Caldwell Academy 2017 Spring Athletic Achievements/Highlights

Posted by Press Release on May 23, 2017 at 8:28 pm under High School | Comments are off for this article

Caldwell Academy’s Spring Athletic Achievements
(Courtesy of Bob Black, helping CA get the word out)……

TRIAD ATHLETIC CONFERENCE REGULAR SEASON CHAMPIONS

Varsity Boys Tennis Varsity Boys Baseball

Varsity Girls Track & Field

TRIAD ATHLETIC CONFERENCE RUNNER UP

Varsity Girls Soccer Varsity Boys Golf

Varsity Boys Track & Field

TAC ALL CONFERENCE HONORS

TENNIS — Grayson Parker ( TAC PLAYER OF THE YEAR ) River Jung,, Joe Greenland

Clyde Jung

Roy Coryell ( TAC COACH of the Year )

BASEBALL— Troy Langmeyer ( TAC CO PLAYER OF THE YEAR ),, Zack Wilkins

James Raven,, Davis Lenoard

GIRLS SOCCER — Kenzie Rennie,,, Maria Ramos-Quarandillo , Kate May,,, Elizabeth Collis,,

Josh Quarandillo ( TAC COACH of the YEAR )

GIRLS SOFBALL — Caroline Kelly

BOYS GOLF — Andrew Wood,, Jeff Kirkpatrick,, Harrison Hilliard, William Collis

TAC TRACK & FIELD EVENT CHAMPIONS

Ella Hedman 1600 meters Katie Riess 100m Hurdles & 300m Hurdles

4 X 100 RELAY— Haverly Shields,, Natasha Dodd,, Amanda Jenkins,,, Saige Avis

4 X 200 RELAY — Haverly Shields,, Jada Meite,, Anna Cox,, Marie Streng

4 X 400m RELAY– Saige Avis,,, Brie Owens,, Haverly Shields,, Katie Riess

4 X 800m RELAY– Abigail Hinson,, Ella Hedman,, Katie Howell,, Laura Bozovich

LONG JUMP— Amanda Jenkins 100m HURDLES Keith Frasier

HIGH JUMP— Dawson Foy Bray SHOT PUT Caleb Showalter

Won the TAC CUP for Excellent in Overall Sports Performance 2016/2017 for both

GIRLS & BOYS SPORTS . This is 7th consecutive TAC CUP

NCISAA STATE TOURNAMENT 2A

GIRLS SOCCER Record 15– 5 15th seed Lost Opening Round
Kenzie Rennie ALL STATE

BOYS BASEBALL Record 13–6 4th seed, lost in quarterfinals
Troy Langmeyer ALL STATE

BOYS TENNIS Record 11-4 4th seed, lost in semi’s
Grayson Parker ALL STATE

BOYS GOLF tied for 6th place out of 14 team, William Collis low score

NCISAA 1A/2A STATE TRACK & FIELD CHAMPIONSHIP

GIRLS 4th out of 27 teams TOP 8 FINISHERS

Saige Avis —- 2nd place 100m Hurdles 7th place 300m Hurdles

Katie Riess—– 8th place 100m hurdles 5th place 300m hurdles

Amanda Jenkins– 1st place 300m hurdles 3rd place High Jump 3rd place Long Jump

4X 100 Relay 5th place Natasha Dodd,, Saige Avis,, Amanda Jenkins,, Haverly Shields

4X 200 Relay 4trh place Anna Cox,, Jada Meite,, Haverly Shields,,, Marie Streng

4X400 Relay 7th place Haverly Shields,, Saige Avis,, Brie Owens,, Katie Riess

4X800 Relay 6th place Abigail Hinson,, Courtney Carlock,, Katie Howell,, Ella Hedman

BOYS 9th out of 31 teams

Keith Frasier — 3rd place 100m Hurdles,,, 3rd place 300m Hurdles 4thj place Long Jump

Dawson Foy Brady 7th place Discus 8th place Shot Put

Caleb Showalter 7th place Shot Put

Matthew Hinson 7th place 100m Hurdles

4X100 Relay 7th place Chase Browning,, Aspen Kerr,, Jordan Quarandillo,,, Josh Pterman

4X400 Relay 7th place Chase Browning,, Joshua Hawkins,,, Jordan Quarandillo,, Josh Peterman

Finished 7th out of 30 Schools for the NCISAA WELL FARGO CUP . Caldwell Academy has placed

in the top 10 every year since 2008….


Comments are closed.