Dual Team NCHSAA/High School Wrestling Brackets Set:Watch for SEG(21-0), Ragsdale(34-1), Smith(22-3) and Morehead(14-0)[Charlie Harville’s Wrestling Roundup]

Posted by Guest Columnist on February 1, 2016 at 2:05 pm under High School | 3 Comments to Read

The 1A Classification field will consist of 20 teams, with all other classifications fielding 32 teams for the tournament.

Competition will begin tomorrow, February 2, 2016, with the first and second round at local host sites. The third round and regional round will be on February 4. State Championships will be held on February 6.

First and Second Round Parings

Tuesday, February 2

*Hosts in ALL CAPS*

1A
SITE 1 – TARBORO (9-13) – BYE, Voyager Academy (10-22) v. Heide Trask (15-15)
SITE 2 – SOUTH DAVIDSON (23-23) v. N. Stanly (5-16)
SITE 3 – East Carteret (13-22) v. Manteo (15-12), South Stanly (15-14) – BYE – SITE: ROSEWOOD MIDDLE
SITE 4 – Rosewood (38-6) v. Chatham Central (9-14) SITE: ROSEWOOD MIDDLE
SITE 5 – Swain Co. (23-8) v. East Wilkes (15-13), Elkin (14-2) – BYE – SITE: CHERRYVILLE
SITE 6 – CHERRYVILLE (6-33) v. East Surry (14-15)
SITE 7 – Robbinsville (9-6) v. Avery Co. (20-11), Mitchell (19-7) – BYE – SITE: ROSMAN
SITE 8 – ROSMAN (21-8) v. Mt. Airy (18-4)
*****CLICK HERE for the 1-A Brackets/Pairings*****

2A
SITE 1 – North Lenoir (24-5) v. First Flight (11-3), CURRITUCK (17-1) v. Farmville Central (25-6)
SITE 2 – ST. PAULS (9-15) v. Dixon (20-5), Wheatmore (26-6) v. Franklinton (12-9)
SITE 3 – SOUTH GRANVILLE (22-3) v. Ayden-Grifton (19-18), Carrboro (15-7) v. Randleman (16-7)
SITE 4 – WASHINGTON (30-4) v. Holmes (12-8), Croatan (16-7) v. Bartlett Yancey (12-14)
SITE 5 – Thomasville (20-6) v. WEST LINCOLN (30-10), North Surry (24-5) v. Chase (30-6)
SITE 6 – WEST WILKES (28-4) v. Smoky Mountain (20-8), Madison (15-8) v. Mt. Pleasant (23-9)
SITE 7 – Brevard (13-12) v. Lexington (31-2), NEWTON-CONOVER (39-2) v. West Stokes (12-4)
SITE 8 – R-S CENTRAL (17-3) v. Monroe (19-9), Hunter Huss (20-14) v. Hendersonville (9-23)
*****CLICK HERE for the 2-A Brackets/Pairings*****

3A
SITE 1 – SWANSBORO (23-5) v. Rocky Mount (22-19), West Brunswick ( 19-2) v. Northwood (26-3)
SITE 2 – C.B. Aycock (21-11) v. CLEVELAND (18-8), Fike (32-3) v. Havelock (29-3)
SITE 3 – WESTERN HARNETT (16-6) v. Rockingham Co. (23-6), Union Pines (11-6) v. Asheboro (10-5)
SITE 4 – Orange (24-2) v. Chapel Hill (17-6), MOREHEAD (14-0) v. Terry Sanford (12-5)
SITE 5 – North Henderson (26-4) v. Piedmont (23-3), Hickory Ridge (15-5) v. ST. STEPHENS (32-5)
SITE 6 – Statesville (11-14) v. East Gaston (7-20), FRED T. FOARD (32-1) v. Erwin (19-6)
SITE 7 – Ashbrook (31-9) v. MARVIN RIDGE (30-6), Kings Mountain (25-13) v. North Iredell (16-15)
SITE 8 – ENKA (30-2) v. Pisgah (18-3), Southwestern Randolph (25-2) v. J.M. Robinson (12-8)
*****CLICK HERE for the 3-A Brackets/Pairings*****

4A
SITE 1 – LANEY (29-0) v. Leesville Road (35-4), Pinecrest (23-5) v. Cary (21-6)
SITE 2 – JACK BRITT (11-0) v. Person (14-6), New Bern (23-1) v. Rolesville (16-11)
SITE 3 – Holly Springs (36-4) v. South View (15-6), CLAYTON (10-3) v. Riverside-Durham (28-6)
SITE 4 – WAKE FOREST (17-4) v. Richmond (34-7), Northern Durham (19-9) v. Millbrook (17-6)
SITE 5 – Southeast Guilford (21-0) v. Hough (17-13), RAGSDALE (34-1) v. Ardrey Kell (7-15)
SITE 6 – WEST FORSYTH (45-0) v. Ben L. Smith (22-3), Porter Ridge (14-5) v. Southern Alamance (24-3)
SITE 7 – A.L. Brown (6-2) v. McDowell (22-14), Providence (19-9) v. INDEPENDENCE (6-12)
SITE 8 – LAKE NORMAN (13-3) v. Glenn (16-7), South Caldwell (17-20) v. Davie (27-2)
*****CLICK HERE for the 4-A Brackets/Pairings*****

Last Year
The 4A crown went to Jack Britt, capturing their first team NCHSAA championship in any sport, by defeating Southeast Guilford 42-22.

Fred T. Foard took down Morehead 30-23 in the 3A Championship. It was the third consecutive year the two schools met in the state finals.

In 2A West Lincoln jumped on Croatan early, 16-0, before racing to a 49-19 win, capturing the dual team title for the first time since winning the 1A/2A crown in 1990.

2015 also saw a rematch in 1A as Mitchell defeated Chatham Central for the second straight year, this time by a 42-30 score.


  • Falcon1 said,

    Wrestling

    Southeast Guilford 42
    Charlotte Hough 36

    Final

  • Falcon1 said,

    Ragsdale 77
    Ardrey Kell 6

    Final

  • Falcon1 said,

    Southeast Guilford 35
    Ragsdale 31

    Wrestling Final