2018 NCHSAA 1A Individual Wrestling Championship Results – Consolation Semifinals

Posted by Press Release on February 17, 2018 at 1:00 pm under High School | Comments are off for this article

2018 NCHSAA 1A Individual Wrestling Championship – Consolation Semifinals

Greensboro Coliseum

February 17, 2018

106 Lbs. Consolation Semifinals

Averil Lafferty (Alleghany, 37-14) won by fall over Barron Pilson (Mount Airy, 36-8) Fall 2:32

Austin Vernon (East Surry, 30-8) won by fall over Andrew Ocampo (Pender, 19-6) Fall 3:22

113 Lbs. Consolation Semifinals

Brenton Lawing (Cherryville, 42-15) won by fall over Dylan Lowery (Mitchell, 36-9) Fall 4:11

Raquavius Hopkins (Tarboro, 12-5) won by decision over Evan Wagoner (Alleghany, 28-22) Dec 4-3

120 Lbs. Consolation Semifinals

Braden Millsaps (Robbinsville, 33-2) won by decision over Cole Armstrong (Chatham Central, 26-12) Dec 5-0

Tyjae Townsend (Elkin, 16-5) won by fall over Jonah Hayes (Avery County, 28-9) Fall 1:44

126 Lbs. Consolation Semifinals

Coltin Marlowe (Mitchell, 39-8) won by major decision over Chris Hill (Rosewood, 29-7) MD 11-2

Nathan Fisher (Robbinsville, 39-10) won by decision over Adam Robins (Uwharrie Charter, 40-9) Dec 1-0

132 Lbs. Consolation Semifinals

Isaiah Bryant (Voyager Academy, 35-6) won by major decision over Seth Sneed (Cherokee, 33-19) MD 11-2

Joel Santa Lucia (South Davidson, 35-7) won by fall over Franko Cuccurello (Neuse Charter,) 36-14) Fall 2:52

138 Lbs. Consolation Semifinals

Mason Hulin (South Davidson, 35-7) won by decision over Jesse Bell (Queen`s Grant, 35-12) Dec 3-2

Caleb Bryant (Uwharrie Charter, 36-9) won by major decision over Ricky Gonzalez (South Stokes, 35-10) MD 10-2

145 Lbs. Consolation Semifinals

Nick Menjivar (Uwharrie Charter, 42-8) won by fall over Joshua Pardue (Starmount, 27-10) Fall 3:48

Alexander Gonzalez (Neuse Charter, 41-7) won by decision over Tanner Smith (Rosewood, 36-16) Dec 6-2

152 Lbs. Consolation Semifinals

Chris Butera (Mount Airy, 42-11) won by decision over Jerry Jimenez (Uwharrie Charter, 41-8) Dec 4-2

Joseph Becker (East Surry, 28-10) won by decision over Sam Sneed (Cherokee, 26-11) Dec 12-7

160 Lbs. Consolation Semifinals

Ryan Richardson (Mitchell, 40-8) won by fall over Caden Pheasant (Cherokee, 26-13) Fall 0:46

Austin Tumbarello (Mount Airy, 33-11 won by fall over Branson Lambert (Uwharrie Charter) 29-6 (Fall 3:40)

170 Lbs. Consolation Semifinals

Jackson Tumbarello (Mount Airy, 37-8) won by decision over Mason Coble (West Montgomery, 17-6) Dec 8-4

Bailey Parks (Uwharrie Charter, 43-8) won by fall over Jerry Neese (Elkin, 34-11) Fall 2:24

182 Lbs. Consolation Semifinals

Isaiah Martin (Uwharrie Charter, 39-4) won by fall over Cyle Ponchot (Swain County, 25-9) Fall 0:52

Blake Williams (Avery County, 20-9) won by fall over John Bennett (Mount Airy, 37-17) Fall 4:22

195 Lbs. Consolation Semifinals

Mitchell Edwards (East Surry, 27-2) won by fall over Eric Olvera (Mount Airy, 28-8) Fall 0:39

Dylan Jones (Uwharrie Charter, 32-10) won by forfeit over Jacob Langston (Swain County, 16-6) For.

220 Lbs. Consolation Semifinals

Caleb Money (Starmount, 26-9) won by fall over Nicholas King (West Montgomery, 16-5) Fall 4:19

Paden Lungrin (North Stokes, 35-1) won by fall over Darren Williams (North Rowan, 26-6) Fall 4:04

285 Lbs. Consolation Semifinals

Antonio Lopez (Starmount, 28-7) won by fall over Noland Brown (Swain County, 19-8) Fall 1:49

Morgan East (East Surry, 27-5) won by forfeit over Zach Hill (Princeton, 14-6) For.


Comments are closed.