NCHSAA 2-A Wrestling Consolation 1st Round

Posted by Press Release on February 21, 2015 at 7:53 am under High School | Comments are off for this article

NCHSAA WRESTLING CHAMPIONSHIPS 2-A CONSOLATION 1st ROUND

2A 106
– Tyrell Blakeney (Salisbury) 29-13 won by decision over Jacob Smith (Washington) 40-9 (Dec 5-3)
– Keaton Silva (Maiden) 32-13 won by fall over Ty Combs (South Lenoir) 34-11 (Fall 2:22)
– Jacob Mcmonagle (East Burke) 32-10 won by decision over Trevor Wimbley (Wheatmore) 22-11 (Dec 5-0)
– Caleb Price (Forbush) 37-6 won by major decision over Corey Smith (Dixon) 22-10 (MD 13-4)

2A 113
– Aaron Anderson (Farmville Central) 39-7 won by fall over Raheem Moore (Lincolnton) 39-12 (Fall 4:45)
– Jared Neimitalo (Wheatmore) 30-13 won by decision over Javiaughn Basnight (Northeastern) 24-10 (Dec 2-0)
– Noah Bryant (Currituck) 27-5 won by decision over Tyler Thomas (Maiden) 21-18 (Dec 7-1)
– Tray-von Moore (Thomasville) 47-7 won by forfeit over Javon Johnson (Reidsville) 24-10 (For.)

2A 120
– Cameron Hamm (Currituck) 23-13 won by disqualification over Jacob Humpheries (North Surry) 25-8 (DQ)
– Kolin Fowlkes (Dixon) 35-10 won by fall over Pavin Chunn (West Stanly) 29-23 (Fall 1:52)
– Jamonie Tolbert (Ayden-Grifton) 45-11 won by injury default over Tyler Fetterolf (Bunn) 14-12 (Inj. 0:27)
– Bodi Miller (Ashe County) 32-13 won by fall over Simeon Pope (Washington) 37-9 (Fall 2:57)

2A 126
– Tony Locke (Northside (Jacksonville)) 29-14 won by major decision over Danyl Wurdemann (East Davidson) 20-17 (MD 14-4)
– Sikem Caceras (Southern Vance) 33-16 won by decision over Kasen Alley (East Lincoln) 29-11 (Dec 5-4)
– Alex Winstead (South Granville) 41-11 won by decision over Robbie Hallman (West Lincoln) 36-9 (Dec 3-1)
– Jonathan Collins (Stuart Cramer) 35-13 won by decision over Alex Otero (Croatan) 29-23 (Dec 6-2)

2A 132
– Alex Lowry (Franklinton) 40-8 won by decision over Jibri Cowan (Salisbury) 32-13 (Dec 7-2)
– Mason Byers (Wheatmore) 23-16 won by fall over Sincere King (North Pitt) 33-23 (Fall 4:46)
– Jeremy Parker (Parkwood) 32-13 won by fall over Josh Beard (Maiden) 26-16 (Fall 4:05)
– Drew Guthrie (Croatan) 38-20 won by fall over Alexie Hernandez (South Granville) 35-12 (Fall 0:36)

2A 138
– Joseph Royster (Franklinton) 25-6 won by fall over Zach Jones (Currituck) 15-13 (Fall 0:34)
– Austin Minish (Trinity) 37-16 won by decision over Montana Rose (West Caldwell) 42-14 (Dec 5-1)
– Douglas Bulla (Northside (Jacksonville)) 44-6 won by decision over Keegan Cordell (Carrboro) 36-15 (Dec 8-4)
– Tony Hernandez (Maiden) 29-11 won by decision over Sakeem Mcintosh (Lexington) 39-8 (Dec 18-15)

2A 145
– Lathan Kee (Shelby) 33-6 won by fall over Raquan Powell (Farmville Central) 44-8 (Fall 2:49)
– Reuben Santiago (Franklinton) 37-12 won by decision over Josh Best (Chase) 40-15 (Dec 3-2)
– Robert Johns (Mt. Pleasant) 26-10 won by fall over Jack Snow (Graham) 29-11 (Fall 1:39)
– Billy Goble (West Lincoln) 30-15 won by decision over Joshua Soliz (Southwest Onslow) 8-19 (Dec 8-4)

2A 152
– Nathan Kee (Shelby) 25-4 won by fall over Grant McDonald (Mt. Pleasant) 25-14 (Fall 1:30)
– John McCann (Northside (Jacksonville)) 31-5 won by fall over William Hall (Bunn) 19-6 (Fall 3:26)
– Caleb Spears (RS Central) 24-18 won by decision over Travonye Edwards (Farmville Central) 34-7 (Dec 4-3)
– Josh Coble (Parkwood) 43-6 won by fall over Jacob Coats (Franklinton) 27-17 (Fall 0:37)

2A 160
– Joe Matteson (Wheatmore) 25-21 won by decision over Kevin Cotter (Dixon) 22-13 (Dec 11-7)
– Justin Franklin (East Burke) 32-15 won by fall over Devin Younger (Franklinton) 36-14 (Fall 2:16)
– Johnathan Carlock (Southern Vance) 23-9 won by decision over Jared Decker (First Flight) 24-12 (Dec 6-3)
– Micah Hines (RS Central) 27-15 won in tie breaker – 1 over Austin Higgs (South Granville) 31-8 (TB-1 5-4)

2A 170
– Carl Fulghieri (Carrboro) 14-4 won by major decision over Austin Bowens (West Davidson) 33-12 (MD 12-1)
– Carlos Vela (Randleman) 28-6 won by injury default over Evan Adams (Wilkes Central) 32-3 (Inj. 0:00)
– Aj Palmer (East Davidson) 31-9 won by decision over Jaren Davenport (Trinity) 18-15 (Dec 4-0)
– Keegan Ross (South Stokes) 38-6 won by fall over Tyler Bunts (South Granville) 39-9 (Fall 3:46)

2A 182
– Quin-shawn Goings (Monroe) 34-12 won by fall over Hunter Adkins (Eastern Randolph) 19-8 (Fall 1:56)
– Germale Watlington (Bartlett Yancey) 18-10 won by decision over Chris Huion (North Pitt) 31-13 (Dec 14-12)
– Tyrone Watson (North Brunswick) 38-6 won by decision over Nick Cahn (Randleman) 31-5 (Dec 11-4)
– Shawn Sutton (North Lenoir) 34-8 won by fall over Ralph Davis (Bunn) 27-10 (Fall 3:57)

2A 195
– Trevor Lewallen (Wheatmore) 29-17 won by decision over Carlos Martinez (First Flight) 44-9 (Dec 7-5)
– Brian Smith (East Burke) 33-16 won by forfeit over William Ford (Providence Grove) 37-7 (For.)
– Sam Barbosa (Northside (Jacksonville)) 31-9 won by fall over Caleb Nixon (Jordan-Matthews) 11-12 (Fall 3:52)
– Timmy Abee (Jimmy C. Draughn) 33-3 won by fall over Christopher Ocampo (Wilkes Central) 33-10 (Fall 4:13)

2A 220
– Eric Agapito (Ayden-Grifton) 26-7 won by decision over Jake Edwards (Mt. Pleasant) 22-14 (Dec 1-0)
– Slade Moss (Hunter Huss) 44-14 won by major decision over Emmanuel Oquaye (Carrboro) 29-15 (MD 10-1)
– Elijah Whitsett (N.C. School Of Science And Math) 15-6 won by fall over Matt Patane (South Stokes) 27-14 (Fall 2:09)
– Marckus Humphries (Southwest Onslow) 11-11 won by decision over Andrew Gaither (Newton-Conover) 29-8 (Dec 5-2)

2A 285
– Terrance Reed (Graham) 31-8 won by forfeit over Stevie Sharp (Croatan) 26-16 (For.)
– Neill Jennings (Washington) 17-8 won by decision over James Pelletier (South Granville) 22-16 (Dec 6-2)
– Cody Roe (West Wilkes) 37-13 won by forfeit over Magnus Herweyer (Carrboro) 33-11 (For.)
– Jaquel Norman (Farmville Central) 30-11 won by decision over Omar Rosa (Bunn) 22-13 (Dec 7-3)


Comments are closed.