NCHSAA 4A Swimming & Diving Championship: Hough women nab third straight title, Green Hope men snap South Mecklenburg streak

Posted by Press Release on February 10, 2018 at 9:28 pm under High School | Comments are off for this article

CARY, NC – The Hough Huskies took their third straight team championship at the 4A Swimming and Diving Championships, edging Leesville Road 295-267. It was the Huskies fifth state championship on the women’s side in school history. On the men’s side, the Green Hope Falcons snapped a streak of three straight championships by South Mecklenburg to claim Green Hope’s third title all-time and first since 2014.

WOMEN’S CHAMPIONSHIP RECAP
Again this year, Hough’s depth in all races proved to be the difference after a see-saw battle with Leesville Road through the first nine events. The Huskies trailed Leesville 215-198 after the 200 Free Relay, but the Huskies placed two swimmers in the Championship Final of the 100 Backstroke, Kensley Merritt, who finished second in :54.45 just behind South Mecklenburg’s Sinclair Larson who won the event in :53.71. Hough also placed Amaya Hanley who touched in sixth.

The 100 Backstroke results flipped the team scores back in favor of Hough, putting the Huskies up 235-218, before Lilly Higgs claimed the first individual event victory for Hough in the 100 Breaststroke. Higgs clocked in at 1:01.57, setting a new state meet record in the event, eclipsing the 1:01.78 set by Julia Poole of Middle Creek just a year ago.

Higgs then anchored the victorious 400 Free Relay squad for the Huskies as she combined with Heidi Lowe, Amaya Hanley and Merritt to slide in at 3:24.43 just ahead of South Mecklenburg’s four who touched in 3:24.86.

Leesville Road kept things close thanks to impressive performances by meet MVP, Grace Countie, who topped the podium in all four events she participated in. Countie anchored the 200 Medley Relay, teaming with Anna Carrigan, Ashley McCauley and Amanda Ray to set a new state meet record time of 1:42.20. Countie’s 50 yard Free split in the relay was :21.78 seconds.

Countie then broke her own state meet record for the third consecutive year in the 50 Freestyle. She clocked in at :22.54, shaving six one-hundredths of a second off of her record time from a year ago. After a short break, she just missed setting a new state meet record in the 100 Freestyle, tapping the wall at :49.69 seconds, just one hundredth of a second off the record set by Hough’s Emily Allen in 2014.

Countie’s most impressive swim might have been in the final leg of the 200 Freestyle Relay, where she anchored the Pride team of Grace Newton, Caroline Keever and Brooke Morgan. Countie hit the water 1.45 seconds behind Hough’s anchor Merritt, but Countie swam a :21.86 second split to earn the victory for Leesville with a time of 1:34.75.

Brooke Zettel from Apex Friendship set a new state meet record in the 200 Individual Medley,t touching in 1:58.31 and earning the title. Her time trimmed the record of 1:58.77 set by Middle Creek’s Julia Poole last year.

Sanderson’s Kenna Haney won a pair of individual events, taking victory in the 200 and 500 Freestyle events. Haney touched the wall in 1:47.90, just a shade under a second ahead of Hough’s Heidi Lowe in the 200 Free. She then outpaced Leesville’s Amanda Ray in the 500 Free, hitting the wall in 4:49.59, over 2.5 seconds ahead of Ray’s 4:52.17.

MEN’S CHAMPIONSHIP RECAP
Green Hope men won the championship’s first event and didn’t look back. The Falcons saw John Healy, Connor Dalbo, Jesse Ssengonzi and Michael Ivy team up to edge South Mecklenburg in the 200 Medley Relay. The Falcon combination slipped in at 1:33.27 just ahead of the Sabres quartet at 1:33.63.

Green Hope did not find themselves on top of the podium in any other events throughout the night, but they were regulars on the awards podium. Their consistency was the key to a 272-186 victory over three-time defending 4A Champions, South Mecklenburg.

Walker Creedon was the top finishing individual for Green Hope, finishing second in the diving competition with a score of 507.25. He finished behind Northwest Guilford’s Noah Zawadzki who scored 577.65. Dalbo also finished second for the Green Hope in the 100 Breaststroke, just behind South Mecklenburg’s Jacob Rauch. Other top finishers for the Falcons included third place finishes for Healy in the 100 Butterfly and 100 Backstroke.

Tucker Burhans was named the men’s meet MVP. Burhans claimed victory in two events the 100 Freestyle and 100 Backstroke, setting a new state meet record in the latter. Burhans finished the 100 Backstroke in :48.78, eclipsing the :48.84 time of Kip Darmody from Providence in 2011. Burhans nabbed the 100 Freestyle in :45.33, out touching Grimsley’s Graham Hertweck by just 2 hundredths of a second.

Athens Drive’s Zach Brown was a double winner, claiming the top spot in the 200 Individual Medley with a time of 1:48.47 before earning first in the 100 Butterfly with his mark of :47.70.

Jack Walker from Myers Park established a new 4A classification meet record in the 200 Freestyle, touching in 1:37.75. That time broke the mark of 1:37.95 set by Olympic Gold Medalist Charlie Houchin from Enloe back in 2006. Walker also helped Myers Park to victories in the 200 and 400 Freestyle Relays.

Walker anchored the 200 Free Relay with Charles Clickner, Hugh Svendsen and Cameron Miller with the group finishing in 1:25.28, sliding in just ahead of Millbrook at 1:25.73. Walker swam third in the 400 Free Relay, as Miller anchored with Svendsen leading off and Andrew Warlick joining the team. That quartet touched the wall in 3:06.69, a second and a half ahead of Green Hope’s team of Ivy, Dalbo, Mitch Curlee and Healy who finished in 3:08.19.

2018 4A State NCHSAA State Championships – 2/9/18 to 2/10/18
Swimming & Diving
Host: Cardinal Gibbons HS

Women 200 Yard Medley Relay
(Championship Final) 1, Leesville Road ” (Carrigan, Anna , McCauley, Ashley ,
Ray, Amanda , Countie, Grace ), 1:42.20S AA-A. 2, Myers Park ” (Russell,
Claire , Whitmire, Liza , Smith, Janie , Walker, Emma ), 1:43.25 AA-A. 3,
South Mecklenburg ” (Larson, Sinclair , Johnson, Reagan , Rauch, Katie ,
Barnett, Claudia ), 1:43.76 AA-A. 4, W.A. Hough ” (Hanley, Amaya , Higgs,
Lilly , Lassell, Marissa , Wike, Brianna ), 1:43.95 AA-A. 5, Apex ” (DeCaro,
Emma , Fullerton, Mikaela , Pozder, Ana , Pilecki, Sarah ), 1:46.41 AA-C. 6,
Green Hope ” (Kota, Hannah , Sanders, Katie , Ssengonzi, Rebecca , Medlin,
Lauren ), 1:46.57 AA-C. 7, Page ” (Copeland, Mary Grace , Campbell, McKenzie
, Copeland, Hannah , Ally, Emily ), 1:47.23. 8, Apex Friendship ” (Zettel,
Brooke , Tomlinson, Abigail , Whiteman, Molly , Murtaugh, Emma ), 1:47.61.
(Consolation Final) 9, W.G. Enloe ” (Wen, Melody , Zhang, Jolene , Watts,
Mimi , Chando, Terese ), 1:48.39. 10, Ardrey Kell ” (Handlin, Lexie , Milia,
Anna , Pires, Gaby , Spina, Gabriella ), 1:48.47. 11, Lake Norman ”
(Goodrich, Aidan , Mangaoang, Desirae , Anton, Isabella , Steelhammer, Gracie
), 1:50.16. 12, Providence ” (Davis, Laura , Sanocki, Lily , DiPangrazio,
Sarah , Siemasko, Lily ), 1:50.25. 13, Millbrook ” (Carlson, Alayna , McLamb,
Sara Beth , Boulware, Sophie , Hartis, Sydney ), 1:50.61. 14, Ronald Reagan ”
(Starnes, Aden , Bunting, Meredith , Driscoll, Leanne ), 1:54.71. –, Holly
Springs ” (Williford, Caroline , Galloway, Claire , Hurlbert, Katherine ,
Kondratick, Morgan ), DQ. –, Grimsley ” (Rider, MacKenzie , Harshaw, Anna ,
Sullivan, Claire , Pinnix, Omega ), DQ.

Women 200 Yard Medley Relay
(Preliminaries) 1, Leesville Road ” (Carrigan, Anna , McCauley, Ashley , Ray,
Amanda , Countie, Grace ), 1:43.54 AA-A. 2, Myers Park ” (Russell, Claire ,
Whitmire, Liza , Smith, Janie , Walker, Emma ), 1:43.91 AA-A. 3, W.A. Hough
” (Hanley, Amaya , Higgs, Lilly , Lassell, Marissa , Brotherton, Madelyn ),
1:44.87 AA-A. 4, South Mecklenburg ” (Larson, Sinclair , Johnson, Reagan ,
Rauch, Katie , Barnett, Claudia ), 1:45.56 AA-C. 5, Apex ” (DeCaro, Emma ,
Fullerton, Mikaela , Pozder, Ana , Pilecki, Sarah ), 1:46.59 AA-C. 6, Green
Hope ” (Kota, Hannah , Sanders, Katie , Ssengonzi, Rebecca , Medlin, Lauren
), 1:47.18. 7, Page ” (Copeland, Mary Grace , Campbell, McKenzie , Copeland,
Hannah , Ally, Emily ), 1:47.20. 8, Apex Friendship ” (Zettel, Brooke ,
Tomlinson, Abigail , Whiteman, Molly , Murtaugh, Emma ), 1:48.16. 9, Ardrey
Kell ” (Handlin, Lexie , Milia, Anna , Pires, Gaby , Zagora, Anna ), 1:48.81.
10, W.G. Enloe ” (Wen, Melody , Zhang, Jolene , Watts, Mimi , Chando, Terese
), 1:49.01. 11, Millbrook ” (Carlson, Alayna , McLamb, Sara Beth , Boulware,
Sophie , Hartis, Sydney ), 1:50.18. 12, Providence ” (Davis, Laura , Sanocki,
Lily , DiPangrazio, Sarah , Siemasko, Lily ), 1:50.26. 13, Lake Norman ”
(Goodrich, Aidan , Mangaoang, Desirae , Anton, Isabella , Steelhammer, Gracie
), 1:50.44. 14, Grimsley ” (Rider, MacKenzie , Harshaw, Anna , Sullivan,
Claire , Pinnix, Omega ), 1:50.45. 15, Holly Springs ” (Williford, Caroline ,
Galloway, Claire , Hurlbert, Katherine , Kondratick, Morgan ), 1:50.96. 16,
Ronald Reagan ” (Starnes, Aden , Bunting, Meredith , Alexander, Reece ,
Driscoll, Leanne ), 1:51.01. 17, Cardinal Gibbons ” (Van Tassel, Lindsey ,
Lahiff, Julie , Worden, Ashley , Milberg, Katy ), 1:52.38. 18, Sanderson ”
(Hicks, Hailey , Zalkind, Grace , Haney, Kenna , Carlson, Alicia ), 1:52.45.
19, West Forsyth ” (Hammond, Carlee , Frisbie, Sarah , McGuinness, Madison ,
Parks, Lizzie ), 1:53.42. 20, Corinth-Holders ” (Strickland, Rachel , Carter,
Alexis , Blandford, Callie , Whitaker, Peyton ), 1:53.44. 21, Panther Creek ”
(Stark, Liv , Stines, Carly , Rutledge, Abby , Montanus, Abby ), 1:53.84. 22,
Cary ” (Grotjohn, Kennedy , Ryan, Erin , Pham, Jacquelyn , Castle, Kendall ),
1:54.00. 23, Hickory Ridge ” (Holland, McKenna , Jaynes, Allyson , Volz,
Julia , Campany, Hannah ), 1:57.51. 24, Mallard Creek ” (Hackett, Lexi ,
Hollis, Sarah Beth , Szeghy, Rachel , Mena, Ana ), 2:00.57.

Men 200 Yard Medley Relay
(Championship Final) 1, Green Hope ” (Healy, John , Dalbo, Connor ,
Ssengonzi, Jesse , Ivy, Michael ), 1:33.27 AA-A. 2, South Mecklenburg ”
(Barnett, Wesley , Rauch, Jacob , Boone, Garrett , Washington, Valence ),
1:33.63 AA-C. 3, Ardrey Kell ” (Fletcher, Josh , Valiquette, Jack , Lee,
Jason , Cummings, Austin ), 1:35.28. 4, Providence ” (Perelli, Teddy ,
Monahan, Conall , Harding, Mason , Svane-From, Thomas ), 1:35.31. 5, Cardinal
Gibbons ” (Wombacher, Rio , Foulkes, T’Lez , Lockhart, Kevon , Hubbard, Tom
), 1:36.37. 6, Sanderson ” (Kring, Jaden , Wylie, Jacob , Lucht, Sammy ,
Macpherson, Ewan ), 1:36.83. 7, W.G. Enloe ” (Hensley, Noah , Lee, Hyoseon ,
Wang, Anthony , Li, Ryan ), 1:37.78. 8, W.A. Hough ” (Lowe, Kenneth ,
Sansbury, Griffin , Schneider, Ethan , Ausdenmoore, Josh ), 1:37.83.
(Consolation Final) 9, Wakefield ” (Carroll, AJ , Quinn, Sean , Brown, Taye ,
Mabunga, Aidan ), 1:38.27. 10, Apex ” (Lawton, Nick , Diacumakos, Noah ,
Armbruster, Sam , Jaynes, Matthew ), 1:38.40. 11, West Forsyth ” (Burhans,
Tucker , Coates, Jackson , Vlahos, Luke , Watkins, Griffin ), 1:38.71. 12,
Grimsley ” (Gillispie, Jacob , Hoover, Davis , Cantrell, Eric , Kornatz,
Brendan ), 1:39.36. 13, Panther Creek ” (Georges, Dylan , Tjandra, Davin ,
Barker, Chris , Demko, Jonathan ), 1:39.43. 14, R.J. Reynolds ” (Nario,
Austin , Echols, Todd , Echols, Jeff , Lenchik, Josh ), 1:39.45. 15, John T.
Hoggard ” (Howard, Finn , Hanson, Kellen , Settlemyre, Jeffrey , Parker, Will
), 1:39.70. –, Myers Park ” (Hager, Benjamin , Pieroni, Brandon , Clickner,
Charles , Walker, Jack ), DQ.

Men 200 Yard Medley Relay
(Preliminaries) 1, Green Hope ” (Healy, John , Dalbo, Connor , Ssengonzi,
Jesse , Ivy, Michael ), 1:33.42 AA-A. 2, South Mecklenburg ” (Barnett,
Wesley , Rauch, Jacob , Boone, Garrett , Washington, Valence ), 1:34.23 AA-C.
3, Providence ” (Perelli, Teddy , Monahan, Conall , Harding, Mason ,
Svane-From, Thomas ), 1:36.50. 4, Sanderson ” (Kring, Jaden , Wylie, Jacob ,
Lucht, Sammy , Macpherson, Ewan ), 1:36.66. 5, Ardrey Kell ” (Fletcher, Josh
, Valiquette, Jack , Lee, Jason , Cummings, Austin ), 1:36.86. 6, Cardinal
Gibbons ” (Wombacher, Rio , Foulkes, T’Lez , Lockhart, Kevon , Hubbard, Tom
), 1:37.19. 7, W.A. Hough ” (Lowe, Kenneth , Sansbury, Griffin , Schneider,
Ethan , Ausdenmoore, Josh ), 1:37.35. 8, W.G. Enloe ” (Hensley, Noah , Lee,
Hyoseon , Wang, Anthony , Li, Ryan ), 1:37.76. 9, Myers Park ” (Hager,
Benjamin , Pieroni, Brandon , Clickner, Charles , Walker, Jack ), 1:37.89. 10,
Wakefield ” (Carroll, AJ , Quinn, Sean , Brown, Taye , Mabunga, Aidan ),
1:38.11. 11, R.J. Reynolds ” (Nario, Austin , Echols, Todd , Echols, Jeff ,
Lenchik, Josh ), 1:38.59. 12, West Forsyth ” (Burhans, Tucker , Coates,
Jackson , Vlahos, Luke , Watkins, Griffin ), 1:38.67. 13, John T. Hoggard ”
(Howard, Finn , Hanson, Kellen , Settlemyre, Jeffrey , Parker, Will ),
1:39.38. 14, Apex ” (Lawton, Nick , Diacumakos, Noah , Armbruster, Sam ,
Jaynes, Matthew ), 1:39.49. 15, Panther Creek ” (Georges, Dylan , Tjandra,
Davin , Barker, Chris , Demko, Jonathan ), 1:39.72. 16, Grimsley ”
(Gillispie, Jacob , Hoover, Davis , Cantrell, Eric , Kornatz, Brendan ),
1:40.07. 17, Apex Friendship ” (Tomlinson, Alexander , Harloff, Trey ,
Rettammel, Connor , Benton, Jack ), 1:40.08. 18, Middle Creek ” (Smith, Nick
, Mintz, Andrew , Rendon, Kolby , Plewniak, Kevin ), 1:40.69. 19, Cary ”
(Grotjohn, Jack , McIntyre, Richard , Berkowitz, Jeremy , Williams, Jaxon ),
1:40.77. 20, Page ” (Womble, Ethan , Mikuta, Reid , Hering, Flinn , Herndon,
Craig ), 1:41.31. 21, Hopewell ” (Wennborg, Markus , Womack, Michael ,
Allison, Chase , Dixon, Dylan ), 1:42.34. 21, Ronald Reagan ” (Spieler, Ellis
, Nouchi, Noah , Ross, Ben , Michel, Simon ), 1:42.34. 23, East Mecklenburg ”
(Rowe, Daniel , Hudgens, Robert , Simmons, Victor , Scott, Andrew ), 1:45.07.
24, Olympic ” (Zielinski, Zane , Zielinski, Zac , Rzepecki, Jamison , Walker,
Jalen ), 1:45.32.

Women 200 Yard Freestyle
(Championship Final) 1, Haney, Kenna, Sanderson, 1:47.90 AA-A. 2, Lowe,
Heidi, W.A. Hough, 1:48.84 AA-C. 3, Pozder, Ana, Apex, 1:49.15 AA-C. 4,
Merritt, Kensley, W.A. Hough, 1:49.21 AA-C. 5, Marquardt, Ellie, South
Mecklenburg, 1:51.12. 6, Cera, Adrianna, Millbrook, 1:52.09. 7, Rauch, Katie,
South Mecklenburg, 1:52.37. 8, Pape, Caroline, Ronald Reagan, 1:53.77.
(Consolation Final) 9, Mitchell, Katie, Cardinal Gibbons, 1:53.19. 10,
Handlin, Lexie, Ardrey Kell, 1:53.41. 11, Carson, Megan, Apex Friendship,
1:53.55. 12, Bachand, Maddie, Cardinal Gibbons, 1:54.21. 13, Soleo, Lauren,
Panther Creek, 1:54.56. 14, Adams, Jennifer, Cary, 1:54.60. 15, Martin,
Phoebe, Northwest Guilford, 1:58.43. 16, Hauser, Genny, Millbrook, 1:59.82.

Women 200 Yard Freestyle
(Preliminaries) 1, Merritt, Kensley, W.A. Hough, 1:49.30 AA-C. 2, Pozder,
Ana, Apex, 1:49.43 AA-C. 3, Lowe, Heidi, W.A. Hough, 1:49.72 AA-C. 4, Haney,
Kenna, Sanderson, 1:51.21. 5, Cera, Adrianna, Millbrook, 1:51.87. 6,
Marquardt, Ellie, South Mecklenburg, 1:52.24. 7, Pape, Caroline, Ronald
Reagan, 1:52.54. 7, Rauch, Katie, South Mecklenburg, 1:52.54. 9, Handlin,
Lexie, Ardrey Kell, 1:53.92. 10, Carson, Megan, Apex Friendship, 1:54.56. 11,
Bachand, Maddie, Cardinal Gibbons, 1:54.62. 12, Soleo, Lauren, Panther Creek,
1:54.77. 13, Mitchell, Katie, Cardinal Gibbons, 1:55.13. 14, Adams, Jennifer,
Cary, 1:55.84. 15, Steelhammer, Gracie, Lake Norman, 1:56.05. 16, Hauser,
Genny, Millbrook, 1:56.96. 17, Martin, Phoebe, Northwest Guilford, 1:57.72.
18, Anton, Isabella, Lake Norman, 1:57.83. 19, Murtaugh, Emma, Apex
Friendship, 1:57.84. 20, Vendal, Ella, South Mecklenburg, 1:58.84. 21, Hayley,
Catherine, Green Hope, 1:58.90. 22, Reilly, Morgan, Green Hope, 1:59.24. 23,
Everett, Sophia, Charles E. Jordan, 2:00.94. 24, Muma, Samantha, Leesville
Road, 2:01.41.

Men 200 Yard Freestyle
(Championship Final) 1, Walker, Jack, Myers Park, 1:37.75# AA-A. 2, Gambill,
Avery, North Mecklenburg, 1:40.33 AA-C. 3, Svendsen, Hugh, Myers Park,
1:41.14. 4, Nannucci, Pietro, Grimsley, 1:41.56. 5, Mintz, Andrew, Middle
Creek, 1:42.94. 6, Rzepecki, Jamison, Olympic, 1:43.22. 7, Boone, Garrett,
South Mecklenburg, 1:43.24. 8, Payne, Davis, Millbrook, 1:46.28. (Consolation
Final) 9, Pigg, Hunter, Millbrook, 1:43.28. 10, Greene, Jacob, Ronald Reagan,
1:43.61. 11, Spence, Colton, Green Hope, 1:44.07. 12, Hollett, Drew, Athens
Drive, 1:44.67. 13, Watko, Cothalee, Cardinal Gibbons, 1:44.82. 14,
Satterfield, John, Green Hope, 1:45.39. 15, Jaynes, Matthew, Apex, 1:46.62.
16, Harding, Mason, Providence, 1:46.64.

Men 200 Yard Freestyle
(Preliminaries) 1, Walker, Jack, Myers Park, 1:38.56 AA-A. 2, Nannucci,
Pietro, Grimsley, 1:41.49. 3, Gambill, Avery, North Mecklenburg, 1:42.35. 4,
Svendsen, Hugh, Myers Park, 1:42.46. 5, Mintz, Andrew, Middle Creek, 1:42.47.
6, Boone, Garrett, South Mecklenburg, 1:42.80. 7, Payne, Davis, Millbrook,
1:43.42. 8, Rzepecki, Jamison, Olympic, 1:43.75. 9, Young, Hunter, Rolesville,
1:43.79. 10, Greene, Jacob, Ronald Reagan, 1:44.21. 11, Pigg, Hunter,
Millbrook, 1:44.34. 12, Spence, Colton, Green Hope, 1:44.36. 13, Harding,
Mason, Providence, 1:44.78. 13, Watko, Cothalee, Cardinal Gibbons, 1:44.78.
15, Hollett, Drew, Athens Drive, 1:44.84. 16, Jaynes, Matthew, Apex, 1:45.24.
17, Satterfield, John, Green Hope, 1:45.82. 18, Washburn, David, Needham
Broughton, 1:45.84. 19, Fletcher, Josh, Ardrey Kell, 1:46.25. 20, Barker,
Chris, Panther Creek, 1:46.47. 21, Marquardt, Jack, South Mecklenburg,
1:47.59. 22, Hughes, Connor, Panther Creek, 1:48.18. 23, Hoyle, Wyatt, R.J.
Reynolds, 1:49.70. 24, Cantrell, Eric, Grimsley, 1:50.42.

Women 200 Yard IM
(Championship Final) 1, Zettel, Brooke, Apex Friendship, 1:58.31S AA-A. 2,
Larson, Sinclair, South Mecklenburg, 1:58.83 AA-A. 3, McCauley, Ashley,
Leesville Road, 2:01.17 AA-A. 4, Higgs, Lilly, W.A. Hough, 2:03.14 AA-C. 5,
Whitmire, Liza, Myers Park, 2:06.47. 6, Nordstrom, Mia, Wakefield, 2:07.36. 7,
Hanley, Amaya, W.A. Hough, 2:07.98. 8, Grotjohn, Kennedy, Cary, 2:09.02.
(Consolation Final) 9, Anderson, Sophie, Apex, 2:07.26. 10, Zhang, Jolene,
W.G. Enloe, 2:08.89. 11, Zhu, Caroline, W.G. Enloe, 2:08.98. 12, Worden,
Ashley, Cardinal Gibbons, 2:09.00. 13, Davis, Laura, Providence, 2:09.83. 14,
Li, Felicia, Providence, 2:10.37. 15, Sanders, Katie, Green Hope, 2:10.93. 16,
Ssengonzi, Rebecca, Green Hope, 2:12.67.

Women 200 Yard IM
(Preliminaries) 1, Zettel, Brooke, Apex Friendship, 2:00.74 AA-A. 2,
McCauley, Ashley, Leesville Road, 2:02.44 AA-C. 3, Larson, Sinclair, South
Mecklenburg, 2:02.77 AA-C. 4, Higgs, Lilly, W.A. Hough, 2:04.00 AA-C. 5,
Whitmire, Liza, Myers Park, 2:06.01. 6, Nordstrom, Mia, Wakefield, 2:06.95. 7,
Grotjohn, Kennedy, Cary, 2:07.59. 8, Hanley, Amaya, W.A. Hough, 2:08.27. 9,
Worden, Ashley, Cardinal Gibbons, 2:08.64. 10, Zhu, Caroline, W.G. Enloe,
2:08.87. 11, Anderson, Sophie, Apex, 2:08.90. 12, Ssengonzi, Rebecca, Green
Hope, 2:08.95. 13, Zhang, Jolene, W.G. Enloe, 2:09.25. 14, Sanders, Katie,
Green Hope, 2:10.86. 15, Davis, Laura, Providence, 2:11.02. 16, Li, Felicia,
Providence, 2:11.63. 17, Johnson, Reagan, South Mecklenburg, 2:12.12. 18,
Gasper, Ashton, Apex Friendship, 2:12.88. 19, Joyce, Genevieve, Apex, 2:13.42.
20, Walker, Alexis, Charles E. Jordan, 2:13.58. 21, Holian, Sinclair, Page,
2:13.86. 22, Chhan, Pahvie, Charles E. Jordan, 2:16.72. 23, Steffens, Amelia,
Myers Park, 2:16.83. 24, Gesse, Eliza, Page, 2:17.92.

Men 200 Yard IM
(Championship Final) 1, Brown, Zach, Athens Drive, 1:48.47 AA-A. 2, Rauch,
Jacob, South Mecklenburg, 1:50.42 AA-C. 3, Hoshall, Brent, Pinecrest, 1:51.26
AA-C. 4, Perelli, Teddy, Providence, 1:52.13. 5, Allison, Chase, Hopewell,
1:52.48. 6, Valiquette, Jack, Ardrey Kell, 1:53.60. 7, Monahan, Conall,
Providence, 1:53.68. 8, Wennborg, Markus, Hopewell, 1:55.12. (Consolation
Final) 9, Dalbo, Connor, Green Hope, 1:54.85. 10, Lower, Christian,
Corinth-Holders, 1:55.08. 11, Quinn, Sean, Wakefield, 1:55.39. 12, Barnett,
Wesley, South Mecklenburg, 1:55.43. 13, Moore, Michael, Green Hope, 1:55.55.
14, Keaney, Reilly, Grimsley, 1:57.09. 15, Cotter, Colin, Green Hope, 1:58.85.
–, Baldwin, Daniel, Athens Drive, DQ.

Men 200 Yard IM
(Preliminaries) 1, Rauch, Jacob, South Mecklenburg, 1:50.49 AA-C. 2, Brown,
Zach, Athens Drive, 1:50.70 AA-C. 3, Perelli, Teddy, Providence, 1:51.82
AA-C. 4, Hoshall, Brent, Pinecrest, 1:52.44. 5, Allison, Chase, Hopewell,
1:53.03. 6, Wennborg, Markus, Hopewell, 1:53.79. 7, Valiquette, Jack, Ardrey
Kell, 1:54.10. 8, Monahan, Conall, Providence, 1:54.88. 9, Dalbo, Connor,
Green Hope, 1:55.16. 10, Baldwin, Daniel, Athens Drive, 1:55.38. 11, Barnett,
Wesley, South Mecklenburg, 1:55.41. 12, Lower, Christian, Corinth-Holders,
1:56.08. 13, Moore, Michael, Green Hope, 1:56.24. 14, Quinn, Sean, Wakefield,
1:56.44. 15, Keaney, Reilly, Grimsley, 1:57.29. 16, Cotter, Colin, Green Hope,
1:57.34. 17, Graham, Payton, David W. Butler, 1:57.57. 18, Butner, Garrett,
Ashley, 1:57.82. 19, Lucht, Sammy, Sanderson, 1:57.99. 20, Echols, Todd, R.J.
Reynolds, 1:58.91. 21, Silver, Ryan, Athens Drive, 1:59.49. 22, Ghim,
Christopher, Panther Creek, 2:00.49. –, Legge, Joshua, Millbrook, DQ. –,
Mikuta, Reid, Page, DFS.

Women 50 Yard Freestyle
(Championship Final) 1, Countie, Grace, Leesville Road, 22.54S AA-A. 2, Baric,
Maria, Green Hope, 23.43 AA-C. 3, Clayton-Luce, Sophia, Millbrook, 23.61
AA-C. 4, Medlin, Lauren, Green Hope, 23.72. 5, Smith, Janie, Myers Park,
23.79. 6, Schoonhagen, Emily, Grimsley, 23.86. 7, Hicks, Hailey, Sanderson,
24.10. 8, Barnett, Claudia, South Mecklenburg, 24.29. (Consolation Final) 9,
Ally, Emily, Page, 24.03. 10, Frisbie, Sarah, West Forsyth, 24.22. 11, Wen,
Melody, W.G. Enloe, 24.27. 12, Sheridan, Spencer, Myers Park, 24.37. 13,
Morgan, Brooke, Leesville Road, 24.39. 14, Copeland, Hannah, Page, 24.42. 15,
Lassell, Marissa, W.A. Hough, 24.45. 16, Myhrvold, Mathea, Wakefield, 24.84.

Women 50 Yard Freestyle
(Preliminaries) 1, Countie, Grace, Leesville Road, 22.76 AA-A. 2, Baric,
Maria, Green Hope, 23.57 AA-C. 3, Clayton-Luce, Sophia, Millbrook, 23.76. 3,
Smith, Janie, Myers Park, 23.76. 5, Schoonhagen, Emily, Grimsley, 23.97. 6,
Medlin, Lauren, Green Hope, 24.01. 7, Hicks, Hailey, Sanderson, 24.12. 8,
Barnett, Claudia, South Mecklenburg, 24.24. 9, Ally, Emily, Page, 24.28. 10,
Lassell, Marissa, W.A. Hough, 24.33. 11, Sheridan, Spencer, Myers Park, 24.36.
12, Wen, Melody, W.G. Enloe, 24.39. 13, Copeland, Hannah, Page, 24.45. 14,
Morgan, Brooke, Leesville Road, 24.53. 15, Frisbie, Sarah, West Forsyth,
24.54. 16, Myhrvold, Mathea, Wakefield, 24.61. 17, Gunson, Eliza, David W.
Butler, 24.65. 18, Spina, Gabriella, Ardrey Kell, 24.77. 19, Hohm, Anneliese,
East Mecklenburg, 24.78. 20, Pilecki, Sarah, Apex, 24.79. 21, Plasser, Lydia,
Ronald Reagan, 24.87. 22, Kondratick, Morgan, Holly Springs, 24.88. 23,
Newton, Grace, Leesville Road, 24.98. 24, Walker, Emma, Myers Park, 25.22.

Men 50 Yard Freestyle
(Championship Final) 1, Hertweck, Graham, Grimsley, 20.84 AA-C. 2, Edwards,
Max, Ronald Reagan, 20.88 AA-C. 3, Plewniak, Kevin, Middle Creek, 21.03. 4,
Washington, Valence, South Mecklenburg, 21.43. 5, Brown, Taye, Wakefield,
21.47. 6, Curlee, Mitch, Green Hope, 21.73. 7, Howard, Finn, John T. Hoggard,
21.82. 8, Svane-From, Thomas, Providence, 21.84. (Consolation Final) 9,
Adkins, Trey, E.A. Laney, 21.78. 10, Foulkes, T’Lez, Cardinal Gibbons, 21.80.
11, Demko, Jonathan, Panther Creek, 21.81. 12, Smyre, Alex, Leesville Road,
21.91. 13, Johnson, Bryson, W.G. Enloe, 22.11. 14, Herndon, Craig, Page,
22.15. 15, Lowe, Kenneth, W.A. Hough, 22.46. 16, Clickner, Charles, Myers
Park, 22.49.

Men 50 Yard Freestyle
(Preliminaries) 1, Hertweck, Graham, Grimsley, 21.01. 1, Edwards, Max, Ronald
Reagan, 21.01. 3, Plewniak, Kevin, Middle Creek, 21.14. 4, Howard, Finn, John
T. Hoggard, 21.61. 5, Curlee, Mitch, Green Hope, 21.67. 6, Svane-From, Thomas,
Providence, 21.69. 7, Brown, Taye, Wakefield, 21.72. 8, Washington, Valence,
South Mecklenburg, 21.74. 9, Demko, Jonathan, Panther Creek, 21.77. 9,
Johnson, Bryson, W.G. Enloe, 21.77. 11, Adkins, Trey, E.A. Laney, 21.90. 12,
Lowe, Kenneth, W.A. Hough, 22.00. 13, Smyre, Alex, Leesville Road, 22.01. 14,
Herndon, Craig, Page, 22.06. 15, Foulkes, T’Lez, Cardinal Gibbons, 22.07. 16,
Clickner, Charles, Myers Park, 22.08. 17, Smith, Ian, Holly Springs, 22.31.
18, Greene, Nick, New Bern, 22.41. 19, Cummings, Austin, Ardrey Kell, 22.43.
20, Schoolcraft, Chase, David W. Butler, 22.55. 21, Hoover, Davis, Grimsley,
22.62. 22, Miller, Cameron, Myers Park, 22.64. 23, Johnson, William, Myers
Park, 22.95. 24, Ross, Ben, Ronald Reagan, 23.02.

Women 1 mtr Diving
1, Zuburg, Ashton, Leesville Road, 450.85 AA-C. 2, Priddy, Katherine,
Grimsley, 397.45 AA-C. 3, Paul, Jessica, Page, 395.75 AA-C. 4, Tarpley,
Olivia, W.A. Hough, 391.00 AA-C. 5, Wegh, Asia, W.A. Hough, 389.50 AA-C. 6,
Gillis, Samantha, Northwest Guilford, 356.05. 7, Gray, Abigail, Page, 344.65.
8, Buchan, Andra, W.A. Hough, 340.30. 9, Mastrantoni, Abby, Ardrey Kell,
335.85. 10, Fanjoy, Daisy, Sanderson, 321.50. 11, Malec, Madison, Lake Norman,
312.75. 12, Pierce, Lexi, Ronald Reagan, 311.45. 13, Rozansky, Rachel, W.G.
Enloe, 303.55. 14, Ehlin, Sophia, Green Hope, 299.65. 15, Dagenhart, Livy,
Myers Park, 296.60. 16, Hurd, Emily, Hopewell, 271.20. 17, Brouse, Morgan,
Providence, 207.80. 18, Maiorana, Ava, Apex, 196.60. 19, Quinlivan, Colleen,
Cary, 195.15. 20, Sprinkle, Kate, Ronald Reagan, 175.45. 21, D’Amelio, Finn,
Needham Broughton, 119.40. 22, Salcido, Julianna, Cardinal Gibbons, 116.70.
23, Gawin-Parigini, Alexandra, Cary, 116.40.

Men 1 mtr Diving
1, Zawadzki, Noah, Northwest Guilford, 577.65 AA-C. 2, Creedon, Walker, Green
Hope, 507.25 AA-C. 3, Sneden, Adam, Myers Park, 503.45 AA-C. 4, Foster,
Ethan, South Mecklenburg, 443.05 AA-C. 5, Bennett, Bayne, Pinecrest, 438.00
AA-C. 6, Foster, Luke, South Mecklenburg, 427.55 AA-C. 7, Bunn, Jason, John
T. Hoggard, 416.25 AA-C. 8, Tibbs, Devin, Leesville Road, 406.95 AA-C. 9,
Edin, Peter, Panther Creek, 340.10. 10, Eastman, Jacob, R.J. Reynolds, 334.35.
11, Robinson, Bryce, Green Hope, 331.25. 12, Greene, Connor, Ronald Reagan,
304.25. 13, Manzo, Dom, Heritage, 296.40. 14, Spence, Trey, Myers Park,
289.40. 15, Kissell, Sergei, Sanderson, 286.70. 16, Graff, Ethan, Grimsley,
271.50. 17, Garrelts, George, Leesville Road, 197.45. 18, Schuster, David,
Ardrey Kell, 196.25. 19, Stasiewicz, Samuel, Sanderson, 194.65. 20, Yardley,
Luke, Leesville Road, 190.55. 21, Butler, Bennett, Needham Broughton, 123.05.
22, Stauffenberg, Gavin, Providence, 121.45. 23, Bradshaw, Colton, Providence,
118.85. 24, Anderson, Zeph, Providence, 118.35.

Women 100 Yard Butterfly
(Championship Final) 1, Ray, Amanda, Leesville Road, 54.28 AA-A. 2, Mitchell,
Katie, Cardinal Gibbons, 55.13 AA-C. 3, Lassell, Marissa, W.A. Hough, 55.93.
4, Campbell, McKenzie, Page, 56.29. 5, Smith, Janie, Myers Park, 56.35. 6,
Alexander, Reece, Ronald Reagan, 56.70. 7, Copeland, Mary Grace, Page, 56.82.
8, Worden, Ashley, Cardinal Gibbons, 57.86. (Consolation Final) 9, Watts,
Mimi, W.G. Enloe, 56.90. 10, Fullerton, Mikaela, Apex, 57.15. 11, Morrell,
Lily, W.G. Enloe, 57.50. 12, Xerras, Alexandra, Myers Park, 57.77. 13,
DiPangrazio, Sarah, Providence, 58.12. 14, Bobbitt, Turner, Myers Park, 58.40.
15, Carpenter, Hope, Ragsdale, 58.57. 16, Ssengonzi, Rebecca, Green Hope,
59.88.

Women 100 Yard Butterfly
(Preliminaries) 1, Ray, Amanda, Leesville Road, 54.70 AA-C. 2, Mitchell,
Katie, Cardinal Gibbons, 55.60 AA-C. 3, Lassell, Marissa, W.A. Hough, 56.29.
4, Smith, Janie, Myers Park, 56.37. 5, Campbell, McKenzie, Page, 56.47. 6,
Alexander, Reece, Ronald Reagan, 56.93. 7, Copeland, Mary Grace, Page, 57.15.
8, Worden, Ashley, Cardinal Gibbons, 57.38. 9, Morrell, Lily, W.G. Enloe,
J57.38. 10, Ssengonzi, Rebecca, Green Hope, 57.39. 11, DiPangrazio, Sarah,
Providence, 57.49. 12, Watts, Mimi, W.G. Enloe, 57.51. 13, Carpenter, Hope,
Ragsdale, 57.54. 14, Xerras, Alexandra, Myers Park, 57.77. 15, Fullerton,
Mikaela, Apex, 58.08. 16, Bobbitt, Turner, Myers Park, 58.13. 17, Bruno,
Hannah, Leesville Road, 58.42. 18, Boulware, Sophie, Millbrook, 58.51. 19,
Rauch, Katie, South Mecklenburg, 58.97. 20, Rutledge, Abby, Panther Creek,
59.30. 21, Ravi, Sreshta, Providence, 59.84. 22, Steffens, Amelia, Myers Park,
1:00.31. 23, Walker, Alexis, Charles E. Jordan, 1:00.44. 24, Turner, Haley,
Apex Friendship, 1:00.57.

Women 100 Yard Butterfly Swim-off
(- Swim-off) 1, Worden, Ashley, Cardinal Gibbons, 56.99. 2, Morrell, Lily,
W.G. Enloe, 57.55.

Men 100 Yard Butterfly
(Championship Final) 1, Brown, Zach, Athens Drive, 47.70 AA-A. 2, Edwards,
Max, Ronald Reagan, 49.07 AA-C. 3, Healy, John, Green Hope, 50.19. 4,
Schneider, Ethan, W.A. Hough, 50.56. 5, Ssengonzi, Jesse, Green Hope, 50.87.
6, Pigg, Hunter, Millbrook, 50.90. 7, Kring, Jaden, Sanderson, 51.27. 8,
Auderer, Michael, Jack Britt, 51.47. (Consolation Final) 9, Lee, Jason, Ardrey
Kell, 51.39. 10, Harding, Mason, Providence, 51.81. 11, Echols, Jeff, R.J.
Reynolds, 52.22. 12, Vlahos, Luke, West Forsyth, 52.38. 13, Silver, Ryan,
Athens Drive, 52.51. 14, Lower, Christian, Corinth-Holders, 52.56. 15,
Warlick, Andrew, Myers Park, 52.68. 16, Clickner, Charles, Myers Park, 54.24.

Men 100 Yard Butterfly
(Preliminaries) 1, Brown, Zach, Athens Drive, 48.25 AA-A. 2, Edwards, Max,
Ronald Reagan, 49.63 AA-C. 3, Ssengonzi, Jesse, Green Hope, 50.25. 4, Healy,
John, Green Hope, 50.51. 5, Schneider, Ethan, W.A. Hough, 50.55. 6, Kring,
Jaden, Sanderson, 51.07. 7, Auderer, Michael, Jack Britt, 51.79. 8, Pigg,
Hunter, Millbrook, 51.82. 9, Clickner, Charles, Myers Park, 52.03. 10,
Harding, Mason, Providence, 52.12. 11, Lee, Jason, Ardrey Kell, 52.14. 12,
Echols, Jeff, R.J. Reynolds, 52.46. 13, Warlick, Andrew, Myers Park, 52.54.
14, Silver, Ryan, Athens Drive, 52.59. 15, Vlahos, Luke, West Forsyth, 52.61.
16, Lower, Christian, Corinth-Holders, 52.70. 17, Settlemyre, Jeffrey, John T.
Hoggard, 52.71. 18, Berkowitz, Jeremy, Cary, 52.99. 19, Barker, Chris, Panther
Creek, 53.05. 20, Wombacher, Rio, Cardinal Gibbons, 53.11. 21, Warner,
Gabriel, Mooresville Senior, 53.24. 22, Marttila, Sam, Lake Norman, 53.68. 23,
Lenchik, Josh, R.J. Reynolds, 54.69. 24, Cahan, Sam, South Mecklenburg, 55.07.

Women 100 Yard Freestyle
(Championship Final) 1, Countie, Grace, Leesville Road, 49.69 AA-A. 2, Lowe,
Heidi, W.A. Hough, 51.03 AA-C. 3, Clayton-Luce, Sophia, Millbrook, 51.69. 4,
Schoonhagen, Emily, Grimsley, 52.04. 5, Hicks, Hailey, Sanderson, 52.44. 6,
Copeland, Hannah, Page, 52.79. 7, Barnett, Claudia, South Mecklenburg, 52.84.
8, Cera, Adrianna, Millbrook, 53.51. (Consolation Final) 9, Pilecki, Sarah,
Apex, 52.55. 10, Ally, Emily, Page, 53.26. 11, Sheridan, Spencer, Myers Park,
53.27. 12, Plasser, Lydia, Ronald Reagan, 53.41. 13, Morgan, Brooke, Leesville
Road, 53.57. 14, Tart, Bethany, South Central, 53.58. 15, Adams, Jennifer,
Cary, 54.10. 16, Russell, Claire, Myers Park, 54.28.

Women 100 Yard Freestyle
(Preliminaries) 1, Countie, Grace, Leesville Road, 50.08 AA-A. 2, Lowe,
Heidi, W.A. Hough, 51.47. 3, Clayton-Luce, Sophia, Millbrook, 51.74. 4,
Schoonhagen, Emily, Grimsley, 52.13. 5, Barnett, Claudia, South Mecklenburg,
52.19. 6, Hicks, Hailey, Sanderson, 52.21. 7, Copeland, Hannah, Page, 52.34.
8, Cera, Adrianna, Millbrook, 52.82. 9, Morgan, Brooke, Leesville Road, 53.20.
10, Plasser, Lydia, Ronald Reagan, 53.27. 11, Tart, Bethany, South Central,
53.37. 12, Pilecki, Sarah, Apex, 53.41. 13, Adams, Jennifer, Cary, 53.50. 14,
Ally, Emily, Page, 53.59. 15, Sheridan, Spencer, Myers Park, 53.65. 16,
Russell, Claire, Myers Park, 53.96. 17, Walker, Emma, Myers Park, 54.78. 18,
Murtaugh, Emma, Apex Friendship, 54.87. 19, Spina, Gabriella, Ardrey Kell,
55.05. 20, Martin, Cadence, Jack Britt, 55.16. 21, Zagora, Anna, Ardrey Kell,
55.20. 22, Gunson, Eliza, David W. Butler, 55.27. 23, McGill, Meredith,
Ragsdale, 55.29. 24, Parks, Lizzie, West Forsyth, 55.36.

Men 100 Yard Freestyle
(Championship Final) 1, Burhans, Tucker, West Forsyth, 45.33 AA-C. 2,
Hertweck, Graham, Grimsley, 45.35 AA-C. 3, Plewniak, Kevin, Middle Creek,
45.85. 4, Ivy, Michael, Green Hope, 45.91. 5, Mintz, Andrew, Middle Creek,
46.72. 6, Svane-From, Thomas, Providence, 46.77. 7, Boone, Garrett, South
Mecklenburg, 46.85. 8, Nannucci, Pietro, Grimsley, 46.97. (Consolation Final)
9, Washington, Valence, South Mecklenburg, 47.01. 10, Graham, Payton, David W.
Butler, 47.04. 11, Brown, Taye, Wakefield, 47.09. 12, Adkins, Trey, E.A.
Laney, 47.72. 13, Young, Hunter, Rolesville, 47.74. 14, Wahlen, David, Athens
Drive, 48.21. 15, Curlee, Mitch, Green Hope, 48.41. 16, Lowe, Kenneth, W.A.
Hough, 48.77.

Men 100 Yard Freestyle
(Preliminaries) 1, Burhans, Tucker, West Forsyth, 45.59 AA-C. 2, Plewniak,
Kevin, Middle Creek, 46.40. 3, Svane-From, Thomas, Providence, 46.58. 4, Ivy,
Michael, Green Hope, 46.85. 5, Hertweck, Graham, Grimsley, 46.86. 6, Boone,
Garrett, South Mecklenburg, 46.89. 7, Mintz, Andrew, Middle Creek, 47.04. 8,
Nannucci, Pietro, Grimsley, 47.06. 9, Washington, Valence, South Mecklenburg,
47.13. 10, Graham, Payton, David W. Butler, 47.22. 11, Brown, Taye, Wakefield,
47.32. 12, Lowe, Kenneth, W.A. Hough, 47.41. 13, Adkins, Trey, E.A. Laney,
47.50. 14, Young, Hunter, Rolesville, 48.08. 15, Curlee, Mitch, Green Hope,
48.09. 16, Wahlen, David, Athens Drive, 48.43. 17, Lockhart, Kevon, Cardinal
Gibbons, 48.49. 18, Allison, Chase, Hopewell, 48.52. 19, Spence, Colton, Green
Hope, 48.68. 20, Satterfield, John, Green Hope, 48.78. 21, Cummings, Austin,
Ardrey Kell, 48.88. 22, Ockert, Jacob, Panther Creek, 48.90. 23, Payne, Davis,
Millbrook, 49.97. 24, Miller, Cameron, Myers Park, 50.56.

Women 500 Yard Freestyle
1, Haney, Kenna, Sanderson, 4:49.59 AA-A. 2, Ray, Amanda, Leesville Road,
4:52.17 AA-C. 3, Pozder, Ana, Apex, 4:52.76 AA-C. 4, Marquardt, Ellie, South
Mecklenburg, 4:57.92. 5, Bachand, Maddie, Cardinal Gibbons, 5:04.43. 6, Pape,
Caroline, Ronald Reagan, 5:05.63. 7, Carson, Megan, Apex Friendship, 5:05.76.
8, Davis, Laura, Providence, 5:06.58. 9, Brodnick, Ashley, Leesville Road,
5:06.81. 10, Soleo, Lauren, Panther Creek, 5:07.52. 11, Grotjohn, Kennedy,
Cary, 5:08.77. 12, Walton, Ashlyn, Leesville Road, 5:11.85. 13, Martin,
Phoebe, Northwest Guilford, 5:13.66. 14, Wozny, Rhiannon, Providence, 5:13.79.
15, Steelhammer, Gracie, Lake Norman, 5:15.88. 16, Anton, Isabella, Lake
Norman, 5:16.81. 17, Smith, Corina, Green Hope, 5:18.00. 18, Alexander, Reece,
Ronald Reagan, 5:19.88. 19, Kempf, Stella, Needham Broughton, 5:20.42. 20,
Hermanson, Hannah, W.A. Hough, 5:21.29. 21, Martinson, Brynn, South
Mecklenburg, 5:22.38. 22, Goins, Carolyn, Myers Park, 5:25.12. 23, Hoover,
Caroline, Grimsley, 5:26.07. 24, Holian, Sinclair, Page, 5:27.27.

Men 500 Yard Freestyle
1, Gambill, Avery, North Mecklenburg, 4:31.51 AA-C. 2, Legge, Joshua,
Millbrook, 4:32.49 AA-C. 3, Rzepecki, Jamison, Olympic, 4:34.77. 4, Quinn,
Sean, Wakefield, 4:38.39. 5, Greene, Jacob, Ronald Reagan, 4:38.51. 6,
Hollett, Drew, Athens Drive, 4:38.89. 7, Hubbard, Tom, Cardinal Gibbons,
4:39.54. 8, Hughes, Connor, Panther Creek, 4:39.99. 9, Atherton, Alex, W.A.
Hough, 4:40.62. 10, Lee, Jason, Ardrey Kell, 4:42.13. 11, Moore, Michael,
Green Hope, 4:42.94. 12, Washburn, David, Needham Broughton, 4:43.37. 13,
Watko, Cothalee, Cardinal Gibbons, 4:43.40. 14, Hudgens, Robert, East
Mecklenburg, 4:43.87. 15, Carter, Jared, Green Hope, 4:47.94. 16, Partrick,
Michael, Corinth-Holders, 4:48.24. 17, Marquardt, Jack, South Mecklenburg,
4:49.44. 18, Cairns, Zach, Cardinal Gibbons, 4:50.85. 19, Soleo, Will, Panther
Creek, 4:51.56. 20, Pelt, Nathan, Green Hope, 4:53.67. 21, Pollard, Jackson,
Green Hope, 4:53.73. 22, Hopkins, Mack, Providence, 4:54.03. 23, Cantrell,
Eric, Grimsley, 4:54.44. 24, Neilsen, Jack, South Mecklenburg, 4:56.68.

Women 200 Yard Freestyle Relay
(Championship Final) 1, Leesville Road ” (Newton, Grace , Keever, Caroline ,
Morgan, Brooke , Countie, Grace ), 1:34.75 AA-A. 2, W.A. Hough ” (Lowe,
Heidi , Brotherton, Madelyn , Lassell, Marissa , Merritt, Kensley ), 1:34.84
AA-A. 3, Myers Park ” (Smith, Janie , Sheridan, Spencer , Walker, Emma ,
Whitmire, Liza ), 1:35.18 AA-A. 4, Green Hope ” (Baric, Maria , Carson,
Katherine , Ssengonzi, Rebecca , Medlin, Lauren ), 1:36.74 AA-C. 5, Millbrook
” (Cera, Adrianna , Carlson, Alayna , Hartis, Sydney , Clayton-Luce, Sophia
), 1:37.43. 6, Grimsley ” (Pinnix, Omega , Goetz, Sydney , Hoover, Caroline ,
Schoonhagen, Emily ), 1:37.48. 7, Page ” (Copeland, Mary Grace , Copeland,
Hannah , Gesse, Eliza , Ally, Emily ), 1:37.87. 8, W.G. Enloe ” (Watts, Mimi
, Morrell, Lily , Zhu, Caroline , Wen, Melody ), 1:38.21. (Consolation Final)
9, South Mecklenburg ” (Marquardt, Ellie , Vendal, Ella , Martinson, Brynn ,
Johnson, Reagan ), 1:38.60. 10, Ronald Reagan ” (Plasser, Lydia , Starnes,
Aden , Driscoll, Leanne , Pape, Caroline ), 1:39.76. 11, Apex ” (DeCaro, Emma
, Fullerton, Mikaela , Pozder, Ema , Anderson, Sophie ), 1:39.81. 12, Cardinal
Gibbons ” (Milberg, Katy , Kunkel, Caroline , Bachand, Maddie , Mitchell,
Katie ), 1:40.08. 13, Sanderson ” (Hicks, Hailey , Zalkind, Grace , Carlson,
Alicia , Haney, Kenna ), 1:40.21. 14, Panther Creek ” (Montanus, Abby ,
Rutledge, Abby , Candelaria, Bianca , Soleo, Lauren ), 1:40.65. 15, Providence
” (DiPangrazio, Sarah , Garrison, Lene , Wozny, Rhiannon , Siemasko, Lily ),
1:40.86. 16, Corinth-Holders ” (Rex, Kennedy , Partrick, Meghan , Jones,
Acacia , Blandford, Callie ), 1:42.26.

Women 200 Yard Freestyle Relay
(Preliminaries) 1, Myers Park ” (Smith, Janie , Sheridan, Spencer , Walker,
Emma , Whitmire, Liza ), 1:35.92 AA-C. 2, Leesville Road ” (Newton, Grace ,
Keever, Caroline , Morgan, Brooke , Countie, Grace ), 1:36.36 AA-C. 3, W.A.
Hough ” (Lassell, Marissa , Brotherton, Madelyn , Wike, Brianna , Lowe, Heidi
), 1:36.56 AA-C. 4, Green Hope ” (Baric, Maria , Carson, Katherine ,
Ssengonzi, Rebecca , Medlin, Lauren ), 1:37.00 AA-C. 5, Grimsley ” (Pinnix,
Omega , Goetz, Sydney , Hoover, Caroline , Schoonhagen, Emily ), 1:37.40. 6,
Millbrook ” (Cera, Adrianna , Carlson, Alayna , Hartis, Sydney ,
Clayton-Luce, Sophia ), 1:38.10. 7, W.G. Enloe ” (Watts, Mimi , Morrell, Lily
, Zhu, Caroline , Wen, Melody ), 1:38.35. 8, Page ” (Copeland, Mary Grace ,
Copeland, Hannah , Gesse, Eliza , Ally, Emily ), 1:38.46. 9, South Mecklenburg
” (Marquardt, Ellie , Vendal, Ella , Brashear, Grace , Johnson, Reagan ),
1:39.16. 10, Apex ” (DeCaro, Emma , Fullerton, Mikaela , Pozder, Ema ,
Anderson, Sophie ), 1:39.84. 11, Ronald Reagan ” (Pape, Caroline , Starnes,
Aden , Driscoll, Leanne , Plasser, Lydia ), 1:40.04. 12, Cardinal Gibbons ”
(Milberg, Katy , Kunkel, Caroline , Bachand, Maddie , Mitchell, Katie ),
1:40.31. 13, Providence ” (DiPangrazio, Sarah , Garrison, Lene , Wozny,
Rhiannon , Siemasko, Lily ), 1:40.77. 14, Panther Creek ” (Montanus, Abby ,
Rutledge, Abby , Candelaria, Bianca , Soleo, Lauren ), 1:41.28. 15, Sanderson
” (Hicks, Hailey , Zalkind, Grace , Carlson, Alicia , Haney, Kenna ),
1:41.53. 16, Corinth-Holders ” (Rex, Kennedy , Partrick, Meghan , Jones,
Acacia , Blandford, Callie ), 1:41.63. 17, David W. Butler ” (Gunson, Eliza ,
Youngblood, Reagan , Jordan, Veronika , Money, Adelynne ), 1:42.15. 18, Ardrey
Kell ” (Zagora, Anna , Puckett, Courtney , Hangyas, Oceane , Spina, Gabriella
), 1:42.38. 19, Apex Friendship ” (Carson, Megan , Horn, Ainsley , Turner,
Haley , Tomlinson, Abigail ), 1:43.11. 20, Ragsdale ” (Alker, Brianna ,
Salthouse, Abigail , Carpenter, Hope , McGill, Meredith ), 1:43.13. 21, East
Mecklenburg ” (Morgan, Kylie , Langley, Madelyn , Hardin, Isabella , Hohm,
Anneliese ), 1:43.47. 22, Lake Norman ” (Sursi, Madelyn , Newton, Abigail ,
Garlick, Macyn , Wilkowski, Katie ), 1:43.51. 23, Heritage ” (Ortiz, Elaine ,
Sundberg, Samantha , Grasso, Aynslee , Lipscomb, Madison ), 1:43.70. 24, Jack
Britt ” (Gonzalez-Rubio, Alondra , Miller, Anna , Miller, Emily , Martin,
Cadence ), 1:44.73.

Men 200 Yard Freestyle Relay
(Championship Final) 1, Myers Park ” (Clickner, Charles , Svendsen, Hugh ,
Miller, Cameron , Walker, Jack ), 1:25.28 AA-C. 2, Millbrook ” (Payne, Davis
, Wright, Thomas , Legge, Joshua , Pigg, Hunter ), 1:25.73 AA-C. 3, Grimsley
” (Nannucci, Pietro , Hoover, Davis , Kornatz, Brendan , Hertweck, Graham ),
1:25.82 AA-C. 4, Green Hope ” (Ivy, Michael , Prucha, Ben , Satterfield,
John , Curlee, Mitch ), 1:25.89 AA-C. 5, Athens Drive ” (Wahlen, David ,
Bennett, Robert , Brown, Zach , Silver, Chris ), 1:26.68. 6, Cardinal Gibbons
” (Lockhart, Kevon , Hubbard, Tom , Watko, Cothalee , Foulkes, T’Lez ),
1:28.06. 7, Ronald Reagan ” (Edwards, Max , Copeland, Harrison , Ross, Ben ,
Greene, Jacob ), 1:28.31. 8, W.G. Enloe ” (Li, Ryan , Snyder, Kevin ,
Johnson, Bryson , Wang, Anthony ), 1:29.10. (Consolation Final) 9, Panther
Creek ” (Demko, Jonathan , Ghim, Christopher , Tan, JC , Ockert, Jacob ),
1:28.34. 10, Sanderson ” (Kring, Jaden , Wylie, Jacob , Lucht, Sammy ,
Macpherson, Ewan ), 1:28.71. 11, Apex ” (Diacumakos, Noah , Armbruster, Sam ,
Jaynes, Matthew , Lawton, Nick ), 1:28.80. 12, Page ” (Womble, Ethan ,
Mikuta, Reid , Arvelo, Nicolas , Herndon, Craig ), 1:29.37. 13, David W.
Butler ” (Graham, Payton , Harris, Luke , Rose, Nicholas , Schoolcraft, Chase
), 1:30.26. 14, John T. Hoggard ” (Parker, Will , Wilcox, Galen , Settlemyre,
Jeffrey , Howard, Finn ), 1:30.32. 15, Corinth-Holders ” (Kistler, Landon ,
Palmer, Ethan , VanSchaick, Nolan , Lower, Christian ), 1:31.19. 16, West
Forsyth ” (Watkins, Griffin , Kranis, Justin , Watkins, Sloan , Vlahos, Luke
), 1:34.44.

Men 200 Yard Freestyle Relay
(Preliminaries) 1, Myers Park ” (Clickner, Charles , Svendsen, Hugh , Miller,
Cameron , Walker, Jack ), 1:25.96 AA-C. 2, Grimsley ” (Nannucci, Pietro ,
Hoover, Davis , Kornatz, Brendan , Hertweck, Graham ), 1:26.23. 3, Millbrook
” (Payne, Davis , Wright, Thomas , Legge, Joshua , Pigg, Hunter ), 1:26.67.
4, Green Hope ” (Ivy, Michael , Prucha, Ben , Satterfield, John , Curlee,
Mitch ), 1:26.83. 5, Athens Drive ” (Wahlen, David , Silver, Chris , Bennett,
Robert , Brown, Zach ), 1:27.14. 6, Cardinal Gibbons ” (Hubbard, Tom ,
Lockhart, Kevon , Watko, Cothalee , Foulkes, T’Lez ), 1:27.57. 7, Ronald
Reagan ” (Greene, Jacob , Copeland, Harrison , Ross, Ben , Edwards, Max ),
1:28.31. 8, W.G. Enloe ” (Li, Ryan , Snyder, Kevin , Johnson, Bryson , Wang,
Anthony ), 1:28.65. 9, Sanderson ” (Kring, Jaden , Wylie, Jacob , Lucht,
Sammy , Macpherson, Ewan ), 1:28.77. 10, Panther Creek ” (Ockert, Jacob ,
Ghim, Christopher , Tan, JC , Demko, Jonathan ), 1:29.20. 11, David W. Butler
” (Graham, Payton , Harris, Luke , Rose, Nicholas , Schoolcraft, Chase ),
1:29.99. 12, Apex ” (Diacumakos, Noah , Armbruster, Sam , Jaynes, Matthew ,
Lawton, Nick ), 1:30.17. 13, Corinth-Holders ” (Kistler, Landon , Palmer,
Ethan , VanSchaick, Nolan , Lower, Christian ), 1:30.18. 14, Page ” (Herndon,
Craig , Mikuta, Reid , Arvelo, Nicolas , Womble, Ethan ), 1:30.37. 15, John T.
Hoggard ” (Parker, Will , Wilcox, Galen , Settlemyre, Jeffrey , Howard, Finn
), 1:30.40. 16, West Forsyth ” (Watkins, Griffin , Watkins, Sloan , Vlahos,
Luke , Burhans, Tucker ), 1:30.90. 17, W.A. Hough ” (Frye, Tommy , Langvell,
Chris , Sansbury, Griffin , Ausdenmoore, Josh ), 1:31.39. 18, Ardrey Kell ”
(Bippus, Will , Seery, Patrick , Dabhade, Arpeet , Teague, Sean ), 1:31.68.
19, Apex Friendship ” (Harloff, Trey , Mann, Ben , Fiffick, Sam , Williams,
Cooper ), 1:31.76. 20, Providence ” (Kirkpatrick, Owen , Fold, Andrew ,
Schultz, Elliott , Park, Luke ), 1:32.40. 21, R.J. Reynolds ” (Lenchik, Josh
, Nario, Sean , Smith, Ben , Hoyle, Wyatt ), 1:33.16. 22, South Caldwell ”
(Lopez, Tony , Johnson, Connor , Carroll, Brody , Annas, Andy ), 1:34.21. 23,
Lake Norman ” (Marttila, Sam , Mathiason, Carter , Yeh, Ryan , Haines, Cole
), 1:34.40. –, South Mecklenburg ” (Vendal, Ty , McCreery, Coleman ,
Marquardt, Jack , Washington, Valence ), DQ.

Women 100 Yard Backstroke
(Championship Final) 1, Larson, Sinclair, South Mecklenburg, 53.71 AA-A. 2,
Merritt, Kensley, W.A. Hough, 54.45 AA-A. 3, Zettel, Brooke, Apex Friendship,
54.63 AA-A. 4, Nordstrom, Mia, Wakefield, 55.17 AA-C. 5, Russell, Claire,
Myers Park, 56.67. 6, Hanley, Amaya, W.A. Hough, 57.31. 7, Handlin, Lexie,
Ardrey Kell, 57.55. 8, Carpenter, Hope, Ragsdale, 57.94. (Consolation Final)
9, Strickland, Rachel, Corinth-Holders, 58.01. 10, Hermanson, Hannah, W.A.
Hough, 58.37. 11, Kota, Hannah, Green Hope, 58.39. 12, Grasso, Aynslee,
Heritage, 58.55. 13, Bobbitt, Turner, Myers Park, 58.95. 14, Carrigan, Anna,
Leesville Road, 59.21. 15, Turner, Haley, Apex Friendship, 59.61. –, Carlson,
Alayna, Millbrook, DFS.

Women 100 Yard Backstroke
(Preliminaries) 1, Larson, Sinclair, South Mecklenburg, 54.36 AA-A. 2,
Merritt, Kensley, W.A. Hough, 54.60 AA-A. 3, Zettel, Brooke, Apex Friendship,
55.32 AA-C. 4, Nordstrom, Mia, Wakefield, 55.58 AA-C. 5, Russell, Claire,
Myers Park, 56.88. 6, Hanley, Amaya, W.A. Hough, 57.13. 7, Handlin, Lexie,
Ardrey Kell, 57.55. 8, Carpenter, Hope, Ragsdale, 57.60. 9, Kota, Hannah,
Green Hope, 57.80. 10, Strickland, Rachel, Corinth-Holders, 57.94. 11,
Carrigan, Anna, Leesville Road, 58.71. 12, Carlson, Alayna, Millbrook, 58.75.
13, Grasso, Aynslee, Heritage, 58.90. 14, Hermanson, Hannah, W.A. Hough,
58.93. 15, Turner, Haley, Apex Friendship, 59.15. 16, Bobbitt, Turner, Myers
Park, 59.19. 17, Zhu, Caroline, W.G. Enloe, 59.51. 18, Frank, Jessica,
Leesville Road, 59.67. 18, Brown, Emily, Ardrey Kell, 59.67. 20, Carson,
Katherine, Green Hope, 59.87. 21, Guo, Vivian, Panther Creek, 1:00.23. 22, Van
Tassel, Lindsey, Cardinal Gibbons, 1:00.60. 23, Starnes, Aden, Ronald Reagan,
1:00.87. –, Copeland, Mary Grace, Page, DQ.

Men 100 Yard Backstroke
(Championship Final) 1, Burhans, Tucker, West Forsyth, 48.78# AA-A. 2,
Hoshall, Brent, Pinecrest, 50.43 AA-C. 3, Healy, John, Green Hope, 50.44
AA-C. 4, Wahlen, David, Athens Drive, 50.48 AA-C. 5, Perelli, Teddy,
Providence, 50.56 AA-C. 6, Cotter, Colin, Green Hope, 50.83 AA-C. 7,
Hensley, Noah, W.G. Enloe, 51.01. 8, Howard, Finn, John T. Hoggard, 51.70.
(Consolation Final) 9, Tomlinson, Alexander, Apex Friendship, 50.77 AA-C. 10,
Carroll, AJ, Wakefield, 52.50. 11, Barnett, Wesley, South Mecklenburg, 52.55.
12, Fletcher, Josh, Ardrey Kell, 53.46. 13, Wombacher, Rio, Cardinal Gibbons,
53.70. 14, Grotjohn, Jack, Cary, 53.93. 15, Svendsen, Hugh, Myers Park, 54.01.
16, Schneider, Ethan, W.A. Hough, 54.25.

Men 100 Yard Backstroke
(Preliminaries) 1, Burhans, Tucker, West Forsyth, 49.27 AA-A. 2, Healy, John,
Green Hope, 50.52 AA-C. 3, Hoshall, Brent, Pinecrest, 50.69 AA-C. 4, Wahlen,
David, Athens Drive, 50.87. 5, Perelli, Teddy, Providence, 51.04. 6, Hensley,
Noah, W.G. Enloe, 51.14. 7, Howard, Finn, John T. Hoggard, 51.34. 8, Cotter,
Colin, Green Hope, 51.42. 9, Tomlinson, Alexander, Apex Friendship, 51.49. 10,
Fletcher, Josh, Ardrey Kell, 52.09. 11, Svendsen, Hugh, Myers Park, 52.18. 12,
Carroll, AJ, Wakefield, 52.29. 13, Barnett, Wesley, South Mecklenburg, 52.68.
14, Schneider, Ethan, W.A. Hough, 53.41. 15, Grotjohn, Jack, Cary, 53.82. 16,
Wombacher, Rio, Cardinal Gibbons, 53.86. 17, Chignell, Connor, W.G. Enloe,
53.87. 18, Marttila, Sam, Lake Norman, 53.91. 19, Annas, Andy, South Caldwell,
54.46. 20, Forgrave, Zack, Green Hope, 54.95. 21, Ghim, Christopher, Panther
Creek, 55.00. 22, Shaver, Zackary, Holly Springs, 55.30. 23, Robinson, Logan,
South Mecklenburg, 55.50. –, Settlemyre, Jeffrey, John T. Hoggard, DQ.

Women 100 Yard Breaststroke
(Championship Final) 1, Higgs, Lilly, W.A. Hough, 1:01.57S AA-A. 2, McCauley,
Ashley, Leesville Road, 1:01.78 AA-A. 3, Fullerton, Mikaela, Apex, 1:02.73
AA-A. 4, Mangaoang, Desirae, Lake Norman, 1:03.80 AA-C. 5, Whitmire, Liza,
Myers Park, 1:03.95 AA-C. 6, Baric, Maria, Green Hope, 1:04.40. 7, Johnson,
Reagan, South Mecklenburg, 1:04.43. 8, Milia, Anna, Ardrey Kell, 1:05.18.
(Consolation Final) 9, Campbell, McKenzie, Page, 1:05.47. 10, Anderson,
Sophie, Apex, 1:06.20. 11, Zhang, Jolene, W.G. Enloe, 1:06.23. 12, Sanocki,
Lily, Providence, 1:06.38. 13, Hohm, Anneliese, East Mecklenburg, 1:06.67. 14,
Divoky, Brenna, Ashley, 1:07.49. 15, Gesse, Eliza, Page, 1:08.28. 16, Frisbie,
Sarah, West Forsyth, 1:08.36.

Women 100 Yard Breaststroke
(Preliminaries) 1, Higgs, Lilly, W.A. Hough, 1:01.77S AA-A. 2, Fullerton,
Mikaela, Apex, 1:02.40 AA-A. 3, McCauley, Ashley, Leesville Road, 1:02.68
AA-A. 4, Mangaoang, Desirae, Lake Norman, 1:04.24 AA-C. 5, Baric, Maria,
Green Hope, 1:04.87. 6, Johnson, Reagan, South Mecklenburg, 1:04.93. 7,
Whitmire, Liza, Myers Park, 1:05.33. 8, Milia, Anna, Ardrey Kell, 1:05.80. 9,
Campbell, McKenzie, Page, 1:06.10. 10, Hohm, Anneliese, East Mecklenburg,
1:06.23. 11, Frisbie, Sarah, West Forsyth, 1:06.70. 12, Divoky, Brenna,
Ashley, 1:06.76. 13, Anderson, Sophie, Apex, 1:06.80. 14, Sanocki, Lily,
Providence, 1:06.85. 15, Zhang, Jolene, W.G. Enloe, 1:07.33. 16, Gesse, Eliza,
Page, 1:07.42. 17, Joyce, Genevieve, Apex, 1:07.45. 18, Harshaw, Anna,
Grimsley, 1:07.56. 19, Li, Felicia, Providence, 1:07.62. 20, Tomlinson,
Abigail, Apex Friendship, 1:08.05. 21, Sanders, Katie, Green Hope, 1:08.21.
22, Newton, Grace, Leesville Road, 1:09.03. 22, Johnson, Emma, John T.
Hoggard, 1:09.03. 24, Chhan, Pahvie, Charles E. Jordan, 1:09.87.

Men 100 Yard Breaststroke
(Championship Final) 1, Rauch, Jacob, South Mecklenburg, 55.70 AA-A. 2,
Dalbo, Connor, Green Hope, 56.67 AA-C. 3, Wennborg, Markus, Hopewell, 56.95
AA-C. 4, Mikuta, Reid, Page, 56.96 AA-C. 5, Lucht, Sammy, Sanderson, 57.99.
6, Greene, Nick, New Bern, 58.34. 7, Valiquette, Jack, Ardrey Kell, 58.64. 8,
Baldwin, Daniel, Athens Drive, 1:01.06. (Consolation Final) 9, Nouchi, Noah,
Ronald Reagan, 57.92. 10, Zhang, Jason, Green Hope, 58.82. 11, Diacumakos,
Noah, Apex, 59.18. 12, Becker, Perry, Sanderson, 59.68. 13, Echols, Todd, R.J.
Reynolds, 59.78. 14, Hoover, Davis, Grimsley, 1:00.03. 15, Monahan, Conall,
Providence, 1:00.54. 16, Butner, Garrett, Ashley, 1:01.50.

Men 100 Yard Breaststroke
(Preliminaries) 1, Rauch, Jacob, South Mecklenburg, 55.59 AA-A. 2, Wennborg,
Markus, Hopewell, 57.08 AA-C. 3, Dalbo, Connor, Green Hope, 57.17 AA-C. 4,
Mikuta, Reid, Page, 57.45. 5, Lucht, Sammy, Sanderson, 58.37. 6, Baldwin,
Daniel, Athens Drive, 59.09. 7, Valiquette, Jack, Ardrey Kell, 59.10. 8,
Greene, Nick, New Bern, 59.19. 9, Nouchi, Noah, Ronald Reagan, 59.37. 10,
Zhang, Jason, Green Hope, 59.39. 11, Butner, Garrett, Ashley, 59.55. 12,
Echols, Todd, R.J. Reynolds, 59.58. 13, Monahan, Conall, Providence, 59.80.
14, Becker, Perry, Sanderson, 59.94. 15, Keaney, Reilly, Grimsley, 1:00.14.
16, Hoover, Davis, Grimsley, 1:00.27. 17, Diacumakos, Noah, Apex, 1:00.42. 18,
Grillet, Lucien, South Mecklenburg, 1:00.63. 19, Sansbury, Griffin, W.A.
Hough, 1:00.97. 20, McCreery, Coleman, South Mecklenburg, 1:01.19. 21,
Maxwell, Anthony, Heritage, 1:01.25. 22, Pieroni, Brandon, Myers Park,
1:01.61. 23, Wylie, Jacob, Sanderson, 1:02.76. –, Herndon, Craig, Page, DFS.

Women 400 Yard Freestyle Relay
1, W.A. Hough ” (Lowe, Heidi , Hanley, Amaya , Merritt, Kensley , Higgs,
Lilly ), 3:24.43 AA-A. 2, South Mecklenburg ” (Barnett, Claudia , Rauch,
Katie , Marquardt, Ellie , Larson, Sinclair ), 3:24.86 AA-A. 3, Leesville
Road ” (Newton, Grace , Frank, Jessica , Ray, Amanda , Morgan, Brooke ),
3:30.13 AA-C. 4, Green Hope ” (Medlin, Lauren , Sanders, Katie , Carson,
Katherine , Baric, Maria ), 3:31.87. 5, Apex ” (Pilecki, Sarah , DeCaro, Emma
, Anderson, Sophie , Pozder, Ana ), 3:32.76. 6, Myers Park ” (Bobbitt, Turner
, Russell, Claire , Xerras, Alexandra , Sheridan, Spencer ), 3:34.08. 7,
Millbrook ” (Clayton-Luce, Sophia , Hauser, Genny , Boulware, Sophie , Cera,
Adrianna ), 3:34.49. 8, Ronald Reagan ” (Plasser, Lydia , Wolffis, Graylyn ,
Alexander, Reece , Pape, Caroline ), 3:34.55. 9, Grimsley ” (Pinnix, Omega ,
Sullivan, Claire , Hoover, Caroline , Schoonhagen, Emily ), 3:36.58. 10, Apex
Friendship ” (Murtaugh, Emma , Whiteman, Molly , Gasper, Ashton , Zettel,
Brooke ), 3:36.89. 11, Lake Norman ” (Steelhammer, Gracie , Anton, Isabella ,
Goodrich, Aidan , Mangaoang, Desirae ), 3:37.98. 12, W.G. Enloe ” (Watts,
Mimi , Zhang, Jolene , Zhu, Caroline , Morrell, Lily ), 3:39.02. 13, Panther
Creek ” (Rutledge, Abby , Guo, Vivian , Candelaria, Bianca , Soleo, Lauren ),
3:39.42. 14, Corinth-Holders ” (Rex, Kennedy , Partrick, Meghan , Strickland,
Rachel , Whitaker, Peyton ), 3:39.50. 15, Cardinal Gibbons ” (Bachand, Maddie
, Worden, Ashley , Milberg, Katy , Mitchell, Katie ), 3:39.53. 16, Cary ”
(Castle, Kendall , Pham, Jacquelyn , Grotjohn, Kennedy , Adams, Jennifer ),
3:39.67. 17, Providence ” (Wozny, Rhiannon , Davis, Laura , Siemasko, Lily ,
DiPangrazio, Sarah ), 3:41.94. 18, Page ” (Grubb, Sarah , Holian, Sinclair ,
Gesse, Eliza , Campbell, McKenzie ), 3:43.55. 19, David W. Butler ” (Money,
Adelynne , Youngblood, Reagan , Jordan, Veronika , Gunson, Eliza ), 3:43.76.
20, Ardrey Kell ” (Patil, Akshita , Puckett, Courtney , Milia, Anna ,
Handlin, Lexie ), 3:45.04. 21, Charles E. Jordan ” (Everett, Sophia ,
Colaneri, Martina , Vann, Kelly , Walker, Alexis ), 3:45.42. 22, Holly Springs
” (Hurlbert, Katherine , Evans, Alyssa , Williford, Caroline , Kondratick,
Morgan ), 3:47.91. 23, East Mecklenburg ” (Morgan, Kylie , Hardin, Isabella ,
Langley, Madelyn , Hohm, Anneliese ), 3:50.58. –, John T. Hoggard ”
(Hyidahl, Aubrey Ella , Wells, Mary , Phillips, Paige , Bazinet, Laurie-Anne
), DQ.

Men 400 Yard Freestyle Relay
1, Myers Park ” (Svendsen, Hugh , Warlick, Andrew , Walker, Jack , Miller,
Cameron ), 3:06.69 AA-C. 2, Green Hope ” (Ivy, Michael , Dalbo, Connor ,
Curlee, Mitch , Healy, John ), 3:08.19 AA-C. 3, Providence ” (Perelli, Teddy
, Harding, Mason , Monahan, Conall , Svane-From, Thomas ), 3:08.67 AA-C. 4,
Ardrey Kell ” (Lee, Jason , Cummings, Austin , Valiquette, Jack , Fletcher,
Josh ), 3:08.77 AA-C. 5, South Mecklenburg ” (Boone, Garrett , Barnett,
Wesley , Marquardt, Jack , Rauch, Jacob ), 3:10.39. 6, Millbrook ” (Payne,
Davis , Qualle, Ethan , Legge, Joshua , Pigg, Hunter ), 3:11.53. 7, Grimsley
” (Nannucci, Pietro , Kornatz, Brendan , Keaney, Reilly , Hertweck, Graham ),
3:11.93. 8, Athens Drive ” (Wahlen, David , Brown, Zach , Silver, Ryan ,
Hollett, Drew ), 3:13.08. 9, Cardinal Gibbons ” (Hubbard, Tom , Lockhart,
Kevon , Foulkes, T’Lez , Watko, Cothalee ), 3:13.32. 10, Wakefield ” (Morton,
Byron , Carroll, AJ , Quinn, Sean , Brown, Taye ), 3:13.33. 11, W.A. Hough ”
(Ausdenmoore, Josh , Atherton, Alex , Schneider, Ethan , Lowe, Kenneth ),
3:14.43. 12, Ronald Reagan ” (Edwards, Max , Spieler, Ellis , Ross, Ben ,
Greene, Jacob ), 3:15.03. 13, Middle Creek ” (Smith, Nick , Mintz, Andrew ,
Plewniak, Kevin , Rendon, Kolby ), 3:15.21. 14, Hopewell ” (Braun, Zach ,
Dixon, Dylan , Wennborg, Markus , Allison, Chase ), 3:16.38. 15, Panther Creek
” (Ockert, Jacob , Georges, Dylan , Barker, Chris , Ghim, Christopher ),
3:16.67. 16, Apex Friendship ” (Tomlinson, Alexander , Ziller, Christian ,
Rettammel, Connor , Benton, Jack ), 3:17.65. 17, R.J. Reynolds ” (Lenchik,
Josh , Hoyle, Wyatt , Echols, Jeff , Echols, Todd ), 3:18.47. 18, Holly
Springs ” (Riley, Nicholas , Esteves, Alex , Shaver, Zackary , Smith, Ian ),
3:20.14. 19, W.G. Enloe ” (Hensley, Noah , Wang, Anthony , Chignell, Connor ,
Johnson, Bryson ), 3:20.57. 20, Corinth-Holders ” (Kistler, Landon ,
VanSchaick, Nolan , Partrick, Ryan , Lower, Christian ), 3:20.84. 21, East
Mecklenburg ” (Hudgens, Robert , Scott, Andrew , Simmons, Victor , Rowe,
Daniel ), 3:22.10. 22, Needham Broughton ” (Washburn, David , Lawless, Liam ,
Benson, Zach , Soroka, Landon ), 3:22.71. 23, David W. Butler ” (Graham,
Payton , Harris, Luke , Rose, Nicholas , Schoolcraft, Chase ), 3:23.56. 24,
Charles E. Jordan ” (McGovern, Camden , Lord, Jace , Bria, Alex , Cocke, Adam
), 3:28.24.

Women – Team Rankings – Through Event 24
1, W.A. Hough, 295. 2, Leesville Road, 267. 3, South Mecklenburg, 197. 4,
Myers Park, 188. 5, Apex, 148. 6, Page, 146. 7, Green Hope, 144. 8, Millbrook,
117. 9, W.G. Enloe, 94. 10, Apex Friendship, 92. 11, Grimsley, 89. 11, Ronald
Reagan, 89. 13, Sanderson, 81. 14, Cardinal Gibbons, 75. 15, Ardrey Kell, 53.
16, Lake Norman, 48. 17, Providence, 44. 18, Wakefield, 29. 19, Panther Creek,
25. 20, Cary, 24. 21, Northwest Guilford, 19. 22, Corinth-Holders, 17. 23,
Ragsdale, 13. 24, West Forsyth, 8. 25, Heritage, 5. 26, East Mecklenburg, 4.
27, South Central, 3. 27, Ashley, 3. 29, Hopewell, 1.

Men – Team Rankings – Through Event 24
1, Green Hope, 272. 2, South Mecklenburg, 186. 3, Athens Drive, 141. 3, Myers
Park, 141. 5, Providence, 137. 6, Grimsley, 136. 7, Millbrook, 110. 8, Ardrey
Kell, 108. 9, Cardinal Gibbons, 103. 9, Ronald Reagan, 103. 11, Wakefield, 80.
12, Sanderson, 73. 13, Middle Creek, 68. 14, W.A. Hough, 62. 14, W.G. Enloe,
62. 16, West Forsyth, 59. 17, Panther Creek, 56. 18, Hopewell, 47. 18,
Pinecrest, 47. 20, John T. Hoggard, 45. 21, North Mecklenburg, 37. 22, Apex,
34. 23, Olympic, 29. 24, Page, 28. 25, R.J. Reynolds, 23. 26, Northwest
Guilford, 20. 27, Leesville Road, 16. 28, Corinth-Holders, 15. 28, David W.
Butler, 15. 30, E.A. Laney, 14. 31, New Bern, 13. 32, Jack Britt, 11. 32, Apex
Friendship, 11. 34, Needham Broughton, 5. 35, Rolesville, 4. 35, Heritage, 4.
37, Cary, 3. 37, East Mecklenburg, 3. 39, Ashley, 1.


Comments are closed.