: Charlotte Ardrey Kell (20-8) vs. Lake Norman (23-3)
Wednesday, March 3, 8:30 p.m.: Greensboro Dudley (22-6) vs. West Charlotte (21-9)
Saturday, March 6, 6 p.m.: championship

Western Regional — Women

Class 1-A: Fleming Gym, UNC-Greensboro
Friday, March 5, 7 p.m.: Mount Airy (27-2) vs. Mitchell (23-4)
Friday, March 5, 8:30 p.m.: Avery (24-3) vs. Kernersville Bishop McGuinness (20-7)
Saturday, March 6, 4 p.m.: championship

Class 2-A: Greensboro Coliseum Special Events Center
Tuesday, March 2, 7 p.m.: Salisbury (26-0) vs. Catawba Bandys (26-3)
Tuesday, March 2, 8:30 p.m.: Newton-Conover (27-3) vs. Shelby (24-3)
Saturday, March 6, noon: championship

Class 3-A: Fleming Gym, UNC-Greensboro
Wednesday, March 3, 7 p.m.: North Iredell (22-2) vs. Asheville Clyde Erwin (21-6)
Wednesday, March 3, 8:30 p.m.: Gastonia Forestview (24-2) vs. Charlotte Catholic (25-3)
Saturday, March 6, noon: championship

Class 4-A: Greensboro Coliseum Special Events Center
Thursday, March 4, 7 p.m.: McDowell (27-1) vs. Matthews David Butler (22-4)
Thursday, March 4, 8:30 p.m.: East Mecklenburg (26-2) vs. Lake Norman (24-5)
Saturday, March 6, 4 p.m.: championship


Comments are closed.