2018 Wyndham Championship Thursday Pairings at Sedgefield Country Club

Posted by Press Release on August 15, 2018 at 11:24 pm under Professional | Comments are off for this article

2018 Wyndham Championship
Sedgefield Country Club
First Round Groupings and Starting Times
Thursday, August 16, 2018

TEE #1
7:00 Andres Romero Tucuman, Argentina
Tom Hoge Fargo, ND
J.T. Poston St. Simons Island, GA
7:10 Cameron Tringale Laguna Niguel, CA
Cameron Percy Melbourne, Australia
Ryan Blaum Jacksonville Beach, FL
7:20 John Merrick Dallas, TX
Tyler Duncan Columbus, IN
Corey Conners Listowel, ON, Canada
7:30 Satoshi Kodaira Tokyo, Japan
Aaron Baddeley Melbourne, Australia
Shane Lowry Co. Offaly, Ireland
7:40 Ryan Armour Silver Lake, OH
Graeme McDowell Portrush, Northern Ireland
Davis Love III Sea Island, GA
7:50 Brendan Steele Idyllwild, CA
Rod Pampling Brisbane, Australia
Ernie Els South Africa
8:00 Hudson Swafford Sea Island, GA
Cody Gribble Dallas, TX
Sangmoon Bae Seoul, South Korea
8:10 Whee Kim Dallas, TX
Trey Mullinax Birmingham, AL
James Driscoll Jupiter, FL
8:20 Jason Bohn Acworth, GA
Parker McLachlin Honolulu, HI
Dicky Pride Tuscaloosa, AL
8:30 Chesson Hadley Raleigh, NC
Harris English Sea Island, GA
John Huh Dallas, TX
8:40 Stuart Appleby Cohuna, Australia
Brian Davis Windermere, FL
Shawn Stefani Houston, TX
8:50 Ben Silverman Concord, ON, Canada
Denny McCarthy Rockville, MD
Doug Ghim Arlington Heights, IL
9:00 Xinjun Zhang China
Andrew Yun Scottsdale, AZ
Mickey DeMorat Merritt Island, FL

TEE #10
7:00 Alex Cejka Germany
Matt Jones Sydney, Australia
Tommy Gainey Hartsville, SC
7:10 Johnson Wagner Charlotte, NC
Zac Blair Saint George, UT
Sam Saunders Atlantic Beach, FL
7:20 Nick Taylor Abbotsford, B.C., Canada
Martin Flores Dallas, TX
Tyrone Van Aswegen McKinney, TX
7:30 Russell Henley Kiawah Island, SC
D.A. Points Pekin, IL
Billy Hurley III Annapolis, MD
7:40 Billy Horschel Ponte Vedra Bch, FL
Hideki Matsuyama Sendai, Japan
Brandt Snedeker Nashville, TN
7:50 Webb Simpson Charlotte, NC
Si Woo Kim Seoul, South Korea
Sergio Garcia Castellon, Spain
8:00 Scott Piercy Las Vegas, NV
William McGirt Spartanburg, SC
Chris Kirk Athens, GA
8:10 Martin Laird Glasgow, Scotland
Dominic Bozzelli Pittsford, NY
Joaquin Niemann Chile
8:20 George McNeill Ft. Myers, FL
Jason Kokrak Cleveland, OH
Brandon Harkins Scottsdale, AZ
Rafa Cabrera Bello Gran Canaria, Spain
Kevin Tway Edmond, OK
Sam Ryder Atlantic Beach, FL
8:40 Sean O’Hair Chadds Ford, PA
Retief Goosen Polokwane, South Africa
Matthew Fitzpatrick Sheffield, England
8:50 Brett Stegmaier Palm Beach Gardens, FL
Kyle Thompson Greenville, SC
Julian Suri St. Augustine, FL
9:00 Lanto Griffin Ponte Vedra Beach, FL
Conrad Shindler Dallas, TX
Norman Xiong San Diego, CA

TEE #1
12:00 David Hearn Brantford, ON, Canada
Kris Blanks Jupiter, FL
Abraham Ancer Reynosa, Mexico
12:10 Scott Stallings Oak Ridge, TN
Ken Duke Stuart, FL
Harold Varner III Gastonia, NC
12:20 Hunter Mahan Dallas, TX
Chad Campbell Andrews, TX
Seamus Power Waterford, Ireland
12:30 Chris Stroud Houston, TX
Grayson Murray Raleigh, NC
Jim Furyk Ponte Vedra Bch, FL
12:40 Daniel Berger Jupiter, FL
Jason Dufner Auburn, AL
Bill Haas Greenville, SC
12:50 Henrik Stenson Gothenburg, Sweden
Jhonattan Vegas Maturin, Venezuela
Ryan Moore Las Vegas, NV
1:00 Jonas Blixt Hammaro, Sweden
Vaughn Taylor Augusta, GA
Fabián Gómez Chaco, Argentina
1:10 J.J. Henry Ft. Worth, TX
Robert Garrigus Banks, OR
Peter Uihlein Jupiter, FL
1:20 Danny Lee Rotorua, New Zealand
Brendon de Jonge Zimbabwe
Daniel Summerhays Farmington, UT
1:30 Robert Streb Shawnee, KS
Jonathan Byrd Sea Island, GA
Bronson Burgoon The Woodlands, TX
1:40 Adam Schenk Vincennes, IN
Matt Atkins North Augusta, SC
John Oda Honolulu, HI
1:50 Tom Lovelady Birmingham, AL
Roberto Díaz Veracruz, VE, Mexico
Charles Frost Charlotte, NC
2:00 Talor Gooch Midwest City, OK
Stephan Jaeger Chattanooga, TN
T.J. Vogel Hollywood, FL

TEE #10
12:00 Ricky Barnes Phoenix, AZ
Ollie Schniederjans Alpharetta, GA
Martin Piller Ft. Worth, TX
12:10 Rory Sabbatini Durban, South Africa
Sung Kang Coppell, TX
Blayne Barber Auburn, AL
12:20 Michael Thompson Sea Island, GA
Patrick Rodgers Avon, IN
Richy Werenski Jupiter, FL
12:30 Wesley Bryan Augusta, GA
David Lingmerth Tranas, Sweden
Brian Gay Windermere, FL
12:40 Mackenzie Hughes Dundas, Ontario,, Canada
Brian Stuard Jackson, MI
Scott Brown Aiken, SC
12:50 Peter Malnati Knoxville, TN
Padraig Harrington Dublin, Ireland
Nick Watney Dixon, CA
1:00 Brice Garnett Gallatin, MO
Matt Every Jacksonville Bch., FL
Steve Stricker Madison, WI
1:10 Ben Crane Portland, OR
Derek Fathauer Jupiter, FL
Keith Mitchell Sea Island, GA
1:20 Carl Pettersson Raleigh, NC
Arjun Atwal Calcutta, India
Jamie Lovemark San Diego, CA
1:30 Steve Wheatcroft Jacksonville, FL
Shane Bertsch Denver, CO
C.T. Pan Taiwan
1:40 Ethan Tracy Hilliard, OH
Will Zalatoris Plano, TX
Dylan Meyer Evansville, IN
1:50 Rob Oppenheim Andover, MA
Nicholas Lindheim Satellite Beach, FL
Doc Redman Raleigh, NC
2:00 Jonathan Randolph Oxford, MS
Zecheng Dou Beijing, China
Stewart Jolly Columbia, SC


Comments are closed.