NORTH CAROLINA HIGH SCHOOL ATHLETIC ASSOCIATION STATE 3-A WRESTING CHAMPIONSHIPS: 3rd round consolations
Greensboro Coliseum
106 Lbs:
Logan Durham, South Rowan FALL Gary Sly, D.H. Conley FALL 4:36
Zack Howard, Aycock DEC Alex Roberts, N Guilford OT 3-1
113 Lbs:
Ian Machamer, North Gaston DEC Mike Fedowitz, Union Pines 7-5
Dakota Griffith, St. Stephens DEC Brennan Patton, Western Harnett OT 4-2
120 Lbs:
Morris Andujar, Robinson DEC Parker Brandon, Ashbrook OT 4-2
Jeremy Guinn, Patton DEC Koku Richard White, Brown- A L OT 2-0
126 Lbs:
Jonah Swinson, Robinson DEC Jordan Decosse, Southern Nash 2-0
Tyler Hall, South Rowan FALL Campbell Alspaugh, West Brunswick FALL :56
132 Lbs:
Tanner Stephens, Currituck County DEC Aaron Owensby, East Henderson 6-1
Patrick Brown, NE Guilford DEC Alex Earnest, Enka 3-0
138 Lbs:
Joshua Weinstein, Central Cabarrus FALL Rayshawn Elliot, Rocky Mount FALL 4:13
Dakota Hill, Cleveland DEC Kyle Deacon, Weddington 9-3
145 Lbs:
Alex Palinski, Cardinal Gibbons DEC Joey McCracken, Hickory Ridge 6-2
Will Brandon, Ashbrook DEC Jhavonte Moon, Cleveland 7-0
152 Lbs:
Drake Patrum, S Guilford DEC Jordan Galyan, North Gaston 4-3
Zacharias Fincannon, St. Stephens FALL Thomas Remick, Washington FALL 4:10
160 Lbs:
Brandon Sloop, Carson DEC Trevor Cook, Fred T Foard 4-1
Brantley Scott, Western Alamance MAJOR Norquan Otis, Hunter Huss 11-0
170 Lbs:
Warren Boyett, St. Stephens FALL Chanse Wallace, Cleveland FALL :50
Blake Hooks, Mt Pleasant DEC Michael Jones, S Guilford 7-6
182 Lbs:
Tom Simpson, Concord DEC Clay Wightman, Tuscola 9-4
Steven Strickland, Asheboro MAJOR Payton Mills, Morehead 11-0
195 Lbs:
Joshua Sansbury, Asheville DEC Ben Rickard, Ledford 8-5
Adam Wilson, SW Randolph DEC Johnte White, Westover 5-4
220 Lbs:
Daniel Carroll, West Henderson FALL Arthur Colson, Chapel Hill FALL 2:37
Trent Allen, South Brunswick DEC Mitchell Barker, Enka 3-2
285 Lbs:
James Passmore, North Gaston FALL Marquis Brown, West Brunswick FALL 1:42
Joseph Lancaster, North Iredell FALL Elijah Buxton, Grays Creek FALL 3:25
TEAM SCORES
Plc Points Team CH CONS 1 97.5 Orange 4 2 2 76 Robinson 2 4 3 69.5 North Gaston 2 2 4 63 St. Stephens 1 4 5 42.5 Enka 2 - 6 38 Union Pines - 4 7 37 Asheboro 1 2 8 35 East Rowan 1 1 9 34 Central Cabarrus 1 1 9 34 Rocky Mount 1 - 11 32 SW Randolph 1 1 12 31 Currituck County 1 1 13 30 West Carteret 1 1 14 27 Carson 1 1 14 27 Fred T Foard - 2 14 27 West Iredell 1 - 17 26.5 Hickory Ridge 1 - 18 26 Jacksonville 1 - 19 22 Ashbrook - 1 19 22 Charlotte Catholic 1 - 19 22 Hunter Huss 1 - 22 21.5 Cleveland - 1 22 21.5 Mt Pleasant - 2 24 21 Freedom 1 - 24 21 South Rowan - 2 26 20 Havelock 1 - 27 19 North Iredell - 2 28 18 Burns 1 - 28 18 Forestview 1 - 28 18 Kings Mountain - 2 31 17 Washington - 1 32 13 Concord - 2 32 13 Morehead - 1 32 13 West Henderson - 1 35 12 D.H. Conley - 1 35 12 S Guilford - 1 35 12 West Brunswick - - 38 11 Parkwood - 1 38 11 South Point - 1 38 11 Western Harnett - 1 41 10 Douglas Byrd - 1 41 10 Ledford - - 41 10 NE Guilford - 1 41 10 Western Alamance - 1 45 9 Brown- A L - 1 45 9 S Vance - 1 47 8 Aycock - 1 47 8 N Guilford - - 47 8 Patton - 1 47 8 Southern Nash - - 51 7 Asheville - 1 51 7 Cardinal Gibbons - 1 51 7 South Brunswick - 1 51 7 Tuscola - - 55 5 Chapel Hill - - 55 5 RS-Central - - 57 4 Grays Creek - - 58 3 Crest - - 58 3 E Alamance - - 58 3 Westover - - 58 3 White Oak - - 62 2 Cox Mill - - 62 2 East Henderson - - 62 2 Eastern Guilford - - 62 2 North Buncombe - - 62 2 NW Cabarrus - - 62 2 Weddington - - 62 2 West Rowan - - 69 1 Eastern Wayne - - 69 1 Hertford County - - 69 1 Northern Vance - - 69 1 Overhills - - 69 1 Southern Lee - - 74 0 Fike - - 74 0 Hunt - - 74 0 Marvin Ridge - - 74 0 McMichael - - 74 0 Northern Nash - - 74 0 South Central - - 74 0 Webb - - 74 0 West Craven - -