2018 NCHSAA 4A Individual Wrestling Championship Results – Championship Semifinals

Posted by Press Release on February 16, 2018 at 8:25 pm under High School | Comments are off for this article

2018 NCHSAA 4A Individual Wrestling Championship – Championship Semifinals

Greensboro Coliseum

February 16, 2018

106 Lbs. Championship Semifinals

Kaiden Fisher (Lake Norman, 24-7) won by fall over Kevin Wanovich (Jack Britt, 29-5) Fall 3:51

Kobe Early (Cary, 38-0) won by major decision over Ethan Duft (Hickory Ridge, 29-5) MD 8-0

113 Lbs. Championship Semifinals

Will Edmiston (Lake Norman, 44-3) won by decision over James Joplin (Grimsley, 37-5) Dec 9-8

Kaleb Queen (South Caldwell, 45-4) won by decision over DQ Participant (Lumberton, 25-2) Dec 3-2

120 Lbs. Championship Semifinals

Isaac Toe (High Point Central, 47-3) won by decision over Aaron Wilkie (Holly Springs, 23-9) Dec 8-2

Kaleb Williams (Apex, 33-1) won by fall over Corbin Houdeshell (Lake Norman, 22-11) Fall 2:45

126 Lbs. Championship Semifinals

Toney McGee (McDowell, 56-0) won by decision over Logan Maher (Middle Creek, 32-7) Dec 6-0

Jaxon Maroney (Holly Springs, 23-0) won by fall over Ahmad Smith (Ragsdale, 48-9) Fall 5:33

132 Lbs. Championship Semifinals

Tyler Gregor (Hickory Ridge, 41-0) won by major decision over Isaac Shaw (Mooresville, 37-5) MD 13-0

Joshua Lehr (Holly Springs, 28-0) won by major decision over William Deese (Purnell Swett, 35-5) MD 14-5

138 Lbs. Championship Semifinals

Nic Valdespino (Broughton, 44-4) won by decision over William Valade (Glenn, 38-12) Dec 3-1

Isaac Byers (Mooresville, 45-4) won by decision over Cymek Shaw (Cary, 33-6) Dec 4-0

145 Lbs. Championship Semifinals

Silas Shaw (Mooresville, 41-2) won by tech fall over Andres Perez (West Forsyth, 38-12) TF-1.5 2:08 (17-1)

Nash Philbeck (Broughton, 45-1) won by decision over Rommie McNeill (Purnell Swett, 37-4) Dec 8-4

152 Lbs. Championship Semifinals

Daniel Duffy (Myers Park, 31-5) won by decision over Chris Jones (Middle Creek, 36-9) Dec 3-2

Daniel Peede (Pine Forest, 44-1) won by fall over Jordan Norman (Mallard Creek, 41-15) Fall 1:13

160 Lbs. Championship Semifinals

Alec Sampson (Hoggard, 30-0) won by decision over Wilbert Cruz (R.J. Reynolds, 30-2) Dec 5-1

Christian Hite (Broughton, 43-2) won by decision over Harrison Sklar (Myers Park, 23-7) Dec 4-2

170 Lbs. Championship Semifinals

Josh Gilliam (Mallard Creek, 49-4) won by decision over Kaleb Wright (Broughton, 37-7) Dec 7-5)

Chris Garrison (Northwest Guilford, 43-1) won by decision over Ryan Wolfram (Cary, 34-7) Dec 6-1

182 Lbs. Championship Semifinals

Nathan Dugan (Lake Norman, 45-2) won by fall over Tyrese Byrd (South View, 35-5) Fall 4:41

Luke Roberson (Jack Britt, 32-3) won in sudden victory – 1 over Holden Cypher (Millbrook, 47-8) SV-1 11-3

195 Lbs. Championship Semifinals

Erick Martinez (Jack Britt, 28-9) won in sudden victory – 1 over Cameron Blizard (Ragsdale, 44-5) SV-1 7-5

Eric Hudson (West Mecklenburg, 40-1) won by decision over Jerell Belcher (South Central, 29-2) Dec 10-9

220 Lbs. Championship Semifinals

John Jimenez (Mooresville, 41-5) won by decision over Davin Vann (Cary, 22-4) Dec 5-1

Jalen Brooks (Cardinal Gibbons, 35-0) won by decision over Anthony Olmedo (Davie, 50-3) Dec 1-0

285 Lbs. Championship Semifinals

Dalton Haywood (Hickory Ridge, 37-4) won by fall over Jordan Glover (Cary, 25-10) Fall 3:10

Brandon Williams (Ragsdale, 41-6) won by fall over Jacob Flowers (New Bern, 49-12) Fall 3:36


Comments are closed.