District 7 and District 6 North Carolina Coaches Association All-District Womens Basketball Players:Kea(Page) and Burnett(SA) Players of the Year/Shearin(HP Andrews) COY

Posted by Andy Durham on March 17, 2014 at 8:16 pm under High School | Comments are off for this article

*****Thanks to our loyal reader that sent this our way and we begin the list with our Guilford County teams and then advance to Alamance and the eastward areas….*****

Kea(Page), Burnett(Soutern Alamance), Watkins(High Point Andrews), Brown(Bishop McGuinness), Griange(Northern Guilford), Burgins(Southwest Guilford), Cameron Nieters(Bishop McGuinness), Grier(High Point Andrews) and Rouse(Dudley) all on these teams…..Coaches have to be a member of the Coaches Association to vote and to nominate players….
Coach of Yr John Shearin TW Andrews

District 7 – WOMEN **Player of Year in BOLD(Guilford Area is in District 7)

First Name Last Name Grade School Pts/ game Rebs/game Assists FG% FT% Awards/Honors/College recruitment
1st Team Paris Kea 12 Page 22.6 7.1 4.1 47 72 Signed w/ Vanderbilt; 2x AP All-State 1st Team; 2013 State Championship MOP; 2013 MVP West Region; 2x District POY; 2x Area POY; Conf POY
1st Team Jasmine Adams 12 Reagan 23.3 7.6 4.6 83 Finalist Conf POY; 2x All Conf; recruited by: Coastal Carolina, SC State, Belmont Abbey, UNC-P
1st Team Jessica Jones 12 West Forsyth 16 9 2.5 55 59 Signed w/ Auburn; 2x All-NWest Team; 2x CPC All-Conf
1st Team Haleigh Hatfield 11 Mt. Tabor 16.9 10.4 1.9 43 82 All-Conf; MVP Carolina Invitational; recruitment by SoCon,Conf USA, Big South & A-10 Conference
1st Team Imani Watkins 12 TW Andrews 16 6 3 51 83 signed w/ Binghamton Univ; 4x All-Conf; 2x Conf POY; NC Preps All-State; Holiday All-Trnmt Team

2nd Team Bayley Plummer 10 East Davidson 16.0 14.0 1.0 47 60
2nd Team Jazmine Jones 12 West Forsyth 14 7 4 37 66
2nd Team Julia Brown 12 Bishop McGuinness 12.8 5 1.6 60 71
2nd Team Aliyah Grinage 12 Northern Guilford 15.2 8.9 1.5 50 63
2nd Team Brianna Burgins 12 Southwest 15 9 3 55 70

3rd Team Ebone Stevens 12 Mt. Tabor
3rd Team Cameron Nieters 12 Bishop McGuinness
3rd Team Brie Grier 12 TW Andrews
3rd Team Lauren Ramsey 12 North Davidson
3rd Team MaKala Rouse 12 Dudley

Coach of Yr John Shearin TW Andrews

District 6 – WOMEN **Player of Year in BOLD

First Name Last Name Grade School Pts/ game Rebs/game Assists FG% FT% Awards/Honors/College recruitment
1st Team Shaylen Burnett 12 Southern Alamance 20.3 12.6 5.2 47 63 Elon Signee, NC/SC all star selection, Conf POY, Tournament MVP
1st Team Keena Evans 12 Granville Central 27.3 4.1 5.7 80 signed w/ Georgia Regents Un, 4x All Conf; 2x All District
1st Team Jamella Smith 12 Chapel Hill 11.4 5.4 2.7 47 61 Conf POY; 1000+ point club, D-1 recruit, 2 time State finalist
1st Team Aundrea Walker 11 Cummings 18.9 11.7 1.2 38 70 All conference, All region, Team MVP
1st Team Tainasha Vines 11 Bunn 17.5 9.4 4.2 2X All conf and all tournament

2nd Team Catherine Romaine 12 Chapel Hill
2nd Team Salita Greene 11 Jordan
2nd Team Cheyenne Wall 11 NCSSM
2nd Team Raziyah Farrington 11 Chapel Hill
2nd Team Mone’ Jones 11 Riverside

3rd Team Keidra Smith 12 Eastern Alamance
3rd Team April Kelly 12 Southern Alamance
3rd Team Alexis Joyner 10 Southern Durham
3rd Team Jaimee Cousin 12 Eastern Alamance
3rd Team Autumn West 10 Chapel Hill

Coach of Yr Sherry Norris Chapel Hill


Comments are closed.