NCHSAA Wrestling: 4-A Championship Semifinals

Posted by Don Moore on February 21, 2015 at 5:35 pm under High School | Comments are off for this article

NCHSAA WRESTLING CHAMPIONSHIPS 4-A CHAMPIONSHIP SEMIFINALS

1. Jack Britt 122.5
2. Northwest Guilford 86.5
3. Southeast Guilford 68.5
4. Riverside (Durham) 62.0
5. Holly Springs 55.5
6. Cary 55.0
7. Glenn 49.0
8. Hough 39.5
9. Laney 36.0
10. Ragsdale 33.0
11. Mallard Creek 28.0
11. Northern Durham 28.0
13. Southern Alamance 27.5
14. AL Brown 27.0
15. Alexander Central 24.5
16. Lake Norman 24.0
17. Ashley 23.0
17. West Forsyth 23.0
19. Dudley 21.0
20. Apex 20.5
21. Lumberton 20.0
22. Hopewell 19.0
23. Knightdale 17.0
24. Davie County 16.0
25. South Caldwell 15.0
26. South Mecklenburg 14.5
27. Millbrook 14.0
28. North Davidson 13.0
29. New Bern 12.0
30. High Point Central 9.0
30. Jay M. Robinson 9.0
30. Pinecrest 9.0
33. Sanderson 8.5
34. Panther Creek 8.0
35. Athens Drive 7.0
35. Broughton 7.0
35. Independence 7.0
35. Parkland 7.0
39. Green Hope 6.0
39. Southwest Guilford 6.0
39. Wake Forest 6.0
42. Charlotte Catholic 5.0
42. E.E. Smith 5.0
42. Fuquay-Varina 5.0
42. Wakefield 5.0
46. Butler 4.5
47. Ben L. Smith 4.0
47. McDowell 4.0
47. Mooresville 4.0
47. Pine Forest 4.0
47. Reagan 4.0
47. Southeast Raleigh 4.0
47. West Charlotte 4.0
54. Clayton 3.0
54. Heritage 3.0
54. Leesville Road 3.0
54. Scotland County 3.0
54. TC Roberson 3.0
59. Cape Fear 2.0
59. Hoke County 2.0
59. Overhills 2.0
59. Page 2.0
59. Seventy-First 2.0
64. Ardrey Kell 1.0
64. Porter Ridge 1.0
64. RJ Reynolds 1.0
67. Berry Academy 0.0
67. DH Conley 0.0
67. Garner 0.0
67. JH Rose 0.0
67. Jordan 0.0
67. Middle Creek 0.0
67. Providence 0.0
67. Richmond Senior 0.0
67. South Central 0.0
67. South View 0.0
67. Watauga 0.0
67. West Johnston 0.0
79. East Wake -1.0

4A 106
Kevin Saravia (Laney) 37-4 won by fall over Derrick Davis (Mallard Creek) 53-10 (Fall 2:30)
Ethan Hnasko (West Forsyth) 57-1 won by decision over Marcellino Aponte (Jack Britt) 46-9 (Dec 5-0)

4A 113
Esco Walker (Hopewell) 34-5 won by decision over Caleb Kreitter (Hough) 49-4 (Dec 3-2)
Bradley Wanovich (Jack Britt) 40-4 won by injury default over Reid Stewart (Cary) 24-4 (Inj. 6:22)

4A 120
David Bobeck (Northwest Guilford) 19-4 won by decision over Avery Clinding (AL Brown) 41-11 (Dec 5-4)
Michael Vernagallo (Jack Britt) 40-7 won by decision over Collin Stewart (South Mecklenburg) 46-1 (Dec 9-8)

4A 126
Austin Jamison (Northwest Guilford) 44-1 won by major decision over Trevon Purnell (Parkland) 22-9 (MD 12-2)
Richard Tolston (Jack Britt) 40-1 won by major decision over David Crumby (Southeast Guilford) 44-7 (MD 14-6)

4A 132
Joe Mondragon (Ashley) 44-2 won by decision over William Crumby (Southeast Guilford) 37-7 (Dec 6-5)
Chance Davis (Apex) 40-1 won by decision over Irvin Enriquez (Pinecrest) 31-2 (Dec 4-1)

4A 138
Cam Devers (Holly Springs) 47-2 won by decision over Brax Meade (Alexander Central) 44-4 (Dec 9-4)
Will Clark (Cary) 24-0 won by decision over Logan Pavia (Lake Norman) 48-5 (Dec 4-3)

4A 145
Brandon Stern (Jack Britt) 44-1 won by decision over Isaiah Johnson (AL Brown) 42-3 (Dec 7-5)
Kollin Wade (Cary) 39-2 won in sudden victory – 1 over Brandon Harris (Ragsdale) 47-1 (SV-1 4-2)

4A 152
Austin Tucker (Glenn) 49-2 won by decision over Carl Guess (South Caldwell) 48-2 (Dec 3-0)
Bryant Halsch (Southeast Guilford) 50-4 won by decision over Austin Comeford (Northwest Guilford) 39-7 (Dec 4-0)

4A 160
Tyler Ceparano (Southern Alamance) 35-2 won by decision over Jovaun Johnson (Jack Britt) 50-6 (Dec 8-2)
Waddell McNeely (Mallard Creek) 56-4 won by major decision over Dustin Mcneer (Glenn) 41-12 (MD 14-1)

4A 170
Bryce Walker (Ragsdale) 39-3 won by decision over Rowdy Harman (Northwest Guilford) 36-4 (Dec 4-3)
Jaquon Sowell (Riverside (Durham)) 53-1 won by decision over Travian Cooke (Holly Springs) 21-1 (Dec 5-2)

4A 182
Atavion Oliver (Northern Durham) 45-0 won by decision over Tayshon Risher (Independence) 58-6 (Dec 6-4)
Jordan Thompson (Hough) 50-1 won by decision over Josh Richardson (Holly Springs) 46-4 (Dec 10-3)

4A 195
Randall Diabe (Dudley) 28-1 won by decision over Thomas Thompson (Lumberton) 41-4 (Dec 5-2)
Araad Sarrami (Riverside (Durham)) 51-5 won by decision over Demazio Samuel (Northern Durham) 39-5 (Dec 5-2)

4A 220
Evan Surgeon (Southeast Guilford) 42-8 won in sudden victory – 1 over Parker Correll (Davie County) 48-4 (SV-1 5-3)
Cary Miller (Northwest Guilford) 44-0 won by fall over Vincent Ngwu (Millbrook) 32-7 (Fall 2:50)

4A 285
Christopher Davis (Glenn) 37-6 won in tie breaker – 1 over Nick Wimmer (North Davidson) 30-1 (TB-1 4-2)
Gary Whitaker (Riverside (Durham)) 42-3 won by decision over Adam Olsen (High Point Central) 37-5 (Dec 5-4)


Comments are closed.