NORTH CAROLINA HIGH SCHOOL ATHLETIC ASSOCIATION STATE 3-A WRESTLING CHAMPIONSHIPS: QUARTERFINALS
Greensboro Coliseum
106 Lbs:
Blake Rogers, St. Stephens FALL Zack Howard, Aycock FALL 4:58
David Cline, Robinson FALL Alex Roberts, N Guilford FALL 4:50
Dylan Barber, Union Pines DEC Logan Haas, East Rowan 6-3
Joe Scott, Orange DEC Logan Durham, South Rowan 11-9
113 Lbs:
Heath Gleaton, Central Cabarrus FALL Raekwan Armstrong, Ashbrook FALL 5:04
Nicholas Sexton, Brown- A L DEC Dakota Griffith, St. Stephens 5-1
Matthew Tutterrow, North Iredell DEC Mike Fedowitz, Union Pines 5-3
Jason Deutsch, East Rowan DEC Ian Machamer, North Gaston 2-0
120 Lbs:
Michael Jones, Morehead DEC Jeremy Guinn, Patton 6-4
Sawyer Davidson, Asheboro DEC Michael Vincent, Fred T Foard 10-5
Paul Ambrose, Union Pines DEC Parker Brandon, Ashbrook 5-4
Troy Gregor, Hickory Ridge TF Jason Gardner, Washington TF 16-0 2:06
126 Lbs:
Tyler Ross, Jacksonville FALL Moses Richardson, S Vance FALL 3:16
Samuel Bartram, Union Pines DEC James Barstrom, North Gaston 10-4
Collin Smith, Orange DEC Jordan Decosse, Southern Nash 2-0
Dalton McGalliard, Freedom DEC Logan Pavia, West Iredell 11-7
132 Lbs:
Ryan Davis, Havelock DEC Patrick Brown, NE Guilford 3-2
Ben Pitts, Fred T Foard TF Benny Guadarrama-Oliver, NW Cabarrus TF 17-2 5:56
Ryan Hull, Union Pines DEC Tanner Stephens, Currituck County 11-10
Payton Shuford, West Iredell FALL Colin Cope, RS-Central FALL 5:25
138 Lbs:
Hamilton Jones, Robinson DEC Joseph Hammond, North Buncombe 10-3
Jack Twomey-Kozak, Orange DEC Dakota Hill, Cleveland 2-1
Ben Hughes, Fred T Foard DEC Thomas Millaway, NE Guilford 4-2
Chris Halstead, West Carteret TF Ben Womack, Tuscola TF 16-0 3:08
145 Lbs:
Wyatt Blume, East Rowan FALL Jefferson Futch, West Henderson FALL 2:59
Alexander Knight, Rocky Mount DEC Will Brandon, Ashbrook 5-0
Anderson Pope, Orange MAJOR Joey McCracken, Hickory Ridge 11-1
Gilbert Brooks, Burns DEC walt waggoner, West Rowan 4-2
152 Lbs:
Collin Munson, Forestview DEC Joseph Cooper, Rocky Mount 10-4
John Glunt, Robinson FALL Thomas Remick, Washington FALL 1:38
Chase Hayes, Charlotte Catholic DEC John Ellis, Havelock 4-3
Dakota Roberts, Western Harnett DEC Drake Patrum, S Guilford 7-4
160 Lbs:
Markel Hemphill, Kings Mountain DEC Ian Burch, Union Pines 7-3
Kenan Robertson, Robinson MAJOR Brantley Scott, Western Alamance 14-4
Devon Van Cura, Washington DEC Aaron Turpin, West Henderson 5-2
David Peters-Logue, Orange DEC Brandon Sloop, Carson 2-1
170 Lbs:
Brandon Anderson, North Gaston MAJOR Blake Hooks, Mt Pleasant 12-1
Darrius Cox, Douglas Byrd DEC Michael Jones, S Guilford 5-1
Jordan Billings, SW Randolph FALL Warren Boyett, St. Stephens FALL 1:35
Jonathan Clark, Kings Mountain FALL Anthony Battle, Rocky Mount FALL 3:28
182 Lbs:
Demion Tanquay-Penn, West Carteret MAJOR Payton Mills, Morehead 12-2
Collin Johnson, North Gaston DEC Steven Strickland, Asheboro 9-2
Aubrey Browning, Orange DEC Clay Wightman, Tuscola 9-2
Ryan Johns, Mt Pleasant DEC Christian Ohmer, Fred T Foard OT 7-5
195 Lbs:
Michael Simpson, Concord DEC Johnte White, Westover OT 10-8
Jonathan Hannah, Hunter Huss DEC Travis Collins, Southern Nash 10-3
Xavier Gregory, S Vance DEC Keyaad Coley, Rocky Mount 5-3
Kacee Hutchinson, Enka DEC Tommy McCrimmon, Mt Pleasant 7-3
220 Lbs:
Nick Coe, Asheboro FALL Trent Allen, South Brunswick FALL 2:52
Andrew Christopher, St. Stephens FALL Guadalupe Cervantes, Ledford FALL 1:13
Sterling Mills, D.H. Conley DEC Arthur Colson, Chapel Hill 11-8
Alex Lyles, Carson DEC Daniel Carroll, West Henderson 8-5
285 Lbs:
Andrew Franklin, Enka DEC Joseph Lancaster, North Iredell 7-3
Trenton Ballard, South Point FALL Mathew Reed, Jacksonville FALL 4:52
Danny Edwards, Parkwood FALL James Passmore, North Gaston FALL 5:01
Michael Doherty, Currituck County FOR Josh Edgerton, Eastern Guilford FORFEIT
Plc Points Team CH CONS 1 49.5 Orange 6 - 2 42.5 Robinson 4 2 3 38 Union Pines 4 2 4 32 St. Stephens 2 4 5 27.5 North Gaston 2 4 6 24 East Rowan 2 1 6 24 Fred T Foard 2 3 8 22 Rocky Mount 1 5 9 19 West Carteret 2 1 10 18.5 Enka 2 3 11 18 Asheboro 2 1 11 18 Kings Mountain 2 - 13 16.5 Mt Pleasant 1 2 14 16 Jacksonville 1 2 14 16 West Iredell 1 2 16 15 Currituck County 1 1 17 14 Central Cabarrus 1 1 17 14 Washington 1 3 19 13 Ashbrook - 4 20 12.5 Hickory Ridge 1 1 21 12 Morehead 1 4 21 12 North Iredell 1 2 21 12 SW Randolph 1 1 24 11 Parkwood 1 - 24 11 South Point 1 - 26 10 D.H. Conley 1 1 26 10 Douglas Byrd 1 1 26 10 Freedom 1 1 26 10 Hunter Huss 1 1 26 10 Western Harnett 1 1 31 9.5 Cleveland - 4 32 9 Carson 1 1 32 9 Charlotte Catholic 1 - 32 9 Havelock 1 1 32 9 S Vance 1 1 36 8 Brown- A L 1 1 36 8 Concord 1 1 38 7 Burns 1 - 38 7 Forestview 1 - 38 7 Ledford - 2 38 7 Southern Nash - 2 42 6 Tuscola - 2 42 6 West Brunswick - 3 42 6 West Henderson - 3 45 5 N Guilford - 2 45 5 NE Guilford - 2 45 5 RS-Central - 2 45 5 South Rowan - 2 49 4 Chapel Hill - 1 49 4 S Guilford - 2 51 3 Aycock - 2 51 3 Crest - 1 51 3 E Alamance - 1 51 3 Patton - 1 51 3 White Oak - 1 56 2 Asheville - 1 56 2 Cardinal Gibbons - 1 56 2 Cox Mill - 2 56 2 Eastern Guilford - 1 56 2 North Buncombe - 1 56 2 NW Cabarrus - 1 56 2 South Brunswick - 1 56 2 West Rowan - 1 56 2 Western Alamance - 1 56 2 Westover - 1 66 1 East Henderson - 1 66 1 Eastern Wayne - 1 66 1 Grays Creek - 1 66 1 Hertford County - 1 66 1 Northern Vance - 1 66 1 Overhills - 1 66 1 Southern Lee - 1 66 1 Weddington - 1 74 0 Fike - - 74 0 Hunt - 1 74 0 Marvin Ridge - - 74 0 McMichael - - 74 0 Northern Nash - - 74 0 South Central - - 74 0 Webb - - 74 0 West Craven - -