Finalized Boys and Girls High School Basketball Seedings/Pairings/Brackets from the NCHSAA:The 2019 State Tournament is set to begin the “Mad Marchness”

Posted by Andy Durham on February 23, 2019 at 12:07 pm under High School | 8 Comments to Read

CLICK HERE for the Boys Pairings/Seedings…
Boys Finals and here comes the “Mad Marchness”….

CLICK HERE for the Girls Pairings/Seedings..
The Girls Brackets are now your FINAL Brackets and march on into March, with your Mad Marchness…..

Finalized pairings are right here:

1A MEN’S BASKETBALL FIRST ROUND PAIRINGS

East

#1 Washington County (22-1) vs. #32 Manteo (7-13)

#16 Weldon (15-7) vs. #17 Northside-Pinetown (17-8)

#8 Pamlico County (14-7) vs. #25 Franklin Academy (14-14)

#9 Ocracoke (15-8) vs. #24 Chatham Central (13-9)

#5 Granville Central (17-8) vs. #28 East Columbus (10-15)

#12 Riverside-Martin (16-9) vs. #21 South Robeson (12-12)

#13 North Edgecombe (11-11) vs. #20 Tarboro (14-9)

#4 West Columbus (21-4) vs. #29 East Carteret (9-12)

#3 Northwest Halifax (22-1) vs. #30 Raleigh Charter (11-13)

#14 Rosewood (14-8) vs. #19 Rocky Mount Prep (11-12)

#6 Research Triangle (23-3) vs. #27 Roxboro Community (12-14)

#11 Voyager Academy (18-10) vs. #22 Gates County (12-13)

#7 Princeton (22-2) vs. #26 Falls Lake Academy (16-14)

#10 John A. Holmes (21-4) vs. #23 Camden County (12-14)

#15 Bear Grass Charter (14-8) vs. #18 Louisburg (12-12)

#2 Henderson Collegiate (26-2) vs. #31 Lejeune (11-13)

West

#1 Winston-Salem Prep (21-4) vs. #32 Murphy (8-18)

#16 Queens Grant (18-9) vs. #17 East Surry (15-7)

#8 Mitchell (11-14) vs. ##25 River Mill Academy (18-13)

#9 Bishop McGuinness (18-8) vs. #24 Mount Airy (7-15)

#5 Starmount (19-5) vs. #28 Thomas Jefferson (9-14)

#12 Cherryville (20-5) vs. #21 North Stanly (17-6)

#13 South Stanly (17-10) vs. #20 North Stokes (17-6)

#4 Lincoln Charter (21-6) vs. #29 Cherokee (14-13)

#3 North Rowan (24-2) vs. #30 Carolina International (8-17)

#14 Andrews (19-7) vs. #19 Union Academy (17-9)

#6 Hayesville (20-5) vs. #27 Highland Tech (10-13)

#11 Chatham Charter (26-4) vs. #22 South Stokes (8-17)

#7 Highlands (16-9) vs. #26 Langtree Charter (13-16)

#10 Pine Lake Prep (18-8) vs. #23 Bessemer City (14-10)

#15 Albemarle (14-12) vs. #18 Mountain Island Charter (16-7)

#2 Community School of Davidson (24-3) vs. #31 West Montgomery (10-12)

2A MEN’S BASKETBALL FIRST ROUND PAIRINGS

East

#1 Farmville Central (26-0) vs. #32 Providence Grove (11-13)

#16 St. Pauls (17-9) vs. #17 Dixon (15-12)

#8 Southwest Onslow (14-9) vs. #25 SouthWest Edgecombe (14-13)

#9 Kinston (22-6) vs. #24 J.F. Webb (12-9)

#5 Reidsville (18-9) vs. #28 James Kenan (14-11)

#12 Randleman (18-7) vs. #21 Trinity (15-10)

#13 Spring Creek (19-7) vs. #20 Bertie (15-11)

#4 Vance County (21-5) vs. #29 Bartlett Yancey (13-13)

#3 Goldsboro (21-4) vs. #30 Clinton (13-13)

#14 Nash Central (9-15) vs. #19 Carrboro (16-8)

#6 Hertford County (16-10) vs. #27 Whiteville (14-11)

#11 Cummings (16-10) vs. #22 North Lenoir (11-14)

#7 South Columbus (19-8) vs. #26 Ayden-Grifton (11-15)

#10 First Flight (18-8) vs. #23 Fairmont (15-12)

#15 South Granville (19-8) vs. #18 West Craven (17-7)

#2 Green Central (19-7) vs. #31 Beddingfield (8-15)

West

#1 East Lincoln (25-2) vs. #32 North Surry (9-14)

#16 Bunker Hill (16-10) vs. #17 Lexington (17-9)

#8 Wheatmore (19-7) vs. #25 Lake Norman Charter (10-12)

#9 Wilkes Central (22-3) vs. #24 South Point (14-11)

#5 West Stokes (19-6) vs. #28 West Stanly (13-13)

#12 Walkertown (19-7) vs. #21 Hibriten (20-5)

#13 East Rutherford (19-5) vs. #20 R-S Central (17-9)

#4 Hendersonville (21-2) vs. #29 Carver (11-14)

#3 Shelby (20-5) vs. #30 Bandys (10-12)

#14 Mount Pleasant (21-5) vs. #19 Salisbury (17-8)

#6 Mountain Heritage (19-2) vs. #27 Lincolnton (10-14)

#11 Maiden (22-4) vs. #22 Newton-Conover (16-11)

#7 Draughn (21-5) vs. #26 Patton (14-12)

#10 North Davidson (22-5) vs. #23 Atkins (18-9)

#15 Franklin (17-7) vs. #18 Madison (16-9)

#2 Forest Hills (24-2) vs. #31 Ledford (14-10)

3A MEN’S BASKETBALL FIRST ROUND PAIRINGS

East

#1 Hillside (25-1) vs. #32 West Brunswick (25-1)

#16 Terry Sanford (19-7) vs. #17 C.B. Aycock (10-16)

#8 West Carteret (19-5) vs. #25 Southern Nash (14-9)

#9 New Hanover (15-10) vs. #24 Hunt (14-9)

#5 Southern Lee (23-3) vs. #28 Northern Guilford (11-14)

#12 Fike (17-9) vs. #21 White Oak (21-5)

#13 Person (16-10) vs. #20 Eastern Guilford (18-9)

#4 Walter M. Williams (22-3) vs. #29 Northern Durham (10-16)

#3 Eastern Alamance (25-1) vs. #30 Cape Fear (12-10)

#14 Northside-Jacksonville (15-7) vs. #19 Western Alamance (18-8)

#6 Westover (19-6) vs. #27 D.H. Conley (14-10)

#11 South Johnston (23-3) vs. #22 Chapel Hill (15-10)

#7 East Wake (19-6) vs. #26 Rocky Mount (13-10)

#10 Southern Durham (20-6) vs. #23 Northwood (17-9)

#15 Harnett Central (13-11) vs. #18 Dudley (15-11)

#2 Northern Nash (24-1) vs. #31 Havelock (12-11)

West

#1 Southwest Guilford (26-0) vs. #32 Watauga (13-12)

#16 Tuscola (19-7) vs. #17 Parkland (15-10)

#8 Hickory (22-4) vs. #25 Asheboro (16-9)

#9 Southern Guilford (21-4) vs. #24 Alexander Central (17-9)

#5 Kings Mountain (19-6) vs. #28 Enka (14-11)

#12 Hunter Huss (20-6) vs. #21 Marvin Ridge (15-11)

#13 North Buncombe (18-8) vs. #20 McMichael (19-8)

#4 Charlotte Catholic (18-8) vs. #29 Ashbrook (16-10)

#3 Freedom (25-2) vs. #30 West Henderson (14-11)

#14 Sun Valley (15-9) vs. #19 Ben L. Smith (13-12)

#6 Asheville (17-9) vs. #27 Northwest Cabarrus (11-12)

#11 A.L. Brown (19-7) vs. #22 A.C. Reynolds (16-10)

#7 Statesville (16-9) vs. #26 Weddington (15-11)

#10 Mount Tabor (18-8) vs. #23 Jay M. Robinson (9-16)

#15 South Iredell (16-8) vs. #18 Concord (15-11)

#2 Cox Mill (24-2) vs. #31 Erwin (13-12)

4A MEN’S BASKETBALL FIRST ROUND PAIRINGS

East

#1 Millbrook (24-1), BYE

#16 Riverside-Durham (15-9) vs. #17 Leesville Road (15-12)

#8 Pine Forest (19-6), BYE

#9 Knightdale (20-5) vs. #24 Overhills (16-10)

#5 Holly Springs (19-4), BYE

#12 Broughton (18-9) vs. #21 Green Hope (11-16)

#4 Seventy-First (24-3), BYE

#13 Garner (16-9) vs. #20 Lumberton (16-10)

#3 South Central (25-1), BYE

#14 Rolesville (18-7) vs. #19 Cardinal Gibbons (13-12)

#6 Athens Drive (18-7), BYE

#11 Pinecrest (20-6) vs. #22 Sanderson (8-15)

#7 Hoggard (20-7), BYE

#10 Panther Creek (22-5) vs. #23 Cary (8-16)

#2 Wakefield (22-4), BYE

#15 Heritage (15-11) vs. #18 Apex Friendship (21-6)

West

#1 North Mecklenburg (22-3), BYE

#16 Mallard Creek (12-14) vs. #17 Ragsdale (13-10)

#8 Butler (20-6), BYE

#9 R.J. Reynolds (18-6) vs. #24 McDowell (10-15)

#5 Northwest Guilford (18-7), BYE

#12 Myers Park (19-8) vs. #21 Porter Ridge (12-11)

#4 Davie (23-2), BYE

#13 Hopewell (15-10) vs. #20 Berry Academy (13-11)

#3 Olympic (20-5), BYE

#14 East Forsyth (15-9) vs. #19 Rocky River (13-11)

#6 West Charlotte (20-6), BYE

#11 Zebulon B. Vance (19-6) vs. #22 Hough (9-16)

#7 Ardrey Kell (21-5), BYE

#10 High Point Central (16-10) vs. #23 Grimsley (11-14)

#2 Independence (21-6), BYE

#15 Richmond (16-11) vs. #18 Hickory Ridge (13-12)

1A WOMEN’S BASKETBALL FIRST ROUND PAIRINGS

East

#1 Pamlico County (23-2) vs. #32 South Stanly (8-17)

#16 River Mill Academy (24-9) vs. #17 Perquimans (17-8)

#8 Cape Hatteras (9-10) vs. #25 Pender (8-16)

#9 Riverside-Martin (19-7) vs. #24 Neuse Charter (14-9)

#5 Vance Charter (24-2) vs. #28 Franklin Academy (11-15)

#12 Northampton County (19-7) vs. #21 Northside-Pinetown (10-10)

#13 Henderson Collegiate (16-8) vs. #20 South Davidson (12-12)

#4 Chatham Central (19-3) vs. #29 Voyager Academy (11-15)

#3 Washington County (16-3) vs. #30 Granville Central (9-16)

#14 Bishop McGuinness (18-8) vs. #19 North Moore (14-11)

#6 Weldon (21-0) vs. #27 Falls Lake Academy (14-15)

#11 John A. Holmes (16-9) vs. #22 Tarboro (13-12)

#7 Princeton (17-6) vs. #26 East Columbus (11-14)

#10 Raleigh Charter (18-6) vs. #23 Gates County (11-13)

#15 Manteo (14-6) vs. #18 Clover Garden (16-12)

#2 East Carteret (18-3) vs. #31 West Columbus (9-16)

West

#1 East Surry (22-2) vs. #32 North Stanly (6-16)

#16 Hayesville (18-8) vs. #17 Robbinsville (16-9)

#8 Lincoln Charter (15-9) vs. #25 Polk County (6-17)

#9 Cherokee (21-5) vs. #24 Blue Ridge (13-12)

#5 Albemarle (25-2) vs. #28 South Stokes (6-18)

#12 Gray Stone Day (19-6) vs. #21 Highlands (10-14)

#13 Cherryville (12-13) vs. #20 Pine Lake Prep (12-12)

#4 Union Academy (24-2) vs. #29 Andrews (7-18)

#3 Murphy (22-4) vs. #30 Bradford Prep (11-13)

#14 North Rowan (16-11) vs. #19 Community School of Davidson (15-11)

#6 Alleghany (15-11) vs. #27 Elkin (5-18)

#11 Langtree Charter (24-6) vs. #22 North Stokes (9-15)

#7 Hiwassee Dam (17-10) vs. #26 Swain County (6-17)

#10 Mount Airy (17-6) vs. #23 East Wilkes (6-17)

#15 Mitchell (15-10) vs. #18 Mountain Island Charter (12-10)

#2 Avery County (18-6) vs. #31 Winston-Salem Prep (3-19)

2A WOMEN’S BASKETBALL FIRST ROUND PAIRINGS

East

#1 Farmville Central (22-0) vs. #32 Heide Trask (13-11)

#16 Reidsville (18-7) vs. #17 Whiteville (15-9)

#8 Vance County (20-6) vs. #25 Providence Grove (13-12)

#9 Randleman (14-9) vs. #24 Washington (13-10)

#5 East Duplin (25-1) vs. #28 Wheatmore (13-14)

#12 Clinton (20-6) vs. #21 Midway (22-5)

#13 North Lenoir (14-8) vs. #20 Richlands (17-7)

#4 NC School of Science & Math (29-0) vs. #29 South Lenoir (13-11)

#3 Kinston (21-5) vs. #30 North Johnston (14-10)

#14 Roanoke Rapids (18-5) vs. #19 East Davidson (18-6)

#6 East Bladen (26-1) vs. #27 J.F. Webb (15-8)

#11 T.W. Andrews (19-6) vs. #22 North Pitt (17-10)

#7 Croatan (19-2) vs. #26 First Flight (14-5)

#10 Ledford (20-6) vs. #23 Goldsboro (14-9)

#15 SouthWest Edgecombe (19-6) vs. #18 Hertford County (12-13)

#2 Bertie (23-2) vs. #31 West Bladen (15-10)

West

#1 Mountain Heritage (23-0) vs. #32 East Gaston (12-13)

#16 West Stanly (14-13) vs. #17 West Davidson (17-8)

#8 Smoky Mountain (14-10) vs. #25 Franklin (13-13)

#9 Forest Hills (16-9) vs. #24 North Davidson (13-12)

#5 Newton-Conover (23-4) vs. #28 North Wilkes (14-12)

#12 West Wilkes (18-7) vs. #21 Patton (18-8)

#13 Bunker Hill (19-8) vs. #20 Pisgah (13-12)

#4 East Burke (21-5) vs. #29 Ashe County (13-11)

#3 Forbush (23-3) vs. #30 North Surry (12-14)

#14 East Henderson (19-6) vs. #19 Shelby (17-7)

#6 Wilkes Central (20-6) vs. #27 West Stokes (14-11)

#11 R-S Central (16-10) vs. #22 South Rowan (13-12)

#7 East Rutherford (21-3) vs. #26 Lexington (14-11)

#10 Surry Central (22-5) vs. #23 Brevard (15-8)

#15 Bandys (16-8) vs. #18 Madison (16-10)

#2 Salisbury (22-4) vs. #31 Fred T. Foard (12-14)

3A WOMEN’S BASKETBALL FIRST ROUND PAIRINGS

East

#1 E.E. Smith (26-1) vs. #32 Westover (12-13)

#16 Rocky Mount (18-7) vs. #17 Harnett Central (18-6)

#8 East Wake (19-5) vs. #25 Western Alamance (15-10)

#9 Person (20-5) vs. #24 Southern Alamance (11-13)

#5 Dudley (21-4) vs. #28 Northwood (14-12)

#12 Terry Sanford (20-5) vs. #21 Rockingham County (19-7)

#13 Havelock (18-5) vs. #20 Eastern Guilford (19-8)

#4 Hillside (20-5) vs. #29 New Hanover (11-11)

#3 Jacksonville (19-4) vs. #30 Northeast Guilford (8-15)

#14 Clayton (19-5) vs. #19 Eastern Wayne (19-6)

#6 D.H. Conley (17-6) vs. #27 Fike (12-11)

#11 Union Pines (18-7) vs. #22 Franklinton (16-9)

#7 Hunt (20-3) vs. #26 Walter M. Williams (12-13)

#10 Topsail (19-7) vs. #23 Southern Durham (17-9)

#15 Orange (19-6) vs. #18 Eastern Alamance (16-10)

#2 Southeast Guilford (22-3) vs. #31 Chapel Hill (11-14)

West

#1 Erwin (26-1) vs. #32 Southwest Guilford (10-17)

#16 Statesville (20-6) vs. #17 West Rowan (19-6)

#8 North Iredell (18-5) vs. #25 North Buncombe (10-14)

#9 Asheboro (20-7) vs. #24 East Rowan (14-12)

#5 Kings Mountain (21-4) vs. #28 T.C. Roberson (12-13)

#12 North Gaston (21-5) vs. #21 Northern Guilford (20-7)

#13 Mount Tabor (18-8) vs. #20 Watauga (16-9)

#4 Cuthbertson (24-3) vs. #29 Forestview (14-12)

#3 Carson (24-2) vs. #30 Southern Guilford (10-13)

#14 Cox Mill (17-9) vs. #19 Southwestern Randolph (19-6)

#6 Central Cabarrus (16-8) vs. #27 Marvin Ridge (12-11)

#11 Charlotte Catholic (20-7) vs. #22 Weddington (17-9)

#7 Asheville (21-6) vs. #26 Monroe (17-8)

#10 Hickory (17-7) vs. #23 Ashbrook (16-8)

#15 Enka (21-5) vs. #18 Tuscola (17-8)

#2 Freedom (26-1) vs. #31 A.C. Reynolds (7-17)

4A WOMEN’S BASKETBALL FIRST ROUND PAIRINGS

East

#1 Wakefield (25-1), BYE

#16 Rolesville (18-7) vs. #17 Green Hope (16-10)

#8 Heritage (22-3), BYE

#9 Leesville Road (21-4) vs. #24 Garner (12-13)

#5 Cary (17-8), BYE

#12 Lumberton (20-6) vs. #21 Middle Creek (12-13)

#4 Holly Springs (18-7), BYE

#13 Apex Friendship (17-6) vs. #20 Athens Drive (15-11)

#3 Laney (26-1), BYE

#14 Millbrook (16-10) vs. #19 Knightdale (14-11)

#6 South Central (23-3), BYE

#11 Hoggard (20-7) vs. #22 Riverside-Durham (11-12)

#7 Pine Forest (21-4), BYE

#10 Jordan (21-3) vs. #23 Overhills (12-8)

#2 Southeast Raleigh (21-5), BYE

#15 Cardinal Gibbons (17-8) vs. #18 Seventy-First (15-8)

West

#1 Zebulon B. Vance (25-2), BYE

#16 Hopewell (17-8) vs. #17 South Mecklenburg (17-8)

#8 Ragsdale (22-3), BYE

#9 Mallard Creek (21-5) vs. #24 Myers Park (12-14)

#5 Ardrey Kell (22-5), BYE

#12 Providence (20-5) vs. #21 Berry Academy (12-13)

#4 Butler (25-2), BYE

#13 High Point Central (18-7) vs. #20 Jack Britt (16-9)

#3 Northwest Guilford (20-5), BYE

#14 North Mecklenburg (17-9) vs. #19 Reagan (14-10)

#6 Pinecrest (24-3), BYE

#11 Glenn (18-7) vs. #22 Lake Norman (11-14)

#7 McDowell (17-9), BYE

#10 Hickory Ridge (22-4) vs. #23 Olympic (11-11)

#2 West Forsyth (22-3), BYE

#15 Rocky River (18-4) vs. #18 East Forsyth (16-8)


  • PERRY N SAUNDERS said,

    I feel that Dudley Girls should be ranked higher. Durham Hillside, Jacksonville and Southeast Guilford were ranked higher than Dudley TRUE!!! They all won their Regular Season Conference like Dudley. But Dudley beat Hillside head to head at Hillside earlier. Plus Southeast & Jacksonville loss their Conference Tournament, while Dudley did. What is the purpose of playing the games if they don’t change anything? And I know someone is going to say, If they are that good they will be a to win on the road. Home Court and Fan support does make a difference.

  • Andy Durham said,

    Maybe when the Final Brackets come out, Dudley will get a better break…Regular season winner and Conference Tournament winner, not too shabby….

    High Point Andrews girls home vs. North Pitt and all of the Round One games are on Tuesday….

    Southwest Guilford girls at Erwin, Northern Guilford girls at North Gaston and I think Northern’s girls could make some noise in this year’s tournament….PLaying great as of late, just like Dudley is and Kim Furlough(NG) and Frank McNeil(Dudley HS) very strong Coach of the Year candidates for our county…

    Southern Guilford girls at Carson, Eastern Guilford at Havelock, Dudley girls home vs. Northwood….NEG girls at Jacksonville, and SEG girls home vs. Chapel Hill…

    Looks like a lot our girls teams are on the road in the 3-A’s…

    Ragsdale girls a Bye, NWG girls a Bye and HP Central girls home vs. Jack Britt, and Jack Britt always seemed like an Eastern-most area team to me…

    Got to get behind our Guilford County teams…

    We will look at the boys next…

  • Andy Durham said,

    Boys Brackets you have Northern Guilford at Morganton Freedom, Southern Guilford home vs. Northwest Cabarrus,
    Southwest Guilford is home vs. West Henderson, Eastern Guilford is at Jacksonville Northside, and Dudley is at Harnett Central…Smith is at Sun Valley…

    4-A Boys you have NWG with a Bye, Hickory Ridge at Ragsdale, Grimsley at Charlotte Vance, and Lake Norman at HP Central….

  • Andy Durham said,

    Just saw this from Nick Stevens at High School OT on twitter:

    Boys basketball brackets are still being reviewed by the NCHSAA. I’m told missing results were reported, MaxPreps is redoing (or has redone) the adjusted rankings. Now NCHSAA has to redo the brackets.

    Girls brackets still not final yet, but haven’t needed review either.

  • Andy Durham said,

    Page boys also in the mix looking to go to Pine Forest in the Boys 4-A East Bracket…Sort of missed on that one, not looking for, or expecting to see Page in the East…

  • Andy Durham said,

    They had to do some review on the boys 4-A Bracket and they are now waiting until 3:30 for it to be finalized…

    We just posted the updated boys bracket and with the new bracket adjustment, Page is on longer in there…

    They say in a 1:30pm NCHSAA call, that the Girls Bracket is OK and it is a GO, but for the boys, we have until 3:30 for it to FINAL….

    I guess for now, keep Clicking…..

  • Andy Durham said,

    I am just saying here, but Yall better take a look at those new Boys Brackets, they are now looking a whole lot different…..SWG boys are now the #1 seed in the 3-A’s(West) and Cox Mill is #2…

    Grimsley is now playing at HP Central in Round One..And just about everyone of our Guilford County guys are now playing somebody different….

    You need to check out the new boys brackets….

    And we will keep you updated right here….

  • Andy Durham said,

    In giving you our up-to-the-minute coverage, the Girls Brackets are now FINAL….

    And as we said upstairs there, it is now time to march on into March, with your Mad Marchness….