North Carolina High School Athletic Association 2014 Dual Team Wrestling Championships

Posted by Press Release on February 3, 2014 at 7:19 pm under High School | Comments are off for this article

PAIRINGS: FEBRUARY 4, 2014

Note: four teams go to one site on the opening day of competition which includes two rounds. First round matches start at 6 p.m. and then the winners will wrestle at 7:30.

CLASS 1-A
At East Montgomery: Pamlico (14-13) vs. West Montgomery (16-14); Rosewood (30-1) vs. East Montgomery (22-9)
At Chatham Central: Louisburg (12-15) vs. Rocky Point Heide Trask (8-2); Chatham Central (16-4) vs. South Stanly (16-13)
At Cherryville: Mount Airy (26-7) vs. Rosman (14-8); Mitchell (33-7) vs. Cherryville (7-22)
At Boonville Starmount: Boonville Starmount (12-20) vs. East Surry (13-10); Robbinsville (13-5) vs. Kernersville Bishop McGuinness (12-9)

CLASS 2A
At Jacksonville Northside: Dixon (18-1) vs. Southwest Onslow (14-7); Ayden-Grifton (20-6) vs. North Pitt (10-2)
At Currituck: Kill Devil Hills First Flight (28-5) vs. Newport Croatan (19-8); North Lenoir (7-9) vs. Currituck (15-6)
At Carrboro: Trinity Wheatmore (22-5) vs. Carrboro (19-6); South Granville (25-5) vs. Bunn (7-4)
At Greenville D.H. Conley: Burlington Cummings (18-5) vs. Trinity (9-6); Farmville Central (22-6) vs. Franklinton (5-1)
At Salisbury: Gastonia Hunter Huss (9-6) vs. Surry Central (15-11) ; Mount Pleasant (18-11) vs. Salisbury (11-8)
At Monroe: Thomasville (38-4) vs. Monroe (25-14); North Surry (25-1) vs. West Lincoln (34-9)
At Newton-Conover: West Wilkes (23-10) vs. Brevard (11-15); Newton-Conover (17-7) vs. East Burke (24-13)
At R-S Central: R-S Central (17-8) vs. Madison (18-8); Black Mountain Charles D. Owen (13-6) vs. West Caldwell (32-6)

CLASS 3-A
At West Brunswick: West Carteret (15-9) vs. Western Harnett (17-8); West Brunswick (16-2) vs. Southern Nash (19-8)
At Havelock: Pikeville Charles B. Aycock (6-2) vs. Swansboro (26-5); Rocky Mount (30-6) vs. Havelock (19-3)
At Chapel Hill: Cleveland (11-6) vs. Eastern Guilford (19-11); Cameron Union Pines (12-3) vs. Chapel Hill (22-6)
At Orange: Orange (24-2) vs. Ledford (19-3); Eden Morehead (33-1) vs. Fayetteville Terry Sanford (17-5)
At Monroe Piedmont: Southwestern Randolph (26-4) vs. Hickory Ridge (10-21); Monroe Piedmont (27-6) vs. South Iredell (29-4)
At East Rowan: East Rowan (19-3) vs. Sun Valley (23-13); North Iredell (28-6) vs. East Gaston (8-3)
At Jacob’s Fork Middle School: Newton Fred T. Foard (32-3) vs. Waynesville Tuscola (12-9); Gastonia Ashbrook (27-4) vs. North Buncombe (15-1)
At Enka: Kings Mountain (15-8) vs. Hickory St. Stephens (33-5); Enka (14-5) vs. Canton Pisgah (19-3)

CLASS 4-A
At Wilmington Laney: Wilmington Laney (15-0) vs. Hope Mills South View (16-3); Southern Pines Pinecrest (9-6) vs. Wake Forest (11-5)
At Fayetteville Jack Britt: Fayetteville Jack Britt (27-0) vs. Hoke (18-17); New Bern (9-9) vs. Cary (15-1)
At Northern Durham: Holly Springs (36-2) vs. Raleigh Millbrook (20-5); West Johnston (22-3) vs. Northern Durham (13-4)
At Durham Riverside: Raleigh Sanderson (17-1) vs. Knightdale (12-4); Durham Riverside (12-2) vs. Raleigh Athens Drive (24-11)
At Davie County: Southeast Guilford (17-1) vs. Davie (27-5); Northwest Guilford (23-1) vs. Indian Trail Porter Ridge (13-9)
At Winston-Salem Parkland: Winston-Salem Parkland (47-0) vs. Greensboro Page (11-13); Charlotte Independence (26-13) vs. Kernersville Glenn (18-8)
At Cornelius Hough: Cornelius Hough (29-2) vs. Kannapolis A.L Brown (21-4); Charlotte Catholic (17-8) vs. Concord Jay Robinson (17-9)
At Lake Norman: Lake Norman (26-2) vs. Charlotte Ardrey Kell (11-6); South Caldwell (17-12) vs. McDowell (25-6)


Comments are closed.