NCHSAA State 3-A Track and Field Championships – Complete Results

Posted by Press Release on May 12, 2013 at 12:49 am under High School | Comments are off for this article

NORTH CAROLINA HIGH SCHOOL ATHLETIC ASSOCIATION TATE 3-A TRACK AND FIELD CHAMPIONSHIPS
North Carolina A&T State University, Greensboro

SATURDAY’S RESULTS

Girls 100 Meter Dash Preliminaries
1, Ty-Leah Hampton, Morehead, 12.27Q, w:0.6. 2, Qizeah Jackson, Westover, 12.30Q, w:-1.1. 3, Cat Crawford, Forestview, 12.34Q, w:0.6. 4, Shanica Johnson, Williams, Wa, 12.35Q, w:-1.1. 5, Courtney Crawford, McMichael, D, 12.36q, w:-1.1. 6, Tatyana Glasgow, Jacksonville, 12.36q, w:0.6. 7, Courtney Warner, Aycock, Char, 12.42q, w:0.6. 8, Maya Grier, Berry, Phill, 12.44q, w:-1.1. 9, Nyasia Daniels, South Centra, 12.64, w:0.6. 10, Felicia Berry, Forestview, 12.65, w:-1.1. 11, Jada Wallace, Central Caba, 12.72, w:-1.1. 12, Alysa Dempsey, Cox Mill, 12.78, w:0.6. 13, Jamia Logan, Crest, 12.80, w:0.6. 14, Cierra Thompson, Southern Way, 12.82, w:0.6. 15, Keysia Grant, Erwin, Clyde, 12.97, w:-1.1. 16, Tanazia Owens, Harding Univ, 12.99, w:-1.1.

Girls 100 Meter Dash Finals
(w: -1.0) 1, Qizeah Jackson, Westover, 12.18. 2, Courtney Crawford, McMichael, D, 12.20. 3, Shanica Johnson, Williams, Wa, 12.34. 4, Tatyana Glasgow, Jacksonville, 12.35. 5, Ty-Leah Hampton, Morehead, 12.40. 6, Cat Crawford, Forestview, 12.45. 7, Maya Grier, Berry, Phill, 12.53. 8, Courtney Warner, Aycock, Char, 12.64.

Girls 200 Meter Dash
1, Qizeah Jackson, Westover, 24.54, w:-0.3. 2, Courtney Crawford, McMichael, D, 24.62, w:-0.3. 3, Ty-Leah Hampton, Morehead, 25.17, w:-0.3. 4, Shanica Johnson, Williams, Wa, 25.44, w:-0.3. 5, Cat Crawford, Forestview, 25.57, w:-1.0. 6, Maya Grier, Berry, Phill, 25.78, w:-0.3. 7, Tatyana Glasgow, Jacksonville, 25.79, w:-0.3. 8, Courtney Warner, Aycock, Char, 25.81, w:-0.3. 9, Nyasia Daniels, South Centra, 26.41, w:-1.0. 10, Maya Evans, Fike, 26.54, w:-0.3. 11, Pia Mackie, Asheville, 26.56, w:-1.0. 12, Felicia Berry, Forestview, 26.57, w:-1.0. 13, Alliyah Barnes, Berry, Phill, 26.74, w:-1.0. 14, Derra Cowan, A.L. Brown, 26.78, w:-1.0. 15, Tanazia Owens, Harding Univ, 26.90, w:-1.0. 16, Shawanda Phillips, South Point, 27.32, w:-1.0.

Girls 400 Meter Dash
1, Maya Evans, Fike, 55.93. 2, Tatyana Glasgow, Jacksonville, 56.57. 3, Tatiana Mills, Berry, Phill, 57.74. 4, Tanazia Owens, Harding Univ, 58.61. 5, Pia Mackie, Asheville, 58.62. 6, Kayla Jackson, Westover, 58.77. 7, Tracey Weekes, Weddington H, 59.43. 8, Brooke Robinson, Fred T. Foar, 59.77. 9, Anna Passannate, Chapel Hill, 1:00.86. 10, Courtney Clarke, Currituck Co, 1:01.06. 11, Kacie Hicks, Marvin Ridge, 1:01.93. 12, Adrienne Green, Kings Mounta, 1:02.05. 13, Carli Downing, Northern Gui, 1:02.14. 14, Jessica Hannah, Huss, Hunter, 1:03.32.

Girls 800 Meter Run
1, Blake Dodge, West Cartere, 2:13.23. 2, Katie Cease, West Cartere, 2:16.48. 3, Micalyne Zimmerman, Berry, Phill, 2:19.33. 4, Alexa Young, Chapel Hill, 2:20.32. 5, Delaney Dunkley, Marvin Ridge, 2:20.78. 6, Samiiah Wilson, Cardinal Gib, 2:22.76. 7, Brooke Turner, Tuscola, 2:22.88. 8, Olivia Lowman, Douglas Byrd, 2:23.36. 9, Maddie Lowe, Northwest Ca, 2:24.84. 10, Sydney Farris, Charlotte Ca, 2:25.07. 11, Nastassia Arrington, Gray’s Creek, 2:25.66. 12, Lauren Revis, R-S Central, 2:25.81. 13, Valerie Walker, Burns, 2:25.83. 14, Chloe Cox, South Centra, 2:25.92. 15, Lauren West, Hunt, 2:26.35. 16, Amy Turlington, West Henders, 2:30.23.

Girls 1600 Meter Run
1, Blake Dodge, West Cartere, 4:59.35. 2, Maddie Lowe, Northwest Ca, 5:11.68. 3, Lauren Velasco, Cardinal Gib, 5:14.69. 4, Brooke Turner, Tuscola, 5:17.53. 5, Carmen Hilliard, South Brunsw, 5:18.59. 6, Lauren West, Hunt, 5:20.92. 7, Naomi Cartier, Asheville, 5:22.57. 8, Marija Crook, Chapel Hill, 5:22.60. 9, Leah Wilson, North Buncom, 5:24.88. 10, Allison Melrose, Tuscola, 5:27.02. 11, Amanda Wiggenhorn, Cardinal Gib, 5:28.07. 12, Alden Kessenich, Marvin Ridge, 5:28.71. 13, Morgan Garrett, Weddington H, 5:29.73. 14, Indy Reid-shaw, Orange, 5:31.58. 15, Brittany Stanley, Mount Pleasa, 5:40.20.

Girls 3200 Meter Run
1, Sophie Ebihara, Cardinal Gib, 11:08.52. 2, Mary Grace Doggett, Cardinal Gib, 11:23.11. 3, Tristin Van Ord, Chapel Hill, 11:24.15. 4, Natalie Andrejchak, Robinson, Ja, 11:38.81. 5, Melanie Hussey, Marvin Ridge, 11:39.20. 6, Katarina Ruehl, North Buncom, 11:52.64. 7, Nicole Renwick, Marvin Ridge, 11:56.61. 8, Mallary Price, Weddington H, 12:00.02. 9, Patricia Callison, North Buncom, 12:10.21. 10, Naomi Cartier, Asheville, 12:24.17. 11, Rachel Bartolomeo, Cardinal Gib, 12:29.49. 12, Marlena Cornell, White Oak, 12:38.76. 13, Samantha Schleiker, West Cartere, 12:43.77. 14, Emily Latimer, Currituck Co, 12:45.73. 15, Emma Gomez, West Cartere, 12:52.02. 16, Cassie Morton, Kings Mounta, 13:03.30.

Girls 100 Meter Hurdles Preliminaries
1, Kayla Mitchell, Overhills, 14.47Q, w:-0.5. 2, Lydia Laws, Western Alam, 14.91Q, w:1.2. 3, Kylie Mcmillan, Southern Gui, 14.98Q, w:-0.5. 4, Hannah Blackburn, Chapel Hill, 15.24Q, w:1.2. 5, Kaylah Ruff, Hickory, 15.16q, w:-0.5. 6, Talvanisha Lawing, A.L. Brown, 15.30q, w:1.2. 7, Passion Firms, Berry, Phill, 15.89q, w:-0.5. 8, Sydney Jenkins, Berry, Phill, 16.34q, w:1.2. 9, Dominique Chandler, Jacksonville, 16.66, w:1.2. 10, Marisa Scott, Patton, 16.89, w:-0.5. 11, Jacquera Allens, Jacksonville, 16.98, w:-0.5. 12, Melissa White, West Henders, 17.13, w:1.2. 13, Margaret Livingston, Weddington H, 17.20, w:-0.5. 14, Olympia Williams, Rocky Mount, 17.24, w:1.2. 15, Jared Baten, Asheville, 18.24, w:1.2. –, Rhema Hedgepeth, Northern Nas, FS, w:-0.5.

Girls 100 Meter Hurdles Finals
(w: -3.5) 1, Kayla Mitchell, Overhills, 14.79. 2, Lydia Laws, Western Alam, 14.81. 3, Kylie Mcmillan, Southern Gui, 15.00. 4, Kaylah Ruff, Hickory, 15.51. 5, Hannah Blackburn, Chapel Hill, 15.59. 6, Talvanisha Lawing, A.L. Brown, 15.66. 7, Passion Firms, Berry, Phill, 16.62. 8, Sydney Jenkins, Berry, Phill, 17.38.

Girls 300 Meter Hurdles
1, Lydia Laws, Western Alam, 43.79. 2, Madison Fulford, Robinson, Ja, 45.06. 3, Tamilia Wright, Williams, Wa, 45.94. 4, Kayla Mitchell, Overhills, 46.74. 5, Sydni Fields, Cleveland, 47.89. 6, Claudia Cox, South Centra, 48.09. 7, Daijah Walden, Southern Gui, 48.18. 8, Marisa Scott, Patton, 48.65. 9, Kaylah Ruff, Hickory, 48.66. 10, Krystal Atkinson, Nash Central, 49.24. 11, Sydney Jenkins, Berry, Phill, 49.69. 12, Caitlin Hines, Tuscola, 49.70. 13, Elea Jenkins, South Centra, 49.87. 14, Manneja Cordray, Berry, Phill, 50.83. 15, Kate Noland, Tuscola, 52.40. –, Talvanisha Lawing, A.L. Brown, DNF.

Girls 4×100 Meter Relay
1, Berry, Phillip O. ‘A’ (Manneja Cordray , Alliyah Barnes , Passion Firms , Maya Grier ), 48.68. 2, Forestview ‘A’ (Felicia Berry , Silivia Taylor , Brishala Sanders , Cat Crawford ), 49.13. 3, Hickory ‘A’ (Shakira Coats , Farrah Young , Shakia Coats , Rochelle Gaither ), 49.20. 4, Southern Guilford ‘A’ (Kylie Mcmillan , Ashley Newsome , Chantell Cooper , Chelseigh Holmes ), 49.88. 5, Eastern Alamance ‘A’ (Mackenzie Ballard , Shakira Boswell , Casey Talabi , Jasmine Parquet ), 50.16. 6, Aycock, Charles B ‘A’ (Diamon Blount , Natasha Williams , Tara Simmons , Courtney Warner ), 50.73. 7, Fred T. Foard ‘A’ (Sadasia Tipps , Kayla Whitworth , Tatianna Watts , Brooke Robinson ), 50.91. 8, Webb, J. F. ‘A’ (Precious Battle , Cora Puryear , Shontiara Williams , Raineisha Taylor ), 50.93. 9, Havelock ‘A’ (Kaylee Larson , Dominique Martinez , Tempestt Frazier , Shanice Frazier ), 50.93. 10, Southern Nash ‘A’ (Aleu Singletary , Dasia Moore , Amanda Johnson , Ivey Harris ), 51.26. 11, Ashbrook ‘A’ (Aliyah Woods , Sherry Johnson , Milinia Conner , Sherrylynn Johnson ), 51.32. 12, Northern Guilford ‘A’ (Alexis Lewis , Ashton Gilbert , Jhnelle McGlashan , Cameron Cobb ), 51.38. 13, Northwest Cabarrus ‘A’ (Samone Long , Vanda Mcneill , Ma’kyia Gayden , Ty Bost ), 51.52. 14, Weddington High School ‘A’ (Haley Hawkins , Gabriella Johnson , Margaret Livingston , Elizabeth Nichols ), 52.79. –, West Craven ‘A’ (Lakresha Mitchell , Jamie Cherry , Jasmine Raynor , Tajah Walston ), DQ.

Girls 4×200 Meter Relay
1, Berry, Phillip O. ‘A’ (Tatiana Mills , Erica Williams , Shekinah Harrell , Maya Grier ), 1:43.75. 2, Jacksonville ‘A’ (Dominique Chandler , Jacquera Allens , Taylor Moncrief , Tatyana Glasgow ), 1:44.49. 3, South Central ‘A’ (Janessa Harkley , Gerrhonda Smith , Adaisa Strong , Nyasia Daniels ), 1:44.90. 4, Eastern Alamance ‘A’ (Mackenzie Ballard , Shakira Boswell , Jazmyn Alston , Jasmine Parquet ), 1:45.41. 5, Hickory ‘A’ (Shakia Coats , Farrah Young , Shakira Coats , Rochelle Gaither ), 1:45.42. 6, Aycock, Charles B ‘A’ (Diamon Blount , Natasha Williams , Tara Simmons , Courtney Warner ), 1:46.22. 7, Southern Guilford ‘A’ (Daijah Walden , Raven Hamilton , Chantell Cooper , Chelseigh Holmes ), 1:46.33. 8, Cox Mill ‘A’ (Mariah Harris , Jasmine Dennis , Bria Street , Alysa Dempsey ), 1:46.93. 9, Statesville ‘A’ (Tymasha Lewis , Keairra Skinner , Yasmeen Culbreath , Janine Hazel ), 1:47.77. 10, Northern Guilford ‘A’ (Ashton Gilbert , Alexis Lewis , Carli Downing , Cameron Cobb ), 1:47.96. 11, Ashbrook ‘A’ (Milinia Conner , Sherry Johnson , Aliyah Woods , Sherrylynn Johnson ), 1:48.02. 12, Huss, Hunter ‘A’ (Rahna Sanford , Jessica Hannah , August Jones , Aaliyah Brice ), 1:48.32. 13, Douglas Byrd ‘A’ (Lydia Patterson , Olivia Lowman , Carlecia Spivey , Aaliyah Stancil ), 1:48.66. 14, Asheville ‘A’ (Mikayla Ray , Chayla Yager , Monique Gaines , Mariah Lee ), 1:50.05. 15, Marvin Ridge ‘A’ (Kayla Lugibihl , Kathleen Maher , Kaleigh Kelley , Lyndsey Mclain ), 1:50.63. 16, White Oak ‘A’ (Toya Anding , Jordyn Franklin , JaVae Ferguson , DeeDee Sheridan ), 1:52.32.

Girls 4×400 Meter Relay
1, Westover ‘A’ (Daniela Salas , Qizeah Jackson , Janice Coffen , Kayla Jackson ), 3:57.98. 2, West Carteret ‘A’ (Becky Branche , Blair Pearce , Katie Cease , Blake Dodge ), 4:00.29. 3, Berry, Phillip O. ‘A’ (Micalyne Zimmerman , Erica Williams , Sydney Jenkins , Tatiana Mills ), 4:01.97. 4, North Buncombe ‘A’ (Elizabeth Sparrow , Julia Bennett , Leah Wilson , Faith Jewkes ), 4:05.46. 5, Robinson, Jay M ‘A’ (Ashton Brown , Ashleigh Andrejchak , Alyssa Roth , Madison Fulford ), 4:06.14. 6, Marvin Ridge ‘A’ (Kathleen Maher , Ailish Dwyer , Delaney Dunkley , Kayla Lugibihl ), 4:07.84. 7, Weddington High School ‘A’ (Maria Sanchez , Sydney Howie , Morgan Garrett , Tracey Weekes ), 4:09.95. 8, Nash Central ‘A’ (Tynajia Pullen , Natalie Manning , Jaylnn Westry , Krystal Atkinson ), 4:09.98. 9, Chapel Hill ‘A’ (Jessi Szymczak , Hannah Blackburn , Anna Passannate , Alexa Young ), 4:11.33. 10, Overhills ‘A’ (Kelsey Turner , Baily Perez , Kayla Mitchell , Emily Vance ), 4:12.84. 11, Asheville ‘A’ (Pia Mackie , Kestrel Allawos , Mariah Lee , Monique Gaines ), 4:15.29. 12, Cardinal Gibbons ‘A’ (Lauren Velasco , Isabela Zawistowska , Rachel Gruebel , Samiiah Wilson ), 4:16.37. 13, East Henderson ‘A’ (Molly Horton , Ashley Culbertson , Bailey Waldbart , Tristan McCrary ), 4:17.06. 14, Tuscola ‘A’ (Shelby Tricoli , Bailey Hill , Foster Kirkpatrick , Sydney Morris ), 4:17.10. –, South Central ‘A’ (Elea Jenkins , Christina Dixon , Claudia Cox , Janessa Harkley ), DQ. –, Fike ‘A’ (Maya Evans , Destiny Newby , Winquika Hill , Paradise Henson ), DQ.

Girls 4×800 Meter Relay
1, West Carteret ‘A’ (Blair Pearce , Madeline Fisher , Blake Dodge , Katie Cease ), 9:22.11. 2, Chapel Hill ‘A’ (Anna Passannate , Tristin Van Ord , Emily Williams , Alexa Young ), 9:30.58. 3, Marvin Ridge ‘A’ (Alden Kessenich , Ailish Dwyer , Kacie Hicks , Delaney Dunkley ), 9:38.02. 4, North Buncombe ‘A’ (Leah Wilson , Julia Bennett , Elizabeth Sparrow , Faith Jewkes ), 9:42.90. 5, Cardinal Gibbons ‘A’ (Lauren Velasco , Sophie Ebihara , Kitty Gibbons , Samiiah Wilson ), 9:43.47. 6, Robinson, Jay M ‘A’ (Ashleigh Andrejchak , Lauren Hughes , Katie Miller , Natalie Andrejchak ), 9:48.02. 7, Charlotte Catholic ‘A’ (Margot Corcoran , Emma Moore , Phylissa Greeley , Sydney Farris ), 10:01.96. 8, South Central ‘A’ (Elea Jenkins , Christina Dixon , Claudia Cox , Chloe Cox ), 10:04.69. 9, Weddington High School ‘A’ (Morgan Garrett , Natalie Warner , Allison Long , Mallary Price ), 10:10.78. 10, Northern Guilford ‘A’ (Sara Svehla , Kaitlin Phillips , Emily Mercer , McKenzie Byrd ), 10:12.51. 11, Overhills ‘A’ (April Sherlin , Baily Perez , Angel Ewell , Emily Vance ), 10:21.91. 12, White Oak ‘A’ (Rachel Kreeger , Aubrey Bratton , Gabby Green , Mary Kate Helms ), 10:27.04. 13, Tuscola ‘A’ (Foster Kirkpatrick , Hannah Jones , Allison Melrose , Brooke Turner ), 10:28.09. 14, Fred T. Foard ‘A’ (Beth Robinson , Bailey Sigmon , Jessica Jones , Kaitlyn Rayfield ), 10:37.26. 15, West Henderson ‘A’ (Angela Gross , Kara Kilby , Amy Turlington , Hannah Owen ), 10:52.28. 16, Rocky Mount ‘A’ (Alexis Bryant , Breaonor Dillard , Stephanie Morales , Laneeja Sheppard ), 11:12.74.

Girls High Jump
1, Qizeah Jackson, Westover, 5-04, (1.62m). 2, Elizabeth Olesen, Hickory Ridg, 5-02, (1.57m). 3, Rachael Breasseale, Union Pines, J5-02, (1.57m). 4, Rochelle Gaither, Hickory, 5-00, (1.52m). 5, Takeyra Thomas, Rocky Mount, J5-00, (1.52m). 6, Brittany Small, East Rowan, J5-00, (1.52m). 6, Vanessa Agrusa, Franklin, J5-00, (1.52m). 8, Jaylnn Westry, Nash Central, J5-00, (1.52m). 8, Kierra James, Western Alam, J5-00, (1.52m). 10, Anne Conolly, Chapel Hill, 4-10, (1.47m). 10, Taylor Gibson, Tuscola, 4-10, (1.47m). 12, Danaye Connor, Berry, Phill, J4-10, (1.47m). 13, Melissa Greene, East Rowan, 4-08, (1.42m). 14, Kate Noland, Tuscola, J4-08, (1.42m). 15, Tabreia Foster, North Lenoir, J4-08, (1.42m). –, Tempestt Frazier, Havelock, NH.

Girls Pole Vault
1, Brooke Shelton, Ledford, 11-06, (3.50m). 2, Hannah Frederick, Marvin Ridge, 10-00, (3.04m). 3, Sierra Cefali, Ledford, J10-00, (3.04m). 4, Mariel Finger, North Gaston, J10-00, (3.04m). 5, Emily Bey, Mount Pleasa, 9-00, (2.74m). 5, Danielle Brown, Franklin, 9-00, (2.74m). 5, Bailey Waldbart, East Henders, 9-00, (2.74m). 8, Brooke Mcelwain, Mount Pleasa, J9-00, (2.74m). 9, Jesse Troutman, Carson, Jess, J9-00, (2.74m). 10, Maura Moloney, North Buncom, J9-00, (2.74m). 10, Sofia San Miguel, Cardinal Gib, J9-00, (2.74m). 12, Sierra Milosh, West Cartere, 8-06, (2.59m). 13, Savannah Royal, West Cartere, J8-06, (2.59m). 14, Savannah Creed, South Johnst, J8-06, (2.59m). 15, Mackenzie Ballard, Eastern Alam, 8-00, (2.43m). 16, Avery Mavroudis, South Brunsw, J8-00, (2.43m).

Girls Long Jump
1, Courtney Crawford, McMichael, D, 18-08.50, w:2.7 (5.70m). 2, Lydia Laws, Western Alam, 18-06, w:2.8 (5.63m). 3, Takeyra Thomas, Rocky Mount, 17-11.25, w:1.8 (5.46m). 4, Toya Anding, White Oak, 17-10.50, w:2.9 (5.44m). 5, Khaila Hall, West Rowan, 17-09.25, w:2.5 (5.41m). 6, Talvanisha Lawing, A.L. Brown, 17-07.50, w:0.9 (5.37m). 7, Te’shera Jones, Fike, 17-07.25, w:1.8 (5.36m). 8, Carlecia Spivey, Douglas Byrd, 17-04, w:2.1 (5.28m). 9, Courtney Cefalo, Ledford, 17-03.25, w:3.6 (5.26m). 10, Alyssia Watkins, R-S Central, 16-08.50, w:4.2 (5.09m). 11, Julia Sherman, Hibriten, 16-07.50, w:1.0 (5.06m). 12, Yasmeen Culbreath, Statesville, 16-04, w:2.3 (4.97m). 13, Shawanda Phillips, South Point, 16-01.25, w:3.2 (4.90m). 14, Sadasia Tipps, Fred T. Foar, 15-11.50, w:2.7 (4.86m). –, Fantacy Bryant, Rocky Mount, FOUL. –, Brittany Dalton, Robinson, Ja, FOUL.

Girls Triple Jump
1, Chelsey Hargrave, Williams, Wa, 39-00.75, w:+0.0 (11.90m). 2, Tamilia Wright, Williams, Wa, 37-09, w:4.3 (11.50m). 3, Talvanisha Lawing, A.L. Brown, 37-08.75, w:1.6 (11.49m). 4, Erica Williams, Berry, Phill, 35-09.25, w:2.2 (10.90m). 5, Fantacy Bryant, Rocky Mount, 35-03.25, w:2.7 (10.75m). 6, Toya Anding, White Oak, 35-01.25, w:0.6 (10.69m). 7, Te’shera Jones, Fike, 34-11.75, w:1.0 (10.66m). 8, Tiya Rasheed, Northwest Ca, 34-08, w:0.7 (10.56m). 9, Mariah Rock, East Henders, 34-00.50, w:2.0 (10.37m). 10, Hannah Blackburn, Chapel Hill, 33-11, w:1.0 (10.33m). 11, Jalliyah Cannady, Concord, 33-07, w:+0.0 (10.23m). 12, Jasmine Trogdon, Asheboro, 33-06.50, w:2.7 (10.22m). 13, Dominique Chandler, Jacksonville, 32-09.50, w:0.7 (9.99m). 14, Kaylah Ruff, Hickory, 32-08, w:-0.8 (9.95m). 15, Kaya Hedt, Asheville, 31-06.50, w:1.6 (9.61m). 16, Hornsby Gracie, Franklin, 30-11.75, w:0.7 (9.44m).

Girls Shot Put
1, Alexis Dickerson, Western Alam, 39-08.25, (12.09m). 2, Lyssa Wallace-o’neill, Jacksonville, 37-01, (11.30m). 3, Heidi Brickhouse, West Henders, 36-02, (11.02m). 4, Khadijah Kale, Southern Nas, 35-08.25, (10.87m). 5, J’Kyra Brown, Rocky Mount, 35-07, (10.84m). 6, Sam Miller, Ledford, 35-05, (10.79m). 7, Allison Manley, West Rowan, 34-06.25, (10.52m). 8, Sarah Golden, Tuscola, 34-03.50, (10.45m). 9, Nya Moore, Northern Gui, 34-01.50, (10.40m). 10, Rebecca Benfield, Burns, 34-01, (10.38m). 11, Taylor Gardin, Freedom, 33-07, (10.23m). 12, Taylor Deese, Parkwood, 32-04, (9.85m). 13, Tayler McCarther, Northern Gui, 31-11, (9.72m). 14, Takala Lyles, West Rowan, 29-06.50, (9.00m). 15, Shikkera McNeely, West Rowan, 27-10.75, (8.50m).

Girls Discus Throw
1, Lyssa Wallace-o’neill, Jacksonville, 128-03, (39.09m). 2, J’Kyra Brown, Rocky Mount, 114-01, (34.77m). 3, Tiara Bland, Southern Lee, 110-03, (33.60m). 4, Sarah Golden, Tuscola, 109-09, (33.45m). 5, Heidi Brickhouse, West Henders, 108-10, (33.17m). 6, Haylee Gardner, East Rowan, 108-06, (33.07m). 7, Alexis Dickerson, Western Alam, 106-01, (32.33m). 8, Iesha Godette, Havelock, 99-01, (30.20m). 9, Nya Moore, Northern Gui, 98-06, (30.02m). 10, Madilyn Gawerecki, Orange, 96-00, (29.26m). 11, Kayla Powell, Currituck Co, 95-08, (29.15m). 12, Rebecca Benfield, Burns, 83-00, (25.29m). 13, Lauren Morrow, Marvin Ridge, 82-05, (25.12m). 14, Taylor Deese, Parkwood, 81-10, (24.94m). 15, Chloe Lilly, North Buncom, 80-11, (24.66m). –, Jada Balknight, A.L. Brown, FOUL.

Boys 100 Meter Dash Preliminaries
1, Cameron Stinson, Hickory, 10.66Q, w:0.2. 2, Devan Robbins, South Point, 10.87Q, w:-2.3. 3, Tj Logan, Northern Gui, 10.73Q, w:0.2. 4, Ryan Hill, Cox Mill, 11.09Q, w:-2.3. 5, Deont’e Howard, South Centra, 10.92q, w:0.2. 6, Montreal Williams, Cleveland, 10.97q, w:0.2. 7, Justin Titgen, Marvin Ridge, 10.98q, w:0.2. 8, Terry Campbell, A.L. Brown, 11.01q, w:0.2. 9, Brandon Mclean, Triton, 11.09, w:0.2. 10, Brenden Caldwell, Freedom, 11.14, w:-2.3. 11, Tyshawn Siders, Jacksonville, 11.24, w:-2.3. 12, Jay Myers, Ashbrook, 11.26, w:-2.3. 13, Semaj Street, Westover, 11.31, w:-2.3. 14, Armon Dooley, Northwest Ca, 11.34, w:-2.3. 15, Tyrrick Bullock, Northern Van, 11.58, w:0.2.

Boys 100 Meter Dash Finals
(w: -1.8) 1, Tj Logan, Northern Gui, 10.65. 2, Cameron Stinson, Hickory, 10.71. 3, Devan Robbins, South Point, 10.77. 4, Deont’e Howard, South Centra, 10.97. 5, Justin Titgen, Marvin Ridge, 11.02. 6, Ryan Hill, Cox Mill, 11.07. 7, Montreal Williams, Cleveland, 11.10. 8, Terry Campbell, A.L. Brown, 11.12.

Boys 200 Meter Dash
1, TJ Logan, Northern Gui, 21.61, w:1.1. 2, Cameron Stinson, Hickory, 21.65, w:-0.2. 3, Tori Smith, Hibriten, 21.76, w:-0.2. 4, Devan Robbins, South Point, 21.82, w:1.1. 5, Jay Myers, Ashbrook, 22.04, w:1.1. 6, Frank Quarles, Douglas Byrd, 22.20, w:-0.2. 7, Semaj Street, Westover, 22.27, w:-0.2. 8, Terry Campbell, A.L. Brown, 22.33, w:-0.2. 9, Armon Dooley, Northwest Ca, 22.41, w:1.1. 10, Justin Titgen, Marvin Ridge, 22.44, w:-0.2. 11, Byron Smith, Conley, D.H., 22.63, w:1.1. 12, Jaylen McCorkle, Westover, 22.78, w:-0.2. 13, Montreal Williams, Cleveland, 23.03, w:1.1. 14, Deont’e Howard, South Centra, 23.72, w:-0.2. 15, Brandon Mclean, Triton, 24.04, w:1.1. 16, Logan Jackson, Marvin Ridge, 25.65, w:1.1.

Boys 400 Meter Dash
1, LeAndre McGill, Northeast Gu, 48.85. 2, Logan Jackson, Marvin Ridge, 48.94. 3, Corey Stinson, Hickory, 49.09. 4, Saadiq Sweezer, Eastern Alam, 49.40. 5, Dana Stone, Jacksonville, 49.62. 6, Traevin Drayton-Ferguson, Berry, Phill, 49.67. 7, DeAndre McGill, Northeast Gu, 50.90. 7, Jalen Webber, North Gaston, 50.90. 9, Bill Tolone, Robinson, Ja, 50.91. 10, Carter Huffman, Southwestern, 51.12. 11, Issac Wright, Ashbrook, 51.17. 12, Tramorris Murphy, South Centra, 51.19. 13, Adam Silvers, Tuscola, 51.46. 14, Josh Sanders, Cleveland, 52.55. 15, Kenny Jones, Cox Mill, 55.70. –, Jason Mckinnon, Nash Central, DNF.

Boys 800 Meter Run
1, John Crossley, West Cartere, 1:54.14. 2, Jimmy Hollingsworth, Northern Gui, 1:54.95. 3, Chris Reeder, Chapel Hill, 1:56.34. 4, Sean Nelson, Overhills, 1:57.36. 5, Jon Knight, Northern Gui, 1:58.18. 6, Nicholas Futia, Marvin Ridge, 1:58.73. 7, Clay Alspaugh, Asheville, 1:59.29. 8, Jeffrey Dover, Currituck Co, 1:59.39. 9, Chase Savage, East Henders, 2:00.37. 10, McCann Sheridan, Robinson, Ja, 2:03.67. 11, Marquez Ray, North Gaston, 2:03.70. 12, Andrew Crowell, Enka, 2:05.24. 13, Steven Whitehead, Northern Nas, 2:05.49. 14, Zachary Bruns, Havelock, 2:08.77. 15, Traevin Drayton-Ferguson, Berry, Phill, 2:09.73. 16, Graham Lyerly, East Rowan, 2:12.76.

Boys 1600 Meter Run
1, John Crossley, West Cartere, 4:21.25. 2, McCann Sheridan, Robinson, Ja, 4:22.65. 3, Chris Reeder, Chapel Hill, 4:24.45. 4, Andrew Crowell, Enka, 4:24.74. 5, George Corbin, Nash Central, 4:26.46. 6, Jimmy Hollingsworth, Northern Gui, 4:32.05. 7, Noah Shore, Asheville, 4:34.56. 8, Vincent Comesana, Forestview, 4:35.37. 9, Luke Warner, Weddington H, 4:36.53. 10, Grant Hufham, South Brunsw, 4:36.88. 11, Kendon Corbett, Marvin Ridge, 4:41.77. 12, Cody Nagy, Cardinal Gib, 4:43.12. 13, Evan Georges, Charlotte Ca, 4:43.33. 14, Matthew Calvelo, Western Harn, 4:44.59. –, Tanis Baldwin, East Henders, DNF. –, Mason Holt, Rocky Mount, DNF.

Boys 3200 Meter Run
1, Tanis Baldwin, East Henders, 9:31.00. 2, Nick Tyrey, Cardinal Gib, 9:44.08. 3, Noah Green, Patton, 9:50.72. 4, Matthew Conner, Weddington H, 9:52.40. 5, Tima Karginov, Chapel Hill, 9:52.73. 6, Travis Leppi, North Buncom, 9:57.87. 7, Mason Holt, Rocky Mount, 9:59.03. 8, David Edwards, Cardinal Gib, 10:01.55. 9, Ryan Hobbs, Weddington H, 10:09.57. 10, Gilliam Hill, Western Alam, 10:12.45. 11, Grant Hufham, South Brunsw, 10:18.00. 12, Hunter Newman, West Cartere, 10:19.67. 13, Gil Gilreath, Northwest Ca, 10:20.13. 14, Grant Smith, East Henders, 10:24.69. 15, Evan Georges, Charlotte Ca, 10:30.61. 16, Steven Tulevech, West Cartere, 10:31.69.

Boys 110 Meter Hurdles Preliminaries
1, Elijah Goins, Cox Mill, 15.01Q, w:-0.6. 2, Derrick Boyce, Berry, Phill, 15.18Q, w:0.3. 3, Damian Silver, Nash Central, 15.12Q, w:-0.6. 4, Devin Graves, Aycock, Char, 15.28Q, w:0.3. 5, Brent Carroll, Berry, Phill, 15.17q, w:-0.6. 6, Gevontae Hardy, North Forsyt, 15.35q, w:0.3. 7, Brandon Gambrell, North Forsyt, 15.37q, w:-0.6. 8, Malik Moseley, Southern Gui, 15.45q, w:0.3. 9, Brandon Washington, Asheville, 15.49, w:-0.6. 10, David Smith, East Henders, 15.59, w:0.3. 11, Rafael Leake, Berry, Phill, 15.64, w:-0.6. 12, Leslie Scoggins, West Brunswi, 15.82, w:0.3. 13, Keshon McFadden, Forestview, 16.05, w:0.3. 14, Andrew Spear, West Cartere, 16.34, w:0.3. 15, Cody Morelock, North Buncom, 16.97, w:-0.6.

Boys 110 Meter Hurdles Finals
(w: 1.6) 1, Elijah Goins, Cox Mill, 14.67. 2, Damian Silver, Nash Central, 14.74. 3, Derrick Boyce, Berry, Phill, 14.89. 4, Gevontae Hardy, North Forsyt, 15.18. 5, Brent Carroll, Berry, Phill, 15.26. 6, Devin Graves, Aycock, Char, 15.70. 7, Brandon Gambrell, North Forsyt, 15.70. 8, Malik Moseley, Southern Gui, 15.97.

Boys 300 Meter Hurdles
1, Breon Borders, Statesville, 38.59. 2, Brandon Washington, Asheville, 38.73. 3, Brandon Gambrell, North Forsyt, 39.93. 4, Derrick Boyce, Berry, Phill, 39.97. 5, Taiquan Dixon, Cleveland, 40.24. 6, Quentin Fornville, South Centra, 41.03. 7, Gevontae Hardy, North Forsyt, 41.06. 8, Harrison Schmitt, Robinson, Ja, 41.28. 9, Jordon Ritchie, Overhills, 41.46. 10, Sawyer Chipley, Chapel Hill, 41.51. 11, Damian Silver, Nash Central, 41.62. 12, David Smith, East Henders, 41.93. 13, Andrew Perrin, Central Caba, 41.96. 14, David Burgess, Freedom, 42.02. 15, Cody Morelock, North Buncom, 43.31. 16, Devin Graves, Aycock, Char, 43.38.

Boys 4×100 Meter Relay
1, Northern Guilford ‘A’ (Malik Parker , Kamaran McLanahan , Carlos Williams , TJ Logan ), 41.99. 2, Ashbrook ‘A’ (Jay Myers , Issac Wright , Jeremy Crawford , Darius McKoy ), 42.43. 3, Southern Guilford ‘A’ (Reggie Gallaspy , Malik Moseley , Taylor Johnson , Dia’vonte Brown ), 42.66. 4, South Central ‘A’ (Shawn Furlow , Tiras Greene , Kesean Waters , Deont’e Howard ), 42.71. 5, Westover ‘A’ (Jaylen McCorkle , Semaj Street , Raquan Larkin , Marquis Hall ), 42.84. 6, Cleveland ‘A’ (Tyrone Jones-Benson , Aheim McCray , Donqua Williams , Montreal Williams ), 42.94. 7, Freedom ‘A’ (David Burgess , Khris Gardin , Bj Emmonds , Brenden Caldwell ), 43.06. 8, Hickory Ridge ‘A’ (Nate Mullin , Demetry Benton , Xavier McCadden , Jordan Thompson ), 43.16. 9, Overhills ‘A’ (Julio Martinez , Isaiah Jones , Quincy Ridley , Steven Miller ), 43.17. 10, Asheville ‘A’ (PJ Griffin , David Perez , Noah Tyson , Markevis Davis ), 43.43. 11, Jacksonville ‘A’ (Mario Jordan , Tyshawn Siders , Vincent Siders , Justus Harris ), 43.49. 12, Burns ‘A’ (Jalen King , Tra Hunt , Chris Montgomery , Tylan Ruff ), 43.76. 13, Statesville ‘A’ (Tyrek Morrison , Marquis Willis , Tyree Ward , Breon Borders ), 44.29. 14, East Rowan ‘A’ (Josh Little , Calvin Edwards , Donte Means , Dalton Moose ), 44.30. 15, Mount Pleasant ‘A’ (Denzal Gilmore , Chris Allman , Christian Oshesky , Andy Hunt ), 44.40. –, Nash Central ‘A’ (Nick Manning , Tyler Williams , Brian Williams , Montez Taylor ), DNF.

Boys 4×200 Meter Relay
1, South Central ‘A’ (Shawn Furlow , Kesean Waters , Tramorris Murphy , Deont’e Howard ), 1:27.26. 2, Northeast Guilford ‘A’ (Gary Woosley , LeDante Berry , LeAndre McGill , DeAndre McGill ), 1:28.04. 3, Marvin Ridge ‘A’ (Taurean Mcnair , Justin Titgen , Evan Wright , Logan Jackson ), 1:28.11. 4, Eastern Alamance ‘A’ (Ryan Woods , Saadiq Sweezer , Lamont Robinson , Malik Wilson ), 1:28.89. 5, Ashbrook ‘A’ (Jay Myers , Issac Wright , Jeremy Crawford , Darius McKoy ), 1:29.29. 6, White Oak ‘A’ (Gabriel Aquino , Kendell White , Steven Moses , Mario Fields ), 1:29.32. 7, Jacksonville ‘A’ (Tevin Melton , Vincent Siders , Justus Harris , Tyshawn Siders ), 1:29.54. 8, Hickory ‘A’ (Johnathan Reid , Cole Cumberlander , Cameron Stinson , Corey Stinson ), 1:30.08. 9, Statesville ‘A’ (Daryl Houpe , Marquis Willis , Tyree Ward , Breon Borders ), 1:30.31. 10, Berry, Phillip O. ‘A’ (Andrea Williams , Derrick Boyce , Rafael Leake , Michael Zimmerman ), 1:30.47. 11, North Buncombe ‘A’ (Canaan Frisby , Matthew Lacorte , Cole Fisher , Kent Mann ), 1:33.05. –, Northern Guilford ‘A’ (Malik Parker , Kamaran McLanahan , Carlos Williams , Tj Logan ), FS. –, Northern Vance ‘A’ (Tyrrick Bullock , Devin Anderson , Jaleel Seward , Vincent Ragland II ), DNF. –, Asheville ‘A’ (Noah Tyson , Nathan Tyson , David Perez , James King ), DQ. –, Eastern Wayne ‘A’ (Lavoris Vick , Romello Hamilton , Dada Pridgen , Larry Newsome ), DQ.

Boys 4×400 Meter Relay
1, Northeast Guilford ‘A’ (LeDante Berry , LeAndre McGill , Gary Woosley , DeAndre McGill ), 3:19.60. 2, Nash Central ‘A’ (Brian Williams , Tyler Williams , Ricky Evans , Jason Mckinnon ), 3:21.04. 3, West Carteret ‘A’ (Jason Dudley , Jarrett Swearingen , John Crossley , Andrew Spear ), 3:24.91. 4, Marvin Ridge ‘A’ (Justin Titgen , Tony Perez , Taurean Mcnair , Nicholas Futia ), 3:25.37. 5, Overhills ‘A’ (Quentin Ridley , Steven Miller , Quincy Ridley , Sean Nelson ), 3:25.47. 6, Berry, Phillip O. ‘A’ (Sam Murphy , Derrick Boyce , Michael Zimmerman , Traevin Drayton-Ferguson ), 3:25.97. 7, North Buncombe ‘A’ (Kent Mann , Joseph Hammond , Cole Fisher , Canaan Frisby ), 3:28.05. 8, Robinson, Jay M ‘A’ (Jason Andrejchak , Nicholas McNiffe , Bill Tolone , McCann Sheridan ), 3:28.84. 9, North Forsyth ‘A’ (Gevontae Hardy , Brandon Gambrell , Gerrick Harmon , Steve Stowe ), 3:29.04. 10, East Henderson ‘A’ (Quintan Hall , Chase Savage , Drew Winn , Zachary Standley ), 3:29.44. 11, Northern Guilford ‘A’ (Jon Knight , Michael Klopp , Michael Elwood , Jimmy Hollingsworth ), 3:29.54. 12, Jacksonville ‘A’ (Chris Smith , Mario Jordan , Devin Carlos , Justus Harris ), 3:29.91. 13, Asheville ‘A’ (David Perez , Nathan Tyson , Clay Alspaugh , Brandon Washington ), 3:30.54. 14, Ashbrook ‘A’ (Issac Wright , Xzavier Robinson , Demetradius June , Benandre Jeffries ), 3:31.39. 15, A.L. Brown ‘A’ (Timmy Hall , Johnny Hodge , Max Chandler , Kellen Corson ), 3:31.90. –, Eastern Wayne ‘A’ (Romello Hamilton , Lavoris Vick , Dada Pridgen , DeShawn Boudy ), DQ.

Boys 4×800 Meter Relay
1, Chapel Hill ‘A’ (Tima Karginov , Peter Williams , Drew Roeber , Chris Reeder ), 7:57.04. 2, East Henderson ‘A’ (Grant Smith , Chase Savage , Logan Sewell , Tanis Baldwin ), 8:00.68. 3, Northern Guilford ‘A’ (Jon Knight , Michael Klopp , Michael Elwood , Jimmy Hollingsworth ), 8:02.78. 4, A.L. Brown ‘A’ (Kellen Corson , Timmy Hall , Johnny Hodge , Max Chandler ), 8:07.86. 5, Marvin Ridge ‘A’ (Kendon Corbett , Brian Callinan , Carter Pennington , Nicholas Futia ), 8:10.29. 6, Robinson, Jay M ‘A’ (Nicholas McNiffe , Landon Sellers , Clifford Buck , McCann Sheridan ), 8:14.45. 7, Overhills ‘A’ (Mike Huggins , Sean Nelson , Jeffrey Hood , Luar Mercado-Lopez ), 8:19.92. 8, Asheville ‘A’ (Clay Alspaugh , Zach Tacy , Abel Lomeli-garcia , Elijah Cartier ), 8:20.47. 9, Cardinal Gibbons ‘A’ (Cody Nagy , Connor Peeples , JB Collins , Harrison Dusek ), 8:23.24. 10, Franklin ‘A’ (Caleb Albrecht , Harrison Conner , Shawn Marcie , Emanuel Williams ), 8:25.35. 11, Nash Central ‘A’ (Alex Corbin , Lance Williams , Ricky Evans , George Corbin ), 8:25.76. 12, White Oak ‘A’ (JT Booker , Xyacery Bryant , Ken Lyons , Joey Reitz ), 8:26.84. 13, West Henderson ‘A’ (Conor Kennedy , Michael Tang , Graham Galloway , William Bayless ), 8:35.31. 14, East Rowan ‘A’ (Conor Honeycutt , Josh Rowell , Deepan Patel , Graham Lyerly ), 8:41.41. 15, West Carteret ‘A’ (Jarrett Swearingen , Joe Ramsay , Casey Giblin , Michael Carr ), 8:46.39. –, Cleveland ‘A’ (Jarrett Hayes , Pratik Ambelal , Lawson Lamm , Austin Blumenberg ), DQ.

Boys High Jump
1, Jaquell Bryant, Rocky Mount, 6-06, (1.98m). 2, Cameron Butler, Robinson, Ja, 6-04, (1.93m). 3, Tyler Stanley, West Brunswi, J6-04, (1.93m). 4, Christopher Garrick, Marvin Ridge, 6-02, (1.87m). 4, Seaver Wait, Enka, 6-02, (1.87m). 6, Xzavier Robinson, Ashbrook, J6-02, (1.87m). 7, Andrew Hower, Carson, Jess, J6-02, (1.87m). 8, Aaron Ware, Southern Nas, 6-00, (1.82m). 9, Brandon Gambrell, North Forsyt, J6-00, (1.82m). 10, Joe Templeton, Franklin, J6-00, (1.82m). 11, Malik Douglas, South Brunsw, 5-10, (1.77m). 11, Markel Dalton, Robinson, Ja, 5-10, (1.77m). 11, Sylvester Shaffer, McMichael, D, 5-10, (1.77m). 11, Nathan Tyson, Asheville, 5-10, (1.77m). 15, Alex Anderson, Williams, Wa, J5-10, (1.77m). –, Chase Blackwell, Northern Gui, NH.

Boys Pole Vault
1, Ian West, Fike, 15-01, (4.59m). 2, Corey Ginley, East Henders, 14-00, (4.26m). 3, Thor Smith, Northern Gui, J14-00, (4.26m). 4, Marshall Shank, East Rowan, 13-06, (4.11m). 5, Caleb Cranfield, West Rowan, J13-06, (4.11m). 6, Tyler Scott, Eastern Alam, 13-00, (3.96m). 7, Wesley Haynes, East Rowan, J13-00, (3.96m). 8, Joseph Hammond, North Buncom, 12-06, (3.81m). 8, Andrew Moore, West Cartere, 12-06, (3.81m). 10, Jonathan Spitler, Marvin Ridge, J12-06, (3.81m). 10, Daniel Smith, North Buncom, J12-06, (3.81m). 12, John Eatmon, Southern Nas, 12-00, (3.65m). 13, Chris Doss, Asheboro, J12-00, (3.65m). 14, Russell Langley, Nash Central, J12-00, (3.65m). 15, Tristan Shaver, Ledford, 11-00, (3.35m). –, Matthew Lacorte, North Buncom, NH.

Boys Long Jump
1, Frank Quarles, Douglas Byrd, 23-05, w:2.5 (7.13m). 2, Cameron Stinson, Hickory, 22-09, w:1.3 (6.93m). 3, Gary Woosley, Northeast Gu, J22-09, w:2.3 (6.93m). 4, Steffon Hill, East Henders, 21-09.50, w:NWI (6.64m). 5, Donqua Williams, Cleveland, 21-08.50, w:1.9 (6.61m). 6, Brenden Caldwell, Freedom, 21-08, w:0.9 (6.60m). 7, Michael Zimmerman, Berry, Phill, 21-07, w:3.2 (6.57m). 8, Mason Hines, Rocky Mount, 20-10, w:2.9 (6.35m). 9, Raykwon Torrence, West Rowan, 20-08, w:1.4 (6.29m). 10, Marquis Willis, Statesville, 20-07, w:3.3 (6.27m). 11, Tyler Stanley, West Brunswi, 20-06, w:1.5 (6.24m). 12, Jonathan Marino, Marvin Ridge, J20-06, w:2.0 (6.24m). 13, Dylan Brown, Southern Lee, 20-05, w:5.3 (6.22m). 14, Malik Moseley, Southern Gui, 20-04, w:3.6 (6.19m). 15, Thomas Chandler, Currituck Co, 20-02, w:0.6 (6.14m). 16, Nathan Tyson, Asheville, 19-07.50, w:2.1 (5.98m).

Boys Triple Jump
1, Gary Woosley, Northeast Gu, 46-06, w:4.3 (14.17m). 2, Steffon Hill, East Henders, 46-00, w:1.9 (14.02m). 3, Noah Tyson, Asheville, 45-06, w:-2.7 (13.86m). 4, Chris Patterson, West Rowan, 45-03, w:0.3 (13.79m). 5, Mekhi Mcguyver, Asheville, 44-11.50, w:-0.1 (13.70m). 6, Josh Carter, Cleveland, 44-10, w:1.8 (13.66m). 7, Jamal Klugh, Central Caba, 44-02.50, w:-0.6 (13.47m). 8, Wayne Robertson, Asheboro, 43-07.50, w:-2.1 (13.29m). 9, Isaiah Reliford, White Oak, 43-04, w:1.0 (13.20m). 10, Donte Means, East Rowan, 42-09.50, w:2.4 (13.04m). 11, Xavier Williams, Northeast Gu, 42-06, w:0.2 (12.95m). 12, Malik Moseley, Southern Gui, 42-03, w:3.3 (12.87m). 13, Donqua Williams, Cleveland, 41-06, w:0.5 (12.64m). 14, Mason Hines, Rocky Mount, 40-06.50, w:-3.4 (12.35m). –, Joe Templeton, Franklin, FOUL.

Boys Shot Put
1, Colin Minor, South Brunsw, 55-05, (16.89m). 2, Mateius Brown, Western Harn, 52-06, (16.00m). 3, Myquon Stout, Carson, Jess, 50-10, (15.49m). 4, Ryan Hillman, Crest, 48-04, (14.73m). 5, Jacob Davis, Franklin, 47-06.50, (14.49m). 6, Trae Hudson, Fike, 47-03.50, (14.41m). 7, Jaquez Bullock, Southern Van, 47-02.50, (14.38m). 8, Tre Williams, Carson, Jess, 45-01.25, (13.74m). 9, Dakota Wright, Erwin, Clyde, 44-09, (13.63m). 10, Jordan Raper, Robinson, Ja, 44-06, (13.56m). 11, Dylan Caldwell, Cleveland, 44-05.25, (13.54m). 12, Alex Tate, Marvin Ridge, 44-03.25, (13.49m). 13, Malik Prioleau, Northern Gui, 43-10, (13.36m). 14, Graham Keeter, Kings Mounta, 43-07, (13.28m). 15, Chris Alston, Nash Central, 41-10.50, (12.76m). 16, Montel Clark, Northern Van, 41-08, (12.70m).

Boys Discus Throw
1, Mateius Brown, Western Harn, 155-09, (47.47m). 2, Colin Minor, South Brunsw, 154-10, (47.19m). 3, Demetry Benton, Hickory Ridg, 149-05, (45.54m). 4, Nathan McConnell, Jacksonville, 145-07, (44.37m). 5, Kyle Malone, East Henders, 137-08, (41.96m). 6, Tre Williams, Carson, Jess, 137-01, (41.78m). 7, Dylan Caldwell, Cleveland, 136-09, (41.68m). 8, Hudson Reynolds, Ledford, 136-01, (41.47m). 9, Zachary Vozzelli, Overhills, 133-09, (40.76m). 10, Rissell Hillard, Nash Central, 130-11, (39.90m). 11, Jalen Marlowe, Ashbrook, 130-02, (39.67m). 12, Henry Miller, Forestview, 127-02, (38.76m). 13, Benjamin Williams, Marvin Ridge, 123-05, (37.61m). 14, D.J. Elliot, Western Alam, 122-03, (37.26m). 15, Dakota Wright, Erwin, Clyde, 121-03, (36.95m). 16, Jamel Logan, A.L. Brown, 106-11, (32.58m).

                  Women - Team Rankings - 18 Events Scored
===============================================================================
    1) Berry, Phillip O.           51        2) West Carteret              46   
    3) Westover                    43        4) Jacksonville               41   
    5) Western Alamance            38.50     6) Williams, Walter M         35   
    7) Cardinal Gibbons            31        8) Marvin Ridge               27   
    9) Rocky Mount                 26        9) McMichael, Dalton          26   
   11) Chapel Hill                 24       12) Hickory                    20   
   12) Robinson, Jay M             20       14) Ledford                    19   
   15) Southern Guilford           15       15) Forestview                 15   
   15) Overhills                   15       18) Fike                       14   
   19) North Buncombe              13       19) Tuscola                    13   
   21) A.L. Brown                  12       22) Morehead                   10   
   22) West Henderson              10       22) South Central              10   
   25) Northwest Cabarrus           9       25) Eastern Alamance            9   
   27) Hickory Ridge                8       27) Aycock, Charles B           8   
   27) White Oak                    8       30) Asheville                   6   
   30) Union Pines                  6       30) Southern Lee                6   
   30) West Rowan                   6       34) Franklin                    5.50
   34) East Rowan                   5.50    36) Harding University          5   
   36) North Gaston                 5       36) Weddington High School      5   
   36) Southern Nash                5       40) Mount Pleasant              4   
   40) South Brunswick              4       40) Cleveland                   4   
   43) East Henderson               3       43) Hunt                        3   
   43) Fred T. Foard                3       46) Charlotte Catholic          2   
   46) Douglas Byrd                 2       48) Nash Central                1.50
   49) Patton                       1       49) Cox Mill                    1   
   49) Havelock                     1       49) Webb, J. F.                 1   
 
                    Men - Team Rankings - 18 Events Scored
===============================================================================
    1) Northern Guilford           57        2) Northeast Guilford         45.50
    3) East Henderson              43        4) Marvin Ridge               34.50
    5) Hickory                     31        6) West Carteret              26.50
    7) Chapel Hill                 26        8) Asheville                  23   
    8) Berry, Phillip O.           23        8) South Central              23   
   11) Robinson, Jay M             21       12) Nash Central               20   
   13) Ashbrook                    19       14) Cleveland                  18   
   14) South Brunswick             18       14) Western Harnett            18   
   17) North Forsyth               15       18) Rocky Mount                13   
   18) Douglas Byrd                13       18) Fike                       13   
   18) Cox Mill                    13       18) Eastern Alamance           13   
   23) Carson, Jesse C             12       24) Jacksonville               11   
   24) Overhills                   11       24) South Point                11   
   27) Statesville                 10       28) Enka                        9.50
   29) Cardinal Gibbons             9       29) West Rowan                  9   
   31) A.L. Brown                   7       31) Southern Guilford           7   
   31) Hickory Ridge                7       31) East Rowan                  7   
   35) West Brunswick               6       35) Hibriten                    6   
   35) Westover                     6       35) Patton                      6   
   39) North Buncombe               5.50    40) Crest                       5   
   40) Weddington High School       5       40) Freedom                     5   
   43) Franklin                     4       44) Aycock, Charles B           3   
   44) White Oak                    3       46) Southern Vance              2   
   46) Central Cabarrus             2       48) North Gaston                1.50
   49) Forestview                   1       49) Southern Nash               1   
   49) Currituck County             1       49) Ledford                     1   
   49) Asheboro                     1    

Comments are closed.