1-A NCHSAA Boy’s Golf State Championships: Final

Posted by Press Release on May 12, 2015 at 11:07 pm under High School | Comments are off for this article

ERHARDT TAKES TOP HONORS IN NCHSAA 1-A MEN’S GOLF CHAMPIONSHIPS

FOXFIRE VILLAGE — Reilly Erhardt of Kernersville Bishop McGuinness fired a three-under par 69 on Tuesday to win the individual championship in the 18th annual North Carolina High School Athletic Association state 1-A men’s golf championships on the Grey Fox Course at the Foxfire Golf and Country Club.

Erhardt, who led by two shots after Monday’s action,had a score of 142 for the tournament, two under par and nine shots ahead of Bishop teammate Kevin Sowinski.

Bishop McGuinness, gunning for its fifth consecutive NCHSAA 1-A title, had a 294 as a team on Tuesday for a 598 total, a whopping 44 shots ahead of Lincoln Charter. Boonville Starmount was third at 674.

The best four of five individual scores count toward the team total.

The course was set at par 72 and 6,641 yards for the championship.

Prior to 1986, all NCHSAA schools competed for a single title in an open tournament. Play went to three classifications in 1986 and then to four classes beginning with the 1998 tournaments.

A total of 72 golfers competed in the two-day tournament.

NORTH CAROLINA HIGH SCHOOL ATHLETIC ASSOCIATION
2015 MEN’S 1-A GOLF CHAMPIONSHIPS
Foxfire Golf and Country Club—Final Results

TEAM STANDINGS
Kernersville Bishop McGuinness 304 294 598
Lincoln Charter 323 319 642
Boonville Starmount 333 341 674
Community School of Davidson 341 346 687
Mooresville Pine Lake Preparatory 349 345 694
East Surry 351 350 701
Franklin Academy 360 354 714
Whiteville 377 376 753
Salemburg Lakewood 370 387 757
Pinetown Northside 401 383 784
Lejeune 396 388 784
Manteo 404 389 793

INDIVIDUAL STANDINGS
Place Competitor Score
1 Reilly Erhardt, Bishop McGuinness 73-69–142 (-2)
2 Kevin Sowinski, Bishop McGuinness 76-75–151 (+7)
3 Grady Anderson, Camp Lejeune 75-78–153 (+9)
T4 Dylon Wooten, Alleghany 78-77–155 (+11)
T4 Regan Erhardt, Bishop McGuinness 83-72–155 (+11)
T4 Nick Gunnell, Starmount 76-79–155 (+11)
T4 Evan Crook, Lincoln Charter School 81-74–155 (+11)
T4 Justin Morgan, Lincoln Charter School 75-80–155 (+11)
T9 Cole Pridgen, James Kenan 78-78–156 (+12)
T9 Jay Andrew, Albemarle 81-75–156 (+12)
T9 Jonathon Davis, Bishop McGuinness 76-80–156 (+12)
12 Mason Orr, Bishop McGuinness 79-78–157 (+13)
13 Deven Cerda, Mountain Island Charter 82-77–159 (+15)
14 Harrison Hall, Lincoln Charter School 79-82–161 (+17)
T15 Grant Lewis, Franklin Academy 81-81–162 (+18)
T15 Jack Edwards, East Surry 83-79–162 (+18)
T15 Chris Fillingame, Starmount 78-84–162 (+18)
T15 Cody Carlson, Pine Lake Preparatory 77-85–162 (+18)
T19 Griffin Faircloth, Lakewood 82-81–163 (+19)
T19 Anthony Anderson, Whiteville 84-79–163 (+19)
T21 Hunter Brock, North Duplin 83-82–165 (+21)
T21 Carter Cook, Community Sch Davidson 86-79–165 (+21)
23 Patten Williams,Community Sch Davidson78-88–166 (+22)
24 Austin Daniels, Avery 83-84–167 (+23)
25 Grant Shuler, Swain County 80-89–169 (+25)
T26 Tim White, Lakewood 86-85–171 (+27)
T26 Dillon Land, Lincoln Charter School 88-83–171 (+27)
T26 Jacob Howes, Pine Lake Preparatory 88-83–171 (+27)
29 Dray Smith, Gray Stone Day School 87-85–172 (+28)
30 Brock Jessup, East Surry 88-85–173 (+29)
T31 Tucker Mooring, Northside 94-80–174 (+30)
T31 Dylan Champion, Rosewood 86-88–174 (+30)
T31 William Crook, Lincoln Charter School 91-83–174 (+30)
34 Ben McAfee, Community Sch Davidson 87-88–175 (+31)
T35 Brady Hunter, Starmount 88-89–177 (+33)
T35 Adam Parrish, Pine Lake Preparatory 90-87–177 (+33)
37 Riley Vanstaalduinen, Northside 95-83–178 (+34)
38 Daniel Nunn, Franklin Academy 89-91–180 (+36)
T39 Landon Doss, Starmount 92-89–181 (+37)
T39 Max Sapp, Community Sch Davidson 90-91–181 (+37)
41 Ryan Lamm, Franklin Academy 94-89–183 (+39)
T42 William Brown, Manteo 89-95–184 (+40)
T42 Adam Burke, East Surry 90-94–184 (+40)
T42 Antonio Bozzacco, Pine Lake Prep 94-90–184 (+40)
45 Zack Cowan, Riverside-Martin 88-97–185 (+41)
T46 Reed Wheless, Louisburg 92-94–186 (+42)
T46 Shay Rogers, Whiteville 93-93–186 (+42)
48 Gray Cowan, Riverside-Martin 98-89–187 (+43)
49 Carson Brown, Starmount 91-97–188 (+44)
50 Cole Gruninger, Manteo 99-90–189 (+45)
51 Griffin Hall, East Surry 90-102–192 (+48)
52 Jakob Rosentreter, Franklin Academy 96-98–194 (+50)
T53 Will Felts, East Surry 103-92–195 (+51)
T53 Will Robinson, Community Sch Davidson95-100–195 (+51)
T55 Chandler France, Manteo 101-95–196 (+52)
T55 Cody McDaniel, Franklin Academy 103-93–196 (+52)
57 Matthew Townsend, Whiteville 96-105–201 (+57)
58 Steven Burris, Whiteville 104-99–203 (+59)
T59 Kyle Thomas, Camp Lejeune 108-96–204 (+60)
T59 Trenton Clayton, Northside 98-106–204 (+60)
61 Rodney Freeman, Lakewood 101-104–205 (+61)
62 Brantly Howerton, Pine Lake Prep 102-104–206 (+62)
63 Liam Day, Camp Lejeune 97-111–208 (+64)
64 Zack Johnson, Lakewood 101-117–218 (+74)
65 Brent Davis, Whiteville 112-108–220 (+76)
66 Jason Bliven, Manteo 115-109–224 (+80)
67 Evan Cornelius, Northside 114-114–228 (+84)
68 Brandon Fann, Lakewood 107-124–231 (+87)
69 Hunter Williams, Northside 118-117–235 (+91)
T70 Jake Weinstein, Camp Lejeune 127-110–237 (+93)
T70 Cole Basnight, Manteo 124-113–237 (+93)
72 Owen Lee, Camp Lejeune 116-NC–NC (NC)


Comments are closed.