NORTH CAROLINA HIGH SCHOOL ATHLETIC ASSOCIATION STATE 2-A WRESTLING CHAMPIONSHIPS–2nd CONSOLATION ROUND
Greensboro Coliseum
106 Lbs:
Michael Lowe West Caldwell DEC Quahiygee Martin Thomasville 4-0
Nathon Bautista Surry Central FALL Saige Wolf North Surry pin 4:42
Andrew Griffin First Flight DEC Dante Veltri Carrboro 5-4
Bryan Mol Swansboro DEC Brandon Meeks South Granville 3-2
113 Lbs:
Clifford Braly North Henderson DEC Dustin Brennan Cor Holders 7-6
Derrick Proctor Wheatmore FALL Jason Boutsady Thomasville pin 4:28
Grayson Millis Croatan FALL Drew Singleton Pisgah pin 0:34
Denny Chilton Bartlett Yancey MAJOR Dylan Lannie West Davidson 14-2
120 Lbs:
Kenneth Tenhopen Swansboro MAJOR Brett Underwood Piedmont 12-4
Taylor Webster Topsail DEC Craig Hyatt Providence Grove 9-5
Ahsan Butt Thomasville FALL Jose Lopez South Iredell pin 4:12
David Niemitalo Wheatmore FALL Ryan Chilton Bartlett Yancey pin 3:11
126 Lbs:
Jacob Houck West Caldwell DEC Brandon Britt Topsail 5-4 *
Louis Dupree Thomasville DEC Jacob Butler Swansboro 6-2
Jonte Parker Newton Conover FALL Lance Johnson Chase pin 1:25
Nicouzi Mitchell Andrews- T.W. DEC Easton Auman Wheatmore OT 9-7
132 Lbs:
Joshua Markham NorthEstrn MAJOR Jack Snow Graham 15-2
Joshua Hattaway Cuthbertson MAJOR Jacob Hewitt Maiden 16-6
Johnny Deveaugh Topsail DEC Austin Rozier North Surry 9-6
Corbin Wilson Thomasville DEC Cody Dobbins Bunker Hill 3-0
138 Lbs:
Earl Harris North Pitt MAJOR Michael Queen Northwood 13-4
Cole Susi Wilkes Central MAJOR Sam Eure First Flight 10-2
Camron Crowe Bandys DEC Christian Pompey C Davidson 8-4
Ribyan McClain Carver DEC Brandon Mendoza Topsail 10-7
145 Lbs:
Matthew Lafferty Northside DEC Parker Ward Wilkes Central 7-4
Logan Quiney Bunker Hill MAJOR Danford Carpenter Lexington 11-3
Dalton Clark Estrn Randolph DEC Seth Salazar North Pitt 8-4
Saconney Hill Andrews- T.W. DEC Dan Avis Newton Conover OT 5-3
152 Lbs:
Lauren Zimmerman Wheatmore FOR Nathan Bizzell Granville Central Forfeit
Adam Howard Cedar Ridge DEC Nathan Daisley E Rutherford 4-3
John Bustle South Iredell DEC Dylan Adams Wilkes Central 12-5
Nathan Reitzel Newton Conover FALL Matt Tamari Owen pin 4:23
160 Lbs:
Sam Slater Croatan FALL Zachary Dwinell Cedar Ridge pin 0:42
Robert Sculthorpe Topsail DEC Thomas Wakefield Swansboro 9-5
Dylan Nelson Piedmont DEC Eythan Kramm South Iredell 7-4
Evan Makupson Thomasville FALL Carson McKay Carrboro pin 4:03
170 Lbs:
Joseph Walther Cuthbertson DEC Jamari Carroll Carver 7-4
Joshua Sawyer Dur Sch of Arts FALL Aaron Reeves Thomasville pin 2:04
Cody Shook Bunker Hill DEC Lucas Miller Ashe County OT 14-9
Andrew Colborn Croatan DEC Adam Ludwig Wheatmore 7-3
182 Lbs:
Homero Segura North Brunswick DEC Michael Wood Starmount 9-6
Alex Jones Beddingfield FALL Caleb Wooten West Caldwell pin 3:52
Collin Minor Newton Conover DEC Matt Schaefer Topsail 2-0
Jakob Prestwood E Burke DEC Austin Brogden South Granville 5-0
195 Lbs:
Bryce Braswell Piedmont DEC Dylan Edwards Forbush 12-9
Austin Poff Pasquotank DEC Andrew Gaither Newton Conover 9-2
Jeffrey Burton Salisbury FALL Christopher Shaw North Pitt pin 0:29
Josh Davis Bartlett Yancey FALL Raymond Martin Carver pin 3:56
220 Lbs:
Zac Whisnant Bandys DEC Garrett Stokes Starmount 5-1
Kyle Guins Bunker Hill FALL Kyle Terrell Pisgah pin 2:34
Tywon Bond Holmes DEC Darren Maracin Randleman 7-4
Guillermo Solis West Caldwell DEC Kris Rookard Piedmont 4-2
285 Lbs:
Richard Sharek Chase FALL Thaddeus Tallman Northwood pin 3:28
Demarcus Whitehurst North Pitt DEC Ah-Ron Hope Newton Conover 2-1
Zach Mauldin Lexington DEC Markel Dawson Bunn 7-3
Kasain Tillman Wilkes Central FALL Johnathon Rigsby Croatan pin 1:26
Plc Points Team CH CONS 1 59 Newton Conover 4 3 2 54.5 Croatan 4 3 3 40 Trinity 4 - 4 36 North Surry 4 - 5 33 Piedmont 2 2 6 32 Topsail 2 3 7 28.5 Wheatmore 1 3 8 28 Bandys 2 2 9 27 North Pitt 1 2 10 23.5 Carrboro 2 - 11 23 Andrews- T.W. 2 2 11 23 North Henderson 2 1 11 23 Pisgah 2 - 14 21.5 Ashe County 2 - 15 21 Cor Holders 2 - 15 21 Thomasville - 4 17 19 Owen 2 - 18 18 Surry Central 1 1 19 17.5 West Lincoln 2 - 20 17 Bunker Hill - 3 20 17 Chase 1 1 22 16.5 Wilkes Central - 2 23 16 Northwood 1 - 23 16 South Iredell 1 1 25 15.5 Bartlett Yancey - 2 26 15 Cuthbertson 1 2 27 14 Estrn Randolph 1 1 28 13 E Rutherford 1 - 28 13 First Flight 1 1 30 12 Northside 1 1 30 12 Swansboro - 2 30 12 West Davidson 1 - 33 11 C Davidson 1 - 33 11 E Burke 1 1 33 11 Madison 1 - 33 11 West Caldwell - 3 37 8.5 Farmville Central 1 - 38 7 E Lincoln 1 - 38 8 Forbush 1 - 38 8 South Granville - - 41 7 Beddingfield - 1 41 7 Carver - 1 41 7 Cedar Ridge - 1 44 6 Dur Sch of Arts - 1 44 6 Starmount - - 46 5 North Brunswick - 1 46 5 Salisbury - 1 48 4 Bunn - - 48 4 Granville Central - - 48 4 Holmes - 1 48 4 NorthEstrn - 1 48 4 Randleman - - 53 3 Lexington - 1 53 3 Pasquotank - 1 55 2 Maiden - - 56 1 Graham - - 56 1 Providence Grove - - 58 0 Atkins - - 58 0 E Davidson - - 58 0 Greene Central - - 58 0 Lincolnton - - 58 0 Polk County - - 58 0 Reidsville Senior - - 58 0 St. Pauls - - 58 0 Tarboro - - 58 0 West Stokes - -