NORTH CAROLINA HIGH SCHOOL ATHLETIC ASSOCIATION STATE 3-A WRESTLING CHAMPIONSHIPS–2nd consolation round
Greensboro Coliseum
106 Lbs:
Logan Durham, South Rowan DEC William Pryor, Morehead 11-5
Gary Sly, D.H. Conley FALL Logan Haas, East Rowan FALL 4:50
Alex Roberts, N Guilford FALL Jamarcus Allen, White Oak FALL 4:38
Zack Howard, Aycock DEC Matthew Strickland, Crest 1-0
113 Lbs:
Ian Machamer, North Gaston FALL Jamir Hart, N Guilford FALL 4:47
Mike Fedowitz, Union Pines DEC Jordan Jones, Morehead 5-0
Dakota Griffith, St. Stephens DEC Caleb Cox, RS-Central 4-3
Brennan Patton, Western Harnett DEC Raekwan Armstrong, Ashbrook OT 8-6
120 Lbs:
Morris Andujar, Robinson DEC Jason Gardner, Washington 6-0
Parker Brandon, Ashbrook FALL Alex Zambrano, West Carteret FALL 3:23
Koku Richard White, Brown- A L DEC Michael Vincent, Fred T Foard 6-0
Jeremy Guinn, Patton DEC Travis Heath, Northern Vance 7-1
126 Lbs:
Jonah Swinson, Robinson DEC Logan Pavia, West Iredell 3-1
Jordan Decosse, Southern Nash DEC David Giordano, Washington 9-4
Tyler Hall, South Rowan FALL James Barstrom, North Gaston FALL 2:03
Campbell Alspaugh, West Brunswick FALL Moses Richardson, S Vance FALL 3:39
132 Lbs:
Aaron Owensby, East Henderson DEC Colin Cope, RS-Central 12-8
Tanner Stephens, Currituck County DEC Willis Booth, Morehead 10-4
Alex Earnest, Enka DEC Benny Guadarrama-Oliver, NW Cabarrus 6-2
Patrick Brown, NE Guilford DEC Daniel Romo, Aycock 10-6
138 Lbs:
Rayshawn Elliot, Rocky Mount DEC Ben Womack, Tuscola 7-3
Joshua Weinstein, Central Cabarrus DEC Thomas Millaway, NE Guilford OT 3-2 CRITERIA
Dakota Hill, Cleveland MAJOR Justin Huntsinger, E Alamance 12-4
Kyle Deacon, Weddington DEC Joseph Hammond, North Buncombe 1-0
145 Lbs:
Alex Palinski, Cardinal Gibbons DEC walt waggoner, West Rowan 9-8
Joey McCracken, Hickory Ridge DEC Kyle Ocker, Cox Mill 10-8
Will Brandon, Ashbrook FALL Keith Hicks, Freedom FALL 3:53
Jhavonte Moon, Cleveland FALL Jefferson Futch, West Henderson FALL 2:44
152 Lbs:
Drake Patrum, S Guilford DEC Diquan Anderson, Overhills 5-2
Jordan Galyan, North Gaston MAJOR John Ellis, Havelock 12-4
Thomas Remick, Washington FALL Jacob Burt, N Guilford FALL 1:17
Zacharias Fincannon, St. Stephens DEC Joseph Cooper, Rocky Mount 9-4
160 Lbs:
Brandon Sloop, Carson DEC Mitchell Hampton, North Iredell 3-1
Trevor Cook, Fred T Foard FALL Aaron Turpin, West Henderson FALL 4:21
Brantley Scott, Western Alamance FALL Jared Nicholson, West Iredell FALL 1:58
Norquan Otis, Hunter Huss DEC Ian Burch, Union Pines 5-2
170 Lbs:
Chanse Wallace, Cleveland FALL Anthony Battle, Rocky Mount FALL 1:57
Warren Boyett, St. Stephens DEC Brandon Dills, Enka 10-6
Michael Jones, S Guilford FALL Grant Gatling, Hertford County FALL 3:32
Blake Hooks, Mt Pleasant DEC Tanner Small, Cox Mill 8-1
182 Lbs:
Tom Simpson, Concord DEC Christian Ohmer, Fred T Foard 3-0
Clay Wightman, Tuscola DEC Johnathon McCullen, Southern Lee 5-0
Steven Strickland, Asheboro FALL Blaine Bryant, Cleveland FALL 2:32
Payton Mills, Morehead DEC Josh Childress, Jacksonville 13-8
195 Lbs:
Joshua Sansbury, Asheville DEC Tommy McCrimmon, Mt Pleasant 5-1
Ben Rickard, Ledford FALL Keyaad Coley, Rocky Mount FALL 1:24
Adam Wilson, SW Randolph FALL Travis Collins, Southern Nash FALL :32
Johnte White, Westover DEC Jamel Barrett, Eastern Wayne 9-8
220 Lbs:
Daniel Carroll, West Henderson DEC Derek Weber, Ashbrook 5-1
Arthur Colson, Chapel Hill DEC Jeffery Person, Rocky Mount 2-1
Mitchell Barker, Enka DEC Guadalupe Cervantes, Ledford 6-5
Trent Allen, South Brunswick DEC Bobby McRainey, West Brunswick 8-1
285 Lbs:
Marquis Brown, West Brunswick FOR Josh Edgerton, Eastern Guilford FORFEIT
James Passmore, North Gaston DEC Ceron Francisco, Douglas Byrd 10-8
Elijah Buxton, Grays Creek FALL Mathew Reed, Jacksonville FALL 2:12
Joseph Lancaster, North Iredell DEC Dillon Lominac, St. Stephens 7-2
TEAM SCORES
Plc Points Team CH CONS 1 49.5 Orange 6 - 2 44.5 Robinson 4 2 3 39 Union Pines 4 1 4 35 St. Stephens 2 3 5 33.5 North Gaston 2 3 6 27 Fred T Foard 2 1 7 24 East Rowan 2 - 8 23 Rocky Mount 1 1 9 21 Asheboro 2 1 10 20.5 Enka 2 2 11 19 Ashbrook - 2 11 19 West Carteret 2 - 13 18 Kings Mountain 2 - 14 17.5 Cleveland - 3 14 17.5 Mt Pleasant 1 1 16 17 Washington 1 1 17 16 Currituck County 1 1 17 16 West Iredell 1 - 19 15 Central Cabarrus 1 1 19 15 SW Randolph 1 1 21 14 Jacksonville 1 - 22 13.5 Hickory Ridge 1 1 23 13 D.H. Conley 1 1 23 13 Morehead 1 1 23 13 North Iredell 1 1 26 12 West Brunswick - 2 27 11 Hunter Huss 1 1 27 11 Parkwood 1 - 27 11 South Point 1 - 27 11 Western Harnett 1 1 31 10 Carson 1 1 31 10 Douglas Byrd 1 - 31 10 Freedom 1 - 31 10 Ledford - 1 35 9 Brown- A L 1 1 35 9 Charlotte Catholic 1 - 35 9 Concord 1 1 35 9 Havelock 1 - 35 9 S Vance 1 - 35 9 South Rowan - 2 41 8 N Guilford - 1 41 8 S Guilford - 2 41 8 Southern Nash - 1 44 7 Burns 1 - 44 7 Forestview 1 - 44 7 Tuscola - 1 44 7 West Henderson - 1 48 6 NE Guilford - 1 49 5 Chapel Hill - 1 49 5 RS-Central - - 49 5 Western Alamance - 1 52 4 Aycock - 1 52 4 Grays Creek - 1 52 4 Patton - 1 55 3 Asheville - 1 55 3 Cardinal Gibbons - 1 55 3 Crest - - 55 3 E Alamance - - 55 3 South Brunswick - 1 55 3 Westover - 1 55 3 White Oak - - 62 2 Cox Mill - - 62 2 East Henderson - 1 62 2 Eastern Guilford - - 62 2 North Buncombe - - 62 2 NW Cabarrus - - 62 2 Weddington - 1 62 2 West Rowan - - 69 1 Eastern Wayne - - 69 1 Hertford County - - 69 1 Northern Vance - - 69 1 Overhills - - 69 1 Southern Lee - - 74 0 Fike - - 74 0 Hunt - 1 74 0 Marvin Ridge - - 74 0 McMichael - - 74 0 Northern Nash - - 74 0 South Central - - 74 0 Webb - - 74 0 West Craven - -