NCHSAA Girl’s Tennis Championships First Round Pairings

Posted by Press Release on October 20, 2014 at 4:21 pm under High School | Comments are off for this article

CHAPEL HILL — Here are the opening round pairings in the North Carolina High School Athletic Association state women’s tennis tournaments in all four classifications at their designated sites:

NORTH CAROLINA HIGH SCHOOL ATHLETIC ASSOCIATION
2014 WOMEN’S STATE TENNIS CHAMPIONSHIPS

1-A WOMEN’S TENNIS CHAMPIONSHIPS
Cary Tennis Center, Cary

Singles
Morgan Auger (Kernersville Bishop McGuinness) vs. Sarahgrace Snipes (Whiteville)
Casey Langer (Franklin Academy) vs. Eliza Robinson (Community School of Davidson)
Julissa Quintanilla (North Duplin) vs. Abby Williams (North Stokes)
Lydia Miller (Matthews Queen’s Grant) vs. Kinsey Blount (Durham Voyager Academy)

Doubles
Courtney Mudge-Marisa Deininger (Community School of Davidson) vs. Blake Hardison-Heaven Sasser (Riverside-Martin)
Emma Burroughs-Logan Elkins (West Columbus) vs. Kyndall Cortes-Anna Owen (Kernersville Bishop McGuinness)
Margaret High-Chase Barnhill (Whiteville) vs. Lexi Yakoobian-Sierra Lunsford (Mooresville Pine Lake Prep)
Megan Hedgepeth-Brooke Herlocker (Misenheimer Gray Stone Day) vs. Kaylyn Norville-Hanna Whitehurst (Tarboro)

2-A WOMEN’S TENNIS CHAMPIONSHIPS
Cary Tennis Center, Cary

Singles
Carolina Cowan (Kill Devil Hills First Flight) vs. Rachel Watlington (Yanceyville Bartlett Yancey)
Olivia Varner (West Davidson) vs. Alivia Liveway (Polk County)
Jessica Ille (Carrboro) vs. Emily Wilkinson (Kill Devil Hills First Flight)
Charanya Uppalapati (Lake Norman Charter) vs. Jane Blackburn (North Surry)
Nancy Bridges (Shelby) vs. Kaley Williford (Monroe Central Academy)
Katherine Li (Durham North Carolina School of Science & Math) vs. Austin Griffin (North Lenoir)
Kayla Honeycutt (Salisbury) vs. Tiffany Onia (Lake Norman Charter)
Claudia Rowe (Hertford County) vs. Rebecca Lui (Durham North Carolina School of Science & Math)

Doubles
Caroline Smith-Haley Beamon (Wilson Beddingfield) vs. Lindsay Tate-Sarah Morse (Siler City Jordan-Matthews)
Maria Capito-Julia Honeycutt (Salisbury) vs. Brittany Connor-Lauren Dillard (Newton-Conover)
Lydia Yuan-Sara Yuan (Durham North Carolina School Science & Math) vs. Kate Whichard-Ellie Rinehart (Edenton Holmes)
Lauren Bush-Lauren Loveless (Lake Norman Charter) vs. Emerson Hayes-Maggie Lancaster (Lexington)
Hannah Archer-Olivia Archer (Lake Norman Charter) vs. Bryce Helms-Shelby Aldridge (Marshville Forest Hills)
Olivia Shaheen-Abby Rader (Carrboro) vs. Lauren Dunlow-Windy Todd (Bertie)
Grace Steinman-Kathryn Rusher (Salisbury) vs. Haley Fair-Amy Yarborough (Hendersonville)
Peyton Beaman-Brycen Radford (Greene Central) vs. Anna Xu-Rachel Xu (Durham North Carolina School Science & Math)

3A WOMEN’S TENNIS CHAMPIONSHIPS
Burlington Tennis Center, Burlington

Singles
Taylor Love (Wilson Hunt) vs. Julianne Hall (Cameron Union Pines)
Imani Fountain (Concord Cox Mill) vs. Taylor Fredrickson (Morganton Patton)
Lizzie Galush (Raleigh Cardinal Gibbons) vs. Carmen Jordan (Hampstead Topsail)
Savannah Smith (West Henderson) vs. Sarah Parker (Waxhaw Cuthbertson)
Adrienne Haynes (Asheville) vs. Rachel Zubrinsky (Waxhaw Marvin Ridge)
Mary Beth Jackson (Cameron Union Pines) vs. Victoria Dixon (Cleveland)
Sarah Jiang (Concord Cox Mill) vs. Lauren Scism (Shelby Crest)
Ashton Walker (Pikeville Charles B. Aycock) vs. Kate Freed (Raleigh Cardinal Gibbons)

Doubles
Chandler Brice-Eliza Fike (Rocky Mount) vs. Abby Maner-Kristen Marshall (Burlington Williams)
Meredith Emery-Hannah Scott (Waxhaw Marvin Ridge) vs. Mary Hamrick-Rosemary Mosher (Asheville)
Devin Knors-Jenna Knors (Raleigh Cardinal Gibbons) vs. Nhi Pham-Caroline Provost (Swansboro)
Madeline Finley-Julia Kessel (Hickory) vs. Carly Landgraf-Shannon Farley (Waxhaw Marvin Ridge)
Sena Mucklow-Kristie Kim (Asheville) vs. Laura Isenhour-Sara Lentz (China Grove Jesse Carson)
Natalie Freeman-Summer Jacobs (Raleigh Cardinal Gibbons) vs. Liz Short-Elery Williams (Wilson Fike)
Taylor Freeman-Elizabeth Stroup (Thomasville Ledford) vs. Hannah Hill-Dakota Tittle (East Henderson)
Cassidy Coerver-Casey Belom (Pikeville Charles B. Aycock) vs. Huda McGraw-Emma Edge (Fayetteville Terry Sanford)

4A WOMEN’S TENNIS CHAMPIONSHIPS
Millbrook Exchange Park, Raleigh

Singles
Taylor Walicki (Wilmington New Hanover) vs. Supriya Narisetti (Cary)
Ellis Brown (Greensboro Page) vs. Maddie Weber (Charlotte Myers Park)
Susanne Boyden (Raleigh Wakefield) vs. Dawson Cooper (Wilmington New Hanover)
Hailey Simon (Charlotte Ardrey Kell) vs. Hannah Ansari (Greensboro Page)
Lauren Gish (Lake Norman) vs. Lauren Laughton (Durham Riverside)
Savannah Taranto (Raleigh Millbrook) vs. Frances Reed (Greenville JH Rose)
Peyton Pesavento (Winston-Salem RJ Reynolds) vs. Gabby Moore (Cornelius Hough)
Emma Gentry Landry (Southern Pines Pinecrest) vs. Amanda Cyr (Cary Panther Creek)

Doubles
Melanie Post-Kara Ferner (Wilmington Hoggard) vs. Jenna Stachowiak-Shaye McAuliffe (Apex Middle Creek)
Jana Klayes-Miller–Andrea Volcan (Winston-Salem RJ Reynolds) vs. Katie Soden-Gaby Soden (Charlotte Myers Park)
Sammi Smith-Jordan Strickland (Cary Panther Creek) vs. Erin Nesselroade-Anna Porcelli (Wilmington Laney)
McKinley Riley-Catie Nelson (Charlotte Catholic) vs. Mari Fuino-Astrid Pascua (Greensboro Grimsley)
Rachel Marthinsen-Megan Leonard (Charlotte Catholic) vs. Jasmine Fuchs-Aashika Ramkumar (Northwest Guilford)
Sara Ackerson-Ana Horvat (Cary Green Hope) vs. Chappy Ray-Claudia Ray (Southern Pines Pinecrest)
Caroline Pope-Brooke Pritchard (East Chapel Hill) vs. Haley Tan-Sullivan Higson (Charlotte Providence)
Kendall Hanks-Suzie Schoolfield (Wilmington Laney) vs. Sofia Anthony-Dylan Cannon (Raleigh Sanderson)


Comments are closed.