NCHSAA 4-A State Swimming And Diving Championships

Posted by Press Release on February 14, 2015 at 9:54 pm under High School | Comments are off for this article

CHARLOTTE CATHOLIC WOMEN KEEP STRING GOING, SOUTH MECK MEN WIN IN NCHSAA 4-A SWIMMING

CARY — Nora McCullagh of Charlotte Catholic helped the Cougars keep their long state championship string intact on Saturday night in the North Carolina High School Athletic Association state 4-A swimming and diving championships at the Triangle Aquatic Center.

McCullagh was named the Most Outstanding Swimmer of the women’s meet as the Cougars won their 14th consecutive NCHSAA state title in three different classifications. She was the same award in 2013 in the 3-A championship and was last year’s Outstanding Swimmer in the 4-A meet.McCullagh won both the 50 free and 100 backstroke and also swam on two victorious relay teams.

Catholic tallied 298.5 points to 254 for runner-up Cornelius W.A. Hough, which had earned the 4-A title in 2012 and ’13 and was runner-up last year. Greensboro Grimsley was third with 167, followed by Cary Green Hope (160) and Asheville T.C. Roberson (131). A total of 36 schools scored in the women’s meet.

South Mecklenburg had to hold off Green Hope at the end to win the men’s team title. South had an eight-point lead entering the final event, the 400 freestyle relay, and Green Hope finished second in that race. But a fifth-place finish by the Sabres in the relay enabled them to hold on and win by two points.

South Meck accumulated 232 points to 230 for Green Hope, followed by Pfafftown Reagan (216), Cary (183) and Hough (161). There were 35 schools scoring points in the men’s meet.

Justin Ress of Cary was named the Most Outstanding Swimmer in the men’s meet. He was the only double winner in the men’s competition, taking first place in the 200 individual medley and the 500 free.

The 1-A/2-A championships were held on Friday at the Triangle Aquatics Center, and the 3-A schools competed on Thursday. The Greater Raleigh Sports Alliance is the host sponsor of the championships.

2015 NCHSAA 4A State Championships
Swimming & Diving
Triangle Aquatics Center

Women 200 Yard Medley Relay
(Championship Final) 1, Charlotte Catholic ” (Erin McCullagh , Sara Stranick
, Nora McCullagh , Rebecca Postoll ), 1:43.70 AA-A. 2, Grimsley ” (Amelia
Gilchrist , Alexandra Kreager , Sarah Newell , Caitlin Cockcroft ), 1:46.55
AA-C. 3, Roberson, T. C. ” (Camille Long , Alyssa Arwood , Mary-O Soule ,
Anna Newnam ), 1:46.82 AA-C. 4, Green Hope ” (Brooke Rubendall , Kate Moore
, Rebecca Ssengonzi , Jenny Nusbaum ), 1:47.52 AA-C. 5, Panther Creek ”
(Kyra Schemmel , Elle Tucker , Haley Bishop , Julie Hu ), 1:48.12. 6, Hough,
W.A. ” (Hannah Schriefer , Meghan Dupay , Margaret Higgs , Lillian Higgs ),
1:48.19. 7, Apex ” (Alexandria Diacumakos , Claire Williams , Kathryn
Godlewski , Hannah Day ), 1:48.81. 8, Millbrook ” (Jordan Kohut , Elizabeth
Underkoffler , Kayla Hunter , Sophia Clayton-Luce ), 1:49.35. (Consolation
Final) 9, Myers Park ” (Amelia Cane , Annabelle Carr , Charlotte Hylinski ,
Grace Hylinski ), 1:47.69 AA-C. 10, Providence ” (Mandy Felsberg , Mary
Weinstein , Catherine Maxey , Elizabeth Ritger ), 1:48.41. 11, Ardrey Kell ”
(Lauren Wallace , Anna Milia , Carolyn Kammeyer , Hannah Puckett ), 1:49.74.
12, East Chapel Hill ” (Sophie Perez , Annie Huang , Anne Whitsel , Morgan
Smith ), 1:49.83. 13, Leesville Road ” (Alexis Vetrano , Jacalyn Schoening ,
Ashley Brodnick , Grace Countie ), 1:51.13. 14, Middle Creek ” (Sarah Giamber
, Julia Poole , Charlotte Watts , Emily Stringfellow ), 1:51.51. 15, Northwest
Guilford ” (Heather Sigmon , Laurel Kiselis , Corinne Martin , Lindsey Taylor
), 1:51.92. 16, Reagan ” (Christina Marshall , Alexandra Rieker , Kelley
Jennings , Katie Salisbury ), 1:53.97.
Men 200 Yard Medley Relay
(Championship Final) 1, Reagan ” (Levente Bathory , Paul Neil , Matthew Regan
, Noah Medwin ), 1:33.51S AA-A. 2, South Mecklenburg ” (Nathan Murray , Jacob
Rauch , Graham Cooper , Graham Weaver ), 1:33.82 AA-A. 3, Ardrey Kell ”
(Grant Murchison , Nick Spina , Jack Eudy , Connor Long ), 1:34.83 AA-C. 4,
Cary ” (Tosh Kawaguchi , Richard Mcintyre , Justin Ress , Chase Millar ),
1:35.51 AA-C. 5, Green Hope ” (Gavin McCulloch , Jonathan Roach , John Healy
, Seth Maslowski ), 1:35.78 AA-C. 6, Page ” (Jared Martin , Will Mikuta ,
Clay Hering , Aidan Maycock ), 1:37.03. 7, Myers Park ” (Mark Greife , Joseph
Hargrove , Jackson Smith , Cameron Miller ), 1:37.88. 8, Millbrook ” (Ryan
Donnelly , Tristan Emm , Hunter Pigg , Kurt Wedegaertner ), 1:38.42.
(Consolation Final) 9, Ragsdale ” (Patrick Fischer , Jake Ennis , Anis Yahi ,
Henry McGugan ), 1:38.11. 10, Athens Drive ” (Tyler Silver , Grant Mead ,
Chris Silver , Jackson Richards ), 1:38.80. 11, Hough, W.A. ” (Alexander
McMurry , Clay Ausdenmoore , Connor Rammacher , Jeffery Manchester ), 1:39.24.
12, Sanderson ” (Harrison Butler , James Faller , Stephen Lucht , Jon Suits
), 1:39.64. 13, Grimsley ” (Graham Hertweck , Davis Hoover , Mason Lewis ,
Parker Zieg ), 1:39.79. 14, Middle Creek ” (Stephen Barlow , Jordan Mintz ,
Kevin Plewniak , Jarod Nizen ), 1:40.19. 15, West Forsyth ” (Tucker Burhans ,
George Vlahos , Andrew Cecil , Nicholas Russell ), 1:40.50. 16, Panther Creek
” (Leif Reedstrom , Ryan Mathes , Vinson Nguyen , Colin Catella ), 1:42.26.
Women 200 Yard Freestyle
(Championship Final) 1, Erika Brown, Hough, W.A., 1:46.47S AA-A. 2, Rebecca
Postoll, Char. Catholic, 1:46.50S AA-A. 3, Corinne Martin, NW Guilford,
1:49.95 AA-C. 4, Julia Menkhaus, Char. Catholic, 1:50.88 AA-C. 5, Amelia
Gilchrist, Grimsley, 1:51.42. 6, Samantha Medlin, Green Hope, 1:52.18. 7, Ana
Pozder, Holly Springs, 1:52.52. 8, Sophie Perez, East Chapel Hill, 1:52.72.
(Consolation Final) 9, Brooke Rubendall, Green Hope, 1:52.43. 10, Sarah
Giamber, Middle Creek, 1:52.71. 11, Sophie McNeill, Riverside, 1:52.80. 12,
Hannah Day, Apex, 1:53.72. 13, Heidi Lowe, Hough, W.A., 1:53.86. 14, Catherine
Maxey, Providence, 1:54.91. 15, Maggie Farrell, Page, 1:55.01. 16, Lily
Morrell, Enloe, 1:55.12.
Men 200 Yard Freestyle
(Championship Final) 1, Trey Poff, Hough, W.A., 1:39.65 AA-C. 2, Tom Gordon,
Enloe, 1:40.34 AA-C. 3, Michael Wohl, East Chapel Hill, 1:41.20. 4, Clay
Hering, Page, 1:41.68. 5, Josh Slater, Reynolds, R. J., 1:41.83. 6, Trey
Pofahl, Rose, J. H., 1:42.05. 7, Levente Bathory, Reagan, 1:43.28. 8, Jamison
Hauser, Panther Creek, 1:43.77. (Consolation Final) 9, Bradley Downs, Conley,
D. H., 1:43.16. 10, Coleman Manchester, Hough, W.A., 1:44.18. 11, Colter
Carman, Broughton, 1:44.26. 12, Kellen Stillman, S Mecklenburg, 1:44.39. 13,
Brandon Medins, Apex, 1:44.51. 14, Ben Barden, SW Guilford, 1:44.87. 15,
Weston Youngblood, S Mecklenburg, 1:45.82. 16, Garrett Troxler, Cary, 1:46.73.
Women 200 Yard IM
(Championship Final) 1, Julia Poole, Middle Creek, 2:00.75 AA-A. 2, Sara
Stranick, Char. Catholic, 2:02.06 AA-A. 3, Margaret Higgs, Hough, W.A.,
2:02.54 AA-A. 4, Kate Moore, Green Hope, 2:02.63 AA-A. 5, Morgan Tacik, West
Forsyth, 2:04.82 AA-C. 6, Lexie Baker, Hopewell, 2:05.09. 7, Mary-O Soule,
Roberson, T. C., 2:05.38. 8, Lauren Wallace, Ardrey Kell, 2:08.38.
(Consolation Final) 9, Morgan Smith, East Chapel Hill, 2:06.85. 10, Claire
Williams, Apex, 2:07.83. 11, Emma Nicklas-Morris, Reynolds, R. J., 2:08.65.
12, Kathryn Boland, East Mecklenburg, 2:09.25. 13, Julie Hu, Panther Creek,
2:09.52. 14, Kyra Schemmel, Panther Creek, 2:09.53. 15, Sinclair Larson, S
Mecklenburg, 2:10.45. 16, Meagan Johnson, Enloe, 2:12.42.
Men 200 Yard IM
(Championship Final) 1, Justin Ress, Cary, 1:49.36 AA-A. 2, Jackson Smith,
Myers Park, 1:51.59 AA-C. 3, Tosh Kawaguchi, Cary, 1:52.48 AA-C. 4, Evan
Heldman, Hough, W.A., 1:52.87 AA-C. 5, Brandon Keller, Olympic, 1:54.37. 6,
Jacob Rauch, S Mecklenburg, 1:55.35. 7, Bryce Durling, Reagan, 1:56.14. –,
Brayden Lauffer, Apex, DQ. (Consolation Final) 9, George Vlahos, West Forsyth,
1:54.94. 10, Paul Neil, Reagan, 1:55.27. 11, Jonathan Roach, Green Hope,
1:56.04. 12, Luke Johnson, S Mecklenburg, 1:57.21. 13, Daniel Li, Providence,
1:57.27. 14, Stephen Lucht, Sanderson, 1:57.38. 15, Gavin McCulloch, Green
Hope, 1:57.66. 16, Connor Griffin, Char. Catholic, 1:58.47.
Women 50 Yard Freestyle
(Championship Final) 1, Nora McCullagh, Char. Catholic, 22.93 AA-A. 2, Rachel
Brown, HP Central, 23.06 AA-A. 3, Grace Countie, Leesville Road, 23.18 AA-A.
4, Emily Allen, Hough, W.A., 23.23 AA-A. 5, Sophia Clayton-Luce, Millbrook,
23.74 AA-C. 6, Haley Bishop, Panther Creek, 23.87. 7, Alyssa Arwood,
Roberson, T. C., 23.90. 8, Emmie Barnhill, Rose, J. H., 23.92. (Consolation
Final) 9, Laurel Kiselis, NW Guilford, 24.02. 9, Caitlin Cockcroft, Grimsley,
24.02. 11, Christine Kerr, Cary, 24.49. 12, Jenny Nusbaum, Green Hope, 24.50.
13, Caroline Cottam, HP Central, 24.58. 14, Heidi Lowe, Hough, W.A., 24.59.
15, Dominique Quintero, Clayton, 24.71. 16, Maddy Gillman, Lake Norman, 25.03.
Men 50 Yard Freestyle
(Championship Final) 1, Henry McGugan, Ragsdale, 21.00 AA-C. 2, Connor Long,
Ardrey Kell, 21.10. 3, Graham Weaver, S Mecklenburg, 21.25. 4, Alexander
Carson, Green Hope, 21.29. 5, Kelly Barnhill, Rose, J. H., 21.34. 6, Matthew
Regan, Reagan, 21.54. 7, Jon Suits, Sanderson, 21.75. 8, Logan Dail, Cape
Fear, 22.02. (Consolation Final) 9, Jake Ennis, Ragsdale, 21.67. 10, Seth
Maslowski, Green Hope, 21.72. 11, Chase Millar, Cary, 21.94. 12, Tucker
Burhans, West Forsyth, 21.99. 13, Clay Boneham, Leesville Road, 22.03. 14,
Mark Greife, Myers Park, 22.11. 15, William Countie, Leesville Road, 22.21.
16, Noah Medwin, Reagan, 22.42.
Women 1 mtr Diving
1, Kristen Hayden, Panther Creek, 507.55#. 2, Jocelyn Porter, Hough, W.A.,
479.45. 3, Alyssa Wang, East Chapel Hill, 433.10. 4, Hope Byrum, Providence,
418.35. 5, Monika Ronk, Leesville Road, 393.85. 6, Kaitryana Leinbach, Char.
Catholic, 390.55. 7, Katelyn Abernathy, Hough, W.A., 384.90. 8, Natalie Brown,
S Mecklenburg, 367.60. 9, Lindsay Miller, S Mecklenburg, 320.40. 10, Caroline
Guice, Hough, W.A., 316.50. 11, Emily Andsanger, Char. Catholic, 315.45. 12,
Lindsey Ruderman, Jordan, 312.05. 13, Rebecca Shell, Page, 292.75. 14, Maya
Sokoletsky, East Chapel Hill, 292.00. 15, Kathryn Coldanato, Page, 291.50. 16,
Mackenzie Michael, Green Hope, 275.45. 17, Megan Gale, Sanderson, 193.35. 18,
Brigita Burgess, Grimsley, 190.40. 19, Macy Powers, Rose, J. H., 183.00. 20,
Madison Powers, Rose, J. H., 176.65. 21, Ashley Cram, Page, 111.85. 22, Priya
Kamath, Green Hope, 111.70. 23, Kylie Jones, SW Guilford, 107.50. 24, Anna
Ward, Green Hope, 80.70.
Men 1 mtr Diving
1, Connor Callahan, Panther Creek, 533.05. 2, Aaron Daniels-Freeman,
Riverside, 521.50. 3, Quinlan DeVal, Middle Creek, 517.95. 4, Andrew
Capobianco, Holly Springs, 511.35. 5, Connor Slater, Green Hope, 480.20. 6,
Holt Gray, Broughton, 465.90. 7, James Brady, East Chapel Hill, 460.05. 8,
Logan Andrews, Hough, W.A., 456.25. 9, Seth Coley, Apex, 433.15. 10, Dylan
Johnson, Sanderson, 387.65. 11, Andrew Breedlove, Riverside, 315.50. 12, Grant
Tinsley Little, Millbrook, 296.50. 13, Sam Pierlott, Ardrey Kell, 295.15. 14,
Seamus Beecher, Ardrey Kell, 290.95. 15, Gordon White, Providence, 290.45. 16,
Alaric Spencer, Ardrey Kell, 228.45. 17, Alex Holden, Page, 171.35. 18,
Branden Hager, Grimsley, 169.95. 19, Jack Stephens, Page, 152.50. 20, Justin
Ernsberger, S Mecklenburg, 147.25. 21, Adam Turner, Hough, W.A., 105.80. 22,
Ian Jones, Page, 105.45. 23, Zach Poore, S Mecklenburg, 102.75. 24, Connor
Oaster, Grimsley, 97.70.
Women 100 Yard Butterfly
(Championship Final) 1, Mary-O Soule, Roberson, T. C., 55.73 AA-C. 2, Carolyn
Kammeyer, Ardrey Kell, 55.91 AA-C. 3, Haley Bishop, Panther Creek, 55.93
AA-C. 3, Julia Menkhaus, Char. Catholic, 55.93 AA-C. 5, Corinne Martin, NW
Guilford, 56.05 AA-C. 6, Catherine Maxey, Providence, 56.19. 7, Sarah Newell,
Grimsley, 56.84. 8, Meghan Joram, West Forsyth, 56.90. (Consolation Final) 9,
Maggie Farrell, Page, 57.05. 10, Lexie Baker, Hopewell, 57.39. 11, Charlotte
Watts, Middle Creek, 57.49. 12, Morgan Smith, East Chapel Hill, 57.85. 13,
Anna Newnam, Roberson, T. C., 58.31. 14, Meagan Johnson, Enloe, 58.51. 15,
Charlotte Hylinski, Myers Park, 58.55. 16, Lucy Pearce, Page, 59.01.
Men 100 Yard Butterfly
(Championship Final) 1, Jackson Smith, Myers Park, 49.63 AA-C. 2, Connor
Long, Ardrey Kell, 49.99 AA-C. 3, Jared Martin, Page, 50.15 AA-C. 4, Clay
Hering, Page, 51.08. 5, Matthew Regan, Reagan, 51.27. 6, Tyler Silver, Athens
Drive, 51.38. 7, Bradley Downs, Conley, D. H., 51.51. 8, Jack Eudy, Ardrey
Kell, 52.35. (Consolation Final) 9, John Healy, Green Hope, 51.99. 10, Zach
Brown, Athens Drive, 52.02. 11, Evan Heldman, Hough, W.A., 52.04. 12, Henry
Hollinshead, Green Hope, 52.11. 13, Jimbo Short, Hoggard, 52.17. 14, Hunter
Pigg, Millbrook, 52.69. 15, Garrett Troxler, Cary, 53.03. 16, Grant Murchison,
Ardrey Kell, 53.47.
Women 100 Yard Freestyle
(Championship Final) 1, Emily Allen, Hough, W.A., 49.85 AA-A. 2, Rachel
Brown, HP Central, 50.02 AA-A. 3, Ally Warnimont, West Forsyth, 51.51 AA-C.
4, Kelsey Lawton, Holly Springs, 51.59. 5, Emmie Barnhill, Rose, J. H., 51.85.
6, Christine Kerr, Cary, 51.96. 7, Sophia Clayton-Luce, Millbrook, 52.21. 8,
Elizabeth Ritger, Providence, 52.85. (Consolation Final) 9, Laurel Kiselis, NW
Guilford, 52.01. 10, Emily Schoonhagen, Grimsley, 52.99. 11, Samantha Medlin,
Green Hope, 53.14. 12, Abby Brosnan, Char. Catholic, 53.15. 13, Dominique
Quintero, Clayton, 53.19. 14, Meredith McGill, Ragsdale, 53.88. 15, Lindsey
Mahn, Char. Catholic, 54.21. 16, Caroline Knowles, Heritage, 54.28.
Men 100 Yard Freestyle
(Championship Final) 1, Alexander Carson, Green Hope, 45.54 AA-C. 2, Michael
Wohl, East Chapel Hill, 46.24. 3, Graham Weaver, S Mecklenburg, 46.44. 4,
Henry McGugan, Ragsdale, 47.10. 5, Bryce Durling, Reagan, 47.30. 6, Kelly
Barnhill, Rose, J. H., 47.79. 7, Seth Maslowski, Green Hope, 47.91. 8, Jon
Suits, Sanderson, 48.56. (Consolation Final) 9, Graham Hertweck, Grimsley,
48.05. 10, Nick Sinopoli, Davie County, 48.11. 11, Nathan Fold, Providence,
48.30. 12, Kellen Stillman, S Mecklenburg, 48.54. 13, Nick Spina, Ardrey Kell,
48.61. 14, Graham Spieler, Reagan, 48.91. 15, John Matysek, Hough, W.A.,
49.06. 16, Caleb Totten, Apex, 49.33.
Women 500 Yard Freestyle
1, Rebecca Postoll, Char. Catholic, 4:47.02 AA-A. 2, Erika Brown, Hough,
W.A., 4:51.63 AA-A. 3, Sarah Giamber, Middle Creek, 4:53.82 AA-C. 4, Morgan
Tacik, West Forsyth, 4:54.59 AA-C. 5, Ana Pozder, Holly Springs, 4:54.95
AA-C. 6, Erin McCullagh, Char. Catholic, 4:58.39. 7, Sophie Perez, East Chapel
Hill, 4:59.36. 8, Alexandra Kreager, Grimsley, 4:59.45. 9, Meghan Joram, West
Forsyth, 4:59.84. 10, Ashlyn Butkowski, Apex, 5:02.03. 11, Kristie Darmody,
Providence, 5:02.09. 12, Camille Long, Roberson, T. C., 5:03.60. 13, Hannah
Day, Apex, 5:04.79. 14, Alexis Vetrano, Leesville Road, 5:05.51. 15, Lauren
Soleo, Panther Creek, 5:08.93. 16, Sinclair Larson, S Mecklenburg, 5:10.08.
17, Ashley Brodnick, Leesville Road, 5:12.02. 18, Sadie Schumann, Jordan,
5:13.89. 19, Karley Devine, S Mecklenburg, 5:15.78. 20, Cara Martin, Clayton,
5:16.33. 21, Sarah Joram, West Forsyth, 5:16.94. 22, Emily Benson, Ardrey
Kell, 5:17.11. 23, Madison Bencini, HP Central, 5:17.22. 24, Rachel McCrary,
Mount Tabor, 5:21.96.
Men 500 Yard Freestyle
1, Justin Ress, Cary, 4:29.08 AA-A. 2, Trey Poff, Hough, W.A., 4:30.47 AA-C.
3, Colter Carman, Broughton, 4:33.33 AA-C. 4, Nathan Murray, S Mecklenburg,
4:34.27 AA-C. 5, Daniel Li, Providence, 4:37.15. 6, Jamison Hauser, Panther
Creek, 4:37.39. 7, Josh Slater, Reynolds, R. J., 4:38.15. 8, Tom Gordon,
Enloe, 4:39.58. 9, Rhys Kawaguchi, Cary, 4:42.70. 10, Graham Cooper, S
Mecklenburg, 4:44.05. 11, Weston Youngblood, S Mecklenburg, 4:45.04. 12,
Hunter Wright, Apex, 4:45.22. 13, Justin Staab, Millbrook, 4:45.57. 14,
Christopher Pfuhl, S Mecklenburg, 4:47.40. 15, John Frith, Myers Park,
4:49.12. 16, Harrison Snyder, Hough, W.A., 4:49.81. 17, Davis Payne,
Millbrook, 4:55.17. 18, Jon Pulaski, Grimsley, 4:55.92. 19, William Rankin,
Mount Tabor, 4:56.07. 20, John Day, North Davidson, 4:59.46. 21, John Mikuta,
Page, 4:59.94. 22, Taylor Darnell, Reagan, 5:01.35. 23, Cam Fearrington, Davie
County, 5:09.47. 24, Hunter Thurlo, Davie County, 5:30.11.
Women 200 Yard Freestyle Relay
(Championship Final) 1, Charlotte Catholic ” (Julia Menkhaus , Sara Stranick
, Rebecca Postoll , Nora McCullagh ), 1:33.68 AA-A. 2, Hough, W.A. ” (Heidi
Lowe , Lillian Higgs , Erika Brown , Emily Allen ), 1:34.59 AA-A. 3, Grimsley
” (Caitlin Cockcroft , Sarah Newell , Alexandra Kreager , Emily Schoonhagen
), 1:36.06 AA-A. 4, Leesville Road ” (Lauren Frank , Ashley Brodnick ,
Abigail Toburen , Grace Countie ), 1:37.73 AA-C. 5, Green Hope ” (Christiana
Cornea , Emily Etgen , Samantha Medlin , Jenny Nusbaum ), 1:38.57. 6,
Roberson, T. C. ” (Alyssa Arwood , Mary-O Soule , Anna Newnam , Camille Long
), 1:39.02. 7, Ardrey Kell ” (Carolyn Kammeyer , Hannah Puckett , Emily
Benson , Lauren Wallace ), 1:39.80. 8, West Forsyth ” (Ally Warnimont ,
Meghan Joram , Sarah Joram , Morgan Tacik ), 1:40.87. (Consolation Final) 9,
High Point Central ” (Caroline Cottam , Madison Bencini , Carolyn Bencini ,
Rachel Brown ), 1:39.38. 10, East Mecklenburg ” (Kathryn Boland , Makayla
Davis , Fern Guimond , Sirena Rowe ), 1:40.18. 11, Myers Park ” (Grace
Hylinski , Erin Warlick , Charlotte Hylinski , Turner Bobbitt ), 1:40.62. 12,
Providence ” (Elizabeth Ritger , Katherine Davis , Mary Weinstein , Kristie
Darmody ), 1:40.85. 13, Enloe ” (Reese Chando , Mila Korobkina , Meagan
Johnson , Lily Morrell ), 1:41.31. 14, East Chapel Hill ” (Allison Lai ,
Annie Huang , Elizabeth Jensen , Celia Marzinsky ), 1:41.53. 15, Panther Creek
” (Madison McGroarty , Heather Li , Elle Tucker , Lauren Soleo ), 1:41.94.
16, Lake Norman ” (Maddy Gillman , Madison Spencer , Olivia Watson , Kalyn
Fetter ), 1:42.88.
Men 200 Yard Freestyle Relay
(Championship Final) 1, Green Hope ” (Chris Daniels , Henry Hollinshead ,
Seth Maslowski , Alexander Carson ), 1:25.02 AA-A. 2, Reagan ” (Bryce
Durling , Graham Spieler , Noah Medwin , Matthew Regan ), 1:25.71 AA-C. 3,
South Mecklenburg ” (Jacob Rauch , Luke Johnson , Kellen Stillman , Graham
Weaver ), 1:26.11 AA-C. 4, Ardrey Kell ” (Grant Murchison , Nick Spina ,
Jack Eudy , Connor Long ), 1:26.15 AA-C. 5, Hough, W.A. ” (Jeffery
Manchester , Coleman Manchester , Evan Heldman , Trey Poff ), 1:26.96. 6,
Athens Drive ” (Jackson Richards , Chris Silver , Tyler Silver , Thomas Bell
), 1:27.69. 7, Cary ” (Will Atkinson , Rhys Kawaguchi , Garrett Troxler ,
Chase Millar ), 1:27.84. 8, Sanderson ” (Jon Suits , Stephen Lucht , James
Faller , Harrison Butler ), 1:28.82. (Consolation Final) 9, Page ” (Aidan
Maycock , Ian Robinson , Clay Hering , Jared Martin ), 1:29.10. 10, West
Forsyth ” (George Vlahos , Nicholas Russell , Michael Watts , Tucker Burhans
), 1:29.19. 11, Myers Park ” (Cameron Miller , David Andrew Warlick , John
Frith , Mark Greife ), 1:29.46. 12, Grimsley ” (Parker Zieg , Mason Lewis ,
Bryce Starnes , Graham Hertweck ), 1:29.56. 13, Millbrook ” (Tristan Emm ,
Colin Rill , Sammy Brinkley , Hunter Pigg ), 1:29.91. 14, East Chapel Hill ”
(Michael Wohl , James Gildard , Daniel Wohl , Bijan Zakerin ), 1:29.97. 15,
Apex ” (Caleb Totten , Brian Legarth , Brandon Medins , Hunter Wright ),
1:30.02. 16, Ragsdale ” (Jake Ennis , Patrick Fischer , Jakob Walker , Henry
McGugan ), 1:30.04.
Women 100 Yard Backstroke
(Championship Final) 1, Nora McCullagh, Char. Catholic, 54.19 AA-A. 2,
Heather Sigmon, NW Guilford, 55.39 AA-A. 3, Kate Moore, Green Hope, 55.46
AA-C. 4, Amelia Gilchrist, Grimsley, 55.85 AA-C. 5, Ally Warnimont, West
Forsyth, 56.44 AA-C. 6, Lucy Pearce, Page, 57.11. 7, Erin McCullagh, Char.
Catholic, 57.95. 8, Alexandra Rieker, Reagan, 58.23. (Consolation Final) 9,
Kelsey Lawton, Holly Springs, 57.45. 10, Brooke Rubendall, Green Hope, 57.99.
11, Grace Countie, Leesville Road, 58.17. 12, Elena Adcock, Cary, 58.28. 13,
Hope Carpenter, Ragsdale, 58.35. 14, Sophie McNeill, Riverside, 58.80. 15,
Jordan Kohut, Millbrook, 59.25. 16, Lauren Wallace, Ardrey Kell, 59.29.
Men 100 Yard Backstroke
(Championship Final) 1, Tyler Silver, Athens Drive, 50.27 AA-C. 2, Nathan
Murray, S Mecklenburg, 50.31 AA-C. 3, Levente Bathory, Reagan, 50.33 AA-C.
4, Tosh Kawaguchi, Cary, 50.43 AA-C. 5, William Countie, Leesville Road,
50.89 AA-C. 6, Jared Martin, Page, 51.25. 7, John Healy, Green Hope, 52.16.
8, Gavin McCulloch, Green Hope, 52.22. (Consolation Final) 9, Henry
Hollinshead, Green Hope, 52.10. 10, Alexander McMurry, Hough, W.A., 52.26. 11,
Cole Peterson, NW Guilford, 52.62. 12, Tucker Burhans, West Forsyth, 53.19.
13, Grant Murchison, Ardrey Kell, 53.31. 14, Connor McCourt, Hough, W.A.,
53.98. 15, Nathan Fold, Providence, 54.05. 16, Ryan Donnelly, Millbrook,
54.07.
Women 100 Yard Breaststroke
(Championship Final) 1, Alyssa Arwood, Roberson, T. C., 1:02.10S AA-A. 2,
Julia Poole, Middle Creek, 1:03.14 AA-A. 3, Meghan Dupay, Hough, W.A.,
1:03.24 AA-A. 4, Sara Stranick, Char. Catholic, 1:03.46 AA-A. 5, Annabelle
Carr, Myers Park, 1:03.64 AA-C. 6, Claire Williams, Apex, 1:05.01. 7,
Alexandra Rieker, Reagan, 1:05.72. 8, Julie Hu, Panther Creek, 1:05.93.
(Consolation Final) 9, Kayla Hunter, Millbrook, 1:05.64. 10, Lillian Higgs,
Hough, W.A., 1:05.83. 11, Makena Markert, SW Guilford, 1:06.33. 12, Caroline
Forsyth, Watauga, 1:06.74. 13, Kalyn Fetter, Lake Norman, 1:06.82. 14, Jacalyn
Schoening, Leesville Road, 1:07.43. 15, Svea Torres, Conley, D. H., 1:07.65.
16, Elle Tucker, Panther Creek, 1:07.89.
Men 100 Yard Breaststroke
(Championship Final) 1, Paul Neil, Reagan, 57.36 AA-C. 2, Jacob Rauch, S
Mecklenburg, 57.57 AA-C. 3, Brayden Lauffer, Apex, 58.02. 4, Jake Ennis,
Ragsdale, 58.29. 5, Jordan Mintz, Middle Creek, 58.56. 6, Tristan Emm,
Millbrook, 58.70. 7, Brandon Keller, Olympic, 58.76. 8, Luke Johnson, S
Mecklenburg, 59.05. (Consolation Final) 9, Jacob Sink, Davie County, 58.64.
10, George Vlahos, West Forsyth, 1:00.19. 11, Jonathan Roach, Green Hope,
1:00.21. 12, Stephen Lucht, Sanderson, 1:00.45. 13, John Donelson,
Mooresville, 1:00.49. 14, Will Mikuta, Page, 1:00.53. 15, Connor Sept, East
Chapel Hill, 1:00.55. 16, Joseph Hargrove, Myers Park, 1:00.86.
Women 400 Yard Freestyle Relay
1, Hough, W.A. ” (Heidi Lowe , Erika Brown , Meghan Dupay , Emily Allen ),
3:25.51 AA-A. 2, Grimsley ” (Caitlin Cockcroft , Emily Schoonhagen , Amelia
Gilchrist , Sarah Newell ), 3:30.46 AA-C. 3, Middle Creek ” (Charlotte Watts
, Emily Stringfellow , Sarah Giamber , Julia Poole ), 3:32.07 AA-C. 4, Green
Hope ” (Christiana Cornea , Regan Lawrence , Kate Moore , Brooke Rubendall ),
3:32.46 AA-C. 5, Charlotte Catholic ” (Erin McCullagh , Lindsey Mahn , Abby
Brosnan , Julia Menkhaus ), 3:32.59. 6, West Forsyth ” (Ally Warnimont ,
Meghan Joram , Kayla Taylor , Morgan Tacik ), 3:33.68. 7, Panther Creek ”
(Haley Bishop , Lauren Soleo , Kyra Schemmel , Julie Hu ), 3:33.75. 8,
Providence ” (Elizabeth Ritger , Kristie Darmody , Mary Weinstein , Catherine
Maxey ), 3:34.29. 9, East Chapel Hill ” (Anne Whitsel , Celia Marzinsky ,
Sophie Perez , Morgan Smith ), 3:35.65. 10, Leesville Road ” (Lauren Frank ,
Abigail Toburen , Rachel Stephenson , Alexis Vetrano ), 3:38.56. 11, Holly
Springs ” (Ana Pozder , Tori Tobal , Margaret Redfield , Kelsey Lawton ),
3:39.81. 12, Myers Park ” (Katherine Bowers , Spencer Sheridan , Emma Walker
, Turner Bobbitt ), 3:40.51. 13, Northwest Guilford ” (Corinne Martin ,
Heather Sigmon , Alie Blasingame , Laurel Kiselis ), 3:42.04. 14, Rose, J. H.
” (Cary Pou , Lauren Taylor Humphreys , Caroline Doherty , Emmie Barnhill ),
3:42.54. 15, South Mecklenburg ” (Claudia Barnett , Caroline Greiner , Karley
Devine , Sinclair Larson ), 3:42.56. 16, Ardrey Kell ” (Shelby Foreman ,
Hannah Marbury , Audrey Cummings , Emily Benson ), 3:43.11. 17, Page ”
(Maggie Farrell , Frances Ganem , Lucy Pearce , Ellen Knapp ), 3:44.13. 18,
Reagan ” (Christina Marshall , Holly Sobon , Katie Salisbury , Alexandra
Rieker ), 3:44.25. 19, Enloe ” (Meagan Johnson , Reese Chando , Mila
Korobkina , Lily Morrell ), 3:44.99. 20, Butler ” (SheAyre Bowels , Eliza
Gunson , Megan Rose , Jaime Mull ), 3:48.07. 21, Watauga ” (Grace Temple ,
Julianna Silver , Anne Taylor , Caroline Forsyth ), 3:48.71. 22, Mount Tabor
” (Courtney Deaton , Staten DeBruhl , Madeline Jones , Rachel McCrary ),
3:49.86. 23, Jordan ” (Jennifer Bradley , Rheanna Pidgeon , Pahvie Chhan ,
Sadie Schumann ), 3:56.63. –, Apex ” (Madison Deters , Hannah Day , Claire
Williams , Kathryn Godlewski ), DQ.
Men 400 Yard Freestyle Relay
1, Cary ” (Tosh Kawaguchi , Garrett Troxler , Will Atkinson , Justin Ress ),
3:07.22 AA-C. 2, Green Hope ” (John Healy , Henry Hollinshead , Jonathan
Roach , Alexander Carson ), 3:09.00 AA-C. 3, Hough, W.A. ” (Coleman
Manchester , John Matysek , Evan Heldman , Trey Poff ), 3:09.22 AA-C. 4,
Reagan ” (Bryce Durling , Graham Spieler , Noah Medwin , Levente Bathory ),
3:09.85 AA-C. 5, South Mecklenburg ” (Kellen Stillman , Weston Youngblood ,
Graham Cooper , Nathan Murray ), 3:12.16. 6, Apex ” (Caleb Totten , Hunter
Wright , Brandon Medins , Brayden Lauffer ), 3:12.22. 7, Myers Park ” (John
Frith , Mark Greife , Cameron Miller , Jackson Smith ), 3:12.38. 8, Rose, J.
H. ” (Caleb Odeke , Andrew McGlohon , Trey Pofahl , Kelly Barnhill ),
3:12.42. 9, Providence ” (Daniel Li , Teddy Perelli , Jack Edelson , Nathan
Fold ), 3:13.84. 10, Reynolds, R. J. ” (Joseph Durham , Mason Fowler , Josh
Lenchik , Josh Slater ), 3:15.47. 11, Leesville Road ” (Clay Boneham ,
Zachary Nicol , Jordan Kelber , William Countie ), 3:15.84. 12, East Chapel
Hill ” (Bijan Zakerin , James Gildard , Daniel Wohl , Michael Wohl ),
3:16.35. 13, Panther Creek ” (Jamison Hauser , Peter Compton , Ryan Mathes ,
Leif Reedstrom ), 3:17.71. 14, Millbrook ” (Tristan Emm , Justin Staab , Kurt
Wedegaertner , Hunter Pigg ), 3:18.18. 15, Charlotte Catholic ” (Jack DeVries
, James Sullivan , William Webb , Connor Griffin ), 3:18.89. 16, Broughton ”
(Colter Carman , Smith Moran , Jack Messenger , Robert Holmes ), 3:19.85. 17,
North Davidson ” (Jake Butts , Bradley Decker , Sam Martin , John Day ),
3:21.41. 18, Davie County ” (Nick Sinopoli , Cam Fearrington , Wyatte
Copeland , Jacob Sink ), 3:22.67. 19, Mount Tabor ” (Matthew Berry , William
Snyder , John Thomas Warren , William Rankin ), 3:22.89. 20, Ardrey Kell ”
(David Chang , Luke Foody , Christopher Azuaje , Coert Pease ), 3:23.23. 21,
Southwest Guilford ” (Ben Barden , John Min , Jake Barden , Sam Dale ),
3:24.12. 22, Page ” (Brian Roskelly , John Mikuta , Aidan Maycock , Ian
Robinson ), 3:25.23. 23, Lake Norman ” (Austin Hill , Zach Nitz , Denver
Mangaoang , Wolfgang Obrecht ), 3:27.69. 24, Butler ” (Nathanael Gunson ,
Austin Spaeth , Ben Krouse , Michael Schoen ), 3:32.23.
Women – Team Rankings – Through Event 24
1, Charlotte Catholic, 298.5. 2, Hough, W.A., 254. 3, Grimsley, 167. 4, Green
Hope, 160. 5, Roberson, T. C., 131. 6, West Forsyth, 127. 7, Panther Creek,
125.5. 8, Middle Creek, 104. 9, Leesville Road, 94. 9, Providence, 94. 11,
East Chapel Hill, 90. 12, Northwest Guilford, 76. 13, Ardrey Kell, 67. 14,
Holly Springs, 62. 15, Apex, 60. 16, Millbrook, 59. 17, High Point Central,
56. 17, Myers Park, 56. 19, Rose, J. H., 31. 19, Page, 31. 21, South
Mecklenburg, 27. 22, Reagan, 25. 23, Cary, 24. 24, Hopewell, 20. 25, East
Mecklenburg, 19. 26, Enloe, 13. 27, Riverside, 9. 28, Lake Norman, 7. 28,
Ragsdale, 7. 30, Reynolds, R. J., 6. 30, Clayton, 6. 30, Southwest Guilford,
6. 33, Jordan, 5. 33, Watauga, 5. 35, Conley, D. H., 2. 36, Heritage, 1.
Men – Team Rankings – Through Event 24
1, South Mecklenburg, 232. 2, Green Hope, 230. 3, Reagan, 216. 4, Cary, 183.
5, Hough, W.A., 161. 6, Ardrey Kell, 124. 7, Page, 106. 8, Myers Park, 103. 9,
Athens Drive, 80. 10, Ragsdale, 79. 11, Sanderson, 70. 12, Apex, 65. 13, East
Chapel Hill, 63. 14, Rose, J. H., 62. 14, Millbrook, 62. 16, Panther Creek,
54. 17, Providence, 46. 18, West Forsyth, 44. 19, Reynolds, R. J., 40. 20,
Broughton, 37. 21, Middle Creek, 36. 22, Leesville Road, 32. 23, Enloe, 28.
24, Grimsley, 27. 25, Olympic, 26. 26, Riverside, 23. 27, Conley, D. H., 21.
28, Davie County, 16. 29, Holly Springs, 15. 30, Cape Fear, 11. 31, Northwest
Guilford, 6. 32, Charlotte Catholic, 5. 33, Mooresville, 4. 33, Hoggard, 4.
35, Southwest Guilford, 3.


Comments are closed.