2018 NCHSAA 2A Individual Wrestling Championship Results – Consolation Third Round

Posted by Press Release on February 17, 2018 at 11:21 am under High School | Comments are off for this article

2018 NCHSAA 2A Individual Wrestling Championship – Consolation Third Round

Greensboro Coliseum

February 16, 2018

106 Lbs. Consolation Third Round

Hayden Caldwell (Wheatmore, 46-11) won by decision over Landon Stocks (Ayden-Grifton, 43-9) Dec 7-2

Zack Lewis (R-S Central, 41-8) won by decision over Victor Lamberth (West Iredell, 42-9) Dec 6-3

113 Lbs. Consolation Third Round

Parker Howell (Bunker Hill, 47-9) won by fall over Antonio Cox (Ayden-Grifton, 38-10) Fall 2:48

Jacob Wright (Bartlett Yancey, 24-7) won by decision over Grant Haney (Central Academy, 35-7) Dec 9-7

120 Lbs. Consolation Third Round

Jake Dodson (Central Academy, 34-5) won by fall over Louis Mehaffey (Pisgah, 36-22) Fall 4:36

Victor Monnet (Carrboro, 30-7) won by fall over Jakel Lawrence (Bunn, 29-7) Fall 2:14

126 Lbs. Consolation Third Round

Preston Scarborough (Central Academy, 44-6) won by decision over Korbin McNeil (West Stanly, 40-16) Dec 3-2

Devin Gerena (Dixon, 44-13) won by fall over Avery Roberson (R-S Central, 33-9) Fall 0:54

132 Lbs. Consolation Third Round

Jahbreeze Medina-Mack (Southwest Onslow, 22-7) won by decision over Troy Coleman (West Iredell, 37-12) Dec 5-3

Josh Riggs (Fred T. Foard, 38-11) won by forfeit over Javiaughn Basnight (Pasquotank County, 41-4) For.

138 Lbs. Consolation Third Round

Nicholas Encarnacion (West Davidson, 40-2) won by decision over Paul Fisher (Bunker Hill, 44-13) Dec 8-3

Nick Kaufmann (Fred T. Foard, 41-4) won by fall over Henry Jennings (Washington, 42-11) Fall 1:58

145 Lbs. Consolation Third Round

Colby Teague (Bandys, 40-6) won by decision over Cain Steiner (Randleman, 20-6) Dec 3-0

Hunter Sforza (West Davidson, 40-3) won by fall over Justin Jolin (Croatan, 33-8) Fall 4:22

152 Lbs. Consolation Third Round

Patrick King (Beddingfield, 21-4) won in sudden victory – 1 over Keyon Ellis (East Montgomery, 41-7) SV-1 3-1

Jamon Glover (Northern Vance, 30-7) won by decision over Tyler Proffitt (Southwest Onslow, 27-3) Dec 11-7

160 Lbs. Consolation Third Round

Achee Hoskins (Anson County, 31-5) won in sudden victory – 1 over Liam Harris (R-S Central, 39-10) SV-1 3-1

Abraham Vargas-Perez (Lexington, 37-6) won by major decision over Mason Venable (Ledford, 35-19) MD 8-0

170 Lbs. Consolation Third Round

Ajani Murdaugh-Wright (Carrboro, 27-5) won by decision over Malik Perkins (Farmville Central, 46-2) Dec 4-0

Garrett Overbay (Mount Pleasant, 37-7) won by fall over Garrett Icard (Bunker Hill, 38-14) Fall 4:28

182 Lbs. Consolation Third Round

Forrest Antwine (Surry Central, 41-5) won by fall over Pierre Hakizimana (Wheatmore, 24-7) Fall 1:42

Jonathan Si Hilton (North Lincoln, 41-3) won by fall over Jacob Jenkins (Chase, 26-9) Fall 2:56

195 Lbs. Consolation Third Round

Caleb McGee (East Davidson, 30-7) won by fall over Alex Martinez (Wilkes Central, 31-13) Fall 4:15

Ivan Zalaya (Clinton, 25-3) won by decision over Kevion Chunn (Salisbury, 42-10) Dec 11-9

220 Lbs. Consolation Third Round

Jason Wescott (Fred T. Foard, 37-9) won by decision over Noah Berryman (Mount Pleasant, 26-4) Dec 8-4

Devin Daugherty (Wheatmore, 32-13) won by decision over Jacobie Lewis (Carrboro, 24-9) Dec 7-4

285 Lbs. Consolation Third Round

Terran Brown (Pisgah, 47-1) won by fall over Antonio Lawrence (Roanoke Rapids, 20-8) Fall 0:53

Dustin Barnhardt (Mount Pleasant, 39-5) won in tie breaker – 1 over Spencer Williams (Chase, 39-11) TB-1 4-2


Comments are closed.