2018 NCHSAA 4A Individual Wrestling Championship Results – Consolation Third Round

Posted by Press Release on February 17, 2018 at 11:24 am under High School | Comments are off for this article

2018 NCHSAA 4A Individual Wrestling Championship – Consolation Third Round

Greensboro Coliseum

February 16, 2018

106 Lbs. Consolation Third Round

Richard Treanor (Hough, 44-5) won by tech fall over Sincere Johnson (Lumberton, 41-11) TF-1.5 2:58 (17-1)

Will Dudley (New Bern, 50-5) won by decision over Ramiro Pascual (Glenn, 41-12) Dec 11-6

113 Lbs. Consolation Third Round

Kyle Sanders (South Mecklenburg, 29-7) won by decision over Zachary Harrington (Hough, 39-9) Dec 3-2

Collin Shulman (Hickory Ridge, 39-5) won by decision over Gabe Baragona (Apex, 30-4) Dec 2-0

120 Lbs. Consolation Third Round

Shane Chavis (Northwest Guilford, 44-6) won by decision over Sam Westmoreland (Hough, 35-12) Dec 14-7

Alec Montoya (Apex Friendship, 37-9) won by major decision over Nigel Freeman (Ragsdale, 19-6) MD 17-3

126 Lbs. Consolation Third Round

Ethan Wright (West Forsyth, 48-14) won by decision over Jacob Linker (Mooresville, 36-18) Dec 5-1

Strawn Wilson (High Point Central, 42-10) won by decision over Jalen Adams (Riverside, 25-11) Dec 5-3

132 Lbs. Consolation Third Round

Raymond Nesbitt (Ragsdale, 48-8) won by fall over Eric Jones (Enloe, 30-6) Fall 4:22

Ayush Patel (Wake Forest, 36-4) won by major decision over Patrick Maxwell (Broughton, 32-14) MD 13-2

138 Lbs. Consolation Third Round

Marcus Mondragon (Laney, 43-12) won by fall over Jack Albin (Providence, 39-11) Fall 1:47

Dustin Eldridge (South View, 35-14) won by fall over Cliff Riccardi (Myers Park, 30-18) Fall 2:19

145 Lbs. Consolation Third Round

Luke Kucko (Hough, 36-15) won by fall over Trenton Lee (Hoke County, 40-13) Fall 3:42

Caide Smith (Sanderson, 28-10) won by fall over Joseph Myers (Davie, 33-11) Fall 2:37

152 Lbs. Consolation Third Round

Isaac Tahirkheli (Ragsdale, 38-5) won by decision over Brandon Jones (Leesville Road, 33-9) Dec 10-4

Preston Broadus (West Forsyth, 37-6) won by decision over Dustin Herman (South Caldwell, 39-7) Dec 8-5

160 Lbs. Consolation Third Round

Connor Wrought (New Bern, 31-10) won by decision over Kai Paxton-Lee (Middle Creek, 31-11) Dec 3-2

Michael Goins (Mooresville, 42-7) won by major decision over Liam Kirkpatrick (Hopewell, 40-14) MD 12-2

170 Lbs. Consolation Third Round

Connor Voelker (Wake Forest, 36-14) won by decision over Daniel Ogunwo (Jack Britt, 28-7) Dec 6-5

Hunter Strickland (Davie, 25-5) won by decision over Success Odoemena (Rocky River, 27-7) Dec 7-2

182 Lbs. Consolation Third Round

Mathew King (Davie, 39-12) won by fall over Marvin Rich (Mallard Creek, 35-10) Fall 1:57

George Cooke (Northwest Guilford, 10-1) won by decision over Dorian Davis-Wright (Vance, 35-14) Dec 7-6

195 Lbs. Consolation Third Round

Jack Malone (Wake Forest, 37-2) won by decision over Dontay Turner (Cary, 35-8) Dec 4-1

Mohamed Teia (Page, 21-4) won in sudden victory – 1 over Bryson Hunter (Davie, 39-12) SV-1 9-7

220 Lbs. Consolation Third Round

Darrius Smith (Mallard Creek, 39-9) won by medical forfeit over Christian Hollar (Hoggard, 14-5) M. For.

Larry Williams (Corinth-Holders, 35-4) won by decision over Patrick Harding (West Forsyth, 19-5) Dec 3-2

285 Lbs. Consolation Third Round

Tyree Westmoreland (Mooresville, 42-8) won by fall over Joseph Vickers (Heritage, 49-10) Fall 1:36

Deshawn Jones (Athens Drive, 41-5) won by decision over Tray Regan (Lumberton, 42-10) Dec 5-3


Comments are closed.