NCHSAA 4-A Wrestling: Consolation Semifinals

Posted by Press Release on February 21, 2015 at 7:15 pm under High School | Comments are off for this article

NCHSAA WRESTLING 4-A CONSOLATION SEMIFINALS

TEAM SCORES
1. Jack Britt 134.5
2. Northwest Guilford 110.5
3. Southeast Guilford 73.5
4. Holly Springs 72.5
5. Hough 64.5
6. Riverside (Durham) 62.0
7. Cary 55.0
8. Glenn 54.0
9. Alexander Central 46.5
10. Ragsdale 40.0
11. AL Brown 36.0
11. Laney 36.0
13. Lake Norman 33.0
13. Mallard Creek 33.0
13. Northern Durham 33.0
16. Southern Alamance 31.5
17. Ashley 29.0
18. Knightdale 27.0
19. Davie County 23.0
19. West Forsyth 23.0
21. Dudley 21.0
21. Millbrook 21.0
23. Apex 20.5
24. Lumberton 20.0
24. South Caldwell 20.0
26. Hopewell 19.0
26. Panther Creek 19.0
28. Green Hope 16.0
28. New Bern 16.0
30. Ben L. Smith 15.0
30. Pinecrest 15.0
30. Southwest Guilford 15.0
30. Wake Forest 15.0
30. West Charlotte 15.0
35. South Mecklenburg 14.5
36. North Davidson 13.0
37. Independence 12.0
38. Broughton 11.0
39. Reagan 10.0
40. High Point Central 9.0
41. Butler 8.5
41. Sanderson 8.5
43. Athens Drive 7.0
43. Charlotte Catholic 7.0
43. Heritage 7.0
43. Jay M. Robinson 7.0
43. Parkland 7.0
48. E.E. Smith 5.0
48. Fuquay-Varina 5.0
48. Wakefield 5.0
51. McDowell 4.0
51. Mooresville 4.0
51. Pine Forest 4.0
51. Southeast Raleigh 4.0
55. Clayton 3.0
55. Leesville Road 3.0
55. Scotland County 3.0
55. TC Roberson 3.0
59. Cape Fear 2.0
59. Hoke County 2.0
59. Overhills 2.0
59. Page 2.0
59. Seventy-First 2.0
64. Ardrey Kell 1.0
64. Porter Ridge 1.0
64. RJ Reynolds 1.0
67. Berry Academy 0.0
67. DH Conley 0.0
67. Garner 0.0
67. JH Rose 0.0
67. Jordan 0.0
67. Middle Creek 0.0
67. Providence 0.0
67. Richmond Senior 0.0
67. South Central 0.0
67. South View 0.0
67. Watauga 0.0
67. West Johnston 0.0
79. East Wake -1.0

4A 106
Derrick Davis (Mallard Creek) 54-10 won by decision over Josh Hedrick (Northwest Guilford) 40-5 (Dec 3-1)
Michael Eastwood (Green Hope) 44-2 won by decision over Marcellino Aponte (Jack Britt) 46-10 (Dec 9-2)

4A 113
Caleb Kreitter (Hough) 50-4 won by decision over Chase Kominek (Lake Norman) 33-6 (Dec 2-0)
Joshua Lehr (Panther Creek) 33-6 won by forfeit over Reid Stewart (Cary) 24-5 (For.)

4A 120
Nick Mutio (Wake Forest) 40-1 won by decision over Avery Clinding (AL Brown) 41-12 (Dec 7-4)
Austin Powell (Hough) 45-9 won by decision over Collin Stewart (South Mecklenburg) 46-2 (Dec 3-0)

4A 126
Miles Grier (Ben L. Smith) 49-8 won by decision over Trevon Purnell (Parkland) 22-10 (Dec 6-2)
David Crumby (Southeast Guilford) 45-7 won by decision over Anthony Brito (Heritage) 50-5 (Dec 3-2)

4A 132
Nick Sexton (AL Brown) 31-6 won by decision over William Crumby (Southeast Guilford) 37-8 (Dec 5-1)
Irvin Enriquez (Pinecrest) 32-2 won by major decision over Adam Pelter (Butler) 47-3 (MD 13-4)

4A 138
Tristan Dean (Northwest Guilford) 35-4 won by decision over Brax Meade (Alexander Central) 44-5 (Dec 2-1)
Logan Pavia (Lake Norman) 49-5 won by decision over Wesley Hollingsworth (Jack Britt) 23-7 (Dec 6-1)

4A 145
Zane Knight (Alexander Central) 47-4 won by decision over Isaiah Johnson (AL Brown) 42-4 (Dec 8-6)
Brandon Harris (Ragsdale) 48-1 won by fall over Nicholas Morris (New Bern) 43-6 (Fall 0:42)

4A 152
Carl Guess (South Caldwell) 49-2 won by decision over Lamont Burt (Broughton) 41-4 (Dec 7-4)
Austin Comeford (Northwest Guilford) 40-7 won by major decision over Austin Gabriele (Ashley) 42-5 (MD 12-3)

4A 160
Peter Becher (Southwest Guilford) 39-3 won by decision over Jovaun Johnson (Jack Britt) 50-7 (Dec 7-1)
Dustin Mcneer (Glenn) 42-12 won by decision over Peter Lapiana (Charlotte Catholic) 42-12 (Dec 3-0)

4A 170
Rowdy Harman (Northwest Guilford) 37-4 won by decision over Brandon Skinner (Knightdale) 43-3 (Dec 6-0)
Travian Cooke (Holly Springs) 22-1 won in sudden victory – 1 over Matt Ceparano (Southern Alamance) 29-9 (SV-1 8-6)

4A 182
Tayshon Risher (Independence) 59-6 won by decision over Joe Stevenson (Jack Britt) 50-5 (Dec 9-7)
Josh Richardson (Holly Springs) 47-4 won by major decision over Bradley Skinner (Knightdale) 41-3 (MD 13-0)

4A 195
Kevin Alanis (Alexander Central) 35-1 won by fall over Thomas Thompson (Lumberton) 41-5 (Fall 2:00)
Demazio Samuel (Northern Durham) 40-5 won by decision over Lamontico Melvin (Jack Britt) 36-7 (Dec 4-0)

4A 220
Parker Correll (Davie County) 49-4 won by fall over Shane Newman (Holly Springs) 44-9 (Fall 0:51)
Vincent Ngwu (Millbrook) 33-7 won by fall over Leroy Scales (Reagan) 31-9 (Fall 4:00)

4A 285
Malik Baker (West Charlotte) 32-3 won by decision over Nick Wimmer (North Davidson) 30-2 (Dec 6-1)
Michael Rawlins (Hough) 39-13 won by fall over Adam Olsen (High Point Central) 37-6 (Fall 1:20)


Comments are closed.