Caldwell Academy’s Spring Athletic Achievements
(Courtesy of Bob Black, helping CA get the word out)……
TRIAD ATHLETIC CONFERENCE REGULAR SEASON CHAMPIONS
Varsity Boys Tennis Varsity Boys Baseball
Varsity Girls Track & Field
TRIAD ATHLETIC CONFERENCE RUNNER UP
Varsity Girls Soccer Varsity Boys Golf
Varsity Boys Track & Field
TAC ALL CONFERENCE HONORS
TENNIS — Grayson Parker ( TAC PLAYER OF THE YEAR ) River Jung,, Joe Greenland
Clyde Jung
Roy Coryell ( TAC COACH of the Year )
BASEBALL— Troy Langmeyer ( TAC CO PLAYER OF THE YEAR ),, Zack Wilkins
James Raven,, Davis Lenoard
GIRLS SOCCER — Kenzie Rennie,,, Maria Ramos-Quarandillo , Kate May,,, Elizabeth Collis,,
Josh Quarandillo ( TAC COACH of the YEAR )
GIRLS SOFBALL — Caroline Kelly
BOYS GOLF — Andrew Wood,, Jeff Kirkpatrick,, Harrison Hilliard, William Collis
TAC TRACK & FIELD EVENT CHAMPIONS
Ella Hedman 1600 meters Katie Riess 100m Hurdles & 300m Hurdles
4 X 100 RELAY— Haverly Shields,, Natasha Dodd,, Amanda Jenkins,,, Saige Avis
4 X 200 RELAY — Haverly Shields,, Jada Meite,, Anna Cox,, Marie Streng
4 X 400m RELAY– Saige Avis,,, Brie Owens,, Haverly Shields,, Katie Riess
4 X 800m RELAY– Abigail Hinson,, Ella Hedman,, Katie Howell,, Laura Bozovich
LONG JUMP— Amanda Jenkins 100m HURDLES Keith Frasier
HIGH JUMP— Dawson Foy Bray SHOT PUT Caleb Showalter
Won the TAC CUP for Excellent in Overall Sports Performance 2016/2017 for both
GIRLS & BOYS SPORTS . This is 7th consecutive TAC CUP
NCISAA STATE TOURNAMENT 2A
GIRLS SOCCER Record 15– 5 15th seed Lost Opening Round
Kenzie Rennie ALL STATE
BOYS BASEBALL Record 13–6 4th seed, lost in quarterfinals
Troy Langmeyer ALL STATE
BOYS TENNIS Record 11-4 4th seed, lost in semi’s
Grayson Parker ALL STATE
BOYS GOLF tied for 6th place out of 14 team, William Collis low score
NCISAA 1A/2A STATE TRACK & FIELD CHAMPIONSHIP
GIRLS 4th out of 27 teams TOP 8 FINISHERS
Saige Avis —- 2nd place 100m Hurdles 7th place 300m Hurdles
Katie Riess—– 8th place 100m hurdles 5th place 300m hurdles
Amanda Jenkins– 1st place 300m hurdles 3rd place High Jump 3rd place Long Jump
4X 100 Relay 5th place Natasha Dodd,, Saige Avis,, Amanda Jenkins,, Haverly Shields
4X 200 Relay 4trh place Anna Cox,, Jada Meite,, Haverly Shields,,, Marie Streng
4X400 Relay 7th place Haverly Shields,, Saige Avis,, Brie Owens,, Katie Riess
4X800 Relay 6th place Abigail Hinson,, Courtney Carlock,, Katie Howell,, Ella Hedman
BOYS 9th out of 31 teams
Keith Frasier — 3rd place 100m Hurdles,,, 3rd place 300m Hurdles 4thj place Long Jump
Dawson Foy Brady 7th place Discus 8th place Shot Put
Caleb Showalter 7th place Shot Put
Matthew Hinson 7th place 100m Hurdles
4X100 Relay 7th place Chase Browning,, Aspen Kerr,, Jordan Quarandillo,,, Josh Pterman
4X400 Relay 7th place Chase Browning,, Joshua Hawkins,,, Jordan Quarandillo,, Josh Peterman
Finished 7th out of 30 Schools for the NCISAA WELL FARGO CUP . Caldwell Academy has placed
in the top 10 every year since 2008….