Third Round Finals/Results from Today’s Sheets Invitational Basketball Tournament:SWG women and SG men get Win so far today/HP Andrews and NGFS men have won one/Lady Bobcats of Glenn grab the Title over West Forsyth

Posted by Press Release on December 30, 2015 at 3:30 pm under High School | Comments are off for this article

3rd Round Girl’s Game :

 
                                Carlisle  40                                           Marietta  27
 
Carlisle                             13           6              17           4                              40
Marietta                              1           6               6          14                              27

Carlisle – Davis 5, McGee 2, Williams 12, Carter 15, Allred 6,
Marietta – Smith 3, Miller 2, May 5, Brooks 1, McVicker 4, Grosel 7, Doan 5

Men’s games : Camden Valley 60 Caldwell Academy 52

 
CV -        15           13           6              26                                           60
CA -         9           16          16              11                                           52

CV – Ribarouski 11, Wood 2, Trustel 2, Dizon 6, Capaldi 14, Mack 12, Campos 7, Vo, 10
CA – Collis 3, Wilkins 21, Carlson 12, Burgess 3, Young 6, Ikezu 8, Garrett 1

North Davidson 59 Oxford Prep 56

 
ND                          14           17           14           14                                           59
OP                          20           18           5            11                                           56

ND – Borgen 12, Moore 21, Hinson 6, Reid 4, Hester 14
OP – Oliver 7, Perry 15, Foster 2, West 8, Harper 14, Medlin 6

Women’s 3rd Place Game:

Wesleyan Christian Academy 64 SW Guilford 72

 
WCA                   14           8              22           19           Total 64
SWGHS                 11          17              11           33           Total 72

WCA- Shaniya Jones 22, Godwin Douley 3, Nicole Mackey 12, Bre Ware 5, Makayla Williams 5, Kayla Darr 7
SWGHS- Jazmine Wilson 9, Camryn Briley 2, Lauren Carter 16, Faith Price 23, Michaela Bryant 2, Delaney Gandolfo 2, Tea Medley 11

N. Surry 57 Western Guilford 40

 
N. Surry                11           9              21           16           Total      57
WG                      10           8              11           11           Total      40

N. Surry- Hawks 9, Duncan 1, Shuff 4, Nichols 8, Andrews 4, Bunker 11, Woodbury 8, West 4, Johnson 8
WG- Chadwick 8, Oatis 10, Washington 3, Blanks 15, Urey 4

Men’s Game: Southern Alamance 67 East Wilkes 30

 
SA                        17           20           21           9                              67
EW                         5            4           16           5                              30

SA – Ellison 8, Walker 2, Curtis 11, Dewey 2, Forbes 17, Hatfield 2, Williams 6, Cochran 18, Coleman 2
EW – Logan 12, Bryan 8, Nance 5, Ray 2, Vestal 3

Men’s 5th Place Gold Bracket Game:

Southern Guilford 59 Kilsyth, Australia 47

 
Kilsyth                   11           18           5              14           Total 59
SG                        12           20          16              12           Total 47

Kilsyth- Ben Adams 9, Mitch Jackson 11, Roberto La Morticella 2, Ryland Witnish 7, Matt laurie 2, Sean McDaid 4, Zac Price 13
SG- Xzavier Walker 2, Casey Clarkson 12, Chris Denning 13, Eli Vincent 16, Demetre Leeper 12, Isaiah McGee 2, Kendrick Moser 3, Garren Dearman 12

Silver Bracket Women’s Championship Game:

Panther Creek 56 Southern Guilford 50

 
PC-         11           11           13           15           Total  56
SG          19           14           14            9           Total  50

SG- Kristen Roberts 14, Ariyah Wheless 19, Jocelyn Ford 5, Nokomis Williams 6, Khayla Miller 6
Storm(9-4)
PC- Jaazmine Atkinson 2, Shotomei Greaux 11, Cassie Zietlow 4, Kalaya Hall 12, Jamine McKoy 3, Gabby Rogers 10, Zanah Boyd 14

Silver 5th Place Game Women:

HP Central 40 Camden Valley 47

 
Camden               6              16           10           15           Total 46
HPC                 10               5           11           14           Total 40

Camden- Caitlyn Ribarovski 2, Kasee McIlvenny 17, Madison Hale 10, Maja Jovanovic 3, Alahan Forland 2, Madeline DiMauro 2, Taylor Forland 1, Sam Whiley 10
HPC- Skylah Connelly 5, Daniela Ruiz 6, Chelsea Martin 12, Madison Smith 6, Lauren Dulin 2, Kiera Williams 9

Men’s Silver Bracket Championship Game

HP Andrews 65 HP Central 68

HP Andrews       21           12           14           18           Total  65
HP Central       10           13           16           30           Total  68

HP Andrews- Roland Perdue 20, Codee Jones 16, JT Butler 5, Jordan Rogers 3, Khalid Johnson 4, Jaquez Johnson 17
HPC- Daylon McBryde 17, Jo’el Jenkins 15, Jordan Twyman 14, Ryan Williams 8, Zab McPhail 4, Raekwon Blocker 5, Terrance Peterson 7

3rd Place Game:

New Garden Friends 75 Western Guilford 63

New Garden      19           18           20           16           Total 75
Western         15           14           10           24           Total 63

NGF- Walker 7, Brandon 19, Nzekwe 6, Bartlett 7, Honeycutt 2, Jeffries 4, Smart 22,
WG- Minkins 10, Butler 32, Dockery 6, Jones 2, Giles 12, Jones 1

Girl’s games:
RJ Reynolds 79 Casey Australia 44

RJR          25           25           16           13                           Total 79
CA           14           23            7            9                           Total 44
 

RJR – Wilson 19, Jeter 10, Dillard 1, Byers 13, Sumners 4, Smith 11, Cuthbertson 18
CA – Peacock 2, Feldman 4, Tiplin 7, Caldow 14, Innes 14, Hewish 7, Weston 6

Glenn 48 West Forsyth 40

WF          15           8              10           15                           Total  40
Glenn        9           8              17           14                           Total  48

WF – Scheier 12, Endean 3, Curran 11, A. Williams 7, Thurman 2, D. Williams 5
Glenn – Curry 16, Davis 6, Whitt 20, Rawlinson 3, Wilkes 2, Howard 1

Gold Bracket Men’s 3rd Place Game:

Uwharrie Prep 58 Westchester Country Day 67

Uwharrie Prep  15           14           16           11           Total 58
WCD            22           14           22            9           Total 67

WCD- Tippett 2, Sellers 7, Lowe 4, Weaver 8, Lange 27, Branch 6, McCoy 10, Pryne 3
UP- John Rush 6, Tiante Spinks 5, Khadfi Ratliff 7, Quez Nettles 2, Elijah Manley 19, Thayer Waldroup 2, Iakoda Thompson 11, Jaykell Waldon 4


Comments are closed.