NCHSAA State 2-A, 4-A Cross Country Finals

Posted by Press Release on November 2, 2013 at 7:39 pm under High School | Comments are off for this article

STREAKS CONTINUE IN 4-A CROSS COUNTRY FOR BROUGHTON, GREEN HOPE;
EAST LINCOLN, NCSSM TAKE TOP HONORS IN 2-A CLASSIFICATION

KERNERSVILLE — Two championship streaks continued Saturday afternoon for a couple of Wake County schools in the North Carolina High School Athletic Association state 4-A cross country championships at the Ivey Redmon Sports Complex on Saturday afternoon.

Raleigh Broughton’s men won their third consecutive NCHSAA team championship—the seventh in a row by a Wake County school in the 4-A event– and Cary Green Hope notched its fifth straight state title in the women’s 4-A race.

Broughton, with four of the top 10 scoring runners representing the Caps, scored 49 points to 72 for Winston-Salem Mount Tabor. Apex was third with 124.

Charlotte Providence senior Wyatt Maxey took top individual honors in the 4-A men’s race, with a winning time of 15:17.55, less than a second ahead of Mount Tabor’s Ian Milder. William Roberson of Broughton was the Caps’ top finisher, coming in third.

Green Hope (81 points) held off Asheville T.C. Roberson (91) and Charlotte Myers Park (97) in the women’s race, with sophomore Elly Henes the top Green Hope finisher, taking third.

Kayla Montgomery of Mount Tabor was the individual champ in 17:29.12, over 11 seconds ahead of Bianca Bishop of Providence. Defending champ Megan Sullivan of Broughton finished ninth.

In 2-A women’s competition, East Lincoln snapped Carrboro’s string of state titles at four in very tight standings. Led by freshman Frances Massey, who was fifth overall, East Lincoln had 70 points to 73 for both Newport Croatan and Carrboro, with Croatan getting the second slot in the tiebreaker.

Junior Maysa Araba of Carrboro took top individual honors with one of the fastest times ever in the 2-A classification at 18:03.66, with Brittany Stanley of Mount Pleasant just over 17 seconds back in second place.

Durham North Carolina School of Science and Math had three of the first five individual finishers to take the 2-A men’s team title. NCSSM had 59 points to 76 for Franklin, followed by Carrboro (93) and Lake Norman Charter (96).

Maiden junior Corbin Boyles was the individual champ in 15:54.86.

2-A MEN’S RSULTS
NCHSAA 2-A state championship 2013 – 11/2/2013
Ivey Redmon Sports Complex, Kernersville
Last Completed Event

 
Event 2  Boys 5k Run CC Boys 2A Cham
=======================================================================          
    Name                    Year School                  Finals  Points          
=======================================================================          
  1 Corbin Boyles             11 Maiden                15:54.86                  
  2 Josh Rees-Jones           12 NC School of Sci      16:13.05    1             
  3 Nicholas Walker           11 NC School of Sci      16:15.27    2             
  4 Frisco Poole              12 Forest Hills          16:22.93                  
  5 Chatham Ellwanger         12 NC School of Sci      16:23.21    3             
  6 Jimmy Yokel               12 Franklin              16:29.38    4             
  7 Matthew Panza             12 Lake Norman           16:30.93    5             
  8 Caleb Albrecht            11 Franklin              16:36.35    6             
  9 Elijah Inuwa              11 Central Acad          16:38.37    7             
 10 Tomiwa Olufolabi          12 Carrboro              16:40.35    8             
 11 James Jushchuk            12 Carrboro              16:46.20    9             
 12 Mason Zeagler             11 South Lenoir          16:46.52                  
 13 Harrison Conner           12 Franklin              16:47.12   10             
 14 Evan Grant                10 Smoky Mountain        16:49.08                  
 15 Blanton Gillespie         11 Shelby                16:50.82   11             
 16 Yates Goodson             10 Bandys                16:54.28   12             
 17 Trevor Deaton             10 Randleman             16:54.89   13             
 18 Christopher Diaz             Durham School of      16:54.97   14             
 19 Dre Colley                12 Shelby                16:56.01   15             
 20 hunter Scaggs                Durham School of      16:58.29   16             
 21 Sean Doyle                10 Polk County           17:02.17                  
 22 Sam Hedges                12 Carrboro              17:02.66   17             
 23 Dakota Lewis              12 Bandys                17:05.17   18             
 24 Jeffrey Dover             12 Currituck County      17:06.41                  
 25 Nathan Kemper             10 Lake Norman           17:08.39   19             
 26 Jordan Howlett            10 Lake Norman           17:08.65   20             
 27 Nikolas Silva                Durham School of      17:09.90   21             
 28 Luis Guillen                 Franklinton           17:12.63                  
 29 Jacob Collins             12 Polk County           17:14.92                  
 30 Jeremiah Monroe           11 Wheatmore Hi          17:17.51                  
 31 Duncan Lemay              12 NC School of Sci      17:18.11   22             
 32 Daniel Alvarez             9 Surry Central         17:19.48   23             
 33 Shawn Marcie              12 Franklin              17:20.21   24             
 34 Victor Santos             12 Washington            17:21.28                  
 35 Josh Hall                 10 West Wilkes           17:22.67                  
 36 Noah Allison              11 Madison               17:23.97                  
 37 Sean Powers               11 Lake Norman           17:25.07   25             
 38 Matthew Riordan           11 Central Acad          17:26.21   26             
 39 Stephen Hack              12 Lake Norman           17:26.34   27             
 40 Josh Weirich               9 Central Acad          17:33.08   28             
 41 Khalid Williams           12 Carrboro              17:33.47   29             
 42 Gareth Berry              10 Ashe County           17:34.06                  
 43 Enrique Guerra            10 Carrboro              17:34.43   30             
 44 Mitch Rees-Jones          12 NC School of Sci      17:35.26   31             
 45 Matthew Mayes             10 North Surry           17:36.11                  
 46 Regan Long                10 Franklin              17:36.98   32             
 47 Ethan Quinto              12 Croatan               17:38.56   33             
 48 Brandon Foy               10 Southwest Onslow      17:40.53                  
 49 Steven Tulevech           11 NC School of Sci      17:40.73   34             
 50 Austin Costner            11 Shelby                17:42.33   35             
 51 Sam Stone                 11 West Stokes           17:44.63   36             
 52 Jacob Varnell                Beddingfield          17:44.87   37             
 53 Alec Merrill              10 Central Acad          17:46.23   38             
 54 Keaton Cooper             12 Lake Norman           17:46.62   39             
 55 Nathan Andress            12 Carrboro              17:48.28   40             
 56 Sergio Guzman             12 East Duplin           17:48.33   41             
 57 Justin Tucker             10 Shelby                17:50.01   42             
 58 Zach Miller               12 Bandys                17:51.04   43             
 59 Kevin Pack                12 Surry Central         17:54.97   44             
 60 Coulter Hall              12 Franklin              17:57.84   45             
 61 Zach Stephens             12 Lake Norman           17:59.12   46             
 62 Chris Lee                    Beddingfield          17:59.79   47             
 63 Zach Caldwell             11 Bandys                17:59.80   48             
 64 Sloan Fussell             10 East Duplin           18:00.08   49             
 65 Jordan Glynn              12 Croatan               18:02.15   50             
 66 Alex Otero                11 Croatan               18:05.29   51             
 67 Tyler Adams               11 Randleman             18:05.83   52             
 68 Tripp Schenck             10 Shelby                18:05.91   53             
 69 Dana Shrader              12 West Stokes           18:07.60   54             
 70 Sydney Lisanza            12 NC School of Sci      18:07.79   55             
 71 Aubrey Kitchin            11 First Flight          18:08.49                  
 72 Britt Lehman                 Jordan-Matthews       18:09.80                  
 73 Joey Kreiling                Durham School of      18:10.20   56             
 74 Jacob Gregson             11 Randleman             18:11.76   57             
 75 Avery Marsh               11 Carrboro              18:15.18   58             
 76 John Johnson               9 Bandys                18:16.75   59             
 77 Darius Scott                 Franklinton           18:18.73                  
 78 Jonathan Wojhuich          9 East Duplin           18:20.39   60             
 79 Austin Balen                 Durham School of      18:24.93   61             
 80 Josh Adkins               10 West Stokes           18:26.33   62             
 81 Evan Hager                12 Randleman             18:27.37   63             
 82 Thomas Little                Durham School of      18:32.88   64             
 83 Hayden Wiles                 Graham                18:33.91   65             
 84 Carlos Tzitzun               Graham                18:35.16   66             
 85 Elvis Vega                10 Surry Central         18:35.67   67             
 86 Jalen Drayton                Durham School of      18:37.34   68             
 87 Blake Hawkins             11 Northeastern          18:38.86   69             
 88 Howie Fregeau             11 Franklin              18:40.02   70             
 89 Parker Colbath            12 Central Acad          18:43.72   71             
 90 Aaron Hamilton            12 Northeastern          18:44.33   72             
 91 Connor O'Brien            12 Croatan               18:47.01   73             
 92 Nick Hendee               11 Shelby                18:47.43   74             
 93 Francisco Compean         12 East Duplin           18:47.48   75             
 94 Isaac Jaimes              10 Randleman             18:50.05   76             
 95 Franklin Gomez III           Jordan-Matthews       18:52.58                  
 96 Bryan Whittington         11 West Stokes           18:52.58   77             
 97 Isaiah Bookman               Beddingfield          18:54.40   78             
 98 Matthew Manning           10 Croatan               18:57.25   79             
 99 Jackson Cranford          12 Randleman             18:58.52   80             
100 Justin Kiehl              11 West Stokes           18:59.58   81             
101 Austin Blackburn          10 East Duplin           19:00.50   82             
102 Parker Hart               10 Shelby                19:03.38   83             
103 Mark Macormack            11 East Duplin           19:12.48   84             
104 Chris Wasilewski             Beddingfield          19:14.28   85             
105 Jack Snow                    Graham                19:15.64   86             
106 Daniel Estrada               Graham                19:16.72   87             
107 Nick Touchton             12 Croatan               19:17.29   88             
108 Freddy Bath                  Clinton               19:19.27                  
109 Nathan Gonzalez            9 Randleman             19:19.74   89             
110 Jordan Hale                  Beddingfield          19:26.02   90             
111 Seth Overman               9 Northeastern          19:31.81   91             
112 Kenneth Erickson          12 West Stokes           19:32.32   92             
113 Anthony Atkinson             Beddingfield          19:32.53   93             
114 Patrick Warren               Beddingfield          19:36.52   94             
115 Samuel Lindsay            11 Northeastern          19:45.18   95             
116 Joe Hinkle                12 Central Acad          19:45.30   96             
117 Tanner Sponhouse          12 Bandys                19:49.63   97             
118 Zachary Balluzzo          10 Northeastern          19:51.92   98             
119 Sam Oconner               11 Croatan               19:53.02   99             
120 Charles Fisher            10 Central Acad          19:56.88  100             
121 Benjamin Robertson        11 Surry Central         20:09.46  101             
122 Thomas Albanese           11 Northeastern          20:11.45  102             
123 Tyler Fitzgerald           9 Surry Central         20:25.16  103             
124 Jason Steward             12 Northeastern          20:29.66  104             
125 Rodrigo Carreon           10 Bandys                20:47.35  105             
126 Ben Davilla                9 West Stokes           20:52.13  106             
127 Steven Burnette              Graham                21:12.50  107             
128 Jose Ariza                11 East Duplin           21:51.56  108             
129 Chris Lowe                   Graham                22:16.41  109             
130 Rual Cruz                    Graham                23:01.97  110             
                                                                                 
                                   Team Scores                                   
=================================================================================
Rank Team                      Total    1    2    3    4    5   *6   *7   *8   *9
=================================================================================
   1 NC School of Science and     59    1    2    3   22   31   34   55          
      Total Time:  1:23:44.90                                                    
         Average:    16:44.98                                                    
   2 Franklin                     76    4    6   10   24   32   45   70          
      Total Time:  1:24:50.04                                                    
         Average:    16:58.01                                                    
   3 Carrboro                     93    8    9   17   29   30   40   58          
      Total Time:  1:25:37.11                                                    
         Average:    17:07.43                                                    
   4 Lake Norman Charter Schoo    96    5   19   20   25   27   39   46          
      Total Time:  1:25:39.38                                                    
         Average:    17:07.88                                                    
   5 Shelby                      156   11   15   35   42   53   74   83          
      Total Time:  1:27:25.08                                                    
         Average:    17:29.02                                                    
   6 Durham School of the Arts   168   14   16   21   56   61   64   68          
      Total Time:  1:27:38.30                                                    
         Average:    17:31.66                                                    
   7 Central Academy of Techno   170    7   26   28   38   71   96  100          
      Total Time:  1:28:07.61                                                    
         Average:    17:37.53                                                    
   8 Bandys                      180   12   18   43   48   59   97  105          
      Total Time:  1:28:07.04                                                    
         Average:    17:37.41                                                    
   9 Randleman                   261   13   52   57   63   76   80   89          
      Total Time:  1:30:29.90                                                    
         Average:    18:05.98                                                    
  10 Croatan                     286   33   50   51   73   79   88   99          
      Total Time:  1:31:30.26                                                    
         Average:    18:18.06                                                    
  11 East Duplin                 307   41   49   60   75   82   84  108          
      Total Time:  1:31:56.78                                                    
         Average:    18:23.36                                                    
  12 West Stokes                 310   36   54   62   77   81   92  106          
      Total Time:  1:32:10.72                                                    
         Average:    18:26.15                                                    
  13 Beddingfield                337   37   47   78   85   90   93   94          
      Total Time:  1:33:19.36                                                    
         Average:    18:39.88                                                    
  14 Surry Central               338   23   44   67  101  103                    
      Total Time:  1:34:24.74                                                    
         Average:    18:52.95                                                    
  15 Graham                      411   65   66   86   87  107  109  110          
      Total Time:  1:36:53.93                                                    
         Average:    19:22.79                                                    
  16 Northeastern                425   69   72   91   95   98  102  104          
      Total Time:  1:36:32.10                                                    
         Average:    19:18.42                                                    

2-A WOMEN’S RSULTS
NCHSAA 2-A state championship 2013 – 11/2/2013
Ivey Redmon Sports Complex, Kernersville
Last Completed Event

 
Event 1  Girls 5k Run CC Girls 2A Cha
=======================================================================          
    Name                    Year School                  Finals  Points          
=======================================================================          
  1 Maysa Araba               11 Carrboro              18:03.66    1             
  2 Brittany Stanley          10 Mount Pleasant        18:20.96                  
  3 Callie Wynn               12 West Davidson         18:21.22    2             
  4 Hana Ratcliffe               Durham School of      18:33.93    3             
  5 Frances Massey             9 East Lincoln          18:35.37    4             
  6 helen Morken              11 Carrboro              18:45.89    5             
  7 Eliza Witherspoon          9 Brevard               19:01.33                  
  8 Savannah Pugh             12 Croatan               19:09.61    6             
  9 Aly Pagano                11 Brevard               19:28.12                  
 10 Kaitlyn Stone             10 West Stokes           19:31.80    7             
 11 India Godlock              9 Polk County           19:41.21                  
 12 Sarah Spiro               12 Smoky Mountain        19:42.33    8             
 13 Tyler Glynn                9 Croatan               19:49.56    9             
 14 Magdalyn Foley            10 East Lincoln          19:54.04   10             
 15 Lydia Best                 9 Croatan               19:59.35   11             
 16 Vicki Kohlwey             11 Lake Norman           19:59.86   12             
 17 Kaleigh Burrow            11 Randleman             20:03.33   13             
 18 Ladeja Anderson           10 Shelby                20:15.73   14             
 19 Shannon Grant             10 Smoky Mountain        20:17.51   15             
 20 Megan Rowles              10 East Lincoln          20:19.27   16             
 21 Madison Rowles            10 East Lincoln          20:20.06   17             
 22 Amanda Hickey             10 Carrboro              20:25.08   18             
 23 Mady Voorhees             11 Dixon                 20:26.99   19             
 24 Ruth Alexander            10 Croatan               20:31.81   20             
 25 Lefler Mcmanus             9 West Stanly           20:32.06                  
 26 Destiny Stevons              Durham School of      20:35.80   21             
 27 Jennifer Lomax            12 Mount Pleasant        20:36.02                  
 28 Kim Ngo                   12 NC School of Sci      20:43.35   22             
 29 Elizabeth Sisk            11 East Lincoln          20:43.37   23             
 30 Hannah Feinsilber          9 Owen, Charles D.      20:49.42                  
 31 Lauren Revis              10 R-S Central           20:52.02                  
 32 Kelsey McKinney              Reidsville            20:53.25                  
 33 Amelia Covington          11 Carrboro              20:56.14   24             
 34 Natalie Richardson        10 Carrboro              20:59.87   25             
 35 Susannah Dixon            12 Salisbury Hi          21:00.62                  
 36 Tana Tyndall              11 South Lenoir          21:00.96                  
 37 Raven Selden               9 Lake Norman           21:01.31   26             
 38 Madison Peele             10 Croatan               21:06.29   27             
 39 Alexandra Crow            11 Southwest Onslow      21:15.23   28             
 40 Sydney Lampley            11 Shelby                21:19.32   29             
 41 Laura Payne               11 West Davidson         21:19.96   30             
 42 Sheehan Haley             10 Bunn                  21:22.39   31             
 43 Shelby Cobb                9 Croatan               21:23.72   32             
 44 Hailey Schreyer            9 First Flight          21:27.70                  
 45 Kayla Wetherell              Franklinton           21:29.82                  
 46 Kara Stonecypher          11 Carrboro              21:30.71   33             
 47 Emily Starnes             12 Smoky Mountain        21:31.01   34             
 48 Genevieve Rella              Durham School of      21:32.63   35             
 49 Madison Hamby             10 West Wilkes           21:34.18                  
 50 Madeline Tripp            10 North Pitt            21:35.78                  
 51 Marissa Yarbrough         10 Croatan               21:36.11   36             
 52 Abigale Fox               10 Smoky Mountain        21:36.53   37             
 53 Claire Scanga             12 Carrboro              21:38.05   38             
 54 Lauren Swift              12 Lake Norman           21:38.32   39             
 55 Lianna Stachowicz         10 Shelby                21:52.22   40             
 56 Shelbee Knopf             11 East Lincoln          21:52.77   41             
 57 Haleigh Crouson           12 Southwest Onslow      21:56.67   42             
 58 Emily York                 9 Northeastern          21:58.68                  
 59 Patience Hunt             11 West Davidson         21:59.82   43             
 60 Riley Reid                11 NC School of Sci      22:03.91   44             
 61 Karla Valles              12 Randleman             22:05.89   45             
 62 Vic Reed                  11 Ashe County           22:06.33   46             
 63 Emily Lambeth             11 NC School of Sci      22:07.43   47             
 64 Mia Kaplan                   Durham School of      22:09.31   48             
 65 Allyna Ankney             12 Dixon                 22:10.42   49             
 66 Shannon Anderson          11 West Stokes           22:12.08   50             
 67 Hannah Campbell           12 Southwest Onslow      22:13.16   51             
 68 Sarah Stone                9 West Stokes           22:21.61   52             
 69 Casey Crisp               11 West Davidson         22:30.18   53             
 70 Jasmine Benitez           12 West Davidson         22:34.43   54             
 71 Ariana Garcia              9 East Duplin           22:34.79                  
 72 Danielle DeLawter         12 Lake Norman           22:36.46   55             
 73 Alyssa Jaramillo          10 Southwest Onslow      22:41.72   56             
 74 Angela Ruiz               11 Randleman             22:45.76   57             
 75 Alexis Knox               12 NC School of Sci      22:47.66   58             
 76 Julia Cockerham           10 Lake Norman           22:48.91   59             
 77 Callie Landen             12 Washington            22:49.88   60             
 78 Alana Jefferson           12 Washington            22:52.02   61             
 79 Sheridyn Redding          12 Shelby                22:52.20   62             
 80 Isabel Couture            11 Smoky Mountain        22:55.61   63             
 81 Tori Horne                12 East Lincoln          22:57.16   64             
 82 Emily Pettway             12 Southwest Onslow      22:57.79   65             
 83 Mac Church                12 Ashe County           22:58.74   66             
 84 Amber Boyd                11 Shelby                22:58.79   67             
 85 Ariana Jimenez               Bartlett Yancey       23:01.79                  
 86 Ellie Wilson              11 Lake Norman           23:02.95   68             
 87 Tania Saldierna           11 Randleman             23:05.13   69             
 88 Libby Ernest              10 Lake Norman           23:06.37   70             
 89 Hannah Bunn               10 West Stokes           23:06.45   71             
 90 Tessa Davis                9 Smoky Mountain        23:07.54   72             
 91 Jhovanna Salmeron         12 Bunn                  23:08.51   73             
 92 Meredith Dorminey         12 NC School of Sci      23:09.39   74             
 93 Anna Mclawhorn            11 Washington            23:16.31   75             
 94 Bethany Leanes             9 Dixon                 23:17.37   76             
 95 Grace Rogers                 Durham School of      23:22.65   77             
 96 Laura Goodman             12 NC School of Sci      23:27.75   78             
 97 Margot Mattix             10 Ashe County           23:34.51   79             
 98 Tara Anderson             11 Dixon                 23:37.67   80             
 99 Rachel White              12 West Stokes           23:37.94   81             
100 Anna Rose Sink            10 West Davidson         23:38.79   82             
101 Katie Grant               12 Smoky Mountain        23:43.27   83             
102 Justina Lewis             12 Dixon                 23:48.08   84             
103 Sabrina Powell            10 Randleman             23:50.12   85             
104 Madelyn Morgan            10 Randleman             23:50.22   86             
105 Sydney Crow               10 Southwest Onslow      23:52.91   87             
106 Sarah Jennings            12 Washington            23:54.47   88             
107 Alexes Armstrong          12 Ashe County           23:55.96   89             
108 Caroline Trent            10 Ashe County           23:56.29   90             
109 Julie McGhee              11 West Stokes           24:00.11   91             
110 Rivka Grossinger             Durham School of      24:10.65   92             
111 Madison Ferrara           10 Bunn                  24:12.11   93             
112 Jaylyn Crooms             11 Southwest Onslow      24:12.83   94             
113 Alexandra Caldwell        10 Bunn                  24:13.13   95             
114 Shyann Clark                 Roanoke Rapids        24:32.96                  
115 Jordan Hunt               12 West Davidson         24:40.04   96             
116 Cassi Goode               11 Randleman             24:43.80   97             
117 Yulia Price               10 Shelby                24:47.32   98             
118 Cynthia Torres             9 Dixon                 24:51.27   99             
119 Maya Sugg                    Durham School of      24:54.12  100             
120 Kalyn Chapman             10 Ashe County           25:19.19  101             
121 Eatman Callie             10 Bunn                  25:38.23  102             
122 Rebekah White              9 West Stokes           25:42.79  103             
123 Morgan Bizzell            12 Dixon                 26:15.20  104             
124 Brooklyn Roten            10 Ashe County           26:56.08  105             
125 Alyssa Krajewski           9 Washington            27:01.40  106             
126 Quanitra Boomer           12 Washington            27:01.70  107             
127 Allison Fisk              10 Bunn                  27:07.25  108             
128 Stephanie McMahon         12 Washington            30:34.05  109             
                                                                                 
                                   Team Scores                                   
=================================================================================
Rank Team                      Total    1    2    3    4    5   *6   *7   *8   *9
=================================================================================
   1 East Lincoln                 70    4   10   16   17   23   41   64          
      Total Time:  1:39:52.11                                                    
         Average:    19:58.43                                                    
   2 Croatan                      73    6    9   11   20   27   32   36          
      Total Time:  1:40:36.62                                                    
         Average:    20:07.33                                                    
   3 Carrboro                     73    1    5   18   24   25   33   38          
      Total Time:  1:39:10.64                                                    
         Average:    19:50.13                                                    
   4 Smoky Mountain              157    8   15   34   37   63   72   83          
      Total Time:  1:46:02.99                                                    
         Average:    21:12.60                                                    
   5 West Davidson               182    2   30   43   53   54   82   96          
      Total Time:  1:46:45.61                                                    
         Average:    21:21.13                                                    
   6 Durham School of the Arts   184    3   21   35   48   77   92  100          
      Total Time:  1:46:14.32                                                    
         Average:    21:14.87                                                    
   7 Lake Norman Charter Schoo   191   12   26   39   55   59   68   70          
      Total Time:  1:48:04.86                                                    
         Average:    21:36.98                                                    
   8 Shelby                      212   14   29   40   62   67   98               
      Total Time:  1:49:18.26                                                    
         Average:    21:51.66                                                    
   9 Southwest Onslow            242   28   42   51   56   65   87   94          
      Total Time:  1:51:04.57                                                    
         Average:    22:12.92                                                    
  10 NC School of Science and    245   22   44   47   58   74   78               
      Total Time:  1:50:51.74                                                    
         Average:    22:10.35                                                    
  11 West Stokes                 261    7   50   52   71   81   91  103          
      Total Time:  1:50:49.88                                                    
         Average:    22:09.98                                                    
  12 Randleman                   269   13   45   57   69   85   86   97          
      Total Time:  1:51:50.23                                                    
         Average:    22:22.05                                                    
  13 Dixon                       308   19   49   76   80   84   99  104          
      Total Time:  1:53:20.53                                                    
         Average:    22:40.11                                                    
  14 Ashe County                 370   46   66   79   89   90  101  105          
      Total Time:  1:56:31.83                                                    
         Average:    23:18.37                                                    
  15 Washington                  390   60   61   75   88  106  107  109          
      Total Time:  1:59:54.08                                                    
         Average:    23:58.82                                                    
  16 Bunn                        394   31   73   93   95  102  108               
      Total Time:  1:58:34.37                                                    
         Average:    23:42.88                                                    

4-A MEN’S RESULTS
NCHSAA 4-A State Championships – 11/2/2013
Ivey Redmon Sports Complex, Kernersville
Last Completed Event

 
Event 2  Boys 5k Run CC Boys 4A Cham
=======================================================================          
    Name                    Year School                  Finals  Points          
=======================================================================          
  1 Wyatt Maxey               12 Providence            15:17.55    1             
  2 Ian Milder                12 Mount Tabor           15:18.32    2             
  3 William Roberson          12 Broughton             15:21.92    3             
  4 Mihret Coulter            12 Apex                  15:24.00    4             
  5 Patrick Sheehan           12 Lake Norman           15:29.67    5             
  6 Ryan Brady                12 East Chapel Hill      15:33.46    6             
  7 John Dalton Rohr          12 Broughton             15:39.64    7             
  8 Dustin Sneed              12 R.J. Reynolds         15:42.05    8             
  9 Asher Smith-Rose          12 Broughton             15:43.42    9             
 10 Jeremy Brown              10 Broughton             15:45.64   10             
 11 Dean Abushouk             11 Cary                  15:53.30                  
 12 Drew Navarro              12 Millbrook             15:55.55   11             
 13 Kyle Christ               11 West Johnston         15:55.94                  
 14 Tom Nobles                12 Green Hope            15:56.41   12             
 15 Collin Loy                12 Southern Alamance     15:59.89                  
 16 Brad Walter               11 Mount Tabor           16:00.62   13             
 17 Nick Ciaccia              11 R.J. Reynolds         16:04.57   14             
 18 Kenny Kneisel             10 Mount Tabor           16:04.79   15             
 19 Titus Grant               11 South View            16:05.04   16             
 20 Calvin Daughtry           12 Laney                 16:05.16                  
 21 Robert Anderson           11 Pinecrest             16:05.64   17             
 22 Josh Barrett              12 Cary                  16:05.83                  
 23 Tim Coffey                11 Mooresville           16:07.78                  
 24 McCann Sheridan           12 Jay M Robinson        16:10.73                  
 25 Carl Geiger               12 Apex                  16:10.83   18             
 26 Phillip Jolly             12 Mount Tabor           16:11.43   19             
 27 Will Sandin               11 Broughton             16:11.50   20             
 28 Andrew Ciaccia            11 R.J. Reynolds         16:11.50   21             
 29 Daniel Beamer             12 Jordan                16:13.36   22             
 30 Daniel Hinshaw            12 Southeast Guilford    16:13.39                  
 31 Nathan Smith              12 Mount Tabor           16:13.59   23             
 32 Ben Schmidt               11 Hoggard               16:17.79   24             
 33 Chris Kelly               12 Pinecrest             16:20.45   25             
 34 Michael Staples           11 South View            16:20.49   26             
 35 Fisher Ramsey             11 East Mecklenburg      16:23.14                  
 36 Ethan Ready               10 East Chapel Hill      16:24.52   27             
 37 Connor McDonald           10 East Chapel Hill      16:24.76   28             
 38 Parker Lee                11 Fuquay-Varina         16:25.29                  
 39 Graham Parker             11 Hoggard               16:25.65   29             
 40 Nelson Russ               10 West Forsyth          16:29.55                  
 41 Grant Rodgers             12 Heritage              16:31.60                  
 42 Wyatt Miller              11 Apex                  16:32.84   30             
 43 Jonathan Seith            11 Apex                  16:33.15   31             
 44 Dylan Mathewson           12 South Caldwell        16:33.50                  
 45 Matt Harmody              12 Pinecrest             16:33.80   32             
 46 Alex Boseman              12 Millbrook             16:33.94   33             
 47 Paul Arredondo            10 Cape Fear             16:34.72                  
 48 Brandon Elliott           11 Pinecrest             16:38.03   34             
 49 Tanner Sutter             10 Providence            16:41.24   35             
 50 Javier Bustos             12 Pinecrest             16:42.21   36             
 51 Joe Wilson                11 R.J. Reynolds         16:42.43   37             
 52 Brad Pehr                 12 Green Hope            16:44.03   38             
 53 Nick Haven                12 Millbrook             16:45.90   39             
 54 Neil Clark                10 Pinecrest             16:46.65   40             
 55 Garrett Farrimond         12 West Forsyth          16:47.22                  
 56 Jordan Kokoska            11 Apex                  16:49.34   41             
 57 Jonathan Bakley           12 Green Hope            16:51.12   42             
 58 Tucker Smith              12 Myers Park            16:51.27   43             
 59 Jack Mastandrea           10 Lake Norman           16:51.52   44             
 60 William Jordan            12 Green Hope            16:51.82   45             
 61 Spencer Kirk              12 R.J. Reynolds         16:52.94   46             
 62 Andrew Irrera             12 Hoggard               16:52.99   47             
 63 Nikolaus Kreiling         12 Jordan                16:53.64   48             
 64 Walter Johnson            12 Pine Forest           16:54.19                  
 65 Chris Smith               10 Myers Park            16:55.07   49             
 66 Zach Houser               12 T.C. Roberson         16:56.21   50             
 67 Tucker Cera                9 Millbrook             16:56.28   51             
 68 Tommy Delaunay            10 Pinecrest             16:57.48   52             
 69 Colton Lawson             11 Northern Durham       16:57.79                  
 70 Devin Duque               12 T.C. Roberson         16:58.31   53             
 71 Henry Pehr                10 Green Hope            16:58.58   54             
 72 Jackson Sullivan          10 Jack Britt            16:59.20                  
 73 Carter Lux                 9 Green Hope            17:00.60   55             
 74 Matthew Blivin            12 Jordan                17:01.20   56             
 75 Erik Salgado              10 Apex                  17:01.64   57             
 76 Nathan Sudduth            11 Hoggard               17:02.11   58             
 77 Robinson Snider           10 Hoggard               17:03.58   59             
 78 Logan Sutter              10 Providence            17:06.17   60             
 79 Michael Gacevich          12 Myers Park            17:07.36   61             
 80 Wyatt Fedorka             11 Lake Norman           17:09.26   62             
 81 Will Mayo                 12 Ashley                17:09.88   63             
 82 Cody Benton               10 Ashley                17:11.50   64             
 83 Collin Emerson            12 Lake Norman           17:12.74   65             
 84 Mitchell Costa            12 Providence            17:14.70   66             
 85 Matt Ruston               12 East Chapel Hill      17:16.39   67             
 86 Dylan Cohen               12 Providence            17:17.30   68             
 87 Stephen Wilson            12 Ashley                17:17.65   69             
 88 Spencer Colwell           12 Apex                  17:19.79   70             
 89 Jesse Kovacs              12 T.C. Roberson         17:22.03   71             
 90 Daniel Kim                11 Providence            17:22.40   72             
 91 Quinton Meyer              9 Jordan                17:23.49   73             
 92 Kevin Craig               12 Lake Norman           17:27.43   74             
 93 Chris Manthey             12 Mount Tabor           17:28.72   75             
 94 Joe Harbacevich           11 Myers Park            17:29.67   76             
 95 Daniel Lancaster          12 Ashley                17:31.69   77             
 96 James Gildard             10 East Chapel Hill      17:32.59   78             
 97 Austin Crawford           12 South View            17:33.42   79             
 98 Trevor Davis              12 Millbrook             17:33.52   80             
 99 Matt Smith                 9 T.C. Roberson         17:36.58   81             
100 Greyson Meyer             12 Jordan                17:36.90   82             
101 Sydney Wiegman            10 Hoggard               17:37.58   83             
102 Kellen Corson             11 A.L. Brown            17:39.07                  
103 Robbie Whittle            10 Myers Park            17:39.59   84             
104 Romel Garcia              12 Jordan                17:39.95   85             
105 Ian Nickel                10 Mount Tabor           17:42.14   86             
106 Grayson Holmes            11 Millbrook             17:43.64   87             
107 Ty Sauerbrey              11 Lake Norman           17:44.64   88             
108 Darian Torres             10 South View            17:48.62   89             
109 Will McSwain              10 Providence            17:51.07   90             
110 Rylee Smith               12 Ashley                17:54.04   91             
111 Tyler Trocinski           11 Millbrook             17:55.02   92             
112 Robert Paynter            12 R.J. Reynolds         17:56.34   93             
113 Jarrett Gingrich          10 New Bern              17:57.00                  
114 Jared Hayes               11 T.C. Roberson         17:59.32   94             
115 Joseph Moody              11 South View            18:01.00   95             
116 Michael Kolor             10 Green Hope            18:02.56   96             
117 Mitchell Slentz           11 Jordan                18:03.14   97             
118 Justin Dorner-Thomas      10 Broughton             18:08.14   98             
119 Tucker Owens               9 East Chapel Hill      18:09.01   99             
120 Todd Holbrook              9 R.J. Reynolds         18:09.87  100             
121 Jordan Wiegman            12 Hoggard               18:10.68  101             
122 Marcus Chapman            11 T.C. Roberson         18:10.85  102             
123 Brandon Chan              12 East Chapel Hill      18:14.13  103             
124 Ryan Hartmann             12 T.C. Roberson         18:15.33  104             
125 Joseph Harty              12 Ashley                18:20.42  105             
126 Wes Anderson              11 Lake Norman           18:22.71  106             
127 Conor McAvoy              10 Myers Park            18:23.89  107             
128 Sam Augustyn              12 Myers Park            18:56.59  108             
129 Chris Avery               11 Ashley                19:07.18  109             
                                                                                 
                                   Team Scores                                   
=================================================================================
Rank Team                      Total    1    2    3    4    5   *6   *7   *8   *9
=================================================================================
   1 Broughton                    49    3    7    9   10   20   98               
      Total Time:  1:18:42.12                                                    
         Average:    15:44.43                                                    
   2 Mount Tabor                  72    2   13   15   19   23   75   86          
      Total Time:  1:19:48.75                                                    
         Average:    15:57.75                                                    
   3 Apex                        124    4   18   30   31   41   57   70          
      Total Time:  1:21:30.16                                                    
         Average:    16:18.04                                                    
   4 R.J. Reynolds               126    8   14   21   37   46   93  100          
      Total Time:  1:21:33.49                                                    
         Average:    16:18.70                                                    
   5 Pinecrest                   144   17   25   32   34   36   40   52          
      Total Time:  1:22:20.13                                                    
         Average:    16:28.03                                                    
   6 Green Hope                  191   12   38   42   45   54   55   96          
      Total Time:  1:23:21.96                                                    
         Average:    16:40.40                                                    
   7 East Chapel Hill            206    6   27   28   67   78   99  103          
      Total Time:  1:23:11.72                                                    
         Average:    16:38.35                                                    
   8 Millbrook                   214   11   33   39   51   80   87   92          
      Total Time:  1:23:45.19                                                    
         Average:    16:45.04                                                    
   9 Hoggard                     217   24   29   47   58   59   83  101          
      Total Time:  1:23:42.12                                                    
         Average:    16:44.43                                                    
  10 Providence                  230    1   35   60   66   68   72   90          
      Total Time:  1:23:36.96                                                    
         Average:    16:43.40                                                    
  11 Lake Norman                 250    5   44   62   65   74   88  106          
      Total Time:  1:24:10.62                                                    
         Average:    16:50.13                                                    
  12 Jordan                      281   22   48   56   73   82   85   97          
      Total Time:  1:25:08.59                                                    
         Average:    17:01.72                                                    
  13 South View                  305   16   26   79   89   95                    
      Total Time:  1:25:48.57                                                    
         Average:    17:09.72                                                    
  14 Myers Park                  313   43   49   61   76   84  107  108          
      Total Time:  1:26:02.96                                                    
         Average:    17:12.60                                                    
  15 T.C. Roberson               349   50   53   71   81   94  102  104          
      Total Time:  1:26:52.45                                                    
         Average:    17:22.49                                                    
  16 Ashley                      364   63   64   69   77   91  105  109          
      Total Time:  1:27:04.76                                                    
         Average:    17:24.96                                                    

4-A WOMEN’S RESULTS
NCHSAA 4-A State Championships – 11/2/2013
Ivey Redmon Sports Complex, Kernersville
Last Completed Event

 
Event 1  Girls 5k Run CC Girls 4A Cha
=======================================================================          
    Name                    Year School                  Finals  Points          
=======================================================================          
  1 Kayla Montgomery          12 Mount Tabor           17:29.12    1             
  2 Bianca Bishop             12 Providence            17:40.87    2             
  3 Elly Henes                10 Green Hope            17:42.88    3             
  4 Sara Platek                9 Ragsdale              17:47.78                  
  5 Grace Sullivan            11 Providence            17:55.33    4             
  6 Lily Anderson             11 T.C. Roberson         17:58.79    5             
  7 Sydney Foreman            12 Ardrey Kell           17:59.01                  
  8 Vanessa Bateson           12 Mount Tabor           18:02.35    6             
  9 Megan Sullivan            12 Broughton             18:13.58    7             
 10 Kayla Glova               10 Providence            18:19.76    8             
 11 Casey Greenwalt           12 T.C. Roberson         18:20.37    9             
 12 Nevada Mareno              9 Leesville Road        18:23.47   10             
 13 Mary Prouty               11 Myers Park            18:24.56   11             
 14 Theresa Enright           11 Green Hope            18:25.09   12             
 15 Blair Ramsey              10 Grimsley              18:26.25   13             
 16 Kerry Leonard             12 Laney                 18:28.98   14             
 17 Kate Eiselt                9 Myers Park            18:41.38   15             
 18 Camille Long               9 T.C. Roberson         18:44.01   16             
 19 Katie Tomasi              10 Green Hope            18:45.92   17             
 20 Chloe Cox                 10 South Central         18:47.07                  
 21 Holly Bailey               9 Lake Norman           18:48.42   18             
 22 Rebekah Greengrass        11 Panther Creek         18:51.34                  
 23 Abby Watkins              12 Myers Park            18:53.33   19             
 24 Savannah Jones             9 Broughton             18:53.96   20             
 25 Bridgette Sullivan        10 Panther Creek         18:56.73                  
 26 Story Gourley              9 Myers Park            18:59.70   21             
 27 Reilly Caldwell            9 Green Hope            19:00.32   22             
 28 Tori Churchill            12 Grimsley              19:07.26   23             
 29 Emily Pettis              10 Millbrook             19:07.80   24             
 30 Melissa Zammitti           9 Lake Norman           19:10.09   25             
 31 Clare McNamara             9 East Chapel Hill      19:10.77                  
 32 Rachel Koon               12 T.C. Roberson         19:13.09   26             
 33 Elisa Sargent             11 Green Hope            19:14.38   27             
 34 Ellen Spencer             10 West Forsyth          19:15.10   28             
 35 Carmen Davis              11 Southwest Guilford    19:15.65                  
 36 Rachel Von Common         10 Pinecrest             19:16.13   29             
 37 Ashley Starnes            12 Millbrook             19:16.39   30             
 38 Becca Meshaw              12 West Johnston         19:17.34                  
 39 Julia King                12 Myers Park            19:17.63   31             
 40 Helen Griffith            11 Providence            19:20.05   32             
 41 Hannah Lee                12 Reagan, Ronald W      19:21.88   33             
 42 Taylor Hemming            10 Leesville Road        19:22.98   34             
 43 Mary-O Soule               9 T.C. Roberson         19:23.75   35             
 44 Monica Medrano            12 Reagan, Ronald W      19:23.96   36             
 45 Natalie Andrejchak        11 Jay M Robinson        19:26.30                  
 46 Katie Wadsworth           10 Broughton             19:27.04   37             
 47 Taylor Delaney            10 South View            19:29.15                  
 48 Emmie Costen              11 Reagan, Ronald W      19:30.78   38             
 49 Rhiannon Farney           12 Mount Tabor           19:35.18   39             
 50 Sydney Gilstrap           11 Grimsley              19:36.01   40             
 51 Katie Hayes               12 Pinecrest             19:37.17   41             
 52 Anna McElrath             12 Independence          19:40.12                  
 53 Zoey Bezanson              9 Lake Norman           19:40.81   42             
 54 Erin Jameson              11 Reagan, Ronald W      19:41.02   43             
 55 Kristin Cain              12 Southern Alamance     19:41.08                  
 56 Parker Burns              11 Millbrook             19:41.35   44             
 57 Maya Celetti               9 Millbrook             19:41.39   45             
 58 Madeline Frank            12 Myers Park            19:42.07   46             
 59 Sarah Bigelow             12 Leesville Road        19:42.79   47             
 60 Sarah Taylor               9 Green Hope            19:46.70   48             
 61 Anna Grace Casadonte       9 Broughton             19:47.34   49             
 62 Ayla Gizlice              11 Broughton             19:48.23   50             
 63 G'Jasmyne Butler          10 Leesville Road        19:49.40   51             
 64 Jaleigh Jensen            12 Pinecrest             19:50.68   52             
 65 Kataryna Oneil            12 Mount Tabor           19:51.10   53             
 66 Sarah Bomkamp             12 Northwest Guilford    19:52.01                  
 67 Ashley Smith              10 West Forsyth          19:52.47   54             
 68 Carolyn Rapp              12 Millbrook             19:52.63   55             
 69 Madeline Hulbert          10 Hoggard               19:52.72   56             
 70 Anastasia Soule           11 T.C. Roberson         19:53.55   57             
 71 Julia Boudreau            10 Ashley                20:01.92                  
 72 Meg Greene                12 Myers Park            20:04.62   58             
 73 Amanda Becker             11 Mount Tabor           20:06.40   59             
 74 Abigail Rackley           12 Laney                 20:06.61   60             
 75 Meghan Glova              12 Providence            20:07.85   61             
 76 Lavinia Cotto             11 Jack Britt            20:08.11   62             
 77 Rachel Snider             12 Hoggard               20:10.84   63             
 78 Kelly Fitzgerald           9 Green Hope            20:11.84   64             
 79 Olivia Bane               12 Sanderson             20:13.61                  
 80 Sarah Pellizzari           9 Hoggard               20:14.79   65             
 81 Kathleen Mansure          11 Watauga               20:15.92                  
 82 Mackenzie Newsome         11 West Forsyth          20:15.95   66             
 83 Zia Matti                 12 Pinecrest             20:16.27   67             
 84 Cierra DellaRova          10 Enloe                 20:17.31                  
 85 Mulloy Manning            12 Pinecrest             20:18.85   68             
 86 Jordan Mareno             11 Leesville Road        20:20.05   69             
 87 Kerian Celeste            12 Broughton             20:20.99   70             
 88 Lauren Hartmann           11 T.C. Roberson         20:23.08   71             
 89 Sydney Winchel            10 Leesville Road        20:23.67   72             
 90 Isabel Perry              10 Broughton             20:26.34   73             
 91 Kaylie Hinckley           10 Millbrook             20:26.58   74             
 92 Brittney Brinson          12 Reagan, Ronald W      20:29.44   75             
 93 Kate Sanborn              10 Jack Britt            20:29.66   76             
 94 Jennifer Haines           12 Millbrook             20:29.94   77             
 95 Sydney Thuman              9 Hoggard               20:30.83   78             
 96 Sarah DeSantis            12 South View            20:31.31                  
 97 Megan Elmore              10 Mount Tabor           20:32.28   79             
 98 Lindsey Lanier             9 Providence            20:32.97   80             
 99 Ally Mangini              11 Providence            20:34.58   81             
100 Savannah Goodin            9 West Forsyth          20:36.39   82             
101 Julia Beauchamp           11 Reagan, Ronald W      20:36.78   83             
102 Elise Devoe               12 Lake Norman           20:40.56   84             
103 Mary Katherine Gwynn      11 Grimsley              20:42.11   85             
104 Katie Baumeister           9 Jack Britt            20:44.11   86             
105 Haley Smithwick            9 Laney                 20:44.67   87             
106 Claudia Cox               10 South Central         20:47.47                  
107 Reagan Portelance         10 Lake Norman           20:49.02   88             
108 Victoria Tronzo           12 Laney                 20:51.41   89             
109 Elizabeth Magill          10 Hoggard               20:53.13   90             
110 Sarah Klug                12 Pinecrest             20:53.63   91             
111 Rachel Valocchi           12 Lake Norman           20:54.97   92             
112 Jordan Edmondson          10 Pinecrest             20:55.34   93             
113 Allie Orgnon               9 Reagan, Ronald W      21:00.90   94             
114 Celeste Skoff             11 Laney                 21:05.07   95             
115 Morgan Barnes             12 Leesville Road        21:09.74   96             
116 Clare Bloss                9 Grimsley              21:11.88   97             
117 Sara Weldon               11 Hoggard               21:14.51   98             
118 Summer Solheim             9 Jack Britt            21:24.60   99             
119 Megan Brannigan           12 Grimsley              21:34.63  100             
120 Sara Cahill               11 Lake Norman           21:37.73  101             
121 Keala Harris               9 Jack Britt            21:45.01  102             
122 Hannah Fernandez          12 Grimsley              21:50.13  103             
123 Erin Coon                  9 Laney                 21:52.90  104             
124 Sarah Spencer              9 West Forsyth          21:57.07  105             
125 Virginia Burcham          10 Mount Tabor           21:57.54  106             
126 Jenna Cartwright           9 West Forsyth          22:08.97  107             
127 Lizzy Glontz               9 West Forsyth          22:12.65  108             
128 Megan Conroy              12 Jack Britt            22:19.45  109             
129 Megan Garrison            11 Jack Britt            22:24.09  110             
130 Cameron Smithwick          9 Laney                 23:21.33  111             
                                                                                 
                                   Team Scores                                   
=================================================================================
Rank Team                      Total    1    2    3    4    5   *6   *7   *8   *9
=================================================================================
   1 Green Hope                   81    3   12   17   22   27   48   64          
      Total Time:  1:33:08.59                                                    
         Average:    18:37.72                                                    
   2 T.C. Roberson                91    5    9   16   26   35   57   71          
      Total Time:  1:33:40.01                                                    
         Average:    18:44.01                                                    
   3 Myers Park                   97   11   15   19   21   31   46   58          
      Total Time:  1:34:16.60                                                    
         Average:    18:51.32                                                    
   4 Providence                  107    2    4    8   32   61   80   81          
      Total Time:  1:33:23.86                                                    
         Average:    18:40.78                                                    
   5 Mount Tabor                 158    1    6   39   53   59   79  106          
      Total Time:  1:35:04.15                                                    
         Average:    19:00.83                                                    
   6 Broughton                   163    7   20   37   49   50   70   73          
      Total Time:  1:36:10.15                                                    
         Average:    19:14.03                                                    
   7 Millbrook                   198   24   30   44   45   55   74   77          
      Total Time:  1:37:39.56                                                    
         Average:    19:31.92                                                    
   8 Leesville Road              211   10   34   47   51   69   72   96          
      Total Time:  1:37:38.69                                                    
         Average:    19:31.74                                                    
   9 Reagan, Ronald W            225   33   36   38   43   75   83   94          
      Total Time:  1:38:27.08                                                    
         Average:    19:41.42                                                    
  10 Pinecrest                   257   29   41   52   67   68   91   93          
      Total Time:  1:39:19.10                                                    
         Average:    19:51.82                                                    
  11 Lake Norman                 257   18   25   42   84   88   92  101          
      Total Time:  1:39:08.90                                                    
         Average:    19:49.78                                                    
  12 Grimsley                    258   13   23   40   85   97  100  103          
      Total Time:  1:39:03.51                                                    
         Average:    19:48.71                                                    
  13 West Forsyth                335   28   54   66   82  105  107  108          
      Total Time:  1:41:56.98                                                    
         Average:    20:23.40                                                    
  14 Laney                       345   14   60   87   89   95  104  111          
      Total Time:  1:41:16.74                                                    
         Average:    20:15.35                                                    
  15 Hoggard                     352   56   63   65   78   90   98               
      Total Time:  1:41:42.31                                                    
         Average:    20:20.47                                                    
  16 Jack Britt                  425   62   76   86   99  102  109  110          
      Total Time:  1:44:31.49                                                    
         Average:    20:54.30                                                    

Comments are closed.