NCHSAA State Wrestling: 3-A, 1st Consolations

Posted by Press Release on March 1, 2013 at 1:38 pm under High School | Comments are off for this article

NORTH CAROLINA HIGH SCHOOL ATHLETIC ASSOCIATION STATE 3-A WRESTLING CHAMPIONSHIPS–1st CONSOLATIONS
Greensboro Coliseum

TEAM SCORES

Plc	Points	Team	        CH	CONS
1	18.5	Orange	6	-
2	18	St. Stephens	4	2
2	18	Union Pines	6	-
4	17.5	Robinson	4	2
5	17	Rocky Mount	4	2
6	16.5	North Gaston	5	1
7	13	Ashbrook	3	1
8	12.5	Fred T Foard	4	1
9	12	East Rowan	3	-
10	11.5	Mt Pleasant	3	-
11	9.5	Cleveland	1	3
12	9	Jacksonville	2	1
12	9	Washington	3	1
12	9	West Iredell	2	1
15	8.5	Enka	2	3
16	8	Currituck County	2	-
17	7	Central Cabarrus	1	1
17	7	Ledford	1	1
17	7	Morehead	2	3
17	7	North Iredell	2	1
17	7	Southern Nash	2	-
22	6.5	West Carteret	2	1
23	6	Asheboro	3	-
23	6	Hickory Ridge	2	-
23	6	Kings Mountain	2	-
23	6	Tuscola	2	-
23	6	West Brunswick	-	3
23	6	West Henderson	3	-
29	5	D.H. Conley	1	1
29	5	Douglas Byrd	1	1
29	5	Freedom	1	1
29	5	Hunter Huss	1	1
29	5	N Guilford	-	2
29	5	NE Guilford	2	-
29	5	RS-Central	1	1
29	5	South Rowan	1	1
29	5	SW Randolph	1	1
29	5	Western Harnett	1	1
39	4	Carson	2	-
39	4	Chapel Hill	1	-
39	4	Charlotte Catholic	1	-
39	4	Havelock	2	-
39	4	Parkwood	1	-
39	4	S Guilford	2	-
39	4	S Vance	2	-
39	4	South Point	1	-
47	3	Aycock	1	1
47	3	Brown- A L	1	1
47	3	Concord	1	1
47	3	Crest	-	1
47	3	E Alamance	-	1
47	3	Patton	1	-
47	3	White Oak	-	1
54	2	Asheville	-	1
54	2	Burns	1	-
54	2	Cardinal Gibbons	-	1
54	2	Cox Mill	-	2
54	2	Eastern Guilford	1	-
54	2	Forestview	1	-
54	2	North Buncombe	1	-
54	2	NW Cabarrus	1	-
54	2	South Brunswick	1	-
54	2	West Rowan	1	-
54	2	Western Alamance	1	-
54	2	Westover	1	-
66	1	East Henderson	-	1
66	1	Eastern Wayne	-	1
66	1	Grays Creek	-	1
66	1	Hertford County	-	1
66	1	Northern Vance	-	1
66	1	Overhills	-	1
66	1	Southern Lee	-	1
66	1	Weddington	-	1
74	0	Fike	-	-
74	0	Hunt	-	-
74	0	Marvin Ridge	-	-
74	0	McMichael	-	-
74	0	Northern Nash	-	-
74	0	South Central	-	-
74	0	Webb	-	-
74	0	West Craven	-	-

106 Lbs:
William Pryor, Morehead DEC Parker Walton, Weddington 6-4
Gary Sly, D.H. Conley FALL Colby Sousa, West Henderson FALL :09
Jamarcus Allen, White Oak FALL Billy Ferris, Charlotte Catholic FALL :32
Matthew Strickland, Crest FALL Dakota Medina, Southern Nash FALL 4:14

113 Lbs:
Jamir Hart, N Guilford DEC Cody Thorne, Southern Nash 8-5
Jordan Jones, Morehead DEC Zovek Chapa, Fike 5-2
Caleb Cox, RS-Central DEC Dustin Smith, West Carteret 5-2
Brennan Patton, Western Harnett FALL Jyquan Green, West Brunswick FALL 1:22

120 Lbs:
Morris Andujar, Robinson FALL Derrick Applewhite, Cleveland FALL :50
Alex Zambrano, West Carteret DEC Jared Flynn, Orange 7-3
Koku Richard White, Brown- A L DEC Xavier Ross, Jacksonville 8-2
Travis Heath, Northern Vance DEC Danny Sardo, Charlotte Catholic 3-0

126 Lbs:
Jonah Swinson, Robinson DEC Tyler Moses, Burns 4-0
David Giordano, Washington DEC Spencer Taylor, SW Randolph OT 8-6
Tyler Hall, South Rowan DEC David Velazquez, St. Stephens 7-1
Campbell Alspaugh, West Brunswick MAJOR Benjamin Bullins, Morehead 9-0

132 Lbs:
Aaron Owensby, East Henderson DEC Nathan Zak, Western Harnett 7-2
Willis Booth, Morehead DEC Brandon Seward, Jacksonville 7-1
Alex Earnest, Enka DEC Austin Deberry, Ledford 4-1
Daniel Romo, Aycock DEC Colton Phillips, Grays Creek 7-1

138 Lbs:
Rayshawn Elliot, Rocky Mount FALL Will Dabbs, Morehead FALL 4:46
Joshua Weinstein, Central Cabarrus FALL Chris Hunt, St. Stephens FALL 2:42
Justin Huntsinger, E Alamance FALL Robert Baker, West Craven FALL 2:25
Kyle Deacon, Weddington DEC Jacob Helm, McMichael 4-0

145 Lbs:
Alex Palinski, Cardinal Gibbons MAJOR Xavier Anistead, Northern Nash 9-0
Kyle Ocker, Cox Mill DEC Caleb Stanley, Eastern Guilford 13-6
Keith Hicks, Freedom FALL Dominique Singletary, Hunt FALL :37
Jhavonte Moon, Cleveland FOR Justin Oakes, McMichael FORFEIT

152 Lbs:
Diquan Anderson, Overhills DEC Maliek Caple, Weddington 4-2
Jordan Galyan, North Gaston DEC Anthony Comella, Grays Creek 8-3
Jacob Burt, N Guilford DEC Nick Tennant, North Iredell OT 6-4
Zacharias Fincannon, St. Stephens FOR Jacoby Benjamin, Southern Nash FORFEIT

160 Lbs:
Mitchell Hampton, North Iredell DEC Tanner Stamper-Smith, Havelock 4-3
Trevor Cook, Fred T Foard DEC Khaliel Owens, Aycock OT 3-2
Jared Nicholson, West Iredell FALL Omar Powell, Webb FALL 2:06
Norquan Otis, Hunter Huss DEC Jaedon Locke, South Central 7-0

170 Lbs:
Chanse Wallace, Cleveland TF James Dobson, Western Harnett TF 15-0 3:50
Brandon Dills, Enka DEC Ned Batts, Washington 9-4
Grant Gatling, Hertford County DEC Drew Lemaster, Orange 6-1
Tanner Small, Cox Mill DEC Mitchell Mason, Morehead 7-0

182 Lbs:
Tom Simpson, Concord DEC Austin Champion, Kings Mountain 4-1
Johnathon McCullen, Southern Lee DEC Devonte Ricks, Rocky Mount 5-4
Blaine Bryant, Cleveland DEC Alex Powell, Marvin Ridge 9-2
Josh Childress, Jacksonville DEC Willie Bivens, Eastern Guilford 11-10

195 Lbs:
Joshua Sansbury, Asheville MAJOR Dakota Smith, West Brunswick 11-1
Ben Rickard, Ledford FALL Logan Joseph, Orange FALL 1:21
Adam Wilson, SW Randolph DEC Alex Mendez, Ashbrook 5-0
Jamel Barrett, Eastern Wayne DEC Ty-Shawn Olverson, Morehead 8-6

220 Lbs:
Derek Weber, Ashbrook DEC Karaun Proctor, Westover 4-1
Jeffery Person, Rocky Mount FALL Dadrian Saunders, E Alamance FALL 4:52
Mitchell Barker, Enka DEC Cody Faircloth, West Iredell 4-3
Bobby McRainey, West Brunswick FALL Byron Cousin, Douglas Byrd FALL 4:34

285 Lbs:
Marquis Brown, West Brunswick DEC Byron Stephenson, Orange 3-0
Ceron Francisco, Douglas Byrd FALL Nico McClure, Brown- A L FALL 2:37
Elijah Buxton, Grays Creek DEC Trey Tyson, South Central 8-3
Dillon Lominac, St. Stephens FOR Brody Lawrence, SW Randolph FORFEIT


Comments are closed.