NCHSAA State Wrestling Championships: 2-A 1st Round Consolations

Posted by Press Release on February 21, 2014 at 11:36 am under High School | Comments are off for this article

NORTH CAROLINA HIGH SCHOOL ATHLETIC ASSOCIATION
STATE WRESTLING CHAMPIONSHIPS, GREENSBORO COLISEUM
2-A FIRST ROUND CONSOLATIONS

106 Lbs:
Noah Bryant Currituck County FOR Otto Wolin Carrboro Forfeit
Jacob McMonagle East Burke DEC Aaron Anderson Farmville Central 5-0
Nathan Oakley Providence Grove MAJOR Jacob Smith Washington 16-7
Dakota Roark West Wilkes DEC Darius Scott Franklinton OT 9-7
113 Lbs:
Grant Barnette West Caldwell FALL Hserti Ya Carrboro Fall 2:44
Sikem Caceras Southern Vance DEC Kolin Fowlkes Dixon 10-5
Nate Zeagler South Lenoir DEC Jack Privette Wilkes Central 8-1
Sammy Peticos Chase DEC Austin Matulevic Wheatmore 9-2
120 Lbs:
Austin Minish Trinity DEC Josh Thomas Dixon OT 4-2
Noah Gilbert East Burke DEC Shihiem Hogan Farmville Central 9-6
Ryan Chilton Bartlett Yancey DEC Sergio Guzman East Duplin 7-6
Logan Roth Brevard DEC Dylan Lannie West Davidson 4-2
126 Lbs:
Charles McCombs Hunter Huss FALL Heath Furr Mt Pleasant Fall 2:21
Zared Hurley St. Pauls DEC Douglas Bulla Northside (Jax) 5-3
Jason Gardner Washington DEC Chris Richards Franklin 12-7
Zach Kahl Dixon DEC Alex Loury Franklinton OT 5-3
132 Lbs:
Justin St. Germain West Wilkes DEC Montana Rose West Caldwell 12-7
Patrick Burton North Brunswick MAJOR Andrew King Roanoke Rapids 9-0
Mitchell Robins Mt Pleasant DEC Erick Rivera Maiden 3-1
Craig Hyatt Providence Grove DEC Christian Giles Jimmy C. Draughn 9-5
138 Lbs:
Joseph Lail Newton Conover FOR Jaleel Hitchins North Rowan Forfeit
John McCann Northside (Jax) MAJOR Samuel Leonard Roanoke Rapids 10-2
Malik Smith Monroe FALL Nathan Kee Shelby Fall 2:53
Jake St. Germain West Wilkes FALL Houston Spivey Trinity Fall 2:00
145 Lbs:
Uriel Secundino Surry Central DEC Dan Avis Newton Conover 9-8
David Denison West Caldwell MAJOR Robert Reid Trinity 14-5
Timothy Lunsford Bandys FALL Jack Snow Graham Fall 2:28
Davis Blivin Croatan FALL Tracy Cunningham Clinton Fall 4:23
152 Lbs:
Parker Hammer Currituck County FOR William Hall Bunn Forfeit
Nathan Daisley East Rutherford DEC Kavoris Perry Southern Vance 3-2
Lance Armenta Southwest Onslow FALL Gerald Watkins Cummings Fall 2:28
Gage Isaac Maiden FALL Dayshawn Creadle-Rivers Carver Fall 3:59
160 Lbs:
Nick Cahn Randleman DEC Braxton Rabon North Rowan 5-2
Tristin Hendren Hunter Huss DEC Diego Terron Durham 8-5
Ezekiel Johnston Owen FALL Austin Higgs South Granville Fall 2:14
Ryan Hall Pasquotank County DEC Nathaniel Kale West Caldwell 10-7
170 Lbs:
Connor Hughes First Flight DEC AJ Patron Trinity 5-4 *
Zack Martin Surry Central DEC Adam Ludwig Wheatmore 7-5
Seth Schoonover Dixon FALL Antonio Rogers Franklinton Fall :51
Tyrone Watson North Brunswick FALL Carlos Vela Randleman Fall 2:24
182 Lbs:
Carson McKay Carrboro MAJOR Zack Wagoner North Wilkes 16-8
Ramon Rodriguez Ruther.-Spindale FALL Alex Greer Wheatmore Fall 4:41
Quin-Shawn Goings Monroe FALL Wayne Todd Roanoke Rapids Fall 0:32
Bradley Schoenecker Dixon DEC Christian Artis South Stokes 6-3
195 Lbs:
Junior Hewitt Newton Conover FALL Kaleb Dunn Surry Central Fall 3:35
Brian Staton North Pitt FALL Anthony Brisano Thomasville Fall 2:34
Charlie Bosshard Hendersonville FALL Shawn Baker Ashe County Fall 2:44
Brian Goodson Hunter Huss FALL Isiah Graves Cummings Fall :45
220 Lbs:
William Pressley Bartlett Yancey FALL Mitchell Brown Ashe County Fall 1:51
Edward Davis Farmville Central DEC Michael Freeman St. Pauls 7-3
Kyle Krajewski Washington FOR Travis Doyle Wheatmore Forfeit
Geordie Stevenson Ayden-Grifton FALL Lincoln Lyons Franklinton Fall 4:37
285 Lbs:
Keywan Morgan North Lenoir FALL Raysean Ford Clinton Fall 2:33
Terrance Reed Graham FALL Jacob Rochelle Dixon Fall 2:56
Tyrik Council North Pitt DEC Ronnie Morrissette Bunn 13-11
AhRon Hope Newton Conover DEC Kolby Underwood Northeastern 5-1

TEAM POINTS

Plc Points Team CH CONS
1 32.5 Newton Conover 8 3
2 20 Croatan 5 1
3 19 West Caldwell 4 2
4 16.5 Ruther.-Spindale 4 1
5 15 Hunter Huss 3 3
5 15 Southwest Onslow 4 1
7 14 Carrboro 4 1
7 14 Thomasville 6 –
7 14 West Wilkes 3 3
10 13 Dixon 3 3
11 12 Bunker Hill 3 –
11 12 Currituck County 2 2
11 12 Wheatmore 3 –
14 11 First Flight 3 1
15 10.5 TW Andrews 3 –
16 10 North Pitt 3 2
16 10 South Stokes 3 –
16 10 West Lincoln 4 –
19 9 Central Academy 3 –
19 9 Monroe 1 2
19 9 Washington 2 2
22 8.5 North Brunswick 1 2
23 8 Holmes 2 –
23 8 Surry Central 2 2
23 8 Wilkes Central 3 –
26 7 Bandys 1 1
26 7 Hendersonville 1 1
26 7 North Surry 3 –
26 7 Providence Grove 1 2
30 6 Ayden-Grifton 1 1
30 6 Forbush 2 –
30 6 North Wilkes 2 –
30 6 South Granville 2 –
34 4.5 Brevard 1 1
35 4 Clinton 1 –
35 4 Durham 1 –
35 4 East Lincoln 1 –
35 4 Parkwood 1 –
35 4 Salisbury 1 –
35 4 Trinity 1 1
35 4 West Stanly 1 –
42 3.5 Ashe County 1 –
43 3 Bartlett Yancey – 2
43 3 East Burke 1 2
43 3 Graham – 1
43 3 Maiden – 1
43 3 Mt Pleasant 1 1
43 3 North Lenoir – 1
43 3 Northeastern 1 –
43 3 Owen – 1
43 3 Southern Vance 1 1
52 2 Carver 1 –
52 2 Franklinton 1 –
52 2 Lexington 1 –
52 2 Northside (Jax) – 1
52 2 West Davidson 1 –
57 1 Chase – 1
57 1 East Rutherford – 1
57 1 Farmville Central – 1
57 1 Pasquotank County – 1
57 1 Randleman – 1
57 1 South Lenoir – 1
57 1 St. Pauls – 1
64 0 Bunn – –
64 0 Cummings – –
64 0 East Duplin – –
64 0 Franklin – –
64 0 Jimmy C. Draughn – –
64 0 North Rowan – –
64 0 Roanoke Rapids – –
64 0 Shelby – –


Comments are closed.