NCHSAA State 1A Boy’s Cross Country Results; Stories To Come

Posted by Press Release on November 3, 2012 at 5:39 pm under High School | Comments are off for this article

 Big Kahuna Timing - Contractor License                     HY-TEK's Meet Manager
                    NCHSAA 1A State Championships - 11/3/2012                    
                            Beeson Park, Kernersville                            
                              Last Completed Event                               
 
Event 2  Boys 5k Run CC
=======================================================================          
    Name                    Year School                  Finals  Points          
=======================================================================          
  1 Dylan Johnson             12 Hayesville            15:59.93    1             
  2 Frank Cline               10 Robbinsville Hig      16:10.21                  
  3 Sam Williams              11 Bishop McGuinness     16:16.09    2             
  4 Zach Boone                10 Mitchell High Sc      16:31.02    3             
  5 Will Jolly                10 East Wilkes           16:45.48    4             
  6 Matt Panza                11 Lake Norman Char      16:46.67    5             
  7 Sean Condon               12 North Stokes          16:47.17    6             
  8 Leland Lancaster          12 Bishop McGuinness     16:51.48    7             
  9 Nathan Kemper              9 Lake Norman Char      16:53.56    8             
 10 Dayton Ellwanger          12 NC School of Sci      16:54.45    9             
 11 Elijah Inuwa              10 Central Academy       16:54.71                  
 12 Greg Redden               12 Bishop McGuinness     16:54.75   10             
 13 Chatham Ellwanger         11 NC School of Sci      17:02.08   11             
 14 David Pann                12 Central Academy       17:04.77                  
 15 Chris Sause               10 Voyager Academy       17:10.47   12             
 16 David Spencer             12 NC School of Sci      17:14.10   13             
 17 Jack Brannan              10 Bishop McGuinness     17:16.32   14             
 18 Abram Logan               12 East Wilkes           17:17.58   15             
 19 Nick Stout                12 Bishop McGuinness     17:19.46   16             
 20 Sean Kenney               11 Lake Norman Char      17:19.47   17             
 21 Sean Powers               10 Lake Norman Char      17:23.34   18             
 22 Mitch Rees-Jones          11 NC School of Sci      17:23.95   19             
 23 Michael McLamb            10 Midway                17:25.97   20             
 24 Caleb Sanders             12 Midway                17:26.74   21             
 25 James Hammonds            11 North Stokes          17:27.41   22             
 26 Quinton Parsons           12 Gray Stone Day        17:29.73   23             
 27 Brandon King              11 Mitchell High Sc      17:31.69   24             
 28 Colby Shell               12 West Wilkes           17:31.93                  
 29 Josh Rees-Jones           11 NC School of Sci      17:32.86   25             
 30 Kaseson Hooper            11 Murphy High School    17:33.27                  
 31 Chris Jaeger              11 Chatham Central       17:35.67                  
 32 Lawton Kariher            11 Voyager Academy       17:35.78   26             
 33 Patrick Lester            11 Voyager Academy       17:37.21   27             
 34 Keaton Cooper             11 Lake Norman Char      17:37.49   28             
 35 Andrew Swift              10 Lake Norman Char      17:38.19   29             
 36 Zach Bruns                12 Bishop McGuinness     17:40.66   30             
 37 Jacob Parker               9 Elkin                 17:43.70                  
 38 Chris Panuski             12 NC School of Sci      17:44.77   31             
 39 Russell Bigmeat           11 Swain County Hig      17:47.29                  
 40 Josh Rolan                11 Gray Stone Day        17:47.72   32             
 41 Zach Stephens             11 Lake Norman Char      17:48.79   33             
 42 Kurt McClure               9 Hayesville            17:49.55   34             
 43 Adam Carter               11 Ocracoke High Sc      17:51.90                  
 44 Justin Kenard             10 North Stokes          17:53.00   35             
 45 Justin Martin             10 Franklin Academy      17:54.95   36             
 46 Reagan Lindsay            10 Murphy High School    17:56.65                  
 47 Phillip Hemric            11 East Wilkes           17:59.92   37             
 48 Zak Evans                 12 Hayesville            18:02.13   38             
 49 Will Jackson              12 Raleigh Charter       18:03.27                  
 50 Adam Urbaniuk              9 Hayesville            18:04.08   39             
 51 Daniel Yokubinas          10 Mitchell High Sc      18:04.83   40             
 52 William Johnson           11 Bishop McGuinness     18:06.04   41             
 53 Alex Cruz                 12 Mitchell High Sc      18:06.46   42             
 54 Allen Coor                10 Sping Creek           18:08.28                  
 55 Jonathan Hilton           12 Highland School       18:10.35   43             
 56 Walt Hambrick             10 Highland School       18:11.34   44             
 57 Victor Prezbindowski      12 Goldsboro             18:13.44                  
 58 Jacob Dixon               12 NC School of Sci      18:19.85   45             
 59 Caleb Lockey              11 Southwest Onslow      18:20.54   46             
 60 Zach Prevette             12 East Wilkes           18:20.68   47             
 61 Miguel Picardo            10 Highland School       18:31.05   48             
 62 John Paxton                9 Pamlico               18:33.66   49             
 63 Nicklaus Smith            12 Midway                18:36.00   50             
 64 Josh Buchanan             12 Manteo                18:36.53   51             
 65 Luke Stokes               12 East Wilkes           18:37.04   52             
 66 Cameron Schtakleff        12 Lejeune               18:37.34                  
 67 Adam Pope                 12 Kipp Pride            18:39.14                  
 68 Patrick Parsons           10 Gray Stone Day        18:39.43   53             
 69 Reid Huckabee             10 Gray Stone Day        18:40.42   54             
 70 Gary Ford                 10 Voyager Academy       18:40.86   55             
 71 Adam Johnson              12 Dixon                 18:42.16   56             
 72 Jonathan Hildreth          9 Highland School       18:43.52   57             
 73 Luke Deyton               12 Mitchell High Sc      18:45.62   58             
 74 Quinn Dougherty           12 Princeton             18:47.43                  
 75 Dalton Butler             12 Midway                18:50.51   59             
 76 Gerald Mahan              12 Cherokee High Sc      18:51.92                  
 77 Jake Long                 11 Gray Stone Day        18:51.95   60             
 78 David Cowan               10 Gray Stone Day        18:54.45   61             
 79 Travis Sexton             12 North Stokes          18:55.47   62             
 80 Evan Uhlig                11 Franklin Academy      18:56.45   63             
 81 Adam Banks                 9 Hayesville            18:59.46   64             
 82 Kevin Perez                9 Ocracoke High Sc      19:06.78                  
 83 Wyatt Norris              11 Ocracoke High Sc      19:10.12                  
 84 Isaac Nicholson            9 Hayesville            19:11.43   65             
 85 Ritchel Cousar            11 Midway                19:11.56   66             
 86 Michael Spain             10 Pamlico               19:11.97   67             
 87 Max Moore                  9 Lejeune               19:13.35                  
 88 Zack Winegardner          11 Southwest Onslow      19:16.53   68             
 89 Caleb Barnes              12 Gray Stone Day        19:17.93   69             
 90 Jeffrey Venable           11 Franklin Academy      19:19.17   70             
 91 Guy Catlin                11 Voyager Academy       19:20.49   71             
 92 Brandon Hickey            10 Dixon                 19:21.84   72             
 93 Josh Glazer               10 Voyager Academy       19:23.78   73             
 94 Alex Bradley              10 Midway                19:23.85   74             
 95 Zach Perry                11 Voyager Academy       19:25.66   75             
 96 Jorge Martinez            12 Mitchell High Sc      19:28.44   76             
 97 Lane Dougherty            12 Princeton             19:29.26                  
 98 Justin Spruill             9 Pamlico               19:31.89   77             
 99 Bailey Marshall           10 Southwest Onslow      19:32.56   78             
100 Jesse Neumann             10 Hayesville            19:34.39   79             
101 Chase Stevens             12 Mitchell High Sc      19:35.71   80             
102 Jordan Leanes             10 Dixon                 19:39.37   81             
103 Trot Leary                12 Highland School       19:40.49   82             
104 Dash Chrisner             12 Highland School       19:43.21   83             
105 Chad Hoff                 12 Pamlico               19:46.50   84             
106 Tyler Ellenberg           10 Pamlico               19:47.24   85             
107 Trinity Fain               9 North Stokes          19:47.66   86             
108 Devin Bell                10 Pamlico               19:49.75   87             
109 Daniel Perales            12 Dixon                 19:49.95   88             
110 Cyrus Richardson           9 Franklin Academy      19:53.42   89             
111 Cody Roberts              10 Southwest Onslow      19:56.84   90             
112 Jake Shore                12 East Wilkes           19:58.86   91             
113 Robert Beane              11 Manteo                20:00.23   92             
114 Chance Meeting            10 Dixon                 20:05.53   93             
115 Travis Mitchell           11 Southwest Onslow      20:11.22   94             
116 Jonathan Price            11 Riverside             20:13.45                  
117 Devin Cline               12 Dixon                 20:24.30   95             
118 Ignacio Lugo-Picha         9 Pamlico               20:36.81   96             
119 Matthew Pertz             10 Franklin Academy      20:39.43   97             
120 Dakota Young              11 North Stokes          20:41.51   98             
121 Jacob Broach              10 Highland School       20:42.41   99             
122 Brennan Wescott           11 Manteo                20:46.88  100             
123 Greylin Cleary            12 East Wilkes           20:55.13  101             
124 Alex Boggs                11 Midway                21:00.95  102             
125 George Horiates            9 Dixon                 21:24.93  103             
126 Ryan Bergfors             10 Franklin Academy      21:26.56  104             
127 Nathan Beane               9 Manteo                21:56.69  105             
128 Jacob Golan               12 South Creek           22:00.58                  
129 Tucker Monroe              9 Franklin Academy      22:18.23  106             
130 Andrew Lankford            9 North Stokes          22:24.29  107             
131 Glen Gray                 10 Manteo                22:39.80  108             
132 Bryce Greene              12 Manteo                22:41.03  109             
                                                                                 
                                   Team Scores                                   
=================================================================================
Rank Team                      Total    1    2    3    4    5   *6   *7   *8   *9
=================================================================================
   1 Bishop McGuinness            49    2    7   10   14   16   30   41          
      Total Time:  1:24:38.10                                                    
         Average:    16:55.62                                                    
   2 Lake Norman Charter Schoo    76    5    8   17   18   28   29   33          
      Total Time:  1:26:00.53                                                    
         Average:    17:12.11                                                    
   3 NC School of Science & Ma    77    9   11   13   19   25   31   45          
      Total Time:  1:26:07.44                                                    
         Average:    17:13.49                                                    
   4 East Wilkes                 155    4   15   37   47   52   91  101          
      Total Time:  1:29:00.70                                                    
         Average:    17:48.14                                                    
   5 Mitchell High School        167    3   24   40   42   58   76   80          
      Total Time:  1:28:59.62                                                    
         Average:    17:47.93                                                    
   6 Hayesville                  176    1   34   38   39   64   65   79          
      Total Time:  1:28:55.15                                                    
         Average:    17:47.03                                                    
   7 Voyager Academy             191   12   26   27   55   71   73   75          
      Total Time:  1:30:24.81                                                    
         Average:    18:04.97                                                    
   8 North Stokes                211    6   22   35   62   86   98  107          
      Total Time:  1:30:50.71                                                    
         Average:    18:10.15                                                    
   9 Midway                      216   20   21   50   59   66   74  102          
      Total Time:  1:31:30.78                                                    
         Average:    18:18.16                                                    
  10 Gray Stone Day              222   23   32   53   54   60   61   69          
      Total Time:  1:31:29.25                                                    
         Average:    18:17.85                                                    
  11 Highland School of Techno   274   43   44   48   57   82   83   99          
      Total Time:  1:33:16.75                                                    
         Average:    18:39.35                                                    
  12 Franklin Academy            355   36   63   70   89   97  104  106          
      Total Time:  1:36:43.42                                                    
         Average:    19:20.69                                                    
  13 Pamlico                     362   49   67   77   84   85   87   96          
      Total Time:  1:36:51.26                                                    
         Average:    19:22.26                                                    
  14 Southwest Onslow            376   46   68   78   90   94                    
      Total Time:  1:37:17.69                                                    
         Average:    19:27.54                                                    
  15 Dixon                       390   56   72   81   88   93   95  103          
      Total Time:  1:37:38.86                                                    
         Average:    19:31.77                                                    
  16 Manteo                      456   51   92  100  105  108  109               
      Total Time:  1:44:00.13                                                    
         Average:    20:48.03                                                    



 Big Kahuna Timing - Contractor License                     HY-TEK's Meet Manager
                    NCHSAA 1A State Championships - 11/3/2012                    
                            Beeson Park, Kernersville                            
                              Last Completed Event                               
 
Event 1  Girls 5k Run CC
=======================================================================          
    Name                    Year School                  Finals  Points          
=======================================================================          
  1 Sophia Bhalla             10 Lincoln Charter       18:53.94    1             
  2 Hannah Zenker              9 Franklin Academy      19:18.42    2             
  3 Kirsten Parries           11 Mount Airy            19:25.62                  
  4 Carly Kreber              11 Bishop McGuinness     19:27.77    3             
  5 Sarah Hardin              12 Lake Norman Char      19:32.97    4             
  6 Shawnda Martin             9 Robbinsville Hig      19:38.26                  
  7 Marissa Lundsten           9 Community Sc          19:39.36    5             
  8 Madeline Carter           10 Elkin                 19:39.40                  
  9 Bailey Seach              11 Bishop McGuinness     20:02.65    6             
 10 Vicki Kohlwey             10 Lake Norman Char      20:15.27    7             
 11 Mara Bhalla                9 Lincoln Charter       20:15.52    8             
 12 Hannah McBride            11 North Stokes          20:22.24                  
 13 Jade Ogilvie               9 Woods Charter         20:25.76                  
 14 Caroline Mcleod           11 Gray Stone Day        20:35.36    9             
 15 Katie Bowden              10 Hayesville            20:36.77   10             
 16 Krista Laplante           12 West Wilkes           20:37.33                  
 17 Hayden Bates              12 Highlands High S      20:44.09                  
 18 Alexandra Ott              9 Walkertown            20:46.10                  
 19 Rebecca Brickner          12 Gray Stone Day        20:46.27   11             
 20 Sarah Grace Johnson        9 Bishop McGuinness     20:49.24   12             
 21 Haleigh Crouson           11 Southwest Onslow      20:52.08   13             
 22 Marissa Banks             12 Franklin Academy      20:53.77   14             
 23 Stephanie Zaino           12 Lake Norman Char      20:54.26   15             
 24 Sarah Goodnight           12 Gray Stone Day        20:58.34   16             
 25 Elizabeth Lackey          12 Hendersonville H      21:00.41                  
 26 Lexi Weidman              10 Bishop McGuinness     21:04.51   17             
 27 Emily pettway             11 Southwest Onslow      21:07.04   18             
 28 McKenzie Stokes           10 East Wilkes           21:07.54   19             
 29 Brianna Eichhorn          12 Bishop McGuinness     21:07.70   20             
 30 Christie Rhames           12 Lincoln Charter       21:10.52   21             
 31 Kendall Toineeta          10 Cherokee High Sc      21:12.41                  
 32 Kim Ngo                   11 NC School of Sci      21:13.15   22             
 33 Madi Voorhees             10 Dixon                 21:15.93   23             
 34 Amanda Kabealo             9 Bishop McGuinness     21:17.13   24             
 35 Ann Marie Manning         12 Riverside             21:21.91                  
 36 Anna Cunningham           11 Lincoln Charter       21:23.42   25             
 37 Ashley Wagoner            11 East Wilkes           21:24.53   26             
 38 Elizabeth Nicholls        11 Raleigh Charter       21:30.07   27             
 39 Kirsten Camp              10 Lincoln Charter       21:37.66   28             
 40 Taylor Tharpe              9 East Wilkes           21:37.88   29             
 41 Blair Allman              12 Swain County Hig      21:39.44   30             
 42 Kimberly Danjou            9 Lejeune               21:40.39   31             
 43 Danielle Clark            12 Lake Norman Char      21:41.67   32             
 44 Danielle DeLawter         11 Lake Norman Char      21:46.53   33             
 45 Alexandra Chura           11 Franklin Academy      21:49.13   34             
 46 Abby Rubio                11 Princeton             21:50.93   35             
 47 Lauren Swift              11 Lake Norman Char      21:54.21   36             
 48 Sarah Ingalls              9 Lincoln Charter       21:54.82   37             
 49 Lauren Shell              11 Swain County Hig      21:54.83   38             
 50 Serena Terry              12 Kipp Pride            21:58.65                  
 51 Vanessa Lundsten           9 Community Sc          22:00.81   39             
 52 Bridgette Siemon          12 Lake Norman Char      22:03.03   40             
 53 Abagail Crouson           12 Southwest Onslow      22:05.87   41             
 54 Erin Zwick                10 Swain County Hig      22:08.43   42             
 55 Jessica Zedek             10 Southwest Onslow      22:11.19   43             
 56 Kelsey Kiser               9 Gray Stone Day        22:11.41   44             
 57 Brynna Tremblay           12 Bishop McGuinness     22:12.65   45             
 58 Stephanie Austin          12 Raleigh Charter       22:20.02   46             
 59 Danielle Siegert          10 Raleigh Charter       22:24.23   47             
 60 Sarah Beach               11 Raleigh Charter       22:27.18   48             
 61 Stefany Zafra             12 Manteo                22:28.46                  
 62 Carli Reo                  9 Voyager Academy       22:28.54                  
 63 Madden Brewster           11 NC School of Sci      22:32.24   49             
 64 Megan Ehmke               11 Pamlico               22:35.11   50             
 65 Ashley Rowland            11 Hayesville            22:35.35   51             
 66 Alex Crow                 10 Southwest Onslow      22:39.07   52             
 67 Autumn Demonet            12 Swain County Hig      22:40.41   53             
 68 Olivia Bango              10 Lejeune               22:44.15   54             
 69 Jourdan Brown             12 Lejeune               22:45.66   55             
 70 Mariah Meador              9 Pamlico               22:48.19   56             
 71 Grayson Collins           10 Goldsboro             22:48.84                  
 72 Alyssa Bragg               9 Lejeune               22:50.66   57             
 73 Maddie Geratz             11 Raleigh Charter       22:51.93   58             
 74 Anne Kelley               12 NC School of Sci      22:52.18   59             
 75 Savannah Beck             11 Hayesville            22:52.19   60             
 76 Brittany Henderson        10 Franklin Academy      22:52.33   61             
 77 Tori Dupree               11 Northside             22:53.16                  
 78 Hannah Martin             10 Lincoln Charter       22:53.27   62             
 79 Cassidy Ring              12 NC School of Sci      22:53.67   63             
 80 Emmie Banks               10 Franklin Academy      22:53.82   64             
 81 Abby Thurman              12 NC School of Sci      22:57.01   65             
 82 Tara Anderson             10 Dixon                 23:10.25   66             
 83 Nichole Mehlhaff          10 Goldsboro             23:12.97                  
 84 Kate Rhudy                12 Raleigh Charter       23:20.65   67             
 85 Kasie Elliott             11 Rosewood              23:24.16                  
 86 Megan Dillon              11 Lejeune               23:25.44   68             
 87 Alexis Knox               11 NC School of Sci      23:27.43   69             
 88 Regina Cothren             9 Hayesville            23:28.02   70             
 89 Karley Lapointe           12 Dixon                 23:28.69   71             
 90 Kendall Taylor            12 Gray Stone Day        23:32.86   72             
 91 Kelli Klinc               12 Raleigh Charter       23:35.30   73             
 92 Hannah Simpson            11 Gates County          23:36.23                  
 93 Amber Johnson              9 Princeton             23:39.65   74             
 94 Natalie Dudley             9 Lejeune               23:40.59   75             
 95 Madison Hale               9 Gray Stone Day        23:41.61   76             
 96 Jennie Wagner             11 Gray Stone Day        23:42.53   77             
 97 Justina Lewis             11 Dixon                 23:45.23   78             
 98 Sophia Rowland            12 NC School of Sci      23:56.06   79             
 99 Ashley Curry              11 Hayesville            23:57.75   80             
100 Amanda Ynfante            10 Lejeune               24:05.72   81             
101 Danika Anderson           12 Hayesville            24:07.07   82             
102 Melia Higgins              9 East Wilkes           24:08.06   83             
103 Megan Evans               10 Princeton             24:08.69   84             
104 Maria Gillcoat            10 Franklin Academy      24:10.73   85             
105 Hannah Welborn            11 East Wilkes           24:17.31   86             
106 Altheia Balageo            9 Princeton             24:19.65   87             
107 Summer Hight              10 Swain County Hig      24:39.57   88             
108 Brooke Schubart            9 East Wilkes           24:47.24   89             
109 Alexis Edwards             9 Pamlico               24:56.84   90             
110 Krista Gilbert            10 Franklin Academy      25:13.47   91             
111 Kathryn Hewett            11 Princeton             25:18.07   92             
112 Emma Wheeler              12 Pamlico               25:18.55   93             
113 Bella Borelli              9 Community Sc          25:19.70   94             
114 Katie Anderson            10 Hayesville            25:21.84   95             
115 Samantha Thall             9 Pamlico               25:53.61   96             
116 Rachel Webb               11 Community Sc          25:56.19   97             
117 Morgan Bizzell            11 Dixon                 26:05.93   98             
118 Jude Duranleau            11 Southwest Onslow      26:30.78   99             
119 Olivia Sawyer             10 Pamlico               26:33.57  100             
120 Kaytlin Casey             11 Princeton             26:34.29  101             
121 Anna Parrish              10 Dixon                 26:49.44  102             
122 Madison Vilseck            9 Community Sc          26:51.79  103             
123 Julia Horiates            12 Dixon                 26:56.65  104             
124 Abbe Kirby                12 Swain County Hig      27:13.28  105             
125 Sarah Burkinshaw          10 Pine Lake Prepar      27:19.61                  
126 Courtney Brewer           11 Princeton             28:58.02  106             
127 Samantha Haskell          12 Southwest Onslow      29:25.59  107             
128 Taylor Hucks              10 Pamlico               32:27.49  108             
                                                                                 
                                   Team Scores                                   
=================================================================================
Rank Team                      Total    1    2    3    4    5   *6   *7   *8   *9
=================================================================================
   1 Bishop McGuinness            58    3    6   12   17   20   24   45          
      Total Time:  1:42:31.87                                                    
         Average:    20:30.38                                                    
   2 Lincoln Charter School       83    1    8   21   25   28   37   62          
      Total Time:  1:43:21.06                                                    
         Average:    20:40.22                                                    
   3 Lake Norman Charter Schoo    91    4    7   15   32   33   36   40          
      Total Time:  1:44:10.70                                                    
         Average:    20:50.14                                                    
   4 Gray Stone Day              152    9   11   16   44   72   76   77          
      Total Time:  1:48:04.24                                                    
         Average:    21:36.85                                                    
   5 Southwest Onslow            167   13   18   41   43   52   99  107          
      Total Time:  1:48:55.25                                                    
         Average:    21:47.05                                                    
   6 Franklin Academy            175    2   14   34   61   64   85   91          
      Total Time:  1:47:47.47                                                    
         Average:    21:33.50                                                    
   7 Raleigh Charter             226   27   46   47   48   58   67   73          
      Total Time:  1:51:33.43                                                    
         Average:    22:18.69                                                    
   8 East Wilkes                 243   19   26   29   83   86   89               
      Total Time:  1:52:35.32                                                    
         Average:    22:31.07                                                    
   9 Swain County High School    251   30   38   42   53   88  105               
      Total Time:  1:53:02.68                                                    
         Average:    22:36.54                                                    
  10 NC School of Science & Ma   258   22   49   59   63   65   69   79          
      Total Time:  1:52:28.25                                                    
         Average:    22:29.65                                                    
  11 Lejeune                     265   31   54   55   57   68   75   81          
      Total Time:  1:53:26.30                                                    
         Average:    22:41.26                                                    
  12 Hayesville                  271   10   51   60   70   80   82   95          
      Total Time:  1:53:30.08                                                    
         Average:    22:42.02                                                    
  13 Dixon                       336   23   66   71   78   98  102  104          
      Total Time:  1:57:46.03                                                    
         Average:    23:33.21                                                    
  14 Community School of David   338    5   39   94   97  103                    
      Total Time:  1:59:47.85                                                    
         Average:    23:57.57                                                    
  15 Princeton                   372   35   74   84   87   92  101  106          
      Total Time:  1:59:16.99                                                    
         Average:    23:51.40                                                    
  16 Pamlico                     385   50   56   90   93   96  100  108          
      Total Time:  2:01:32.30                                                    
         Average:    24:18.46                                                    

Comments are closed.