2018 NCHSAA 2A Individual Wrestling Championship Results – Championship Semifinals

Posted by Press Release on February 16, 2018 at 8:26 pm under High School | Comments are off for this article

2018 NCHSAA 2A Individual Wrestling Championship – Championship Semifinals

Greensboro Coliseum

February 16, 2018

106 Lbs. Championship Semifinals

William Walker (West Wilkes, 47-1) won in sudden victory – 1 over Hunter Ross (Central Academy, 42-3) SV-1 11-9

Braden Riggs (Pisgah, 53-2) won by decision over Carson Goins (West Stokes, 29-3) Dec 10-5

113 Lbs. Championship Semifinals

Arien Leigh (First Flight, 31-1) won by major decision over Hunter Dover (Chase, 38-7) MD 15-4

Timothy Hepler (Thomasville, 49-0) won by fall over Loki Ryan (R-S Central, 42-5) Fall 3:01

120 Lbs. Championship Semifinals

Rylee Billings (West Wilkes, 47-0) won by fall over Ricky Reynolds (West Lincoln, 27-13) Fall 3:35

Ethan Oakley (Wheatmore, 50-0) won by decision over Spenser Harris (Newton-Conover, 52-6) Dec 4-2

126 Lbs. Championship Semifinals

Landon Shuford (West Iredell, 45-2) won by decision over Carson Asby (Washington, 47-3) Dec 5-0

Jeremiah Derby (First Flight, 40-0) won by tech fall over Jon Ward (West Craven, 35-8) TF-1.5 4:00 (16-0)

132 Lbs. Championship Semifinals

Logan Lambert (South Rowan, 36-1) won by major decision over Xander Pendergrass (West Lincoln, 34-9) MD 14-4

Jared Niemitalo (Wheatmore, 46-9) won by decision over Will Berkowitz (Shelby, 44-4) Dec 5-2

138 Lbs. Championship Semifinals

Cade McDonald (Mount Pleasant, 37-4) won by major decision over Jonathan Ward (Northeastern, 35-10) MD 21-7

Lukas Ferguson (R-S Central, 42-8) won by decision over Keaton Norman (West Lincoln, 40-4) Dec 4-3

145 Lbs. Championship Semifinals

Nathan Hull (West Lincoln, 43-2) won by decision over Chase McKinney (Wheatmore, 49-5) Dec 1-0

David Veltri (Carrboro, 33-1) won by decision over Sincere King (North Pitt, 45-5) Dec 9-8

152 Lbs. Championship Semifinals

AJ Wingate (Fred T. Foard, 44-5) won by decision over Jared Watson (West Stanly, 28-10) Dec 5-4

Quincy Monday (Carrboro, 37-1) won by tech fall over Canon Bridges (West Lincoln, 37-8) TF-1.5 2:28 (17-2)

160 Lbs. Championship Semifinals

Hayden Wyke (Hibriten, 36-2) won by decision over Joshua Soliz (Southwest Onslow, 23-2) Dec 6-3

Cade Haines (Central Academy, 38-3) won by decision over Tre`Quan Alston (Southern Vance, 35-4) Dec 13-6

170 Lbs. Championship Semifinals

Landon Foor (Fred T. Foard, 44-2) won by fall over Alberto Vargas-Perez (Lexington, 40-3) Fall 2:39

Tyler Boles (Wilkes Central, 26-6) won by decision over Joshua Nichols (Newton-Conover, 53-5) Dec 6-4

182 Lbs. Championship Semifinals

Allen Pyatte (Fred T. Foard, 44-4) won by fall over Andrew Ferguson (Washington, 44-2) Fall 3:47

Daniel Pearce (Hendersonville, 33-5) won by decision over Kyle Kort (Croatan, 28-13) Dec 5-3

195 Lbs. Championship Semifinals

Darrien Stutz (Pasquotank County, 35-5) won by decision over Jaden Woods (Madison, 43-2) Dec 9-2

Jeremy Miller (Chase, 40-5) won by decision over Nate Isenhour (Mount Pleasant, 34-7) Dec 3-1

220 Lbs. Championship Semifinals

Zachariah Bare (Ashe County, 38-1) won by fall over Cody Hyatt (Trinity, 27-6) Fall 2:23

Kenneth Pinnix (Reidsville, 22-2) won by injury default over Albert Harris (Currituck County, 36-4) Inj. 5:58

285 Lbs. Championship Semifinals

Thomas Hudson (Dixon, 52-0) won by fall over Johnny Araya (Lincolnton, 40-11) Fall 1:21

Joshua Crump (West Craven, 34-4) won in sudden victory – 1 over Khalic Everett (North Pitt, 47-5) SV-1 7-5


Comments are closed.