NCHSAA State 1-A/2-A Swimming and Diving Championships – Results

Posted by Press Release on February 9, 2013 at 9:36 pm under High School | Comments are off for this article

NORTH CAROLINA HIGH SCHOOL ATHLETIC ASSOCIATION
1A&2A State Swimming And Diving Championships
Triangle Aquatic Center, Cary

Women 200 Yard Medley Relay (Championship Finals)
– 1, Raleigh Charter ” (Lindsay Hatt , Margaret Ireland , Tara Martin , Paige Whalen ), 1:51.78.
– 2, Carrboro ” (Mia Morrell , Claire Peterman , Leah Abrams , Katie Spang ), 1:54.67.
– 3, Lincoln Charter ” (Sophia Bhalla , Kyndall Morrow , Mara Bhalla , Christina Lappin ), 1:55.96.
– 4, Northwood ” (Riley O’Dell , Samantha Conger , Rory O’Dell , Carson Jones ), 1:59.12.
– 5, South Iredell ” (Kaitlyn Kent , Alli Bendert , Ashley Cromie , Jessie Cromie ), 1:59.54.
– 6, Tarboro ” (Kaylyn Norville , Anna Johnson , Chandler Harris , Victoria Modlin ), 1:59.67.
– 7, Pine Lake Prep ” (Ashlyn Christensen , Natalie Miles , Alyssa Marsh , Ashlyn Clancy ), 2:00.70.
– 8, Corinth-Holders ” (Amanda Knickerbocker , Stephanie Grandin , Michaela Carter , Lauren Bunting ), 2:00.79.

Women 200 Yard Medley Relay (Consolation Finals)
– 9, Cedar Ridge ” (Christine Reynolds , Becca Churchill , Sara Siemens , Nina McCrae ), 2:02.60.
– 10, Lake Norman Charter ” (Carole Fish , Gabrielle Monroe , Ellen Robertson , Briana Del Valle ), 2:02.67.
– 11, Thomas Jefferson Classical ” (Leah Lineberry , Lindsey Martelle , Ann Huston , Stephanie Lola ), 2:03.51.
– 12, Swansboro ” (Emerald May , Tara Fevang , Maddison Baiotto , Harley Park ), 2:03.69.
– 13, Shelby ” (Chase Thompson , Erin Riggs , Annie Shirk , Laura Wilson ), 2:04.20.
– 14, Bishop McGuinness ” (Erica Justice , Emily Fiore , Colleen Gillooley , Maria Kammire ), 2:05.03.
– 15, Cuthbertson ” (Kristin Everhart , Allie Everhart , Kimberley Parnell , Kristen Pounds ), 2:05.51.
– 16, Mount Airy ” (Emma Harrison , Sydney Peavy , Ivy Marion , Micaela Tumbarello ), 2:05.68.

Men 200 Yard Medley Relay (Championship Finals)
– 1, Lake Norman Charter ” (Chris Cardwell , Drew Queen , Corrin Rothwell , Austin Jones ), 1:38.52D.
– 2, Carrboro ” (Justin Morrell , Aidan Marshall , Thomas Bilden , Sam Strosnider ), 1:38.75D.
– 3, Bishop McGuinness ” (Grant Davidson , Sean Gorham , Ben Coon , Bryan Soltis ), 1:42.56.
– 4, Shelby ” (Parker Campbell , Ben Waldrep , Matt Campbell , John Michael Twiggs ), 1:42.73.
– 5, NC Science & Math ” (Gabe Shepherd , Irwin Li , Kyle Riker , Kevin Parham ), 1:43.90.
– 6, Lexington ” (Cole Riggan , Adam Wetherell , Griffin Gray , Dezego Patrick ), 1:44.37.
– 7, North Lincoln ” (Paul Regan , John Biondi , Kyle Engborg , Bennett McDonald ), 1:45.13.
– –, Lincoln Charter ” (Mitchell Harwood , Taylor Powell , Andrew Lappin , Dillon Carey ), DQ.

Men 200 Yard Medley Relay (Consolation Finals)
– 9, Central Davidson ” (Lucas Rhodes , Jonathan Hench , Connor Sturgill , Connor Gallimore ), 1:44.97.
– 10, Corinth-Holders ” (Connor Blandford , Chris Carter , Nolan Hopkins , Cody Beamer ), 1:48.08.
– 11, East Lincoln ” (Shane Estridge , Chase Fenske , Parker Whitley , Will Krehnbrink ), 1:49.22.
– 12, Forbush ” (Austin Doub , Noah Medwin , Bryan Winters , Tate Williams ), 1:49.36.
– 13, Durham School of the Arts ” (Alex Strader , Matt Jacobs , Camil Craciunescu , Jack Mountain ), 1:50.82.
– 14, Elkin ” (Ashton Gant , Tyler Eaton , Coley McCulloch , David Morton ), 1:51.64.
– 15, Goldsboro ” (Zach Darden , Victor Prezbindowski , Logan Cole , Christian Martins ), 1:52.07.
– 16, Pine Lake Prep ” (Connor Colson , Giovanni Gonzalez , Charlie Spoeneman , Elliot Gunning ), 1:52.12.

Women 200 Yard Freestyle (Championship Finals) 1, McKenzie Stevens, Salisbury, 1:53.51. 2, Grace Baird, West Davidson, 1:55.89. 3, Alexandra van Dorsten, Raleigh Charter, 1:56.43. 4, Sarah Mandis, First Flight, 1:57.76. 5, Annie Shirk, Shelby, 1:58.35. 6, LeAnn Domitrovits, Croatan, 2:03.71. 7, Emily McCutchan, East Lincoln, 2:04.62. 8, Haylie Moore, South Davidson, 2:06.60. (Consolation Finals) 9, Cassie Bebout, Gray Stone Day, 2:01.49. 10, Morgan Davis, Trinity, 2:03.37. 11, Ally Black, Topsail, 2:05.60. 12, Gabbie Black, Topsail, 2:06.90. 13, Claire Peterman, Carrboro, 2:07.49. 14, Sydney Karre, Newton-Conover, 2:08.87. 15, Emma Harrison, Mount Airy, 2:10.61. 16, Malia Ellington, Comm. Davidson, 2:11.41.

Men 200 Yard Freestyle (Championship Finals) 1, Jacob Vosburgh, NC Science&Math, 1:42.48. 2, Cole Riggan, Lexington, 1:43.92. 3, Will Macmillan, Carrboro, 1:44.06. 4, Austin Jones, Lake Norman Char, 1:44.97. 5, Padgett Powe, Comm. Davidson, 1:47.16. 6, Taylor Rodenhuis, Salisbury, 1:48.10. 7, Lucas Rhodes, Central Davidson, 1:48.50. 8, Jack Allen, NC Science&Math, 1:50.08. (Consolation Finals) 9, Braxton Baird, West Davidson, 1:51.57. 10, Aaron (Case) Marshall, Topsail, 1:52.39. 11, Andrew Lappin, Lincoln Charter, 1:52.57. 12, Paul Regan, North Lincoln, 1:52.87. 13, Matt Campbell, Shelby, 1:53.35. 14, Sam Souther, Central Academy, 1:56.63. 15, Bryan Soltis, Bishop McGuinnes, 1:56.88. 16, Dewey Wise, First Flight, 1:57.94.

Women 200 Yard IM (Championship Finals) 1, Margaret Ireland, Raleigh Charter, 2:11.21. 2, Abbey Joiner, Lake Norman Char, 2:12.46. 3, Sara Siemens, Cedar Ridge, 2:14.52. 4, Kelsey Tunstall, East Surry, 2:15.94. 5, Kaitlyn Kent, South Iredell, 2:16.18. 6, Lindsay Hatt, Raleigh Charter, 2:16.72. 7, Allie Everhart, Cuthbertson, 2:19.43. 8, Emily McDaniels, Carrboro, 2:21.96. (Consolation Finals) 9, Kelly Whalen, Raleigh Charter, 2:20.83. 10, Abigail Lequire, Newton-Conover, 2:22.37. 11, Stephanie Grandin, Corinth-Holders, 2:23.99. 12, Leah Abrams, Carrboro, 2:24.78. 13, Shea Hopper, Highlands Tech, 2:24.80. 14, Katherine Martin, East Surry, 2:26.22. 15, Christine Hawks, Surry Central, 2:28.90. 16, Taylor Hughes, Bandys, 2:29.45.

Men 200 Yard IM (Championship Finals) 1, Parker Campbell, Shelby, 1:56.31D. 2, Zach Darden, Goldsboro, 1:59.66. 3, Gabe Shepherd, NC Science&Math, 2:00.60. 4, John Biondi, North Lincoln, 2:01.71. 4, Adam Wetherell, Lexington, 2:01.71. 6, Connor Blandford, Corinth-Holders, 2:02.76. 7, Matt Jacobs, Durham Arts, 2:05.69. –, Sam Strosnider, Carrboro, DQ. (Consolation Finals) 9, Jacob Sipple, Raleigh Charter, 2:06.00. 10, David Roby, Shelby, 2:08.53. 11, Kyle Riker, NC Science&Math, 2:08.67. 12, Grant Davidson, Bishop McGuinnes, 2:09.01. 13, Sean Gorham, Bishop McGuinnes, 2:12.10. 14, Addison Espy, Swansboro, 2:12.84. 15, Tanner Roach, Carrboro, 2:13.68. 16, Bryan Winters, Forbush, 2:15.40.

Women 50 Yard Freestyle (Championship Finals) 1, Christina Lappin, Lincoln Charter, 23.76 AA-C. 2, Rachel Hatt, Raleigh Charter, 24.34. 3, Tara Martin, Raleigh Charter, 24.39. 4, Michaela Carter, Corinth-Holders, 24.78. 5, Aleksandriya Moore, East Davidson, 24.86. 6, Carson Jones, Northwood, 25.27. 7, Chloe Read, East Lincoln, 25.34. 8, Chandler Harris, Tarboro, 25.78. (Consolation Finals) 9, Maddison Baiotto, Swansboro, 25.91. 10, McKenzie Weed, North Lincoln, 26.08. 11, Paige Whalen, Raleigh Charter, 26.14. 12, Kimberley Parnell, Cuthbertson, 26.24. 13, Katie Spang, Carrboro, 26.36. 14, Olivia Shumate, North Wilkes, 26.54. 15, Miranda Seegars, Piedmont, 26.95. 16, Elizabeth Tsao, Clinton, 27.43.

Men 50 Yard Freestyle (Championship Finals) 1, Cameron Anderson, Tarboro, 21.76. 1, Justin Morrell, Carrboro, 21.76. 3, Matt Weaver, NC Science&Math, 22.23. 4, Frederick Bath, Clinton, 22.62. 4, Will Krehnbrink, East Lincoln, 22.62. 6, Noah Medwin, Forbush, 22.68. 7, Jacob Dooley, Croatan, 22.70. 8, Alec Blackwood, East Burke, 23.01. (Consolation Finals) 9, Bennett McDonald, North Lincoln, 22.83. 10, Coley McCulloch, Elkin, 23.02. 11, Alex Vander Linden, West Davidson, 23.07. 12, Charles Jarvis, Northeastern, 23.20. 12, Lucas Orlowski, Cedar Ridge, 23.20. 14, Griffin Gray, Lexington, 23.21. 15, Mitchell Harwood, Lincoln Charter, 23.26. 16, Kevin Parham, NC Science&Math, 23.57.

Women 1 mtr Diving 1, Adyson Lowe, Lake Norman Char, 390.40. 2, Bailey Revels, Northwood, 378.75. 3, Erin Lee, Lake Norman Char, 363.25. 4, Brianna Assad, Shelby, 299.80. 5, Clara Diekman, South Iredell, 272.85. 6, Yulia Price, Shelby, 230.30. 7, Marlyn Thompson, Shelby, 229.45. 8, Devin Finney, NC Science&Math, 212.45.

Men 1 mtr Diving 1, Nathan Lane, Lake Norman Char, 380.15D. 2, Alex Buck, Durham Arts, 297.20. 3, Tyler Cowan, Shelby, 240.45. 4, Zack Polizzi, NC Science&Math, 232.50. 5, Jacob Hamrick, Shelby, 224.30. 5, John Michael Twiggs, Shelby, 224.30. 7, Stratton Barth, NC Science&Math, 169.50.

Women 100 Yard Butterfly (Championship Finals) 1, Christina Lappin, Lincoln Charter, 55.60 AA-C. 2, Alyssa Marsh, Pine Lake Prep, 57.35. 3, Tara Martin, Raleigh Charter, 57.38. 4, Mia Morrell, Carrboro, 58.42. 5, Sara Siemens, Cedar Ridge, 59.08. 6, Rory O’Dell, Northwood, 1:00.27. 7, Chandler Harris, Tarboro, 1:00.65. 8, Alexandra van Dorsten, Raleigh Charter, 1:01.15. (Consolation Finals) 9, Ann Huston, Thomas Jefferson, 1:01.60. 10, Annie Shirk, Shelby, 1:01.81. 11, Christine Hawks, Surry Central, 1:02.42. 12, Ally Black, Topsail, 1:02.46. 13, Ellen Robertson, Lake Norman Char, 1:04.14. 14, Haylie Moore, South Davidson, 1:04.60. 15, Samantha Conger, Northwood, 1:04.75. 16, Abigail Lequire, Newton-Conover, 1:04.84.

Men 100 Yard Butterfly (Championship Finals) 1, Thomas Bilden, Carrboro, 51.34D. 2, Chris Cardwell, Lake Norman Char, 52.06. 3, Logan Cole, Goldsboro, 52.54. 4, Connor Sturgill, Central Davidson, 53.65. 5, Taylor Rodenhuis, Salisbury, 53.98. 6, Avery Wilson, South Iredell, 54.26. 7, Anshul Subramanya, NC Science&Math, 56.47. 8, Corrin Rothwell, Lake Norman Char, 56.96. (Consolation Finals) 9, Nolan Hopkins, Corinth-Holders, 55.55. 10, Jacob Sipple, Raleigh Charter, 56.26. 11, Kyle Riker, NC Science&Math, 57.72. 12, Austin Doub, Forbush, 58.26. 13, Tanner Roach, Carrboro, 58.29. 14, David Katibah, Comm. Davidson, 58.73. 14, Christian Doebler, First Flight, 58.73. 16, Allan Jiang, NC Science&Math, 59.91.

Women 100 Yard Freestyle (Championship Finals) 1, Olivia Ontjes, Raleigh Charter, 50.75D AA-A. 2, Michaela Carter, Corinth-Holders, 53.28. 3, Rachel Hatt, Raleigh Charter, 53.44. 4, Chloe Read, East Lincoln, 54.33. 5, Rebecca Gibbs, Manteo, 54.90. 6, Becca Churchill, Cedar Ridge, 55.11. 7, Misha Neal, Durham Arts, 55.37. 8, Aleksandriya Moore, East Davidson, 55.59. (Consolation Finals) 9, McKenzie Weed, North Lincoln, 56.96. 10, Sandy Lackmann, Raleigh Charter, 57.79. 11, Lindsey Martelle, Thomas Jefferson, 57.95. 12, Karoline Pittman, Draughn, 58.27. 13, Elizabeth McCann, North Wilkes, 58.29. 14, Katie Spang, Carrboro, 58.79. 15, Kaylyn Norville, Tarboro, 59.82. 16, Logan Luckadoo, East Rutherford, 1:00.27.

Men 100 Yard Freestyle (Championship Finals) 1, Cameron Anderson, Tarboro, 47.55. 2, Justin Morrell, Carrboro, 47.90. 3, Austin Jones, Lake Norman Char, 47.95. 4, Sam Strosnider, Carrboro, 48.25. 5, Zach Lewis, Raleigh Charter, 48.74. 6, John Biondi, North Lincoln, 49.18. 7, Padgett Powe, Comm. Davidson, 49.41. 8, Philip Straughn, Northwood, 50.32. (Consolation Finals) 9, Matt Weaver, NC Science&Math, 48.87. 10, Ben Coon, Bishop McGuinnes, 50.34. 11, Connor Sturgill, Central Davidson, 50.41. 12, Mitchell Harwood, Lincoln Charter, 50.47. 13, Bryan Soltis, Bishop McGuinnes, 50.81. 14, Jake Barnes, Carrboro, 51.30. 15, Daniel Birmingham, NC Science&Math, 52.64. 16, Logan Cole, Goldsboro, 54.37.

Women 500 Yard Freestyle 1, Grace Baird, West Davidson, 5:06.28. 2, McKenzie Stevens, Salisbury, 5:07.74. 3, Rory O’Dell, Northwood, 5:17.19. 4, Sarah Mandis, First Flight, 5:19.56. 5, Maddison Baiotto, Swansboro, 5:20.85. 6, Morgan Davis, Trinity, 5:28.65. 7, Kelsey Tunstall, East Surry, 5:30.16. 8, Ella Schauss, Raleigh Charter, 5:31.25. 9, LeAnn Domitrovits, Croatan, 5:32.38. 10, Kelly Whalen, Raleigh Charter, 5:35.72. 11, Mara Bhalla, Lincoln Charter, 5:36.35. 12, Sydney Karre, Newton-Conover, 5:39.78. 13, Emily McDaniels, Carrboro, 5:39.93. 14, Shea Hopper, Highlands Tech, 5:44.26. 15, Carole Fish, Lake Norman Char, 5:48.75. 16, Erin Riggs, Shelby, 5:48.83. 17, Emily Fiore, Bishop McGuinnes, 5:51.34. 18, Bailey Holshouser, Albemarle, 5:53.29. 19, Emily Carr, Graham, 5:56.16. 20, Malia Ellington, Comm. Davidson, 5:59.07. 21, Katelyn Steadman, Providence Grove, 6:02.34. 22, Alexandria Golden, East Carteret, 6:05.21. 23, Emily Farris, Draughn, 6:11.57. 24, Sarah Kulcsar, Newton-Conover, 6:16.37.

Men 500 Yard Freestyle 1, Jacob Vosburgh, NC Science&Math, 4:38.38D. 2, Thomas Bilden, Carrboro, 4:46.44. 3, Lucas Rhodes, Central Davidson, 4:49.20. 4, Nolan Hopkins, Corinth-Holders, 4:59.45. 5, Braxton Baird, West Davidson, 4:59.66. 6, Joshua Conger, Northwood, 5:05.41. 7, Andrew Lappin, Lincoln Charter, 5:05.80. 8, Taylor Powell, Lincoln Charter, 5:07.01. 9, Justin Laatz, Carrboro, 5:07.94. 10, Stefan Knorr, Salisbury, 5:08.08. 11, Dewey Wise, First Flight, 5:16.78. 12, Trotman Leary, Highlands Tech, 5:18.39. 13, Cain Poling, Cuthbertson, 5:18.78. 14, Cody Marik, North Lincoln, 5:19.40. 15, Sam Souther, Central Academy, 5:19.67. 16, Delves Breaux, Northeastern, 5:22.08. 17, Addison Espy, Swansboro, 5:22.30. 18, William Oakley, Raleigh Charter, 5:30.04. 19, Logan Kirkland, NC Science&Math, 5:30.36. 20, Eric Svadeba, Corinth-Holders, 5:30.92. 21, Andrew Avery, East Lincoln, 5:31.90. 22, Chase ReBarker, Raleigh Charter, 5:31.96. 23, Tyler McBee, North Lincoln, 5:36.11. 24, James Biondi, North Lincoln, 5:36.67.

Women 200 Yard Freestyle Relay (Championship Finals)
– 1, Raleigh Charter ” (Olivia Ontjes , Margaret Ireland , Alexandra van Dorsten , Rachel Hatt ), 1:38.37.
– 2, South Iredell ” (Jessie Cromie , Alli Bendert , Ashley Cromie , Kaitlyn Kent ), 1:45.31.
– 3, Tarboro ” (Victoria Modlin , Anna Johnson , Kaylyn Norville , Chandler Harris ), 1:45.32.
– 4, Lake Norman Charter ” (Abbey Joiner , Briana Del Valle , Gabrielle Monroe , Morgan Sleeth ), 1:46.98.
– 5, Carrboro ” (Emily McDaniels , Charlotte Costenoble , Leah Abrams , Katie Spang ), 1:47.77.
– 6, Lincoln Charter ” (Mara Bhalla , Shelby Smith , Kyndall Morrow , Sophia Bhalla ), 1:47.80.
– 7, Comm. School of Davidson ” (Malia Ellington , Sarah Kemp , Megan Perkins , Kylee Gomilla ), 1:50.39.
– 8, East Surry ” (Katherine Martin , Mikayla Elliott , Avery Tilley , Kelsey Tunstall ), 1:51.67.

Women 200 Yard Freestyle Relay (Consolation Finals)
– 9, East Lincoln ” (Emily McCutchan , Samantha Reeves , Elizabeth Sisk , Chloe Read ), 1:50.23.
– 10, Croatan ” (Jensynne East , Hanitua Teai , Samantha Tracy , LeAnn Domitrovits ), 1:50.38.
– 11, Durham School of the Arts ” (Marie-Helene Boudreau , Hannah Yueh , Emily Burke , Misha Neal ), 1:50.39.
– 12, North Wilkes ” (Olivia Shumate , Elizabeth McCann , Sydney Hincher , Leandra Lenderman ), 1:51.73.
– 13, Cedar Ridge ” (Sara Siemens , Karissa Marino , Nina McCrae , Becca Churchill ), 1:51.96.
– 14, NC Science & Math ” (Julia Yu , Kiya Walker , Christy Powell , Jin Zhang ), 1:52.07.
– 15, Piedmont ” (Cori Burdette , Katy Griffin , Hannah Teague , Miranda Seegars ), 1:52.37.
– 16, Clinton ” (Elizabeth Tsao , Grace Reagan , Mary Palmer , Lillie Turlington ), 1:52.64.

Men 200 Yard Freestyle Relay (Championship Finals) 1, NC Science & Math ” (Matt Weaver , Daniel Birmingham , Jack Allen , Jacob Vosburgh ), 1:30.52. 2, Bishop McGuinness ” (Bryan Soltis , Grant Davidson , Joseph Farley , Ben Coon ), 1:31.42. 3, Lincoln Charter ” (Taylor Powell , Dillon Carey , Andrew Lappin , Mitchell Harwood ), 1:32.21. 4, Raleigh Charter ” (Zach Lewis , Daniel Fitzmaurice , Chase ReBarker , Jacob Sipple ), 1:32.71. 5, Comm. School of Davidson ” (Jake Wolyniak , Brooks Clark , David Katibah , Padgett Powe ), 1:33.13. 6, Carrboro ” (Will Macmillan , Connor Murphy , Tanner Roach , Jake Barnes ), 1:33.25. 7, Lake Norman Charter ” (Drew Queen , Corrin Rothwell , Sean Powers , Oliver Padgett ), 1:34.62. 8, Elkin ” (Ashton Gant , Tyler Eaton , David Morton , Coley McCulloch ), 1:35.55. (Consolation Finals) 9, West Davidson ” (Alex Vander Linden , Pheonix Gaddy , Daniel Sharpe , Braxton Baird ), 1:35.19. 10, Tarboro ” (David McIntyre , Matthew Thompson , Alex King , Cameron Anderson ), 1:36.03. 11, Corinth-Holders ” (Bryce Sherrill , Brach Gordon , Dalton Beamer , Bailey Blackwell ), 1:36.11. 12, East Burke ” (Mack Mobley , Avery Bumgarner , Jack Byerly , Alec Blackwood ), 1:36.34. 13, Roanoke Rapids ” (Nick Denny , Caleb Horn , James Evans , Sam Barber ), 1:37.10. 14, Shelby ” (John Michael Twiggs , David Roby , Thomas Wright , Ben Waldrep ), 1:37.31. 15, Northeastern ” (Roy Marriner , Collin Barnett , John Meads , Charles Jarvis ), 1:37.79. 16, Pine Lake Prep ” (Connor Colson , Elliot Gunning , Aaron Marsh , Grayson Parker ), 1:38.13.

Women 100 Yard Backstroke (Championship Finals) 1, Alyssa Marsh, Pine Lake Prep, 57.11. 2, Margaret Ireland, Raleigh Charter, 57.73. 3, Mia Morrell, Carrboro, 58.31. 4, Lindsay Hatt, Raleigh Charter, 1:02.44. 5, Allie Everhart, Cuthbertson, 1:02.77. 6, Emily McCutchan, East Lincoln, 1:02.92. 7, Kylee Parsons, Raleigh Charter, 1:03.11. 8, Sophia Bhalla, Lincoln Charter, 1:03.20. (Consolation Finals) 9, Jessie Cromie, South Iredell, 1:03.86. 10, Ellen Robertson, Lake Norman Char, 1:04.12. 11, Olivia Shumate, North Wilkes, 1:04.72. 12, Emma Harrison, Mount Airy, 1:04.78. 13, Katherine Byxbee, Hayesville, 1:05.49. 14, Katie Cater, NC Science&Math, 1:06.53. 15, Gabbie Black, Topsail, 1:06.55. 16, Carlee Boyd, East Carteret, 1:07.50.

Men 100 Yard Backstroke (Championship Finals) 1, Parker Campbell, Shelby, 52.32D. 2, Chris Cardwell, Lake Norman Char, 52.95. 3, Cole Riggan, Lexington, 53.95. 4, Zach Lewis, Raleigh Charter, 54.92. 5, Will Macmillan, Carrboro, 55.25. 6, Paul Regan, North Lincoln, 55.54. 7, Gabe Shepherd, NC Science&Math, 55.64. 8, Noah Medwin, Forbush, 56.30. (Consolation Finals) 9, Connor Blandford, Corinth-Holders, 55.48. 10, Philip Straughn, Northwood, 56.31. 11, Grant Davidson, Bishop McGuinnes, 57.84. 12, Zach Lemmon, North Rowan, 58.94. 13, David Roby, Shelby, 58.95. 14, Jack Allen, NC Science&Math, 59.01. 15, Stefan Knorr, Salisbury, 59.21. 16, Jordan Carman, Manteo, 59.93.

Women 100 Yard Breaststroke (Championship Finals) 1, Olivia Ontjes, Raleigh Charter, 1:03.94 AA-A. 2, Becca Churchill, Cedar Ridge, 1:05.67. 3, Rebecca Gibbs, Manteo, 1:07.35. 4, Samantha Conger, Northwood, 1:08.04. 5, Abbey Joiner, Lake Norman Char, 1:09.32. 6, Lindsey Martelle, Thomas Jefferson, 1:10.43. 7, Carson Jones, Northwood, 1:12.59. 8, Stephanie Grandin, Corinth-Holders, 1:14.00. (Consolation Finals) 9, Cassie Bebout, Gray Stone Day, 1:12.03. 10, Ella Schauss, Raleigh Charter, 1:12.95. 11, Gabrielle Monroe, Lake Norman Char, 1:14.59. 12, Claire Peterman, Carrboro, 1:15.55. 13, Kyndall Morrow, Lincoln Charter, 1:15.57. 14, Hailey James, Topsail, 1:16.69. 15, Haley Brinkley, Draughn, 1:18.01. 16, Shelby Smith, Lincoln Charter, 1:18.67.

Men 100 Yard Breaststroke (Championship Finals) 1, Matt Jacobs, Durham Arts, 1:00.37D. 2, Drew Queen, Lake Norman Char, 1:00.68. 3, Adam Wetherell, Lexington, 1:02.14. 4, Zach Darden, Goldsboro, 1:03.03. 5, Timmy Vick, Goldsboro, 1:03.26. 6, Irwin Li, NC Science&Math, 1:03.56. 7, Jonathan Hench, Central Davidson, 1:04.61. 8, Taylor Powell, Lincoln Charter, 1:04.89. (Consolation Finals) 9, Ben Waldrep, Shelby, 1:04.64. 10, James Core, Midway, 1:05.12. 11, Sean Gorham, Bishop McGuinnes, 1:05.22. 12, James Creel, Lake Norman Char, 1:05.80. 13, Daniel Birmingham, NC Science&Math, 1:05.81. 14, Joshua Conger, Northwood, 1:06.66. 15, Aidan Marshall, Carrboro, 1:07.01. 16, Payden Simmons, North Surry, 1:08.03.

Women 400 Yard Freestyle Relay
– 1, Raleigh Charter ” (Tara Martin , Alexandra van Dorsten , Rachel Hatt , Olivia Ontjes ), 3:32.89 AA-C.
– 2, Lincoln Charter ” (Sophia Bhalla , Shelby Smith , Mara Bhalla , Christina Lappin ), 3:46.96.
– 3, Carrboro ” (Emily McDaniels , Chloe Deshusses , Claire Peterman , Mia Morrell ), 3:51.58.
– 4, Northwood ” (Rory O’Dell , Cassidy Welge , Samantha Conger , Carson Jones ), 3:52.85.
– 5, Topsail ” (Gabbie Black , Nikki Myrka , Allison Emma , Ally Black ), 3:56.07.
– 6, Pine Lake Prep ” (Ashlyn Clancy , Alyssa Marsh , Alayna Taylor , Ashlyn Christensen ), 3:58.02.
– 7, Corinth-Holders ” (Lauren Bunting , Amanda Knickerbocker , Stephanie Grandin , Michaela Carter ), 3:58.25.
– 8, Shelby ” (Emily Beaver , Erin Riggs , Laura Wilson , Annie Shirk ), 3:58.83.
– 9, Lake Norman Charter ” (Briana Del Valle , Carole Fish , Ellen Robertson , Abbey Joiner ), 3:59.00.
– 10, South Iredell ” (Jessie Cromie , Lexi Hawks , Ashley Cromie , Kaitlyn Kent ), 4:00.75.
– 11, Bishop McGuinness ” (Bri Eichhorn , Colleen Gillooley , Erica Justice , Emily Fiore ), 4:01.73.
– 12, Cuthbertson ” (Allie Everhart , Kristin Everhart , Kristen Pounds , Kimberley Parnell ), 4:02.84.
– 13, Draughn ” (Alexis Lynn , Haley Brinkley , Emily Farris , Karoline Pittman ), 4:04.57.
– 14, NC Science & Math ” (Katie Cater , Christy Powell , Julia Yu , Jin Zhang ), 4:05.21.
– 15, Durham School of the Arts ” (Misha Neal , Alexandra Schneider , Emily Burke , Marie-Helene Boudreau ), 4:05.71.
– 16, East Surry ” (Katherine Martin , Kayla Simmons , Avery Tilley , Kelsey Tunstall ), 4:06.21.
– 16, Mount Airy ” (Lizzie Pell , Catherine Scott , Sydney Peavy , Emma Harrison ), 4:06.21.
– 18, Piedmont ” (Cori Burdette , Hannah Teague , Katy Griffin , Miranda Seegars ), 4:07.40.
– 19, Comm. School of Davidson ” (Malia Ellington , Hayden Wheaton , Sarah Kemp , Kylee Gomilla ), 4:08.86.
– 20, First Flight ” (Morgan Gates , Hannah DeLucia , Sarah Beacham , Sarah Mandis ), 4:15.14.
– 21, Manteo ” (Essie Somma , Stefany Zafra , Laura Mode , Rebecca Gibbs ), 4:19.99.
– 22, Roanoke Rapids ” (Rachel Price , Kara Allen , Abigail Harrell , Mallory Barrow ), 4:23.12.
– 23, Swansboro ” (Kelly Taylor , Olivia Robertson , Caroline Provost , Harley Park ), 4:25.29.
– 24, Northeastern ” (Lily Donnell , Elizabeth Breaux , Kendall Barnett , Caroline Jarvis ), 4:35.46.

Men 400 Yard Freestyle Relay
– 1, Carrboro ” (Will Macmillan , Thomas Bilden , Justin Morrell , Sam Strosnider ), 3:13.72.
– 2, NC Science & Math ” (Matt Weaver , Jack Allen , Gabe Shepherd , Jacob Vosburgh ), 3:17.20.
– 3, Lake Norman Charter ” (Austin Jones , Corrin Rothwell , Drew Queen , Chris Cardwell ), 3:20.40.
– 4, North Lincoln ” (Cody Marik , Bennett McDonald , Paul Regan , John Biondi ), 3:21.06.
– 5, Raleigh Charter ” (Zach Lewis , Daniel Fitzmaurice , Chase ReBarker , Jacob Sipple ), 3:24.52.
– 6, Central Davidson ” (Connor Sturgill , Greyson Myers , Connor Gallimore , Lucas Rhodes ), 3:26.56.
– 6, Shelby ” (Matt Campbell , David Roby , John Michael Twiggs , Parker Campbell ), 3:26.56.
– 8, Comm. School of Davidson ” (Padgett Powe , Jake Wolyniak , David Katibah , Brooks Clark ), 3:29.33.
– 9, East Lincoln ” (Chase Fenske , Shane Estridge , Parker Whitley , Will Krehnbrink ), 3:31.25.
– 10, Corinth-Holders ” (Nolan Hopkins , Cody Beamer , Neal Quinn , Connor Blandford ), 3:32.79.
– 11, Bishop McGuinness ” (Ben Coon , Jeffrey Davidson , Daniel Gomez-Perry , Joseph Farley ), 3:35.66.
– 12, First Flight ” (Jason Howard , Charlie Shotton , Chase Barkinton , Christian Doebler ), 3:35.80.
– 13, Northeastern ” (Delves Breaux , John Meads , Roy Marriner , Charles Jarvis ), 3:36.92.
– 14, Forbush ” (Bryan Winters , Tate Williams , Austin Doub , Noah Medwin ), 3:37.17.
– 15, West Davidson ” (Alex Vander Linden , Lee Payne , Layton Bryant , Braxton Baird ), 3:39.27.
– 16, Croatan ” (Jonathan Lang , David Lewandowski , Ryan Stabler , Jacob Dooley ), 3:39.52.
– 17, Topsail ” (Aaron (Case) Marshall , Davis Sessions , Matt Vanderwal , Thomas Allen ), 3:39.72.
– 18, Salisbury ” (Maxwell Patel , Andrew Mason , Stefan Knorr , Taylor Rodenhuis ), 3:40.61.
– 19, Roanoke Rapids ” (Nick Denny , Xac Fromal , James Evans , Sam Barber ), 3:40.89.
– 20, Goldsboro ” (Zach Darden , Christian Martins , Timmy Vick , Logan Cole ), 3:42.82.
– 21, Cedar Ridge ” (Elliot Orlowski , Chris Nobblitt , Colin Bunner , Josh Chapman ), 3:44.71.
– 22, South Iredell ” (Reid Wiegleb , Alex Ellsworth , Daniel Bellingham , Avery Wilson ), 3:44.94.
– 23, Swansboro ” (Addison Espy , Robert Carpenter , Elijah Frantz , Luke Frantz ), 3:50.22.
– –, Lexington ” (Dezego Patrick , Griffin Gray , Cole Riggan , Adam Wetherell ), DQ.

Women – Team Rankings – Through Event 125 1, Raleigh Charter, 376. 2, Carrboro, 161. 3, Lincoln Charter, 154. 4, Lake Norman Charter, 148. 4, Northwood, 148. 6, South Iredell, 113. 7, Corinth-Holders, 95. 8, Shelby, 92. 9, Pine Lake Prep, 87. 10, Cedar Ridge, 86. 11, Tarboro, 83. 12, East Lincoln, 70. 13, East Surry, 53. 14, Topsail, 49. 15, Cuthbertson, 45. 16, Thomas Jefferson Classical, 40. 17, Salisbury, 37. 17, West Davidson, 37. 19, Croatan, 36. 20, Swansboro, 33. 21, First Flight, 30. 21, Manteo, 30. 23, Durham School of the Arts, 28. 24, NC Science & Math, 26. 25, East Davidson, 25. 25, Comm. School of Davidson, 25. 27, North Wilkes, 23. 28, Trinity, 20. 29, Bishop McGuinness, 18. 29, Gray Stone Day, 18. 31, North Lincoln, 16. 31, Newton-Conover, 16. 33, Draughn, 15. 34, South Davidson, 14. 35, Mount Airy, 10. 36, Surry Central, 8. 37, Highlands Tech, 7. 38, Piedmont, 6. 39, Hayesville, 4. 40, Clinton, 3. 41, East Carteret, 1. 41, Bandys, 1. 41, East Rutherford, 1.

Men – Team Rankings – Through Event 125 1, NC Science & Math, 281. 2, Carrboro, 237.5. 3, Lake Norman Charter, 214. 4, Shelby, 168. 5, Bishop McGuinness, 112. 6, North Lincoln, 111.5. 7, Central Davidson, 104. 8, Raleigh Charter, 103. 9, Lexington, 92.5. 10, Corinth-Holders, 86. 11, Lincoln Charter, 79. 12, Comm. School of Davidson, 78.5. 13, Goldsboro, 67. 14, Durham School of the Arts, 57. 15, Tarboro, 52.5. 16, West Davidson, 51. 17, Forbush, 46. 18, East Lincoln, 44.5. 19, Salisbury, 36. 20, Elkin, 35. 21, Northwood, 34. 22, East Burke, 21. 23, First Flight, 19.5. 24, Northeastern, 17.5. 25, Clinton, 14.5. 26, Croatan, 14. 27, South Iredell, 13. 28, Roanoke Rapids, 8. 29, Topsail, 7. 29, Midway, 7. 31, North Rowan, 5. 31, Central Academy, 5. 31, Highlands Tech, 5. 34, Cedar Ridge, 4.5. 35, Pine Lake Prep, 4. 35, Cuthbertson, 4. 37, Swansboro, 3. 38, North Surry, 1. 38, Manteo, 1.


Comments are closed.