STREAKS CONTINUE IN 4-A CROSS COUNTRY FOR BROUGHTON, GREEN HOPE;
EAST LINCOLN, NCSSM TAKE TOP HONORS IN 2-A CLASSIFICATION
KERNERSVILLE — Two championship streaks continued Saturday afternoon for a couple of Wake County schools in the North Carolina High School Athletic Association state 4-A cross country championships at the Ivey Redmon Sports Complex on Saturday afternoon.
Raleigh Broughton’s men won their third consecutive NCHSAA team championship—the seventh in a row by a Wake County school in the 4-A event– and Cary Green Hope notched its fifth straight state title in the women’s 4-A race.
Broughton, with four of the top 10 scoring runners representing the Caps, scored 49 points to 72 for Winston-Salem Mount Tabor. Apex was third with 124.
Charlotte Providence senior Wyatt Maxey took top individual honors in the 4-A men’s race, with a winning time of 15:17.55, less than a second ahead of Mount Tabor’s Ian Milder. William Roberson of Broughton was the Caps’ top finisher, coming in third.
Green Hope (81 points) held off Asheville T.C. Roberson (91) and Charlotte Myers Park (97) in the women’s race, with sophomore Elly Henes the top Green Hope finisher, taking third.
Kayla Montgomery of Mount Tabor was the individual champ in 17:29.12, over 11 seconds ahead of Bianca Bishop of Providence. Defending champ Megan Sullivan of Broughton finished ninth.
In 2-A women’s competition, East Lincoln snapped Carrboro’s string of state titles at four in very tight standings. Led by freshman Frances Massey, who was fifth overall, East Lincoln had 70 points to 73 for both Newport Croatan and Carrboro, with Croatan getting the second slot in the tiebreaker.
Junior Maysa Araba of Carrboro took top individual honors with one of the fastest times ever in the 2-A classification at 18:03.66, with Brittany Stanley of Mount Pleasant just over 17 seconds back in second place.
Durham North Carolina School of Science and Math had three of the first five individual finishers to take the 2-A men’s team title. NCSSM had 59 points to 76 for Franklin, followed by Carrboro (93) and Lake Norman Charter (96).
Maiden junior Corbin Boyles was the individual champ in 15:54.86.
2-A MEN’S RSULTS
NCHSAA 2-A state championship 2013 – 11/2/2013
Ivey Redmon Sports Complex, Kernersville
Last Completed Event
Event 2 Boys 5k Run CC Boys 2A Cham ======================================================================= Name Year School Finals Points ======================================================================= 1 Corbin Boyles 11 Maiden 15:54.86 2 Josh Rees-Jones 12 NC School of Sci 16:13.05 1 3 Nicholas Walker 11 NC School of Sci 16:15.27 2 4 Frisco Poole 12 Forest Hills 16:22.93 5 Chatham Ellwanger 12 NC School of Sci 16:23.21 3 6 Jimmy Yokel 12 Franklin 16:29.38 4 7 Matthew Panza 12 Lake Norman 16:30.93 5 8 Caleb Albrecht 11 Franklin 16:36.35 6 9 Elijah Inuwa 11 Central Acad 16:38.37 7 10 Tomiwa Olufolabi 12 Carrboro 16:40.35 8 11 James Jushchuk 12 Carrboro 16:46.20 9 12 Mason Zeagler 11 South Lenoir 16:46.52 13 Harrison Conner 12 Franklin 16:47.12 10 14 Evan Grant 10 Smoky Mountain 16:49.08 15 Blanton Gillespie 11 Shelby 16:50.82 11 16 Yates Goodson 10 Bandys 16:54.28 12 17 Trevor Deaton 10 Randleman 16:54.89 13 18 Christopher Diaz Durham School of 16:54.97 14 19 Dre Colley 12 Shelby 16:56.01 15 20 hunter Scaggs Durham School of 16:58.29 16 21 Sean Doyle 10 Polk County 17:02.17 22 Sam Hedges 12 Carrboro 17:02.66 17 23 Dakota Lewis 12 Bandys 17:05.17 18 24 Jeffrey Dover 12 Currituck County 17:06.41 25 Nathan Kemper 10 Lake Norman 17:08.39 19 26 Jordan Howlett 10 Lake Norman 17:08.65 20 27 Nikolas Silva Durham School of 17:09.90 21 28 Luis Guillen Franklinton 17:12.63 29 Jacob Collins 12 Polk County 17:14.92 30 Jeremiah Monroe 11 Wheatmore Hi 17:17.51 31 Duncan Lemay 12 NC School of Sci 17:18.11 22 32 Daniel Alvarez 9 Surry Central 17:19.48 23 33 Shawn Marcie 12 Franklin 17:20.21 24 34 Victor Santos 12 Washington 17:21.28 35 Josh Hall 10 West Wilkes 17:22.67 36 Noah Allison 11 Madison 17:23.97 37 Sean Powers 11 Lake Norman 17:25.07 25 38 Matthew Riordan 11 Central Acad 17:26.21 26 39 Stephen Hack 12 Lake Norman 17:26.34 27 40 Josh Weirich 9 Central Acad 17:33.08 28 41 Khalid Williams 12 Carrboro 17:33.47 29 42 Gareth Berry 10 Ashe County 17:34.06 43 Enrique Guerra 10 Carrboro 17:34.43 30 44 Mitch Rees-Jones 12 NC School of Sci 17:35.26 31 45 Matthew Mayes 10 North Surry 17:36.11 46 Regan Long 10 Franklin 17:36.98 32 47 Ethan Quinto 12 Croatan 17:38.56 33 48 Brandon Foy 10 Southwest Onslow 17:40.53 49 Steven Tulevech 11 NC School of Sci 17:40.73 34 50 Austin Costner 11 Shelby 17:42.33 35 51 Sam Stone 11 West Stokes 17:44.63 36 52 Jacob Varnell Beddingfield 17:44.87 37 53 Alec Merrill 10 Central Acad 17:46.23 38 54 Keaton Cooper 12 Lake Norman 17:46.62 39 55 Nathan Andress 12 Carrboro 17:48.28 40 56 Sergio Guzman 12 East Duplin 17:48.33 41 57 Justin Tucker 10 Shelby 17:50.01 42 58 Zach Miller 12 Bandys 17:51.04 43 59 Kevin Pack 12 Surry Central 17:54.97 44 60 Coulter Hall 12 Franklin 17:57.84 45 61 Zach Stephens 12 Lake Norman 17:59.12 46 62 Chris Lee Beddingfield 17:59.79 47 63 Zach Caldwell 11 Bandys 17:59.80 48 64 Sloan Fussell 10 East Duplin 18:00.08 49 65 Jordan Glynn 12 Croatan 18:02.15 50 66 Alex Otero 11 Croatan 18:05.29 51 67 Tyler Adams 11 Randleman 18:05.83 52 68 Tripp Schenck 10 Shelby 18:05.91 53 69 Dana Shrader 12 West Stokes 18:07.60 54 70 Sydney Lisanza 12 NC School of Sci 18:07.79 55 71 Aubrey Kitchin 11 First Flight 18:08.49 72 Britt Lehman Jordan-Matthews 18:09.80 73 Joey Kreiling Durham School of 18:10.20 56 74 Jacob Gregson 11 Randleman 18:11.76 57 75 Avery Marsh 11 Carrboro 18:15.18 58 76 John Johnson 9 Bandys 18:16.75 59 77 Darius Scott Franklinton 18:18.73 78 Jonathan Wojhuich 9 East Duplin 18:20.39 60 79 Austin Balen Durham School of 18:24.93 61 80 Josh Adkins 10 West Stokes 18:26.33 62 81 Evan Hager 12 Randleman 18:27.37 63 82 Thomas Little Durham School of 18:32.88 64 83 Hayden Wiles Graham 18:33.91 65 84 Carlos Tzitzun Graham 18:35.16 66 85 Elvis Vega 10 Surry Central 18:35.67 67 86 Jalen Drayton Durham School of 18:37.34 68 87 Blake Hawkins 11 Northeastern 18:38.86 69 88 Howie Fregeau 11 Franklin 18:40.02 70 89 Parker Colbath 12 Central Acad 18:43.72 71 90 Aaron Hamilton 12 Northeastern 18:44.33 72 91 Connor O'Brien 12 Croatan 18:47.01 73 92 Nick Hendee 11 Shelby 18:47.43 74 93 Francisco Compean 12 East Duplin 18:47.48 75 94 Isaac Jaimes 10 Randleman 18:50.05 76 95 Franklin Gomez III Jordan-Matthews 18:52.58 96 Bryan Whittington 11 West Stokes 18:52.58 77 97 Isaiah Bookman Beddingfield 18:54.40 78 98 Matthew Manning 10 Croatan 18:57.25 79 99 Jackson Cranford 12 Randleman 18:58.52 80 100 Justin Kiehl 11 West Stokes 18:59.58 81 101 Austin Blackburn 10 East Duplin 19:00.50 82 102 Parker Hart 10 Shelby 19:03.38 83 103 Mark Macormack 11 East Duplin 19:12.48 84 104 Chris Wasilewski Beddingfield 19:14.28 85 105 Jack Snow Graham 19:15.64 86 106 Daniel Estrada Graham 19:16.72 87 107 Nick Touchton 12 Croatan 19:17.29 88 108 Freddy Bath Clinton 19:19.27 109 Nathan Gonzalez 9 Randleman 19:19.74 89 110 Jordan Hale Beddingfield 19:26.02 90 111 Seth Overman 9 Northeastern 19:31.81 91 112 Kenneth Erickson 12 West Stokes 19:32.32 92 113 Anthony Atkinson Beddingfield 19:32.53 93 114 Patrick Warren Beddingfield 19:36.52 94 115 Samuel Lindsay 11 Northeastern 19:45.18 95 116 Joe Hinkle 12 Central Acad 19:45.30 96 117 Tanner Sponhouse 12 Bandys 19:49.63 97 118 Zachary Balluzzo 10 Northeastern 19:51.92 98 119 Sam Oconner 11 Croatan 19:53.02 99 120 Charles Fisher 10 Central Acad 19:56.88 100 121 Benjamin Robertson 11 Surry Central 20:09.46 101 122 Thomas Albanese 11 Northeastern 20:11.45 102 123 Tyler Fitzgerald 9 Surry Central 20:25.16 103 124 Jason Steward 12 Northeastern 20:29.66 104 125 Rodrigo Carreon 10 Bandys 20:47.35 105 126 Ben Davilla 9 West Stokes 20:52.13 106 127 Steven Burnette Graham 21:12.50 107 128 Jose Ariza 11 East Duplin 21:51.56 108 129 Chris Lowe Graham 22:16.41 109 130 Rual Cruz Graham 23:01.97 110 Team Scores ================================================================================= Rank Team Total 1 2 3 4 5 *6 *7 *8 *9 ================================================================================= 1 NC School of Science and 59 1 2 3 22 31 34 55 Total Time: 1:23:44.90 Average: 16:44.98 2 Franklin 76 4 6 10 24 32 45 70 Total Time: 1:24:50.04 Average: 16:58.01 3 Carrboro 93 8 9 17 29 30 40 58 Total Time: 1:25:37.11 Average: 17:07.43 4 Lake Norman Charter Schoo 96 5 19 20 25 27 39 46 Total Time: 1:25:39.38 Average: 17:07.88 5 Shelby 156 11 15 35 42 53 74 83 Total Time: 1:27:25.08 Average: 17:29.02 6 Durham School of the Arts 168 14 16 21 56 61 64 68 Total Time: 1:27:38.30 Average: 17:31.66 7 Central Academy of Techno 170 7 26 28 38 71 96 100 Total Time: 1:28:07.61 Average: 17:37.53 8 Bandys 180 12 18 43 48 59 97 105 Total Time: 1:28:07.04 Average: 17:37.41 9 Randleman 261 13 52 57 63 76 80 89 Total Time: 1:30:29.90 Average: 18:05.98 10 Croatan 286 33 50 51 73 79 88 99 Total Time: 1:31:30.26 Average: 18:18.06 11 East Duplin 307 41 49 60 75 82 84 108 Total Time: 1:31:56.78 Average: 18:23.36 12 West Stokes 310 36 54 62 77 81 92 106 Total Time: 1:32:10.72 Average: 18:26.15 13 Beddingfield 337 37 47 78 85 90 93 94 Total Time: 1:33:19.36 Average: 18:39.88 14 Surry Central 338 23 44 67 101 103 Total Time: 1:34:24.74 Average: 18:52.95 15 Graham 411 65 66 86 87 107 109 110 Total Time: 1:36:53.93 Average: 19:22.79 16 Northeastern 425 69 72 91 95 98 102 104 Total Time: 1:36:32.10 Average: 19:18.42
2-A WOMEN’S RSULTS
NCHSAA 2-A state championship 2013 – 11/2/2013
Ivey Redmon Sports Complex, Kernersville
Last Completed Event
Event 1 Girls 5k Run CC Girls 2A Cha ======================================================================= Name Year School Finals Points ======================================================================= 1 Maysa Araba 11 Carrboro 18:03.66 1 2 Brittany Stanley 10 Mount Pleasant 18:20.96 3 Callie Wynn 12 West Davidson 18:21.22 2 4 Hana Ratcliffe Durham School of 18:33.93 3 5 Frances Massey 9 East Lincoln 18:35.37 4 6 helen Morken 11 Carrboro 18:45.89 5 7 Eliza Witherspoon 9 Brevard 19:01.33 8 Savannah Pugh 12 Croatan 19:09.61 6 9 Aly Pagano 11 Brevard 19:28.12 10 Kaitlyn Stone 10 West Stokes 19:31.80 7 11 India Godlock 9 Polk County 19:41.21 12 Sarah Spiro 12 Smoky Mountain 19:42.33 8 13 Tyler Glynn 9 Croatan 19:49.56 9 14 Magdalyn Foley 10 East Lincoln 19:54.04 10 15 Lydia Best 9 Croatan 19:59.35 11 16 Vicki Kohlwey 11 Lake Norman 19:59.86 12 17 Kaleigh Burrow 11 Randleman 20:03.33 13 18 Ladeja Anderson 10 Shelby 20:15.73 14 19 Shannon Grant 10 Smoky Mountain 20:17.51 15 20 Megan Rowles 10 East Lincoln 20:19.27 16 21 Madison Rowles 10 East Lincoln 20:20.06 17 22 Amanda Hickey 10 Carrboro 20:25.08 18 23 Mady Voorhees 11 Dixon 20:26.99 19 24 Ruth Alexander 10 Croatan 20:31.81 20 25 Lefler Mcmanus 9 West Stanly 20:32.06 26 Destiny Stevons Durham School of 20:35.80 21 27 Jennifer Lomax 12 Mount Pleasant 20:36.02 28 Kim Ngo 12 NC School of Sci 20:43.35 22 29 Elizabeth Sisk 11 East Lincoln 20:43.37 23 30 Hannah Feinsilber 9 Owen, Charles D. 20:49.42 31 Lauren Revis 10 R-S Central 20:52.02 32 Kelsey McKinney Reidsville 20:53.25 33 Amelia Covington 11 Carrboro 20:56.14 24 34 Natalie Richardson 10 Carrboro 20:59.87 25 35 Susannah Dixon 12 Salisbury Hi 21:00.62 36 Tana Tyndall 11 South Lenoir 21:00.96 37 Raven Selden 9 Lake Norman 21:01.31 26 38 Madison Peele 10 Croatan 21:06.29 27 39 Alexandra Crow 11 Southwest Onslow 21:15.23 28 40 Sydney Lampley 11 Shelby 21:19.32 29 41 Laura Payne 11 West Davidson 21:19.96 30 42 Sheehan Haley 10 Bunn 21:22.39 31 43 Shelby Cobb 9 Croatan 21:23.72 32 44 Hailey Schreyer 9 First Flight 21:27.70 45 Kayla Wetherell Franklinton 21:29.82 46 Kara Stonecypher 11 Carrboro 21:30.71 33 47 Emily Starnes 12 Smoky Mountain 21:31.01 34 48 Genevieve Rella Durham School of 21:32.63 35 49 Madison Hamby 10 West Wilkes 21:34.18 50 Madeline Tripp 10 North Pitt 21:35.78 51 Marissa Yarbrough 10 Croatan 21:36.11 36 52 Abigale Fox 10 Smoky Mountain 21:36.53 37 53 Claire Scanga 12 Carrboro 21:38.05 38 54 Lauren Swift 12 Lake Norman 21:38.32 39 55 Lianna Stachowicz 10 Shelby 21:52.22 40 56 Shelbee Knopf 11 East Lincoln 21:52.77 41 57 Haleigh Crouson 12 Southwest Onslow 21:56.67 42 58 Emily York 9 Northeastern 21:58.68 59 Patience Hunt 11 West Davidson 21:59.82 43 60 Riley Reid 11 NC School of Sci 22:03.91 44 61 Karla Valles 12 Randleman 22:05.89 45 62 Vic Reed 11 Ashe County 22:06.33 46 63 Emily Lambeth 11 NC School of Sci 22:07.43 47 64 Mia Kaplan Durham School of 22:09.31 48 65 Allyna Ankney 12 Dixon 22:10.42 49 66 Shannon Anderson 11 West Stokes 22:12.08 50 67 Hannah Campbell 12 Southwest Onslow 22:13.16 51 68 Sarah Stone 9 West Stokes 22:21.61 52 69 Casey Crisp 11 West Davidson 22:30.18 53 70 Jasmine Benitez 12 West Davidson 22:34.43 54 71 Ariana Garcia 9 East Duplin 22:34.79 72 Danielle DeLawter 12 Lake Norman 22:36.46 55 73 Alyssa Jaramillo 10 Southwest Onslow 22:41.72 56 74 Angela Ruiz 11 Randleman 22:45.76 57 75 Alexis Knox 12 NC School of Sci 22:47.66 58 76 Julia Cockerham 10 Lake Norman 22:48.91 59 77 Callie Landen 12 Washington 22:49.88 60 78 Alana Jefferson 12 Washington 22:52.02 61 79 Sheridyn Redding 12 Shelby 22:52.20 62 80 Isabel Couture 11 Smoky Mountain 22:55.61 63 81 Tori Horne 12 East Lincoln 22:57.16 64 82 Emily Pettway 12 Southwest Onslow 22:57.79 65 83 Mac Church 12 Ashe County 22:58.74 66 84 Amber Boyd 11 Shelby 22:58.79 67 85 Ariana Jimenez Bartlett Yancey 23:01.79 86 Ellie Wilson 11 Lake Norman 23:02.95 68 87 Tania Saldierna 11 Randleman 23:05.13 69 88 Libby Ernest 10 Lake Norman 23:06.37 70 89 Hannah Bunn 10 West Stokes 23:06.45 71 90 Tessa Davis 9 Smoky Mountain 23:07.54 72 91 Jhovanna Salmeron 12 Bunn 23:08.51 73 92 Meredith Dorminey 12 NC School of Sci 23:09.39 74 93 Anna Mclawhorn 11 Washington 23:16.31 75 94 Bethany Leanes 9 Dixon 23:17.37 76 95 Grace Rogers Durham School of 23:22.65 77 96 Laura Goodman 12 NC School of Sci 23:27.75 78 97 Margot Mattix 10 Ashe County 23:34.51 79 98 Tara Anderson 11 Dixon 23:37.67 80 99 Rachel White 12 West Stokes 23:37.94 81 100 Anna Rose Sink 10 West Davidson 23:38.79 82 101 Katie Grant 12 Smoky Mountain 23:43.27 83 102 Justina Lewis 12 Dixon 23:48.08 84 103 Sabrina Powell 10 Randleman 23:50.12 85 104 Madelyn Morgan 10 Randleman 23:50.22 86 105 Sydney Crow 10 Southwest Onslow 23:52.91 87 106 Sarah Jennings 12 Washington 23:54.47 88 107 Alexes Armstrong 12 Ashe County 23:55.96 89 108 Caroline Trent 10 Ashe County 23:56.29 90 109 Julie McGhee 11 West Stokes 24:00.11 91 110 Rivka Grossinger Durham School of 24:10.65 92 111 Madison Ferrara 10 Bunn 24:12.11 93 112 Jaylyn Crooms 11 Southwest Onslow 24:12.83 94 113 Alexandra Caldwell 10 Bunn 24:13.13 95 114 Shyann Clark Roanoke Rapids 24:32.96 115 Jordan Hunt 12 West Davidson 24:40.04 96 116 Cassi Goode 11 Randleman 24:43.80 97 117 Yulia Price 10 Shelby 24:47.32 98 118 Cynthia Torres 9 Dixon 24:51.27 99 119 Maya Sugg Durham School of 24:54.12 100 120 Kalyn Chapman 10 Ashe County 25:19.19 101 121 Eatman Callie 10 Bunn 25:38.23 102 122 Rebekah White 9 West Stokes 25:42.79 103 123 Morgan Bizzell 12 Dixon 26:15.20 104 124 Brooklyn Roten 10 Ashe County 26:56.08 105 125 Alyssa Krajewski 9 Washington 27:01.40 106 126 Quanitra Boomer 12 Washington 27:01.70 107 127 Allison Fisk 10 Bunn 27:07.25 108 128 Stephanie McMahon 12 Washington 30:34.05 109 Team Scores ================================================================================= Rank Team Total 1 2 3 4 5 *6 *7 *8 *9 ================================================================================= 1 East Lincoln 70 4 10 16 17 23 41 64 Total Time: 1:39:52.11 Average: 19:58.43 2 Croatan 73 6 9 11 20 27 32 36 Total Time: 1:40:36.62 Average: 20:07.33 3 Carrboro 73 1 5 18 24 25 33 38 Total Time: 1:39:10.64 Average: 19:50.13 4 Smoky Mountain 157 8 15 34 37 63 72 83 Total Time: 1:46:02.99 Average: 21:12.60 5 West Davidson 182 2 30 43 53 54 82 96 Total Time: 1:46:45.61 Average: 21:21.13 6 Durham School of the Arts 184 3 21 35 48 77 92 100 Total Time: 1:46:14.32 Average: 21:14.87 7 Lake Norman Charter Schoo 191 12 26 39 55 59 68 70 Total Time: 1:48:04.86 Average: 21:36.98 8 Shelby 212 14 29 40 62 67 98 Total Time: 1:49:18.26 Average: 21:51.66 9 Southwest Onslow 242 28 42 51 56 65 87 94 Total Time: 1:51:04.57 Average: 22:12.92 10 NC School of Science and 245 22 44 47 58 74 78 Total Time: 1:50:51.74 Average: 22:10.35 11 West Stokes 261 7 50 52 71 81 91 103 Total Time: 1:50:49.88 Average: 22:09.98 12 Randleman 269 13 45 57 69 85 86 97 Total Time: 1:51:50.23 Average: 22:22.05 13 Dixon 308 19 49 76 80 84 99 104 Total Time: 1:53:20.53 Average: 22:40.11 14 Ashe County 370 46 66 79 89 90 101 105 Total Time: 1:56:31.83 Average: 23:18.37 15 Washington 390 60 61 75 88 106 107 109 Total Time: 1:59:54.08 Average: 23:58.82 16 Bunn 394 31 73 93 95 102 108 Total Time: 1:58:34.37 Average: 23:42.88
4-A MEN’S RESULTS
NCHSAA 4-A State Championships – 11/2/2013
Ivey Redmon Sports Complex, Kernersville
Last Completed Event
Event 2 Boys 5k Run CC Boys 4A Cham ======================================================================= Name Year School Finals Points ======================================================================= 1 Wyatt Maxey 12 Providence 15:17.55 1 2 Ian Milder 12 Mount Tabor 15:18.32 2 3 William Roberson 12 Broughton 15:21.92 3 4 Mihret Coulter 12 Apex 15:24.00 4 5 Patrick Sheehan 12 Lake Norman 15:29.67 5 6 Ryan Brady 12 East Chapel Hill 15:33.46 6 7 John Dalton Rohr 12 Broughton 15:39.64 7 8 Dustin Sneed 12 R.J. Reynolds 15:42.05 8 9 Asher Smith-Rose 12 Broughton 15:43.42 9 10 Jeremy Brown 10 Broughton 15:45.64 10 11 Dean Abushouk 11 Cary 15:53.30 12 Drew Navarro 12 Millbrook 15:55.55 11 13 Kyle Christ 11 West Johnston 15:55.94 14 Tom Nobles 12 Green Hope 15:56.41 12 15 Collin Loy 12 Southern Alamance 15:59.89 16 Brad Walter 11 Mount Tabor 16:00.62 13 17 Nick Ciaccia 11 R.J. Reynolds 16:04.57 14 18 Kenny Kneisel 10 Mount Tabor 16:04.79 15 19 Titus Grant 11 South View 16:05.04 16 20 Calvin Daughtry 12 Laney 16:05.16 21 Robert Anderson 11 Pinecrest 16:05.64 17 22 Josh Barrett 12 Cary 16:05.83 23 Tim Coffey 11 Mooresville 16:07.78 24 McCann Sheridan 12 Jay M Robinson 16:10.73 25 Carl Geiger 12 Apex 16:10.83 18 26 Phillip Jolly 12 Mount Tabor 16:11.43 19 27 Will Sandin 11 Broughton 16:11.50 20 28 Andrew Ciaccia 11 R.J. Reynolds 16:11.50 21 29 Daniel Beamer 12 Jordan 16:13.36 22 30 Daniel Hinshaw 12 Southeast Guilford 16:13.39 31 Nathan Smith 12 Mount Tabor 16:13.59 23 32 Ben Schmidt 11 Hoggard 16:17.79 24 33 Chris Kelly 12 Pinecrest 16:20.45 25 34 Michael Staples 11 South View 16:20.49 26 35 Fisher Ramsey 11 East Mecklenburg 16:23.14 36 Ethan Ready 10 East Chapel Hill 16:24.52 27 37 Connor McDonald 10 East Chapel Hill 16:24.76 28 38 Parker Lee 11 Fuquay-Varina 16:25.29 39 Graham Parker 11 Hoggard 16:25.65 29 40 Nelson Russ 10 West Forsyth 16:29.55 41 Grant Rodgers 12 Heritage 16:31.60 42 Wyatt Miller 11 Apex 16:32.84 30 43 Jonathan Seith 11 Apex 16:33.15 31 44 Dylan Mathewson 12 South Caldwell 16:33.50 45 Matt Harmody 12 Pinecrest 16:33.80 32 46 Alex Boseman 12 Millbrook 16:33.94 33 47 Paul Arredondo 10 Cape Fear 16:34.72 48 Brandon Elliott 11 Pinecrest 16:38.03 34 49 Tanner Sutter 10 Providence 16:41.24 35 50 Javier Bustos 12 Pinecrest 16:42.21 36 51 Joe Wilson 11 R.J. Reynolds 16:42.43 37 52 Brad Pehr 12 Green Hope 16:44.03 38 53 Nick Haven 12 Millbrook 16:45.90 39 54 Neil Clark 10 Pinecrest 16:46.65 40 55 Garrett Farrimond 12 West Forsyth 16:47.22 56 Jordan Kokoska 11 Apex 16:49.34 41 57 Jonathan Bakley 12 Green Hope 16:51.12 42 58 Tucker Smith 12 Myers Park 16:51.27 43 59 Jack Mastandrea 10 Lake Norman 16:51.52 44 60 William Jordan 12 Green Hope 16:51.82 45 61 Spencer Kirk 12 R.J. Reynolds 16:52.94 46 62 Andrew Irrera 12 Hoggard 16:52.99 47 63 Nikolaus Kreiling 12 Jordan 16:53.64 48 64 Walter Johnson 12 Pine Forest 16:54.19 65 Chris Smith 10 Myers Park 16:55.07 49 66 Zach Houser 12 T.C. Roberson 16:56.21 50 67 Tucker Cera 9 Millbrook 16:56.28 51 68 Tommy Delaunay 10 Pinecrest 16:57.48 52 69 Colton Lawson 11 Northern Durham 16:57.79 70 Devin Duque 12 T.C. Roberson 16:58.31 53 71 Henry Pehr 10 Green Hope 16:58.58 54 72 Jackson Sullivan 10 Jack Britt 16:59.20 73 Carter Lux 9 Green Hope 17:00.60 55 74 Matthew Blivin 12 Jordan 17:01.20 56 75 Erik Salgado 10 Apex 17:01.64 57 76 Nathan Sudduth 11 Hoggard 17:02.11 58 77 Robinson Snider 10 Hoggard 17:03.58 59 78 Logan Sutter 10 Providence 17:06.17 60 79 Michael Gacevich 12 Myers Park 17:07.36 61 80 Wyatt Fedorka 11 Lake Norman 17:09.26 62 81 Will Mayo 12 Ashley 17:09.88 63 82 Cody Benton 10 Ashley 17:11.50 64 83 Collin Emerson 12 Lake Norman 17:12.74 65 84 Mitchell Costa 12 Providence 17:14.70 66 85 Matt Ruston 12 East Chapel Hill 17:16.39 67 86 Dylan Cohen 12 Providence 17:17.30 68 87 Stephen Wilson 12 Ashley 17:17.65 69 88 Spencer Colwell 12 Apex 17:19.79 70 89 Jesse Kovacs 12 T.C. Roberson 17:22.03 71 90 Daniel Kim 11 Providence 17:22.40 72 91 Quinton Meyer 9 Jordan 17:23.49 73 92 Kevin Craig 12 Lake Norman 17:27.43 74 93 Chris Manthey 12 Mount Tabor 17:28.72 75 94 Joe Harbacevich 11 Myers Park 17:29.67 76 95 Daniel Lancaster 12 Ashley 17:31.69 77 96 James Gildard 10 East Chapel Hill 17:32.59 78 97 Austin Crawford 12 South View 17:33.42 79 98 Trevor Davis 12 Millbrook 17:33.52 80 99 Matt Smith 9 T.C. Roberson 17:36.58 81 100 Greyson Meyer 12 Jordan 17:36.90 82 101 Sydney Wiegman 10 Hoggard 17:37.58 83 102 Kellen Corson 11 A.L. Brown 17:39.07 103 Robbie Whittle 10 Myers Park 17:39.59 84 104 Romel Garcia 12 Jordan 17:39.95 85 105 Ian Nickel 10 Mount Tabor 17:42.14 86 106 Grayson Holmes 11 Millbrook 17:43.64 87 107 Ty Sauerbrey 11 Lake Norman 17:44.64 88 108 Darian Torres 10 South View 17:48.62 89 109 Will McSwain 10 Providence 17:51.07 90 110 Rylee Smith 12 Ashley 17:54.04 91 111 Tyler Trocinski 11 Millbrook 17:55.02 92 112 Robert Paynter 12 R.J. Reynolds 17:56.34 93 113 Jarrett Gingrich 10 New Bern 17:57.00 114 Jared Hayes 11 T.C. Roberson 17:59.32 94 115 Joseph Moody 11 South View 18:01.00 95 116 Michael Kolor 10 Green Hope 18:02.56 96 117 Mitchell Slentz 11 Jordan 18:03.14 97 118 Justin Dorner-Thomas 10 Broughton 18:08.14 98 119 Tucker Owens 9 East Chapel Hill 18:09.01 99 120 Todd Holbrook 9 R.J. Reynolds 18:09.87 100 121 Jordan Wiegman 12 Hoggard 18:10.68 101 122 Marcus Chapman 11 T.C. Roberson 18:10.85 102 123 Brandon Chan 12 East Chapel Hill 18:14.13 103 124 Ryan Hartmann 12 T.C. Roberson 18:15.33 104 125 Joseph Harty 12 Ashley 18:20.42 105 126 Wes Anderson 11 Lake Norman 18:22.71 106 127 Conor McAvoy 10 Myers Park 18:23.89 107 128 Sam Augustyn 12 Myers Park 18:56.59 108 129 Chris Avery 11 Ashley 19:07.18 109 Team Scores ================================================================================= Rank Team Total 1 2 3 4 5 *6 *7 *8 *9 ================================================================================= 1 Broughton 49 3 7 9 10 20 98 Total Time: 1:18:42.12 Average: 15:44.43 2 Mount Tabor 72 2 13 15 19 23 75 86 Total Time: 1:19:48.75 Average: 15:57.75 3 Apex 124 4 18 30 31 41 57 70 Total Time: 1:21:30.16 Average: 16:18.04 4 R.J. Reynolds 126 8 14 21 37 46 93 100 Total Time: 1:21:33.49 Average: 16:18.70 5 Pinecrest 144 17 25 32 34 36 40 52 Total Time: 1:22:20.13 Average: 16:28.03 6 Green Hope 191 12 38 42 45 54 55 96 Total Time: 1:23:21.96 Average: 16:40.40 7 East Chapel Hill 206 6 27 28 67 78 99 103 Total Time: 1:23:11.72 Average: 16:38.35 8 Millbrook 214 11 33 39 51 80 87 92 Total Time: 1:23:45.19 Average: 16:45.04 9 Hoggard 217 24 29 47 58 59 83 101 Total Time: 1:23:42.12 Average: 16:44.43 10 Providence 230 1 35 60 66 68 72 90 Total Time: 1:23:36.96 Average: 16:43.40 11 Lake Norman 250 5 44 62 65 74 88 106 Total Time: 1:24:10.62 Average: 16:50.13 12 Jordan 281 22 48 56 73 82 85 97 Total Time: 1:25:08.59 Average: 17:01.72 13 South View 305 16 26 79 89 95 Total Time: 1:25:48.57 Average: 17:09.72 14 Myers Park 313 43 49 61 76 84 107 108 Total Time: 1:26:02.96 Average: 17:12.60 15 T.C. Roberson 349 50 53 71 81 94 102 104 Total Time: 1:26:52.45 Average: 17:22.49 16 Ashley 364 63 64 69 77 91 105 109 Total Time: 1:27:04.76 Average: 17:24.96
4-A WOMEN’S RESULTS
NCHSAA 4-A State Championships – 11/2/2013
Ivey Redmon Sports Complex, Kernersville
Last Completed Event
Event 1 Girls 5k Run CC Girls 4A Cha ======================================================================= Name Year School Finals Points ======================================================================= 1 Kayla Montgomery 12 Mount Tabor 17:29.12 1 2 Bianca Bishop 12 Providence 17:40.87 2 3 Elly Henes 10 Green Hope 17:42.88 3 4 Sara Platek 9 Ragsdale 17:47.78 5 Grace Sullivan 11 Providence 17:55.33 4 6 Lily Anderson 11 T.C. Roberson 17:58.79 5 7 Sydney Foreman 12 Ardrey Kell 17:59.01 8 Vanessa Bateson 12 Mount Tabor 18:02.35 6 9 Megan Sullivan 12 Broughton 18:13.58 7 10 Kayla Glova 10 Providence 18:19.76 8 11 Casey Greenwalt 12 T.C. Roberson 18:20.37 9 12 Nevada Mareno 9 Leesville Road 18:23.47 10 13 Mary Prouty 11 Myers Park 18:24.56 11 14 Theresa Enright 11 Green Hope 18:25.09 12 15 Blair Ramsey 10 Grimsley 18:26.25 13 16 Kerry Leonard 12 Laney 18:28.98 14 17 Kate Eiselt 9 Myers Park 18:41.38 15 18 Camille Long 9 T.C. Roberson 18:44.01 16 19 Katie Tomasi 10 Green Hope 18:45.92 17 20 Chloe Cox 10 South Central 18:47.07 21 Holly Bailey 9 Lake Norman 18:48.42 18 22 Rebekah Greengrass 11 Panther Creek 18:51.34 23 Abby Watkins 12 Myers Park 18:53.33 19 24 Savannah Jones 9 Broughton 18:53.96 20 25 Bridgette Sullivan 10 Panther Creek 18:56.73 26 Story Gourley 9 Myers Park 18:59.70 21 27 Reilly Caldwell 9 Green Hope 19:00.32 22 28 Tori Churchill 12 Grimsley 19:07.26 23 29 Emily Pettis 10 Millbrook 19:07.80 24 30 Melissa Zammitti 9 Lake Norman 19:10.09 25 31 Clare McNamara 9 East Chapel Hill 19:10.77 32 Rachel Koon 12 T.C. Roberson 19:13.09 26 33 Elisa Sargent 11 Green Hope 19:14.38 27 34 Ellen Spencer 10 West Forsyth 19:15.10 28 35 Carmen Davis 11 Southwest Guilford 19:15.65 36 Rachel Von Common 10 Pinecrest 19:16.13 29 37 Ashley Starnes 12 Millbrook 19:16.39 30 38 Becca Meshaw 12 West Johnston 19:17.34 39 Julia King 12 Myers Park 19:17.63 31 40 Helen Griffith 11 Providence 19:20.05 32 41 Hannah Lee 12 Reagan, Ronald W 19:21.88 33 42 Taylor Hemming 10 Leesville Road 19:22.98 34 43 Mary-O Soule 9 T.C. Roberson 19:23.75 35 44 Monica Medrano 12 Reagan, Ronald W 19:23.96 36 45 Natalie Andrejchak 11 Jay M Robinson 19:26.30 46 Katie Wadsworth 10 Broughton 19:27.04 37 47 Taylor Delaney 10 South View 19:29.15 48 Emmie Costen 11 Reagan, Ronald W 19:30.78 38 49 Rhiannon Farney 12 Mount Tabor 19:35.18 39 50 Sydney Gilstrap 11 Grimsley 19:36.01 40 51 Katie Hayes 12 Pinecrest 19:37.17 41 52 Anna McElrath 12 Independence 19:40.12 53 Zoey Bezanson 9 Lake Norman 19:40.81 42 54 Erin Jameson 11 Reagan, Ronald W 19:41.02 43 55 Kristin Cain 12 Southern Alamance 19:41.08 56 Parker Burns 11 Millbrook 19:41.35 44 57 Maya Celetti 9 Millbrook 19:41.39 45 58 Madeline Frank 12 Myers Park 19:42.07 46 59 Sarah Bigelow 12 Leesville Road 19:42.79 47 60 Sarah Taylor 9 Green Hope 19:46.70 48 61 Anna Grace Casadonte 9 Broughton 19:47.34 49 62 Ayla Gizlice 11 Broughton 19:48.23 50 63 G'Jasmyne Butler 10 Leesville Road 19:49.40 51 64 Jaleigh Jensen 12 Pinecrest 19:50.68 52 65 Kataryna Oneil 12 Mount Tabor 19:51.10 53 66 Sarah Bomkamp 12 Northwest Guilford 19:52.01 67 Ashley Smith 10 West Forsyth 19:52.47 54 68 Carolyn Rapp 12 Millbrook 19:52.63 55 69 Madeline Hulbert 10 Hoggard 19:52.72 56 70 Anastasia Soule 11 T.C. Roberson 19:53.55 57 71 Julia Boudreau 10 Ashley 20:01.92 72 Meg Greene 12 Myers Park 20:04.62 58 73 Amanda Becker 11 Mount Tabor 20:06.40 59 74 Abigail Rackley 12 Laney 20:06.61 60 75 Meghan Glova 12 Providence 20:07.85 61 76 Lavinia Cotto 11 Jack Britt 20:08.11 62 77 Rachel Snider 12 Hoggard 20:10.84 63 78 Kelly Fitzgerald 9 Green Hope 20:11.84 64 79 Olivia Bane 12 Sanderson 20:13.61 80 Sarah Pellizzari 9 Hoggard 20:14.79 65 81 Kathleen Mansure 11 Watauga 20:15.92 82 Mackenzie Newsome 11 West Forsyth 20:15.95 66 83 Zia Matti 12 Pinecrest 20:16.27 67 84 Cierra DellaRova 10 Enloe 20:17.31 85 Mulloy Manning 12 Pinecrest 20:18.85 68 86 Jordan Mareno 11 Leesville Road 20:20.05 69 87 Kerian Celeste 12 Broughton 20:20.99 70 88 Lauren Hartmann 11 T.C. Roberson 20:23.08 71 89 Sydney Winchel 10 Leesville Road 20:23.67 72 90 Isabel Perry 10 Broughton 20:26.34 73 91 Kaylie Hinckley 10 Millbrook 20:26.58 74 92 Brittney Brinson 12 Reagan, Ronald W 20:29.44 75 93 Kate Sanborn 10 Jack Britt 20:29.66 76 94 Jennifer Haines 12 Millbrook 20:29.94 77 95 Sydney Thuman 9 Hoggard 20:30.83 78 96 Sarah DeSantis 12 South View 20:31.31 97 Megan Elmore 10 Mount Tabor 20:32.28 79 98 Lindsey Lanier 9 Providence 20:32.97 80 99 Ally Mangini 11 Providence 20:34.58 81 100 Savannah Goodin 9 West Forsyth 20:36.39 82 101 Julia Beauchamp 11 Reagan, Ronald W 20:36.78 83 102 Elise Devoe 12 Lake Norman 20:40.56 84 103 Mary Katherine Gwynn 11 Grimsley 20:42.11 85 104 Katie Baumeister 9 Jack Britt 20:44.11 86 105 Haley Smithwick 9 Laney 20:44.67 87 106 Claudia Cox 10 South Central 20:47.47 107 Reagan Portelance 10 Lake Norman 20:49.02 88 108 Victoria Tronzo 12 Laney 20:51.41 89 109 Elizabeth Magill 10 Hoggard 20:53.13 90 110 Sarah Klug 12 Pinecrest 20:53.63 91 111 Rachel Valocchi 12 Lake Norman 20:54.97 92 112 Jordan Edmondson 10 Pinecrest 20:55.34 93 113 Allie Orgnon 9 Reagan, Ronald W 21:00.90 94 114 Celeste Skoff 11 Laney 21:05.07 95 115 Morgan Barnes 12 Leesville Road 21:09.74 96 116 Clare Bloss 9 Grimsley 21:11.88 97 117 Sara Weldon 11 Hoggard 21:14.51 98 118 Summer Solheim 9 Jack Britt 21:24.60 99 119 Megan Brannigan 12 Grimsley 21:34.63 100 120 Sara Cahill 11 Lake Norman 21:37.73 101 121 Keala Harris 9 Jack Britt 21:45.01 102 122 Hannah Fernandez 12 Grimsley 21:50.13 103 123 Erin Coon 9 Laney 21:52.90 104 124 Sarah Spencer 9 West Forsyth 21:57.07 105 125 Virginia Burcham 10 Mount Tabor 21:57.54 106 126 Jenna Cartwright 9 West Forsyth 22:08.97 107 127 Lizzy Glontz 9 West Forsyth 22:12.65 108 128 Megan Conroy 12 Jack Britt 22:19.45 109 129 Megan Garrison 11 Jack Britt 22:24.09 110 130 Cameron Smithwick 9 Laney 23:21.33 111 Team Scores ================================================================================= Rank Team Total 1 2 3 4 5 *6 *7 *8 *9 ================================================================================= 1 Green Hope 81 3 12 17 22 27 48 64 Total Time: 1:33:08.59 Average: 18:37.72 2 T.C. Roberson 91 5 9 16 26 35 57 71 Total Time: 1:33:40.01 Average: 18:44.01 3 Myers Park 97 11 15 19 21 31 46 58 Total Time: 1:34:16.60 Average: 18:51.32 4 Providence 107 2 4 8 32 61 80 81 Total Time: 1:33:23.86 Average: 18:40.78 5 Mount Tabor 158 1 6 39 53 59 79 106 Total Time: 1:35:04.15 Average: 19:00.83 6 Broughton 163 7 20 37 49 50 70 73 Total Time: 1:36:10.15 Average: 19:14.03 7 Millbrook 198 24 30 44 45 55 74 77 Total Time: 1:37:39.56 Average: 19:31.92 8 Leesville Road 211 10 34 47 51 69 72 96 Total Time: 1:37:38.69 Average: 19:31.74 9 Reagan, Ronald W 225 33 36 38 43 75 83 94 Total Time: 1:38:27.08 Average: 19:41.42 10 Pinecrest 257 29 41 52 67 68 91 93 Total Time: 1:39:19.10 Average: 19:51.82 11 Lake Norman 257 18 25 42 84 88 92 101 Total Time: 1:39:08.90 Average: 19:49.78 12 Grimsley 258 13 23 40 85 97 100 103 Total Time: 1:39:03.51 Average: 19:48.71 13 West Forsyth 335 28 54 66 82 105 107 108 Total Time: 1:41:56.98 Average: 20:23.40 14 Laney 345 14 60 87 89 95 104 111 Total Time: 1:41:16.74 Average: 20:15.35 15 Hoggard 352 56 63 65 78 90 98 Total Time: 1:41:42.31 Average: 20:20.47 16 Jack Britt 425 62 76 86 99 102 109 110 Total Time: 1:44:31.49 Average: 20:54.30