NCHSAA State Wrestling Championships – 1-A Quarterfinals

Posted by Press Release on February 21, 2014 at 6:33 pm under High School | Comments are off for this article

NORTH CAROLINA HIGH SCHOOL ATHLETIC ASSOCIATION
STATE WRESTLING CHAMPIONSHIPS, GREENSBORO COLISEUM
1-A QUARTERFINALS

106 Lbs:
Cody Shields, South Stanly FALL Jack McCormick, Starmount pin 4:40
Jacob Hogue, Mt Airy FALL Tate Plyler, Albemarle Pin 2:53
Nick Daggett, Chatham Central FALL Jake Blevins, Alleghany pin 4:35
Irvin Portugal, Robbinsville MAJOR Ronald Whitt, Voyager Academy 9-0

113 Lbs:
David Guevara, Tarboro FALL Josh Parker, East Wilkes pin :41
Chris Pipkin, West Montgomery DEC Kyler Hoilman, Mitchell 6-5
Malique Boyd, Rosewood DEC Clint McCall, Rosman 5-3
Eddie Nunez, East Surry DEC Jovani Garcia, Trask- Heide 9-4

120 Lbs:
Peyton Greene, Mitchell FALL Bradley Harms, Chatham Central pin 4:45
Matt Rhyne, Cherryville MAJOR Caleb McClure, South Davidson 12-2
Said Javier, Elkin FALL Travis Bramigk, Voyager Academy pin 5:20
Zack Orr, Robbinsville FALL Jonah Andrews, Pamlico County pin 4:29

126 Lbs:
James Dagget, Chatham Central FALL Christopher Miller, Swain County pin 3:22
Levi Swearengin, Cherokee FALL Grant Plyler, Albemarle pin 3:03
Tanner Whitman, Rosman DEC Marlon Macintyre, Pamlico County 11- 4
Levi Richardson, Mitchell DEC Michael Daughtry, Princeton 7-2

132 Lbs:
Solomon Duncan, Mitchell DEC Patrick Tomasic, Voyager Academy 6-0
Breyer Owen, Rosman DEC Samuel Drew, Rosewood 6-1
Michael Tanahey, Bishop McGuinness DEC Matthew Harkins, West Montgomery 7-2
Ty Franklin, Avery MAJOR Ricardo Gabriel, Manteo 16-4

138 Lbs:
Chris Jaeger, Chatham Central FALL Zachary Nelson, Walkertown pin 1:54
Russell Bigmeat, Swain County MAJOR Arie Freeman, Granville Central 15-5
Nicholas Trego, Bishop McGuinness FALL Kittipong Phothisane, West Montgomery pin 3:29
Kade Guffey, Robbinsville FALL Garrett Kidd, North Moore pin 3:38

145 Lbs:
Antonio Hill Jr., East Montgomery FALL Logan Nelson, Walkertown pin 3:32
Dalton Robinson, Chatham Central FALL Shay Wilson, Mt Airy pin 2:10
Derrick Woodie, East Wilkes FALL Jorge Valadez, Pamlico County pin 4:50
Dalton Beaver, Mitchell DEC Evan Reiss, Rosewood 5-0

152 Lbs:
Rodney Van De Walker, Chatham Central FALL Noah Orr, Rosman pin 3:14
Triston Mabry, Mt Airy TF Trevor Thompson, Rosewood 18-2
Caleb Lowe, East Surry DEC Reynaldo Martinez-Reyes, East Montgomery 9-7
Justin Todd, Alleghany FALL Ryder Bishop, Louisburg pin 2:57

160 Lbs:
Kaleb Smith, Rosewood MAJOR Trequan Malone, Walkertown 13-2
Kagen Hoilman, Mitchell DEC Jared Mathewson, Chatham Central 3-1
Jesse Tomljenovich, Princeton FALL Bobby Pruitt, Robbinsville pin 3:41
Frank LaDew, Bishop McGuinness FALL Josh LeWellen, South Stanly pin 3:34

170 Lbs:
Josh Drew, Rosewood FALL Thomas Bartley, Elkin pin 3:48
Nathan Craig, Robbinsville DEC Connor Hough, Pamlico County 12-7
Matthew Chilton, East Carteret MAJOR Landon Mumford, Mt Airy 10-1
Daniel Bomar, Mitchell MAJOR Graham Jones, Chatham Central 10-2

182 Lbs:
Jacob Matheson, Hayesville FALL Sawyer Bartlett, South Stanly pin 3:01
Tanner Buchanan, Mitchell FALL Clay Conley, Pamlico County pin 1:10
Malachi Beaver, Murphy FALL Zesar Alvarez-Cruz, East Montgomery pin 5:35
Nicholas Castellano, Bishop McGuinness DEC Luis Puente, Chatham Central 14-8

195 Lbs:
Garrett Stokes, Starmount DEC Chris Smith, Louisburg 6-2
Ryan Sheppard, Avery DEC Curtis Brown, Chatham Central 8-2
Creed Lovin, Robbinsville DEC Garner Beasley, Rosewood 5-3
Spencer McCoy, Swain County FALL Benjamin Ammons, Voyager Academy pin 2:49

220 Lbs:
Jeff Vick, South Davidson FALL Kyle Ward, Avery pin :25
Brandon Lee, Robbinsville FALL Josh Butrim, Trask- Heide pin 1:34
Rayquon Jones, Rosewood FALL Tucker Mcelrath, Mitchell pin 4:34
Taylor Nester, Alleghany FALL Jonathon Torres, West Montgomery pin :40

285 Lbs:
Casey Canterbury, Chatham Central DEC Jerry Bennett, Mt Airy 4-0
Kaleb Taylor, Rosewood FALL Blake Johnson, Avery pin 3:46
Jervon Faison, Trask- Heide MAJOR Andres Villagomez, Rosman 12-2
Joseph Shumate, East Wilkes FALL Matthew Peedin, Princeton pin 3:28

TEAM SCORES
Plc Points Team CH CONS
1 22 Chatham Central 6 5
2 19 Mitchell 7 2
2 19 Robbinsville 6 1
4 17 Rosewood 5 4
5 12 Bishop McGuinness 4 –
6 8 Alleghany 2 1
6 8 East Wilkes 2 1
8 7.5 Mt Airy 2 3
9 7 Swain County 2 1
10 5 Avery 2 2
11 4 Cherokee 1 –
11 4 East Montgomery 1 2
11 4 East Surry 2 –
11 4 Elkin 1 1
11 4 Hayesville 1 –
11 4 Murphy 1 –
11 4 Princeton 1 2
11 4 Rosman 2 3
11 4 South Davidson 1 1
11 4 South Stanly 1 2
11 4 Tarboro 1 –
22 3 Cherryville 1 –
22 3 East Carteret 1 –
22 3 Trask- Heide 1 2
25 2 Starmount 1 1
25 2 West Montgomery 1 3
27 0 Albemarle – 2
27 0 Granville Central – 1
27 0 Louisburg – 2
27 0 Manteo – 1
27 0 North Moore – 1
27 0 Pamlico County – 5
27 0 Voyager Academy – 4
27 0 Walkertown – 3


Comments are closed.