NCHSAA State Wrestling Championships: 2-A Quarterfinals

Posted by Press Release on February 21, 2014 at 3:18 pm under High School | Comments are off for this article

NORTH CAROLINA HIGH SCHOOL ATHLETIC ASSOCIATION
STATE WRESTLING CHAMPIONSHIPS, GREENSBORO COLISEUM
2-A QUARTERFINALS

106 Lbs:
Austin Neal Ruther.-Spindale DEC Sergio Paz Central Academy 7-5
Tyler Johnson Trinity MAJOR Nathon Bautista Surry Central 15-2
Ray-Shun Moore Thomasville MAJOR Jake Clary West Lincoln 10-2
Dylan Patry Dixon TF Joseph Xiong Newton Conover 19-4
113 Lbs:
Grant Hall Croatan FALL Pavin Chunn West Stanly Fall 1:54
Austin Klutz Newton Conover MAJOR Jose Aguilar North Wilkes 9-0
Nathean Castillo South Granville FALL Robbie Hallman West Lincoln Fall 4:50
Quahiygee Martin Thomasville FALL John Bandavanis Southwest Onslow Fall 3:02
120 Lbs:
Jason Boutsady Thomasville DEC Malik Wiley West Caldwell 5-1
Quan Le TW Andrews TF Kevin Pack Surry Central 15-0
Brandon Reynolds West Wilkes DEC Caleb Cox Ruther.-Spindale 7-2
George Carpenter Carrboro DEC Dustin McCaw Croatan OT 14-12
126 Lbs:
Damonte Blash Southern Vance MAJOR Deonte Whitfield Southwest Onslow 9-0
Austin Rozier North Surry FALL Coleman Carter Newton Conover Fall 5:22
Stephen Dreher Carrboro DEC Ahsan Butt Thomasville 8-7
Jacob Houck West Caldwell MAJOR RaQuan Neal Monroe 11-2
132 Lbs:
Josh Markham Northeastern DEC David Niemitalo Wheatmore 6-3
Franklin Wepner Newton Conover FALL Morgan Bagley South Stokes Fall 1:30
Nicouzi Mitchell TW Andrews FALL Kyle Cortez First Flight Fall 1:51
Storm Long Forbush DEC Austin Meaney Croatan 3-2
138 Lbs:
Tanner Stephens Currituck County DEC Keegan Cordell Carrboro 6-0
Ribyan McClain Carver TF Jonathan Carpenter Hunter Huss 15-0
Seth Salazar North Pitt DEC Trent Wimbly Wheatmore 9-4
Joby Armenta Southwest Onslow DEC Cody Dobbins Bunker Hill 10-4
145 Lbs:
Dalton Clark Providence Grove FALL Kevin Cagle Dixon Fall 5:32
Dustin Huffman West Wilkes DEC PJ Connors Currituck County 7-5
Alex Monaco First Flight MAJOR Robert Johns Mt Pleasant 15-7
Moses Boyter East Lincoln DEC Cole Susi Wilkes Central 11-5
152 Lbs:
Paul Carson Hunter Huss DEC Keegan Ross South Stokes 8-6
Brody McGrath Croatan FALL Josh Lemon Central Academy Fall 1:00
Michael Elliott Ashe County DEC Nathan Reitzel Newton Conover 8-1
Angel Najar North Pitt DEC Saconney Hill TW Andrews 3-1
160 Lbs:
Landon Leithauser First Flight DEC Rolen Benson Newton Conover 3-2
Evan Makupson Thomasville DEC Thomas Remick Washington OT 8-6
Zach Winegardner Southwest Onslow MAJOR TJ Whaley South Stokes 12-1
Lauren Zimmerman Wheatmore DEC Parker Ward Wilkes Central 5-0
170 Lbs:
Shane Hemmings West Davidson FALL Jakob Prestwood East Burke Fall 2:41
Devon Van Cura Washington DEC Codie Shook Bunker Hill 8-7
Evan Adams Wilkes Central FALL Blake Lewis Hunter Huss Fall 3:59
Andrew Brotherton Bandys DEC Devyn Green North Surry 1-0
182 Lbs:
Christopher Shaw North Pitt DEC Collin Minor Newton Conover 3-1
Evin Bellamy North Brunswick FALL Jeffrey Burton Salisbury Fall 3:08
Diego Martinez Ayden-Grifton DEC Nick Siniard Brevard 4-1
Caleb Wooten West Caldwell DEC Dominick Cotton Franklinton 9-2
195 Lbs:
Andrew Colborn Croatan FALL Mysiah Brunson Clinton Fall 1:07
Mack George West Lincoln FALL Jakeem Brooks Durham Fall 5:07
Anthony Brownridge Holmes MAJOR Austin Brogden South Granville 15-6
Tyler Hudson Dixon DEC Dylan Edwards Forbush 1-0
220 Lbs:
Tywon Bond Holmes DEC Kaleb Hines Ruther.-Spindale 3-1
Kyle Guins Bunker Hill MAJOR Cody Slate North Surry 9-0
Andrew Gaither Newton Conover DEC Keith Clemmons Thomasville 3-2
Rhett Hoy Hendersonville TF Dallas Starnes Parkwood 15-0
285 Lbs:
Dakota Bell North Wilkes DEC Christian Solis West Caldwell 4-2
Jackson Price Central Academy DEC Hunter Edwards Ruther.-Spindale 1-0
Andres Gonzalez West Lincoln DEC Eithen Sheets West Wilkes 3-2
Zack Mauldin Lexington FALL Magnus Herweyer Carrboro Fall 5:05

TEAM SCORES
Plc Points Team CH CONS
1 50.5 Newton Conover 3 8
2 41 Croatan 3 3
3 37 Thomasville 4 2
4 30 West Caldwell 2 4
5 26 Southwest Onslow 2 3
6 25 North Pitt 3 2
7 24.5 Dixon 2 4
8 24 Carrboro 2 3
8 24 TW Andrews 2 1
8 24 West Wilkes 2 4
11 22 First Flight 2 2
11 22 West Lincoln 2 2
13 21.5 Ruther.-Spindale 1 4
14 20 Hunter Huss 1 5
15 19 Holmes 2 –
16 18 Bunker Hill 1 2
17 17 Currituck County 1 3
17 17 Wheatmore 1 2
19 15.5 North Brunswick 1 2
20 15 Wilkes Central 1 2
21 14 Central Academy 1 2
21 14 North Surry 1 2
21 14 Providence Grove 1 2
21 14 Washington 1 3
25 13.5 Hendersonville 1 1
26 13 South Granville 1 1
27 12 Bandys 1 1
28 11 Ayden-Grifton 1 1
28 11 Forbush 1 1
28 11 North Wilkes 1 1
31 10 South Stokes – 3
31 10 Trinity 1 1
33 9 East Lincoln 1 –
33 9 Lexington 1 –
33 9 Monroe – 3
33 9 Southern Vance 1 1
33 9 West Davidson 1 –
38 8.5 Ashe County 1 –
38 8.5 Carver 1 –
40 8 Northeastern 1 –
40 8 Surry Central – 4
42 4.5 Brevard – 2
43 4 Clinton – 1
43 4 Durham – 1
43 4 Parkwood – 1
43 4 Salisbury – 1
43 4 West Stanly – 1
48 3 Bartlett Yancey – 2
48 3 East Burke – 3
48 3 Graham – 1
48 3 Maiden – 1
48 3 Mt Pleasant – 2
48 3 North Lenoir – 1
48 3 Owen – 1
55 2 Franklinton – 1
55 2 Northside (Jax) – 1
57 1 Chase – 1
57 1 East Rutherford – 1
57 1 Farmville Central – 1
57 1 Pasquotank County – 1
57 1 Randleman – 1
57 1 South Lenoir – 1
57 1 St. Pauls – 1
64 0 Bunn – –
64 0 Cummings – –
64 0 East Duplin – –
64 0 Franklin – 1
64 0 Jimmy C. Draughn – –
64 0 North Rowan – –
64 0 Roanoke Rapids – –
64 0 Shelby – –


Comments are closed.