NCHSAA Singles, Doubles Championships Up For Grabs This Weekend In Boy’s Tennis

Posted by Press Release on May 6, 2015 at 10:48 am under High School | Comments are off for this article

CHAPEL HILL – Championships in singles and doubles in four different classifications are up for grabs this weekend as the North Carolina High School Athletic Association holds its annual men’s tennis tournament championships at three different sites.

Semifinalists in both singles and doubles at the regional level qualified for the state championships.

The 4-A championships are scheduled for Millbrook Exchange Park in Raleigh, while the 3-A event will be held at the Burlington Parks and Recreation Tennis Center. Both the 1-A and the 2-A championships are set for the Cary Tennis Center.

Action will get underway on Friday morning with the opening round of play at 9 a.m. after the coaches’ meeting in all classifications. Two rounds will be played on Friday, with the semifinals Saturday morning and the championship matches on Saturday afternoon. Since the field is smaller for the 1-A tournament, the only Saturday match will be the championship Saturday morning at 9 a.m.

More tennis finals are scheduled for next week, as all four classes of the men’s dual team tennis championships will be May 16 at the Burlington Tennis Center.

NCHSAA FastFacts
Event: NCHSAA Men’s Tennis Tournament Championships
Date: May 8-9, 2015
Site: 1-A: Cary Tennis Center; 2-A: Cary Tennis Center; 3-A: Burlington Parks and Recreation Tennis Center; 4-A: Millbrook Exchange Park, Raleigh
First Held: 1916
Qualifiers: Semifinalists in both singles and doubles at the regional level qualify for the state events
Of Interest: Kyle Johnson of Charlotte Catholic (2009-12) is the only four-time singles champion ever in NCHSAA men’s play.

FIRST ROUND MATCHES

NORTH CAROLINA HIGH SCHOOL ATHLETIC ASSOCIATION
2015 MEN’S STATE CHAMPIONSHIP TENNIS PAIRINGS
MAY 8-9, 2015

CLASS 1-A—Cary Tennis Center
SINGLES — FIRST ROUND
Max Vicario (Mooresville Pine Lake Prep) vs. Cyrus Richardson (Franklin Academy)
Revant Birla (Raleigh Charter) vs. Ryan Macy (Elkin)
Chinna Baskaran (Raleigh Charter) vs. Dillon Shew (East Wilkes)
Zuri Kent-Smith (Queen’s Grant) vs. David McIntyre (Tarboro)

DOUBLES — FIRST ROUND
Jacob Wenzel-Oliver Picot (Community School of Davidson) vs. Matt Harmelink-Jonathan Burch (East Carteret)
Harrison Stone-Christian Quick (Durham Voyager Academy) vs. Ryan Schell-Chad Vestal (Elkin)
Harrison Tseng-Joseph Fisher (Raleigh Charter) vs. Zack Jones-Jonathan Ingram (Kernersville Bishop McGuinness)
Daniel Crossin-Alex Wrench (Mooresville Pine Lake Prep) vs. Cole Esleek-Dennis Smith (Raleigh Charter)

CLASS 2-A — Cary Tennis Center
SINGLES — FIRST ROUND
Connor Wilkins (Washington) vs. James Hendrix (St. Pauls)
Brett Moore (West Davidson) vs. Jacob Fuqua (Hendersonville)
Zach Anderson (Carrboro) vs. Jack Brady (Kill Devil Hills First Flight)
Marshall Parker (Shelby) vs. Thomas McCorkle (Monroe Central Academy)
Joseph Schrader (Brevard) vs. Matyas Jurena (Monroe Parkwood)
Brian Frieburghouse (Carrboro) vs. Jackson Winchester (Newport Croatan)
Ethan Elliott (West Stokes) vs. Ryen Reid (Newton-Conover)
Evan Kramer (North Lenoir) vs. Ian Lobaugh (Durham School of the Arts)

DOUBLES — FIRST ROUND
Zach Tracy-Cole Dozier (Newport Croatan) vs.Tejas Dalvi-Mrinaj Janampalli (Durham NC School of Science and Math)
Kevin Reynolds-Hunter Jordan (Wilkes Central) vs. Andy McCall-Joe Roberts (Brevard)
Max Fritsch-Jake Zinn (Carrboro) vs. Dakota Wojeski-Matthew Burwell (Kinston)
Aaron Darden-Peden Warlick (Catawba Bandys) vs. Austin Eudy-Trey Speight (West Stanly)
Kenji Price-Aaron Assad (Shelby) vs. Josh Van Noy-Jake Macfarland (Wilkes Central)
Jason Wykoff-Sean Ross (Carrboro) vs. Elliott Cherry-Ryan Joyner (Ayden-Grifton)
David Derrick-Spencer Storey (Salisbury) vs. Bobby Frith- Miles Lally (Black Mountain Charles D. Owen)
Holt McKeithan-Ben McKeithan (Washington) vs. Daniel Lee-Guy Blanc (Durham NC School of Science and Math)

CLASS 3-A — Burlington Tennis Center
SINGLES — FIRST ROUND
Dylad Betancourt (Cleveland) vs. Henry Lieberman (Fayetteville Terry Sanford)
Austin Allen (Asheboro) vs. Cole Douglas-Fields (Asheville A.C. Reynolds)
Matt Galush (Raleigh Cardinal Gibbons) vs. George Shannon (Rocky Mount)
Levy Young (Lenoir Hibriten) vs. Austin Schepel (Waxhaw Cuthbertson)
Charlie Schults (Gastonia Forestview) vs. Marshall Wood (China Grove Jesse Carson)
Mark Fujino (Northern Guilford) vs. Quinton Gonzalez (Cleveland)
George Lovitt (Waxhaw Marvin Ridge) vs. Luke Kessel (Hickory)
Tremel Davis (Northern Nash) vs. Will Hart (Cameron Union Pines)

DOUBLES — FIRST ROUND
Lee Homes-Will Benson (Wilson Fike) vs. Bryan Zhan-Jared Weber (Chapel Hill)
John Hatala-Avanish Madhavarm (Waxhaw Marvin Ridge) vs. William Einfelt-Edgar Ellis (Hickory)
Jim Mantyh-Kyle Fitzgerald (Raleigh Cardinal Gibbons) vs. William Xia-Christian Green (Corinth Holders)
Destin Newfont-Holden Ballard (North Buncombe) vs. Sahil Vasa-William Hatt (Weddington)
Dylan Goodman-Jack Wasserman (Shelby Crest) vs. Jon-Anthony Thomas-Dylan Whisnant (Western Guilford)
Ben Williams-Dylan Dinkins (Cameron Union Pines) vs. Dylan Russ-Noah Pieper (South Brunswick)
Hayden Wohlfarth-Woody Watson (Waxhaw Marvin Ridge) vs. Dylan Ervin-Gibson Conner (Kings Mountain)
Reid Harris-Sunny Sandhu (Wilson Fike) vs. Kyler Zadell-Brody Chapman (Raleigh Cardinal Gibbons)

CLASS 4-A — Millbrook Exchange Park, Raleigh
SINGLES — FIRST ROUND
Marshal Waren (Wilmington New Hanover) vs. Nico Grewe (Raleigh Wakefield)
Michael Bass (Greensboro Page) vs. Coleman Baker (Asheville T.C. Roberson)
Nick Stachowiak (Apex Middle Creek) vs. Jaxon Wiley (Greenville D.H. Conley)
Wlayimer Jimenez (Cornelius Hough) vs. Corey Lindenburg (Greensboro Grimsley)
Ryan Jurist (Lake Norman) vs. Kevin Huang (East Chapel Hill)
Klein Evans (Clayton) vs. Colt Auman (Richmond Senior)
Hugh Knapp (Greensboro Grimsley) vs. Chinmay Kulkarni (Charlotte Providence)
Chase Horton (Wilmington Hoggard) vs. Blake Carter (Raleigh Wakefield)

DOUBLES — FIRST ROUND
Taylor Gaines-Patrick Senior (Wilmington New Hanover) vs. Lake Ihly-Robert Belonga (Raleigh Wakefield)
Jack Oldis-Henry Enochs (Greensboro Page) vs. Lance Clementi-Jack Deering (Charlotte Catholic)
Bo Boyden-Jensen Martin (Raleigh Wakefield), bye
Koby Frank-Charlie Fox (Charlotte Myers Park) vs. Peyton Gillenwater-Jonathan Fuchs (Northwest Guilford)
Graham Basquin-Robert Shore (Charlotte Ardrey Kell) vs. Ethan Kreager-Aaron Pascua (Greensboro Grimsley)
Louis Rico-George Edwards (Cary Green Hope) vs. Rook Meachum-Nick Kuzma (Southern Pines Pinecrest)
Jack Devonport-Connor Lutz (East Chapel Hill) vs. Kirk Miller-Sean Wydra (Cornelius Hough)
Lucas McLatchy-Jack Cooper (New Hanover) vs. Austin Cobb-Josiah Schainblatt (Raleigh Millbrook)


Comments are closed.