NCHSAA State Wrestling Championships: 2-A 2nd Consolations

Posted by Press Release on February 21, 2014 at 6:35 pm under High School | Comments are off for this article

NORTH CAROLINA HIGH SCHOOL ATHLETIC ASSOCIATION
STATE WRESTLING CHAMPIONSHIPS, GREENSBORO COLISEUM
2-A 2nd consolations

106 Lbs:
Joseph Xiong Newton Conover FALL Noah Bryant Currituck County Fall 4:49
Jake Clary West Lincoln FALL Jacob McMonagle East Burke Fall 4:21
Nathon Bautista Surry Central MAJOR Nathan Oakley Providence Grove 12-3
Sergio Paz Central Academy DEC Dakota Roark West Wilkes 6-2
113 Lbs:
Grant Barnette West Caldwell FALL John Bandavanis Southwest Onslow Fall 2:48
Robbie Hallman West Lincoln DEC Sikem Caceras Southern Vance 6-4
Jose Aguilar North Wilkes DEC Nate Zeagler South Lenoir 6-3
Sammy Peticos Chase MAJOR Pavin Chunn West Stanly 15-3
120 Lbs:
Dustin McCaw Croatan DEC Austin Minish Trinity 5-3
Caleb Cox Ruther.-Spindale DEC Noah Gilbert East Burke 5-1
Kevin Pack Surry Central DEC Ryan Chilton Bartlett Yancey 8-2
Malik Wiley West Caldwell MAJOR Logan Roth Brevard 9-1
126 Lbs:
RaQuan Neal Monroe DEC Charles McCombs Hunter Huss 6-5 *
Ahsan Butt Thomasville DEC Zared Hurley St. Pauls 9-4
Jason Gardner Washington DEC Coleman Carter Newton Conover 11-5
Zach Kahl Dixon DEC Deonte Whitfield Southwest Onslow 4-2
132 Lbs:
Austin Meaney Croatan DEC Justin St. Germain West Wilkes 2-0
Patrick Burton North Brunswick FALL Kyle Cortez First Flight Fall 4:54 *
Mitchell Robins Mt Pleasant DEC Morgan Bagley South Stokes 6-3
David Niemitalo Wheatmore FALL Craig Hyatt Providence Grove Fall 3:35
138 Lbs:
Cody Dobbins Bunker Hill DEC Joseph Lail Newton Conover 8-4
Trent Wimbly Wheatmore MED John McCann Northside (Jax) Medical Default
Malik Smith Monroe FALL Jonathan Carpenter Hunter Huss Fall 4:41
Jake St. Germain West Wilkes DEC Keegan Cordell Carrboro 10-3
145 Lbs:
Cole Susi Wilkes Central DEC Uriel Secundino Surry Central 6-5
David Denison West Caldwell MAJOR Robert Johns Mt Pleasant 10-2
Timothy Lunsford Bandys DEC PJ Connors Currituck County 8-3
Kevin Cagle Dixon DEC Davis Blivin Croatan 3-1
152 Lbs:
Saconney Hill TW Andrews DEC Parker Hammer Currituck County 3-0
Nathan Daisley East Rutherford DEC Nathan Reitzel Newton Conover 7-3
Josh Lemon Central Academy DEC Lance Armenta Southwest Onslow 5-4
Gage Isaac Maiden DEC Keegan Ross South Stokes 6-1
160 Lbs:
Parker Ward Wilkes Central FALL Nick Cahn Randleman Fall 4:23
TJ Whaley South Stokes DEC Tristin Hendren Hunter Huss 6-5
Ezekiel Johnston Owen DEC Thomas Remick Washington 13-12
Rolen Benson Newton Conover MAJOR Ryan Hall Pasquotank County 10-2
170 Lbs:
Connor Hughes First Flight DEC Devyn Green North Surry 3-0
Blake Lewis Hunter Huss DEC Zack Martin Surry Central 11-7
Seth Schoonover Dixon DEC Codie Shook Bunker Hill 3-1
Tyrone Watson North Brunswick DEC Jakob Prestwood East Burke OT 5-4
182 Lbs:
Carson McKay Carrboro MAJOR Dominick Cotton Franklinton 12-2
Nick Siniard Brevard DEC Ramon Rodriguez Ruther.-Spindale 5-3
Jeffrey Burton Salisbury FALL Quin-Shawn Goings Monroe Fall 4:59
Bradley Schoenecker Dixon DEC Collin Minor Newton Conover OT 3-2
195 Lbs:
Dylan Edwards Forbush DEC Junior Hewitt Newton Conover 6-5
Brian Staton North Pitt MAJOR Austin Brogden South Granville 10-2
Charlie Bosshard Hendersonville FALL Jakeem Brooks Durham Fall 4:31
Brian Goodson Hunter Huss FALL Mysiah Brunson Clinton Fall 1:00
220 Lbs:
Dallas Starnes Parkwood DEC William Pressley Bartlett Yancey 4-2
Keith Clemmons Thomasville FALL Edward Davis Farmville Central Fall 3:09
Cody Slate North Surry DEC Kyle Krajewski Washington 5-2
Kaleb Hines Ruther.-Spindale MAJOR Geordie Stevenson Ayden-Grifton 10-2
285 Lbs:
Keywan Morgan North Lenoir FALL Magnus Herweyer Carrboro Fall 0:26
Eithen Sheets West Wilkes FALL Terrance Reed Graham Fall 0:13
Hunter Edwards Ruther.-Spindale FALL Tyrik Council North Pitt Fall 1:36
Christian Solis West Caldwell DEC AhRon Hope Newton Conover OT 5-3

TEAM SCORES
Plc Points Team CH CONS
1 55.5 Newton Conover 3 2
2 43 Croatan 3 2
3 41 Thomasville 4 2
4 38 West Caldwell 2 4
5 28.5 Dixon 2 4
6 28 West Wilkes 2 2
7 27.5 Ruther.-Spindale 1 3
8 27 North Pitt 3 1
9 26 Carrboro 2 1
9 26 Southwest Onslow 2 –
9 26 West Lincoln 2 2
12 25 TW Andrews 2 1
13 23 Hunter Huss 1 2
14 22 First Flight 2 1
15 21 Wheatmore 1 2
16 19.5 North Brunswick 1 2
17 19 Bunker Hill 1 1
17 19 Holmes 2 –
17 19 Wilkes Central 1 2
20 17 Currituck County 1 –
21 16.5 Hendersonville 1 1
22 16 Central Academy 1 2
23 15 North Surry 1 1
23 15 Washington 1 1
25 14 Providence Grove 1 –
26 13 Bandys 1 1
26 13 Monroe – 2
26 13 South Granville 1 –
29 12 Forbush 1 1
29 12 North Wilkes 1 1
31 11 Ayden-Grifton 1 –
31 11 South Stokes – 1
31 11 Surry Central – 2
34 10 Trinity 1 –
35 9 East Lincoln 1 –
35 9 Lexington 1 –
35 9 Southern Vance 1 –
35 9 West Davidson 1 –
39 8.5 Ashe County 1 –
39 8.5 Carver 1 –
41 8 Northeastern 1 –
42 7 Salisbury – 1
43 6 North Lenoir – 1
44 5.5 Brevard – 1
45 5 Parkwood – 1
46 4 Clinton – –
46 4 Durham – –
46 4 Maiden – 1
46 4 Owen – 1
46 4 West Stanly – –
51 3 Bartlett Yancey – –
51 3 Chase – 1
51 3 East Burke – –
51 3 Graham – –
51 3 Mt Pleasant – 1
56 2 East Rutherford – 1
56 2 Franklinton – –
56 2 Northside (Jax) – –
59 1 Farmville Central – –
59 1 Pasquotank County – –
59 1 Randleman – –
59 1 South Lenoir – –
59 1 St. Pauls – –
64 0 Bunn – –
64 0 Cummings – –
64 0 East Duplin – –
64 0 Franklin – –
64 0 Jimmy C. Draughn – –
64 0 North Rowan – –
64 0 Roanoke Rapids – –
64 0 Shelby – –


Comments are closed.