NCHSAA BASKETBALL THIRD ROUND PAIRINGS

Posted by Press Release on February 23, 2018 at 10:21 am under High School | Comments are off for this article

1A MEN’S BASKETBALL STATE CHAMPIONSHIP THIRD ROUND PAIRINGS
East
#1 Rocky Mount Preparatory (23-0) vs. #8 East Carteret (15-10)
#4 John A. Holmes (19-4) vs. #5 Voyager Academy (20-6)
#3 Pamlico County (19-5) vs. #6 Research Triangle (23-2)
#2 West Columbus (22-6) vs. #7 Granville Central (14-11)

West
#1 Winston-Salem Prep (23-3) vs. #9 South Stokes (20-7)
#4 Avery County (20-6) vs. #5 North Stanly (23-5)
#3 Pine Lake Prep (19-7) vs. #6 Starmount (23-3)
#2 Lincoln Charter (23-4) vs. #10 Community School of Davidson (23-6)

1A WOMEN’S BASKETBALL STATE CHAMPIONSHIP THIRD ROUND PAIRINGS
East
#1 Pamlico County (23-1) vs. #9 Riverside-Martin (22-6)
#4 Cape Hatteras (24-0) vs. #5 Roxboro Community (21-2)
#3 Northampton County (20-3) vs. #6 East Carteret (13-10)
#10 Weldon (20-2) vs. #18 John A. Holmes (11-11)

West
#1 Mount Airy (23-2) vs. #9 Highlands (16-11)
#4 East Wilkes (22-4) vs. #5 Chatham Central (19-3)
#3 Murphy (25-2) vs. #6 Union Academy (24-2)
#2 Mitchell (20-7) vs. #10 Cherokee (18-6)

2A MEN’S BASKETBALL STATE CHAMPIONSHIP THIRD ROUND PAIRINGS
East
#1 Kinston (22-4) vs. #9 Greene Central (23-6)
#4 Farmville Central (21-3) vs. #21 West Craven (14-11)
#3 Fairmont (28-1) vs. #6 Reidsville (20-5)
#2 Clinton (25-1) vs. #26 Southwest Onslow (14-13)

West
#1 Mountain Heritage (22-1) vs. #8 Patton (21-6)
#4 Salisbury (25-3) vs. #5 Hendersonville (20-6)
#3 East Lincoln (24-5) vs. #6 R-S Central (21-7)
#2 Forest Hills (26-2) vs. #7 West Stokes (20-7)

2A WOMEN’S BASKETBALL STATE CHAMPIONSHIP THIRD ROUND PAIRINGS
East
#1 Kinston (27-1) vs. #9 South Granville (21-8)
#4 Richlands (25-3) vs. #5 East Bladen (27-1)
#3 North Pitt (22-5) vs. #6 Bartlett Yancey (21-6)
#2 East Duplin (24-2) vs. #23 Currituck County (16-10)

West
#1 Mountain Heritage (25-1) vs. #25 Madison (15-11)
#4 East Burke (27-1) vs. #21 Wilkes Central (16-12)
#3 North Wilkes (25-3) vs. #6 Atkins (21-5)
#10 Forbush (23-4) vs. #18 Ledford Senior (22-5)

3A MEN’S BASKETBALL STATE CHAMPIONSHIP THIRD ROUND PAIRINGS
East
#1 Northside-Jacksonville (26-0) vs. #8 Terry Sanford (22-5)
#4 Northern Durham (24-3) vs. #5 New Hanover (25-4)
#3 Eastern Guilford (25-2) vs. #6 Northern Guilford (23-5)
#7 Southern Lee (24-3) vs. #18 Westover (21-4)

West
#1 Cox Mill (25-3) vs. #8 Mount Tabor (23-6)
#4 Jesse Carson (25-2) vs. #5 Charlotte Catholic (25-3)
#3 Hickory (26-2) vs. #11 South Iredell (19-7)
#2 Ben L. Smith (25-3) vs. #7 Kings Mountain (24-5)

3A WOMEN’S BASKETBALL STATE CHAMPIONSHIP THIRD ROUND PAIRINGS
East
#1 Jacksonville (20-3) vs. #9 Union Pines (21-7)
#4 Hillside (20-7) vs. #5 New Hanover (21-7)
#3 E.E. Smith (26-3) vs. #22 Northeast Guilford (16-11)
#2 Eastern Guilford (24-3) vs. #10 Havelock (21-2)

West
#1 Ashbrook (28-0) vs. #8 Cuthbertson (21-5)
#4 North Iredell (23-5) vs. #5 Southwest Guilford (21-7)
#11 Rockingham County (24-4) vs. #19 West Rowan (21-7)
#2 Northern Guilford (24-4) vs. #10 Jesse Carson (25-3)

4A MEN’S BASKETBALL STATE CHAMPIONSHIP THIRD ROUND PAIRINGS
East
#1 Garner Magnet (25-1) vs. #9 Leesville Road (21-6)
#4 South Central (25-0) vs. #5 Hoke County (26-1)
#3 Heritage (22-4) vs. #6 Green Hope (22-5)
#2 Broughton (25-2) vs. #10 Knightdale (19-7)

West
#1 North Mecklenburg (27-1) vs. #9 Rocky River (21-6)
#12 Scotland (19-8) vs. #13 David W. Butler (24-5)
#3 Olympic (21-4) vs. #11 Page (19-9)
#2 Independence (27-1) vs. #7 Ardrey Kell (23-5)

4A WOMEN’S BASKETBALL STATE CHAMPIONSHIP THIRD ROUND PAIRINGS
East
#1 Southeast Raleigh (27-0) vs. #8 Leesville Road (22-4)
#4 Green Hope (23-4) vs. #12 Lumberton (25-4)
#3 E.A. Laney (26-2) vs. #11 Jordan (21-6)
#2 Heritage (25-2) vs. #10 Wakefield (21-6)

West
#1 Northwest Guilford (25-2) vs. #8 Ronald Reagan (21-5)
#4 Ardrey Kell (24-3) vs. #5 Hickory Ridge (26-1)
#3 West Forsyth (23-3) vs. #11 Zebulon B. Vance (21-6)
#2 Mallard Creek (26-2) vs. #10 South Mecklenburg (25-4)


Comments are closed.