NCHSAA State 1-A/2-A Swimming and Diving Championships

Posted by Press Release on February 13, 2015 at 10:08 pm under High School | Comments are off for this article

CARY — Raleigh Charter won its fifth consecutive team championship Friday night in the North Carolina High School Athletic Association state 1-A/2-A women’s swimming and diving championships at the Triangle Aquatic Center.

Raleigh Charter scored 284 points to 222 for Mooresville Pine Lake Prep, with Lincoln Charter third at 206. Lake Norman Charter was fourth at 167.5 and Durham North Carolina School of Science and Math finished fifth at 128. There were 44 teams scoring in the women’s meet.

Pine Lake Prep’s Alyssa Marsh was a double winner, taking both the 50 free and the 100 bultterfly while also swimming on relay teams that took second and third. She was named the meet’s Most Outstanding Swimmer for the second consecutive year.

Sarah Mandis of Kill Devil Hills First Flight was also won a pair of individual titles, finishing first in the 200 free and 500 free.

The men’s meet went right down to the final event, with Carrboro having to win the 400 freestyle relay and Shelby finish fifth for the meet to finish in a dead heat—and that is exactly what happened. Carrboro and Shelby each tallied 249 points, followed by NCSSM and Lincoln Charter tied for third at 179 and Washington in fifth at 169. There were 35 schools scoring in the men’s championships.

Will Macmillan of Carrboro won two individual events, taking top honors in the 100 free and setting a new 1-A/2-A record in the 200 free in 1:38.85, swimming the lead leg on a record-setting 200 medley relay team and anchoring the 400 free winning squad. He was named the men’s meet Most Outstanding Swimmer for the second straight year.

Carrboro’s Thomas Bilden also was victorious in two individual events.

The 4-A championships will be held on Saturday and the 3-A championships were contested Thursday at the Triangle Aquatics Center. The Greater Raleigh Sports Alliance is the host sponsor of the championships.

NCHSAA 1A/2A State Championships
Triangle Aquatics Center, Cary

Women 200 Yard Medley Relay
(Championship Final) 1, Raleigh Charter ” (Lilly Whalen , Sydney Parsons ,
Tara Martin , Sandy Lackmann ), 1:51.32. 2, Lincoln Charter ” (Shelby Smith ,
Kyndall Morrow , Sophia Bhalla , Christina Lappin ), 1:51.38. 3, Pine Lake
Prep ” (Lindsey Allison , Alyssa Marsh , Olivia Rasbornik , KK Rasbornik ),
1:51.40. 4, Thomas Jefferson Classical ” (Madelyn Martelle , Lindsey Martelle
, Ali Huston , Stephanie Lola ), 1:55.71. 5, NC Science & Math ” (Shreya
Patel , Caroline Liu , Dina Chen , Stephanie Ding ), 1:55.95. 6, Carrboro ”
(Maddie Macmillan , Mia Morrell , Leah Abrams , Katie Spang ), 1:57.42. 7,
Lake Norman Charter ” (Carole Fish , Allison Schimmoller , Ellen Robertson ,
Andrea Gartner ), 1:57.55. 8, Salisbury ” (Shelby Holden , Sharmi Amin ,
Kathryn Morrison , Amelia Steinman ), 2:00.04. (Consolation Final) 9, Comm.
School of Davidson ” (Emily Gosnell , Sarah Kemp , Madison Davis , Kylee
Gomilla ), 1:59.00. 10, Durham School of the Arts ” (Cecilia Hernandez ,
Temple Walston , Misha Neal , Emily Burke ), 2:00.10. 11, Forbush ” (Gina
Myers , Sierra Winters , Samantha Wooten , Maris Bey ), 2:00.76. 12, Christ
the King ” (Bernadette Selzer , Jane Donahue , Michaela Kocher , Megan
Gervasini ), 2:03.41. 13, East Surry ” (Anne-Louise Tunstall , Avery Tilley ,
Mikki Nunn , Katherine Martin ), 2:04.06. 14, Elkin ” (Palmer Duncan , Annie
Douglas , Kirstain Beaver , Bianka Soos ), 2:04.58. 15, Mount Airy ” (Lindley
Williams , Sierra Best , Anna Kriska , Micaela Tumbarello ), 2:04.89. 16, Gray
Stone Day ” (Sophia Hurr , Cassie Bebout , Breanna Miller , Caroline Cody ),
2:05.48.
Men 200 Yard Medley Relay
(Championship Final) 1, Carrboro ” (Will Macmillan , Simon Deshusses , Thomas
Bilden , Connor Murphy ), 1:35.00# AA-C. 2, Shelby ” (Parker Campbell , Ben
Waldrep , Davis Kennedy , Matt Campbell ), 1:36.32#. 3, Raleigh Charter ”
(Zach Lewis , William Oakley , Nahusha Rao , Christian Lam ), 1:37.64#. 4,
Bishop McGuinness ” (Jeffrey Davidson , Matthew Hamlet , Alex Strasser ,
Bryan Soltis ), 1:38.16#. 5, Lincoln Charter ” (Mitchell Harwood , Taylor
Powell , Dillon Carey , Tyler McCutchan ), 1:39.73. 6, East Lincoln ” (Parker
Whitley , Stone Sisk , Jake Williams , Sam Krehnbrink ), 1:41.40. 7,
Washington ” (Kevin Andrews , Mason Beach , AJ Howard , Tony Lovenberg ),
1:44.35. 8, Central Academy ” (James Souther , Deyton Cook , Sawyer Newsome ,
Mark Goodson ), 1:47.17. (Consolation Final) 9, Mount Pleasant ” (Alex Fisher
, Danny Dilks , Joshua Kuenzli , Miles Walker ), 1:44.76. 10, Pine Lake Prep
” (Christian McDonough , Joseph Murray , Reid Ingram , Jeffery Sisson ),
1:46.24. 11, NC Science & Math ” (Stefan Knorr , Seth Yook , Nolan Hopkins ,
Howard Li ), 1:47.34. 12, Christ the King ” (Alex Adams , Alex Koenigsberger
, Bradley Hlebak , Romeo Antolini ), 1:47.71. 13, Lake Norman Charter ” (Ben
Hardin , Bradley Owen , John Creel , Matt Cuttino ), 1:48.67. 14, Elkin ”
(Alex Duncan , Jarrett Petterson , Tyler Eaton , David Morton ), 1:50.89. 15,
Durham School of the Arts ” (Justin Sharpe , Myles Sims , Eugen Craciunescu ,
Jack Mountain ), 1:52.30. 16, Comm. School of Davidson ” (Reid Hannam , Teddy
Chaffman , Austin Gray , Joshua Lewis ), 1:52.94.
Women 200 Yard Freestyle
(Championship Final) 1, Sarah Mandis, First Flight, 1:55.75. 2, Natalie
Hamlet, Bishop McGuinnes, 1:56.24. 3, Carole Fish, Lake Norman Char, 1:57.71.
4, Ann Carr, River Mill Acad., 1:58.21. 5, Morgan Davis, Trinity, 1:58.97. 6,
Sydney Willis, Raleigh Charter, 2:02.31. 7, Haylie Moore, South Davidson,
2:03.22. 8, Gina Myers, Forbush, 2:07.18. (Consolation Final) 9, Katelyn
Southard, Surry Central, 2:07.64. 10, Bridget Williams, Raleigh Charter,
2:08.16. 11, Kristina Lane, Raleigh Charter, 2:09.78. 12, Kara Jones, Lake
Norman Char, 2:10.69. 12, Emily Fiore, Bishop McGuinnes, 2:10.69. 14, Kailey
Hall, Comm. Davidson, 2:11.94. 15, Allison Schimmoller, Lake Norman Char,
2:12.70. 16, Karsyn Guffey, R-S Central, 2:12.87.
Men 200 Yard Freestyle
(Championship Final) 1, Will Macmillan, Carrboro, 1:38.85# AA-A. 2, Cameron
Anderson, Tarboro, 1:41.29. 3, Parker Campbell, Shelby, 1:42.57. 4, Padgett
Powe, Lake Norman Char, 1:46.49. 5, Eric Lovenberg, Washington, 1:49.56. 6,
Braxton Baird, NC Science&Math, 1:50.65. 7, Alex Adams, Christ the King,
1:51.01. 8, Hunter Crook, First Flight, 1:53.13. (Consolation Final) 9, Justin
Laatz, Carrboro, 1:49.87. 10, Nolan Hopkins, NC Science&Math, 1:49.91. 11,
Delves Breaux, Northeastern, 1:52.35. 12, Alex Koenigsberger, Christ the King,
1:54.15. 13, Tyler McCutchan, Lincoln Charter, 1:54.72. 14, Kodey Silknitter,
Rosewood, 1:54.87. 15, Keenan Burgess, Christ the King, 1:56.55. 16, Grayson
Parker, Pine Lake Prep, 1:57.48.
Women 200 Yard IM
(Championship Final) 1, Jane Donahue, Christ the King, 2:05.07. 2, Mia
Morrell, Carrboro, 2:07.07. 3, Kelsey Tunstall, East Surry, 2:08.77. 4,
Caroline Liu, NC Science&Math, 2:12.52. 5, Sydney Parsons, Raleigh Charter,
2:18.23. 6, Shea Hopper, Highlands Tech, 2:19.98. 7, Breanna Miller, Gray
Stone Day, 2:21.46. 8, Olivia Rasbornik, Pine Lake Prep, 2:21.78. (Consolation
Final) 9, Ellen Robertson, Lake Norman Char, 2:21.21. 10, Leah Abrams,
Carrboro, 2:21.25. 11, Karina Lubian-Lopez, Hendersonville, 2:23.13. 12,
Lindsey Allison, Pine Lake Prep, 2:23.36. 13, Valentyna Koudelkova, Manteo,
2:23.54. 14, Emma Peck, Raleigh Charter, 2:24.06. 15, Cassie Bebout, Gray
Stone Day, 2:26.38. 16, Shelby Smith, Lincoln Charter, 2:26.56.
Men 200 Yard IM
(Championship Final) 1, Taylor Powell, Lincoln Charter, 1:56.85. 2, Simon
Deshusses, Carrboro, 1:57.01. 3, Danny Dilks, Mount Pleasant, 1:57.96. 4,
Ethan Knorr, Salisbury, 1:59.15. 5, Richard Lang, NC Science&Math, 2:01.65. 6,
James Reindl, Croatan, 2:02.03. 7, Kevin Andrews, Washington, 2:03.43. 8,
Dylan Fore, Atkins, 2:05.07. (Consolation Final) 9, Tony Lovenberg,
Washington, 2:06.29. 10, Reid Hannam, Comm. Davidson, 2:07.50. 11, Ben Hardin,
Lake Norman Char, 2:08.28. 12, Dillon Carey, Lincoln Charter, 2:09.62. 13,
Eugen Craciunescu, Durham Arts, 2:10.16. 14, Bradley Hlebak, Christ the King,
2:10.46. 15, Steve Park, NC Science&Math, 2:12.78. 16, Harrison Mantooth,
Stuart Cramer, 2:14.64.
Women 50 Yard Freestyle
(Championship Final) 1, Alyssa Marsh, Pine Lake Prep, 23.05# AA-A. 2, Tara
Martin, Raleigh Charter, 23.69 AA-C. 3, Christina Lappin, Lincoln Charter,
23.98. 4, Lilly Whalen, Raleigh Charter, 24.71. 5, Annie Shirk, Shelby, 24.72.
6, Megan Baldwin, Washington, 24.74. 7, Stephanie Ding, NC Science&Math,
24.98. 8, Elizabeth McCann, North Wilkes, 25.27. (Consolation Final) 9, KK
Rasbornik, Pine Lake Prep, 25.42. 10, Kylee Gomilla, Comm. Davidson, 25.62.
11, Maris Bey, Forbush, 25.91. 12, Taylor Harkey, Lincoln Charter, 26.07. 13,
Elizabeth Walter, Lincoln Charter, 26.37. 14, Kali Krehnbrink, East Lincoln,
26.38. 15, Sandy Lackmann, Raleigh Charter, 26.62. 16, Maddie Marsh, Pine Lake
Prep, 26.71.
Men 50 Yard Freestyle
(Championship Final) 1, Zach Lewis, Raleigh Charter, 21.50. 2, Zach Darden,
Goldsboro, 21.51. 3, Alex Vander Linden, West Davidson, 21.66. 4, Mitchell
Harwood, Lincoln Charter, 21.80. 5, Matt Campbell, Shelby, 21.92. 6, Jacob
Dooley, Croatan, 22.06. 7, Bryan Soltis, Bishop McGuinnes, 22.43. 8, Sean
Powers, Lake Norman Char, 22.74. (Consolation Final) 9, Sam Krehnbrink, East
Lincoln, 22.33. 10, Christian McDonough, Pine Lake Prep, 22.50. 11, Christian
Lam, Raleigh Charter, 22.56. 12, Connor Murphy, Carrboro, 22.59. 13, Corrin
Rothwell, Lake Norman Char, 22.69. 14, Matthew Hamlet, Bishop McGuinnes,
22.73. 15, Corey Fries, North Rowan, 23.40. 16, AJ Howard, Washington, 23.77.
Women 100 Yard Butterfly
(Championship Final) 1, Alyssa Marsh, Pine Lake Prep, 54.08 AA-A. 2, Tara
Martin, Raleigh Charter, 55.76 AA-C. 3, Lexi Souther, Parkwood, 55.93 AA-C.
4, Mia Morrell, Carrboro, 56.57. 5, Kathryn Morrison, Salisbury, 58.21. 6,
Olivia Rasbornik, Pine Lake Prep, 1:01.30. 7, Annie Reindl, Croatan, 1:01.31.
8, Lindsey Allison, Pine Lake Prep, 1:01.68. (Consolation Final) 9, Kelsey
Tunstall, East Surry, 59.37. 10, Kylee Gomilla, Comm. Davidson, 1:01.48. 11,
Maggie Whitman, East Davidson, 1:02.29. 12, Misha Neal, Durham Arts, 1:02.71.
13, Sarah Everhart, Central Academy, 1:02.86. 14, Ellen Robertson, Lake Norman
Char, 1:03.53. 15, Katelyn Southard, Surry Central, 1:04.17. 16, Haylie Moore,
South Davidson, 1:05.03.
Men 100 Yard Butterfly
(Championship Final) 1, Thomas Bilden, Carrboro, 49.92# AA-C. 2, Zach Darden,
Goldsboro, 50.59#. 3, Alex Strasser, Bishop McGuinnes, 51.36. 4, Parker
Whitley, East Lincoln, 53.79. 5, Davis Kennedy, Shelby, 53.95. 6, Corrin
Rothwell, Lake Norman Char, 54.35. 7, Reid Ingram, Pine Lake Prep, 55.00. 8,
Bradley Hlebak, Christ the King, 55.90. (Consolation Final) 9, Nahusha Rao,
Raleigh Charter, 54.97. 10, Nolan Hopkins, NC Science&Math, 55.11. 11, James
Souther, Central Academy, 55.98. 12, AJ Howard, Washington, 56.52. 13, Tyler
Eaton, Elkin, 57.62. 14, Alex Koenigsberger, Christ the King, 57.79. 15,
Dillon Carey, Lincoln Charter, 58.01. 16, Eugen Craciunescu, Durham Arts,
59.81.
Women 100 Yard Freestyle
(Championship Final) 1, Christina Lappin, Lincoln Charter, 51.80. 2, Madelyn
Martelle, Thomas Jefferson, 52.92. 3, Annie Shirk, Shelby, 53.34. 4, Misha
Neal, Durham Arts, 53.74. 5, Lilly Whalen, Raleigh Charter, 54.57. 6, KK
Rasbornik, Pine Lake Prep, 54.69. 7, Sophia Bhalla, Lincoln Charter, 55.62. 8,
Natalie Hamlet, Bishop McGuinnes, 56.04. (Consolation Final) 9, Stephanie
Ding, NC Science&Math, 54.93. 10, Elizabeth McCann, North Wilkes, 56.12. 11,
Taylor Harkey, Lincoln Charter, 56.42. 12, Ashley Hicks, East Surry, 57.10.
13, Laura Wilson, Shelby, 57.88. 14, Sandy Lackmann, Raleigh Charter, 58.03.
15, Elizabeth Walter, Lincoln Charter, 58.50. 16, Sydney Carte, Lake Norman
Char, 58.83.
Men 100 Yard Freestyle
(Championship Final) 1, Will Macmillan, Carrboro, 45.59 AA-C. 2, Zach Lewis,
Raleigh Charter, 46.68. 3, Mitchell Harwood, Lincoln Charter, 46.99. 4, Matt
Campbell, Shelby, 47.95. 5, Alex Vander Linden, West Davidson, 48.26. 6, Jacob
Dooley, Croatan, 49.08. 7, Sean Powers, Lake Norman Char, 50.08. 8, Bryan
Soltis, Bishop McGuinnes, 59.15. (Consolation Final) 9, Connor Murphy,
Carrboro, 50.08. 10, Jake Williams, East Lincoln, 50.40. 11, Braxton Baird, NC
Science&Math, 50.59. 12, Andrew Tucker, Forest Hills, 50.98. 13, Sam
Krehnbrink, East Lincoln, 51.17. 14, Justin Clark, Washington, 51.67. 15,
Dallas Handy, West Wilkes, 51.94. 16, William Oakley, Raleigh Charter, 52.40.
Women 500 Yard Freestyle
1, Sarah Mandis, First Flight, 5:12.82. 2, Morgan Davis, Trinity, 5:17.58. 3,
Ann Carr, River Mill Acad., 5:18.02. 4, Maggie Whitman, East Davidson,
5:20.15. 5, Annie Reindl, Croatan, 5:23.63. 6, Carole Fish, Lake Norman Char,
5:24.33. 7, Sydney Willis, Raleigh Charter, 5:27.58. 8, Shea Hopper, Highlands
Tech, 5:38.04. 9, Gina Myers, Forbush, 5:39.19. 10, Kate Schauss, Raleigh
Charter, 5:42.43. 11, Anne-Louise Tunstall, East Surry, 5:46.54. 12, Allie
Bridges, Chase, 5:46.86. 13, Emily Breaux, Northeastern, 5:47.64. 14, Lindley
Williams, Mount Airy, 5:48.91. 15, Sydney Karre, Newton-Conover, 5:49.77. 16,
Daniella Welsh, Raleigh Charter, 5:58.01. 17, Laura Pulliam, West Stokes,
6:01.07. 18, Kayla Simmons, East Surry, 6:03.41. 19, Bonnie Bridges, Chase,
6:06.43. 20, Mary Christopher, NC Science&Math, 6:07.70. 21, Taylor Hughes,
Lincoln Charter, 6:07.92. 22, Sarah Van Wagener, Durham Arts, 6:28.50. 23,
Chloe Turner, Carrboro, 6:35.11. –, Anna Johnson, Tarboro, DFS.
Men 500 Yard Freestyle
1, Thomas Bilden, Carrboro, 4:43.92. 2, Hunter Crook, First Flight, 4:48.45.
3, Ethan Knorr, Salisbury, 4:48.67. 4, Padgett Powe, Lake Norman Char,
4:53.00. 5, Richard Lang, NC Science&Math, 4:59.87. 6, Dylan Fore, Atkins,
5:00.73. 7, Reid Hannam, Comm. Davidson, 5:04.58. 8, Jackson Holcomb, Durham
Arts, 5:07.97. 9, Keenan Burgess, Christ the King, 5:09.79. 10, Tony
Lovenberg, Washington, 5:10.31. 11, Stefan Knorr, NC Science&Math, 5:10.78.
12, Joshua Kuenzli, Mount Pleasant, 5:12.80. 13, Justin Laatz, Carrboro,
5:15.20. 14, Allen Yuan, Raleigh Charter, 5:16.10. 15, Ryan McCourt, Pine Lake
Prep, 5:21.25. 16, Tyler McCutchan, Lincoln Charter, 5:22.18. 17, Grayson
Parker, Pine Lake Prep, 5:22.71. 18, Harrison Mantooth, Stuart Cramer,
5:24.19. 19, Cade O’Connell, Lake Norman Char, 5:31.62. 20, Trey Lancaster,
Tarboro, 5:32.16. 21, James Riddle, Raleigh Charter, 5:32.82. 22, Ethan Green,
Madison, 5:39.37. 23, Ian Foster, Carrboro, 5:39.98. 24, Dalton Ira, Rosewood,
5:41.71.
Women 200 Yard Freestyle Relay
(Championship Final) 1, Raleigh Charter ” (Tara Martin , Paige Whalen , Lilly
Whalen , Olivia Ontjes ), 1:37.69 AA-C. 2, Pine Lake Prep ” (KK Rasbornik ,
Maddie Marsh , Lindsey Allison , Alyssa Marsh ), 1:41.61. 3, Lincoln Charter
” (Elizabeth Walter , Taylor Harkey , Kyndall Morrow , Sophia Bhalla ),
1:42.86. 4, NC Science & Math ” (Caroline Liu , Claudia Aiello , Shreya Patel
, Stephanie Ding ), 1:44.73. 5, Thomas Jefferson Classical ” (Ali Huston ,
Lindsey Martelle , Stephanie Lola , Madelyn Martelle ), 1:45.04. 6, Lake
Norman Charter ” (Andrea Gartner , Sydney Carte , Kara Jones , Abbie Miller
), 1:46.26. 7, Durham School of the Arts ” (Hannah Yueh , Cecilia Hernandez ,
Emily Burke , Misha Neal ), 1:46.69. 8, East Surry ” (Ashley Hicks ,
Katherine Martin , Avery Tilley , Kelsey Tunstall ), 1:47.36. (Consolation
Final) 9, Bishop McGuinness ” (Natalie Hamlet , Gina Koesters , Emily Fiore ,
Carolyn O’Halloran ), 1:48.54. 10, Forbush ” (Maris Bey , Sarah Hayden ,
Samantha Wooten , Sierra Winters ), 1:49.06. 11, Carrboro ” (Leah Abrams ,
Rebecca Sullenger , Emine Arcasoy , Maddie Macmillan ), 1:49.83. 12, First
Flight ” (Olivia Kyger , Savanah Wallace , Jessica Wallace , Sarah Mandis ),
1:50.14. 13, Elkin ” (Bianka Soos , Kirstain Beaver , Annie Douglas , Palmer
Duncan ), 1:50.59. 14, Croatan ” (Taylor Cole , Coley Howard , Rachel Dooley
, Annie Reindl ), 1:50.69. 15, Tarboro ” (Kaylyn Norville , Victoria Modlin ,
Rachel Tanhauser , Anna Johnson ), 1:52.43. –, Washington ” (Amy Arnold ,
Courtney Richards , Rylee Anderson , Megan Baldwin ), DQ.
Men 200 Yard Freestyle Relay
(Championship Final) 1, Bishop McGuinness ” (Alex Strasser , Jeffrey Davidson
, Matthew Hamlet , Bryan Soltis ), 1:28.19. 2, Raleigh Charter ” (Zach Lewis
, William Oakley , Nahusha Rao , Christian Lam ), 1:29.07. 3, Lake Norman
Charter ” (Sean Powers , Corrin Rothwell , Padgett Powe , John Creel ),
1:30.60. 4, Shelby ” (Ben Waldrep , Jay Wilson , Davis Kennedy , Matt
Campbell ), 1:30.66. 5, Carrboro ” (Caleb Bollenbacher , Justin Laatz , Jack
Dozier , Connor Murphy ), 1:32.73. 6, Washington ” (Justin Clark , Mason
Beach , AJ Howard , Eric Lovenberg ), 1:32.83. 7, Lincoln Charter ” (Grant
Swicegood , Lucas Haskins , Tyler McCutchan , Reece Hodges ), 1:33.60. 8, NC
Science & Math ” (Blake Creighton , Xavier Boudreau , Braxton Baird , Richard
Lang ), 1:33.83. (Consolation Final) 9, Central Academy ” (Deyton Cook , Mark
Goodson , Sawyer Newsome , James Souther ), 1:33.67. 10, Pine Lake Prep ”
(Reid Ingram , Christian McDonough , Jeffery Sisson , Grayson Parker ),
1:33.80. 11, Mount Pleasant ” (Alex Fisher , Kyle Fincher , Levi Rice , Miles
Walker ), 1:35.26. 12, Mount Airy ” (Sean Evans , John Dinkins , Blake Bond ,
Jack McClusky ), 1:37.15. 13, East Burke ” (Mack Mobley , Graham Hildebran ,
Nicholas Laurent , Avery Bumgarner ), 1:37.37. 14, Northeastern ” (Joe Hilger
, John Meads , Cole Twiford , Delves Breaux ), 1:37.51. 15, Durham School of
the Arts ” (Eugen Craciunescu , Max Rutledge , Jack Mountain , Myles Sims ),
1:37.64. 16, Tarboro ” (Cameron Anderson , David McIntyre , Seth Dupree ,
Alex King ), 1:38.71.
Women 100 Yard Backstroke
(Championship Final) 1, Lexi Souther, Parkwood, 54.83# AA-A. 2, Madelyn
Martelle, Thomas Jefferson, 56.66. 3, Kathryn Morrison, Salisbury, 58.39. 4,
Emily Carr, Graham, 1:04.17. 5, Ashley Hicks, East Surry, 1:04.57. 6, Carlee
Boyd, East Carteret, 1:05.42. 7, Shelby Smith, Lincoln Charter, 1:07.05. 8,
Kaylyn Norville, Tarboro, 1:08.24. (Consolation Final) 9, Jenna Sigmon, East
Burke, 1:05.78. 10, Laura Wilson, Shelby, 1:06.13. 11, Emily Gosnell, Comm.
Davidson, 1:06.93. 12, Taylor Cole, Croatan, 1:07.29. 13, Kate Schauss,
Raleigh Charter, 1:07.43. 14, Olivia Kyger, First Flight, 1:07.62. 15, Shreya
Patel, NC Science&Math, 1:08.11. 16, Maddie Marsh, Pine Lake Prep, 1:09.32.
Men 100 Yard Backstroke
(Championship Final) 1, Parker Campbell, Shelby, 50.21# AA-C. 2, Kevin
Andrews, Washington, 53.52. 3, Davis Kennedy, Shelby, 54.43. 4, Parker
Whitley, East Lincoln, 54.75. 5, Stefan Knorr, NC Science&Math, 57.15. 6, Alex
Adams, Christ the King, 58.47. 7, Ben Hardin, Lake Norman Char, 58.79. 8,
Jeffrey Davidson, Bishop McGuinnes, 59.15. (Consolation Final) 9, Kodey
Silknitter, Rosewood, 59.06. 10, Justin Browning, Draughn, 59.49. 11, Brian
Hack, Lake Norman Char, 59.69. 12, Justin Clark, Washington, 59.70. 13, Ryan
Eusebio, Shelby, 59.74. 14, Steve Park, NC Science&Math, 1:00.59. 15, Mac
Doebler, First Flight, 1:01.12. 16, Jake Craddock, NC Science&Math, 1:01.19.
Women 100 Yard Breaststroke
(Championship Final) 1, Olivia Ontjes, Raleigh Charter, 1:02.64# AA-A. 2, Jane
Donahue, Christ the King, 1:04.90. 3, Caroline Liu, NC Science&Math, 1:07.89.
4, Sydney Parsons, Raleigh Charter, 1:08.33. 5, Megan Baldwin, Washington,
1:09.59. 6, Lindsey Martelle, Thomas Jefferson, 1:12.31. 7, Karina
Lubian-Lopez, Hendersonville, 1:13.05. 8, Ainsley Eure, Reidsville, 1:15.59.
(Consolation Final) 9, Kyndall Morrow, Lincoln Charter, 1:11.59. 10, Camryn
Gleason, Franklinton, 1:13.49. 11, Valentyna Koudelkova, Manteo, 1:13.76. 12,
Mikki Nunn, East Surry, 1:13.95. 13, Anne-Louise Tunstall, East Surry,
1:14.30. 14, Sarah Kemp, Comm. Davidson, 1:15.38. 15, Sydney Welch, East
Burke, 1:15.47. 16, Avery Tilley, East Surry, 1:17.10.
Men 100 Yard Breaststroke
(Championship Final) 1, Cameron Anderson, Tarboro, 57.56# AA-C. 2, Simon
Deshusses, Carrboro, 58.72#. 3, Danny Dilks, Mount Pleasant, 58.74#. 4, Taylor
Powell, Lincoln Charter, 1:00.50. 5, Eric Lovenberg, Washington, 1:01.67. 6,
Matthew Hamlet, Bishop McGuinnes, 1:02.01. 7, Ben Waldrep, Shelby, 1:02.47. 8,
James Reindl, Croatan, 1:03.92. (Consolation Final) 9, William Oakley, Raleigh
Charter, 1:03.37. 10, Myles Sims, Durham Arts, 1:04.77. 11, Jake Williams,
East Lincoln, 1:06.23. 12, Jay Wilson, Shelby, 1:06.46. 13, Matt Woolly,
Salisbury, 1:06.77. 14, Shaun Fromal, Roanoke Rapids, 1:06.90. 15, David
Markun, Bishop McGuinnes, 1:07.61. 16, Joseph Murray, Pine Lake Prep, 1:07.91.
Women 400 Yard Freestyle Relay
1, Lincoln Charter ” (Sophia Bhalla , Kyndall Morrow , Taylor Harkey ,
Christina Lappin ), 3:39.55. 2, Raleigh Charter ” (Sydney Willis , Sandy
Lackmann , Paige Whalen , Olivia Ontjes ), 3:41.56. 3, Lake Norman Charter ”
(Sydney Carte , Kara Jones , Ellen Robertson , Carole Fish ), 3:50.48. 4, East
Surry ” (Ashley Hicks , Avery Tilley , Katherine Martin , Kelsey Tunstall ),
3:51.91. 5, Carrboro ” (Leah Abrams , Chloe Turner , Katie Spang , Mia
Morrell ), 3:53.28. 6, Salisbury ” (Michaela Lemmon , Sharmi Amin , Amelia
Steinman , Kathryn Morrison ), 3:55.43. 7, Bishop McGuinness ” (Natalie
Hamlet , Carolyn O’Halloran , Gina Koesters , Emily Fiore ), 3:59.56. 8, Pine
Lake Prep ” (Erin Dumke , Olivia Rasbornik , Reed Newkirk , Sofia Blankenship
), 4:00.46. 9, Forbush ” (Gina Myers , Maris Bey , Samantha Wooten , Sierra
Winters ), 4:02.64. 10, Croatan ” (Taylor Cole , Rachel Dooley , Madison
Peele , Annie Reindl ), 4:03.40. 11, Christ the King ” (Michaela Kocher ,
Megan Gervasini , Bernadette Selzer , Jane Donahue ), 4:06.74. 12, Shelby ”
(Laura Wilson , Kristin Still , Jessie Rucker , Annie Shirk ), 4:07.83. 13,
Tarboro ” (Victoria Modlin , Rachel Tanhauser , Anna Johnson , Kaylyn
Norville ), 4:09.02. 14, Thomas Jefferson Classical ” (Ali Huston , Makayla
Greene , Stephanie Lola , Lindsey Martelle ), 4:09.77. 15, First Flight ”
(Olivia Kyger , Savanah Wallace , Laura Maniet , Sarah Mandis ), 4:10.13. 16,
Comm. School of Davidson ” (Kailey Hall , Meredith Katibah , Megan Perkins ,
Tina Brumm ), 4:10.33. 17, Washington ” (Rylee Anderson , Sydney Harris , Amy
Arnold , Megan Baldwin ), 4:11.18. 18, NC Science & Math ” (Mary Christopher
, Riley Reid , Dina Chen , Claudia Aiello ), 4:11.59. 19, Franklin ” (Anissa
Holland , Sara Collins , Cassidy Zemmin , Shelby Frazier ), 4:12.20. 20,
Durham School of the Arts ” (Hannah Yueh , Alexandra Schneider , Gabrielle
Myers , Cecilia Hernandez ), 4:13.11. 21, Roanoke Rapids ” (Chelsea Brown ,
Katherine King , Rachel Price , Kristie Price ), 4:13.13. 22, East Carteret ”
(Emma Lasky , Erin Midgett , Christian Corwin , Carlee Boyd ), 4:14.07. 23,
Northeastern ” (Grace Taylor , Emily York , Anna Cherry , Emily Breaux ),
4:15.15. 24, Clinton ” (Grace Reagan , Katey Yang , Emily Valenti , Elizabeth
Tsao ), 4:16.85.
Men 400 Yard Freestyle Relay
1, Carrboro ” (Simon Deshusses , Justin Laatz , Thomas Bilden , Will
Macmillan ), 3:13.15#. 2, Lincoln Charter ” (Dillon Carey , Reece Hodges ,
Taylor Powell , Mitchell Harwood ), 3:15.57. 3, Washington ” (Justin Clark ,
Tony Lovenberg , Eric Lovenberg , Kevin Andrews ), 3:19.41. 4, Lake Norman
Charter ” (Corrin Rothwell , Sean Powers , Ben Hardin , Padgett Powe ),
3:20.47. 5, Shelby ” (Keith Chung , Ben Waldrep , Jay Wilson , Parker
Campbell ), 3:24.18. 6, NC Science & Math ” (Richard Lang , Blake Creighton ,
Nolan Hopkins , Braxton Baird ), 3:24.21. 7, Christ the King ” (Alex
Koenigsberger , Romeo Antolini , Alex Adams , Bradley Hlebak ), 3:28.49. 8,
Croatan ” (Jonathan Lang , James Reindl , Kevin Driscoll , Jacob Dooley ),
3:28.61. 9, East Lincoln ” (Parker Whitley , Garrett Reavis , Sam Krehnbrink
, Jake Williams ), 3:30.23. 10, Pine Lake Prep ” (Christian McDonough , Reid
Ingram , Ryan McCourt , Grayson Parker ), 3:30.27. 11, Mount Pleasant ” (Alex
Fisher , Kyle Fincher , Miles Walker , Joshua Kuenzli ), 3:34.03. 12,
Northeastern ” (Joe Hilger , John Meads , Cole Twiford , Delves Breaux ),
3:34.71. 13, Raleigh Charter ” (Allen Yuan , Vidusha Rao , Jackson Oakley ,
Cole Lewis ), 3:36.13. 14, Tarboro ” (Trey Lancaster , Seth Dupree , Alex
King , Cameron Anderson ), 3:39.18. 15, Salisbury ” (Maxwell Patel , Ethan
Knorr , Ryan Lasker , Matt Woolly ), 3:40.12. 16, Voyager Academy ” (Sam
Tayler , Ben Isley , Jeff Seidel , Sam Johnson ), 3:42.41. 17, Mount Airy ”
(Sean Evans , Blake Bond , Gentry Williamson , Jack McClusky ), 3:42.84. 18,
First Flight ” (Daniel Brake , Mac Doebler , Daegan Gilbreath , Hunter Crook
), 3:43.09. 19, Roanoke Rapids ” (Austin Taylor , James Evans , Shaun Fromal
, Nick Denny ), 3:43.52. 20, Franklin ” (Samuel McQuitty , Samuel Gurney ,
Johnathon McAllister , Killian Carpenter ), 3:44.26. 21, Bishop McGuinness ”
(Sean Farley , Patrick Lancaster , Jack Markun , David Markun ), 3:45.64. 22,
North Rowan ” (Blake Pegram , Luke Miller , Cody Dollarhide , Corey Fries ),
3:46.73. 23, Gray Stone Day ” (Braden Taylor , Daniel Yu , Chris Distin ,
Benjamin Ostrander ), 3:50.02. –, Union Academy ” (John Demeraski , John
Maloney , Tyler Babb , Taylor Babb ), DFS.

Women – Team Rankings – Through Event 24
1, Raleigh Charter, 284. 2, Pine Lake Prep, 222. 3, Lincoln Charter, 206. 4,
Lake Norman Charter, 167.5. 5, NC Science & Math, 128. 6, East Surry, 120. 7,
Carrboro, 116. 8, Thomas Jefferson Classical, 111. 9, Salisbury, 78. 10,
Bishop McGuinness, 74.5. 11, Forbush, 70. 12, Shelby, 63. 13, Christ the King,
59. 14, Durham School of the Arts, 58. 15, First Flight, 57. 16, Croatan, 51.
17, Comm. School of Davidson, 46. 18, Parkwood, 36. 19, Trinity, 31. 19, River
Mill Academy, 31. 21, Washington, 27. 22, Highlands Tech, 24. 23, Tarboro, 23.
24, East Davidson, 21. 25, Hendersonville, 18. 25, North Wilkes, 18. 27, Gray
Stone Day, 16. 28, Franklin, 15. 28, Graham, 15. 30, Elkin, 14. 31, South
Davidson, 13. 31, East Carteret, 13. 33, East Burke, 11. 33, Reidsville, 11.
33, Surry Central, 11. 36, Manteo, 10. 37, Mount Airy, 7. 37, Franklinton, 7.
39, Chase, 5. 40, Central Academy, 4. 40, Northeastern, 4. 42, East Lincoln,
3. 43, Newton-Conover, 2. 44, R-S Central, 1.
Men – Team Rankings – Through Event 24
1, Carrboro, 249. 1, Shelby, 249. 3, NC Science & Math, 179. 3, Lincoln
Charter, 179. 5, Washington, 169. 6, Lake Norman Charter, 164. 7, Raleigh
Charter, 139. 8, Bishop McGuinness, 138. 9, East Lincoln, 100. 10, Christ the
King, 92. 11, Pine Lake Prep, 82. 12, Mount Pleasant, 79. 13, Croatan, 72. 14,
Central Academy, 46. 15, Tarboro, 45. 16, Salisbury, 39. 17, Durham School of
the Arts, 37. 18, Franklin, 34. 18, Goldsboro, 34. 20, West Davidson, 30. 20,
First Flight, 30. 22, Atkins, 24. 23, Northeastern, 22. 24, Comm. School of
Davidson, 21. 25, Rosewood, 12. 26, Mount Airy, 10. 26, Elkin, 10. 28, East
Burke, 8. 29, Draughn, 7. 30, Forest Hills, 5. 31, Roanoke Rapids, 3. 32,
North Rowan, 2. 32, West Wilkes, 2. 32, Voyager Academy, 2. 35, Stuart Cramer,
1.


Comments are closed.