2018 NCHSAA 3A Individual Wrestling Championship Results – Consolation Finals

Posted by Press Release on February 17, 2018 at 2:43 pm under High School | Comments are off for this article

2018 NCHSAA 3A Individual Wrestling Championship – Consolation Finals

Greensboro Coliseum

February 17, 2018

106 Lbs. Consolation Finals

3rd Place Match – Noah Johns (Clayton, 41-10) won by fall over Elan Mitchell (Southeast Guilford, 36-7) Fall 2:56

5th Place Match – David Jacob (Rocky Mount, 43-10) won by forfeit over Tommy Capul (Marvin Ridge, 39-4) For.

113 Lbs. Consolation Finals

3rd Place Match – Clay Beach (Freedom, 53-5) won by decision over Caedyn Fitch (Jay M. Robinson, 41-4) Dec 4-0

5th Place Match – Andrew Chu (Southwest Guilford, 46-4) won by decision over Corbin Dion (Enka, 55-5) Dec 7-0

120 Lbs. Consolation Finals

3rd Place Match – Caleb Smith (Southwest Guilford, 46-3) won by major decision over Rahsun Lawrence (Rocky Mount, 47-7) MD 8-0

5th Place Match – Hunter Campbell (North Brunswick, 32-4) won by major decision over Nathan Huntley (Piedmont, 52-15) MD 17-6

126 Lbs. Consolation Finals

3rd Place Match – Joshua Feliz (North Henderson, 51-6) won by decision over Angelo Gilvary (Piedmont, 30-3) Dec 12-11

5th Place Match – Triston Chapman (Cape Fear, 43-12) won by decision over Drew Sisk (J.H. Rose, 39-6) Dec 1-0

132 Lbs. Consolation Finals

3rd Place Match – Blake Baker (St. Stephens, 59-3) won by decision over Bailey Hawkins (Orange, 35-8) Dec 3-2

5th Place Match – Ethan King (Northern Guilford, 31-5) won by decision over Colby Funderburk (Piedmont, 46-9) Dec 4-3

138 Lbs. Consolation Finals

3rd Place Match – Levi Anderson (Orange, 29-5) won by decision over Mason Fisher (Piedmont, 49-12) Dec 2-0

5th Place Match – Nathan Buchanan (Central Cabarrus, 42-6) won by decision over Travon Clark (Monroe, 49-12) Dec 5-3

145 Lbs. Consolation Finals

3rd Place Match – Deondra James (Clayton, 28-5) won in the ultimate tie breaker over Zain Tittle (South Brunswick, 41-4) UTB 2-2

5th Place Match – Hunter Brown (Sun Valley, 49-7) won by forfeit over Logan Howell (Morehead, 28-5) For.

152 Lbs. Consolation Finals

3rd Place Match – Krystian Kinsey (Havelock, 52-4) won by decision over Josh Scott (Ben L. Smith, 40-4) Dec 7-5

5th Place Match – Quenten Zanders (Crest, 37-5) won by decision over Andrew Capul (Marvin Ridge, 43-5) Dec 11-4

160 Lbs. Consolation Finals

3rd Place Match – Ethan Lewis (Alexander Central, 39-7) won by decision over Alex Faison (Union Pines, 47-5) Dec 1-0

5th Place Match – Lincoln Smith (West Brunswick, 41-9) won in sudden victory – 1 over Joshoua King (Northern Guilford, 26-5) SV-1 4-2

170 Lbs. Consolation Finals

3rd Place Match – Jacary Bethel (West Brunswick, 39-1) won by decision over Anthony Johnson (North Henderson, 46-7) Dec 2-1

5th Place Match – Joel Kanagy (Sun Valley, 47-4) won by decision over Rory Aldridge (Northside-Jacksonville, 40-17) Dec 6-0

182 Lbs. Consolation Finals

3rd Place Match – Ruther Oxce (Southwest Guilford, 41-6) won by decision over Chase Hamlin (Northwest Cabarrus, 48-7) Dec 6-2

5th Place Match – Dakota Metcalf (St. Stephens, 56-7) won by injury default over Colin Davis (Cedar Ridge, 20-6) Inj. 0:33

195 Lbs. Consolation Finals

3rd Place Match – Salvador Gilvaja (St. Stephens, 60-1) won by decision over Kaleb Hendren (Hunter Huss, 44-8) Dec 7-3

5th Place Match – Tavis Rhodes (Hillside, 28-8) won by decision over Tevin Clark (Alexander Central, 29-13) Dec 3-1

220 Lbs. Consolation Finals

3rd Place Match – Levi West (Southeast Guilford, 30-5) won in tie breaker – 1 over Ray Dixon (Douglas Byrd, 39-4) TB-1 7-4

5th Place Match – Patrick Peterson (Swansboro, 36-3) won by fall over Prince Bemah (Hunter Huss, 40-7) Fall 2:58

285 Lbs. Consolation Finals

3rd Place Match – Luis Oropesa (Piedmont, 55-7) won by fall over Josh Jones (Cape Fear, 41-4) Fall 1:58

5th Place Match – Javon Robinson (Monroe, 45-7) won by decision over James Boyd (Freedom, 55-6) Dec 11-7


Comments are closed.