NC High School Football Playoffs – Scores – Round #2

Posted by Don Moore on November 9, 2012 at 11:13 pm under High School | Comments are off for this article

Below are a few of the final scores we collected tonight:

CLASS 4-AA
	CLASS 4-AA EAST
	Second round (Nov. 9)
		No. 6 Raleigh Wakefield (11-2) - 34
		No. 1 Garner (13-0) - 76
		
		No. 3 Raleigh Leesville Road (12-0) - 37
		No. 2 Apex Middle Creek (11-2) - 30
	
	CLASS 4-AA MIDEAST
	Second round (Nov. 9)
		No. 9 Fuquay-Varina (7-5) - 14
		No. 4 Richmond County (11-1) - 34
		
		No. 8 Hoke County (10-3) - 10
		No. 5 Fayetteville Britt (11-2) - 17
	
	CLASS 4-AA MIDWEST
	Second round (Nov. 9)
		No. 6 Charlotte Independence (10-3) - 26
		No. 1 Matthews Butler (12-0) - 55

		No. 5 Page (7-5) - 24
		No. 2 East Forsyth (13-0) - 44

	CLASS 4-AA WEST
	Second round (Nov. 9)
		No. 8 Charlotte Vance (9-4) - 14
		No. 3 Charlotte Mallard Creek (11-1) - 35

		No. 11 West Mecklenburg (9-3)
		No. 4 Charlotte Olympic (7-4)

CLASS 4-A
	CLASS 4-A EAST
	Second round (Nov. 9)
		No. 9 Wilmington Hoggard (9-3) - 17
		No. 1 New Bern (12-0) - 41
		
		No. 6 Clayton (8-4) - 28
		No. 5 New Hanover (11-1) - 40

	CLASS 4-A MIDEAST
	Second round (Nov. 9)
		No. 7 Lee County (8-4) - 27
		No. 2 Scotland County - 56
		
		No. 12 Southeast Guilford (7-6) - 36
		No. 3 Fayetteville Smith (11-1) - 54

	CLASS 4-A MIDWEST
	Second round (Nov. 9)
		No. 9 Dudley (7-5) - 26
		No. 2 North Davidson (13-0) - 36

		No. 13 Mount Tabor (6-5)
		No. 7 Davie County (9-3)

	CLASS 4-A WEST
	Second round (Nov. 9)
		No. 8 Monroe Sun Valley (9-3) - 56
		No. 1 South Caldwell (12-1) - 35
		
		No. 4 Asheville Reynolds (9-3) - 6
		No. 3 Indian Trail Porter Ridge (11-1) - 16

CLASS 3-AA
	CLASS 3-AA EAST
	Second round (Nov. 9)
		No. 14 Greenville Conley (8-4)
		No. 8 Clayton Cleveland (11-1)
		
		No. 4 Wilson Hunt (12-0) - 25
		No. 3 Raleigh Cardinal Gibbons (11-1) - 20

	CLASS 3-AA MIDEAST
	Second round (Nov. 9)
		No. 11 Chapel Hill (9-4) - 0
		No. 2 Northern Guilford (12-0) - 42
		
		No. 6 Spring Lake Overhills (7-5) - 14
		No. 5 Southern Guilford (11-1) - 35

	CLASS 3-AA MIDWEST
	Second round (Nov. 9)
		No. 8 Kannapolis Brown (9-2)
		No. 2 Harrisburg Hickory Ridge (11-1)
		
		No. 5 Matthews Weddington (9-3) - 14
		No. 4 Charlotte Catholic (11-1) - 41

	CLASS 3-AA WEST
	Second round (Nov. 9)
		No. 7 Boiling Springs Crest (10-2)
		No. 1 Belmont South Point (11-0)
		
		No. 6 Asheville Erwin (8-3)
		No. 3 Statesville (11-1)

CLASS 3-A
	CLASS 3-A EAST
	Second round (Nov. 9)
		No. 7 Jacksonville (8-4)
		No. 1 Havelock (11-1)
		
		No. 4 Washington (10-3) - 28
		No. 2 Hertford County (8-4) - 21

	CLASS 3-A MIDEAST
	Second round (Nov. 9)
		No. 11 Pikeville Aycock (6-6) - 6
		No. 3 Eastern Alamance (12-1) - 42
		
		No. 8 South Johnston (8-4) - 13
		No. 5 Orange (10-2) - 56

	CLASS 3-A MIDWEST
	Second round (Nov. 9)
		No. 10 West Rowan (10-3) - 30
		No. 5 Concord (11-2) - 55
		
		No. 9 Rockingham County (9-4) - 12
		No. 8 East Rowan (9-4) - 29
	
	CLASS 3-A WEST
	Second round (Nov. 9)
		No. 4 Morganton Freedom (10-2)
		No. 1 East Henderson (11-1)
		
		No. 3 Hickory (8-4)
		No. 2 Lawndale Burns (9-3)

CLASS 2-AA
	CLASS 2-AA EAST
	Second round (Nov. 9)
		No. 8 North Pitt (8-5) - 28
		No. 1 Jacksonville Northside (13-0) - 41
		
		No. 13 Southwest Edgecombe (6-5)
		No. 5 Bunn (9-2)

	CLASS 2-AA MIDEAST
	Second round (Nov. 9)
		No. 9 Randleman (8-5) - 8
		No. 2 Carrboro (13-0) - 37
		
		No. 4 St. Pauls (10-3) - 50
		No. 3 Reidsville (10-3) - 18

	CLASS 2-AA MIDWEST
	Second round (Nov. 9)
		No. 4 West Stokes (7-5) - 0 
		No. 1 Andrews (11-1) - 31
		
		No. 9 Central Davidson (7-5)
		No. 2 Salisbury (9-2)

	CLASS 2-AA WEST
		Second round (Nov. 9)
		No. 10 Catawba Bandys (8-4)
		No. 3 Newton-Conover (9-3)
		
		No. 7 South Iredell (11-2) - 47
		No. 6 Canton Pisgah (6-7) - 8

CLASS 2-A
	CLASS 2-A EAST
	Second round (Nov. 9)
		No. 8 Kinston (7-5) - 14
		No. 1 Tarboro (12-0) - 48
		
		No. 5 Elizabeth City Northeastern (10-2)
		No. 2 Edenton Holmes (11-0)

	CLASS 2-A MIDEAST
	Second round (Nov. 9)
		No. 7 Eastern Randolph (8-4)
		No. 3 East Bladen (8-3)
		
		No. 6 South Granville (9-3)
		No. 4 South Columbus (10-2)

	CLASS 2-A MIDWEST
	Second round (Nov. 9)
		No. 6 Boonville Starmount (10-1)
		No. 1 East Lincoln (12-0)
		
		No. 10 Lincolnton (7-6) - 14
		No. 8 Thomasville (6-7) - 55

	CLASS 2-A WEST
	Second round (Nov. 9)
		No. 13 Black Mountain Owen (6-6)
		No. 3 Madison (11-1)
		
		No. 9 Polk County (9-4) - 13
		No. 5 Shelby (8-4) - 49

CLASS 1-AA
	CLASS 1-AA EAST
	Second round (Nov. 9)
		No. 6 Ayden-Grifton (9-2)
		No. 2 Southwest Onslow (10-1)
		
		No. 4 Goldsboro (10-2) - 27
		No. 3 Northampton (11-1) - 34
		
	CLASS 1-AA MIDEAST
	Second round (Nov. 9)
		No. 10 Clinton Union (7-5)
		No. 1 Warsaw Kenan (11-0)
		
		No. 14 Pender County (6-5)
		No. 5 Red Springs (9-3)
	
	CLASS 1-AA MIDWEST
	Second round (Nov. 9)
		No. 8 West Montgomery (7-5)
		No. 2 Mount Airy (11-1)
		
		No. 9 East Surry (6-7) - 0
		No. 5 Monroe (10-3) - 53
	
	CLASS 1-AA WEST
	Second round (Nov. 9)
		No. 10 West Wilkes (5-6)
		No. 1 Swain County (12-0)
		
		No. 4 Lake Norman Charter (10-2) - 40
		No. 3 Hendersonville (12-1) - 48

CLASS 1-A
	CLASS 1-A EAST
	Second round (Nov. 9)
		No. 8 Chocowinity Southside (5-6)
		Cape Hatteras-Plymouth winner
		
		No. 3 Manteo (10-1)
		No. 2 Columbia (8-3)

	CLASS 1-A MIDEAST
	Second round (Nov. 9)
		No. 15 Princeton (3-8)
		No. 11 North Edgecombe (5-5)
		
		No. 14 Jones County (3-9) - 17
		No. 12 Goldsboro Rosewood (5-7) - 42
	
	CLASS 1-A MIDWEST
	Second round (Nov. 9)
		No. 9 Monroe Union Academy (5-7) - 0
		No. 1 Albemarle (12-1) - 38
		
		No. 6 South Stanly (9-3)
		No. 4 East Columbus (8-4)
	
	CLASS 1-A WEST
	Second round (Nov. 9)
		No. 8 Rosman (6-6)
		No. 2 Elkin (7-4)
	
		No. 5 Robbinsville (9-3)
		No. 3 Murphy (10-2)

NCISAA CLASS 2-A
	First round (Nov. 2)
	No. 6 High Point Christian (5-5)
	No. 3 Harrells Christian (8-2)

Second round (Nov. 9)
No games scheduled


Comments are closed.