Round Two of the NCHSAA Basektball Playoffs Continue on Thursday for our Guilford County teams:The “Mad Marchness” really kicks in then(New look at Entire State)

Posted by Andy Durham on February 27, 2019 at 12:24 am under High School | Comments are off for this article

Here is how the Thursday Night lineup looks…..
BOYS
4-A
#12 Myers Park boys(20-8) at #5 Northwest Guilford(18-7)
#23 Grimsley boys(12-14) at #7 Ardrey Kell21-5)

3-A
#17 WS Parkland(16-10) at #1 Southwest Guilford(27-0)
#9 Southern Guilford(22-4) boys at #8 Hickory(23-4)
#19 Smith boys(14-12) at #3 Morganton Freedom(26-2)
#20 Eastern Guilford(19-9) boys at #4 Burlington Williams(23-3)
#18 Dudley boys(16-11) at #2 Northern Nash(25-1)

1-A
#9 Bishop McGuinness boys(19-8) at #8 Mitchell County(12-14)

GIRLS
4-A
#9 Mallard Creek girls(22-5)at #8 Ragsdale(22-3)
#14 North Mecklenburg(18-9) at #3 Northwest Guilford(20-5)
#13 High Point Central girls(19-7) at #4 Matthews Butler(26-2)

3-A
#18 Eastern Alamance girls(17-10) at #2 Southeast Guilford(23-3)
#12 Terry Sanford(Fayetteville) girls(21-5) at #5 Dudley(22-4)

2-A
#11 High Point Andrews(20-6) at #6 East Bladen(27-1)

1-A
#14 Bishop McGuinness girls(19-8) at #3 Washington County(17-3)

1A MEN’S BASKETBALL SECOND ROUND PAIRINGS

East

#1 Washington County (23-1) vs. #16 Weldon (16-7)
#8 Pamlico County (15-7) vs. #24 Chatham Central (14-9)

#5 Granville Central (18-8) vs. #12 Riverside-Martin (17-9)
#4 West Columbus (22-4) vs. #13 North Edgecombe (12-11)

#3 Northwest Halifax (23-1) vs. #19 Rocky Mount Prep (12-12)
#11 Voyager Academy (19-10) vs. #27 Roxboro Community (13-14)

#7 Princeton (23-2) vs. #10 John A. Holmes (22-4)
#2 Henderson Collegiate (27-2) vs. #18 Louisburg (13-12)

West

#1 Winston-Salem Prep (22-4) vs. #17 East Surry (16-7)
#8 Mitchell (12-14) vs. #9 Bishop McGuinness (19-8)

#5 Starmount (20-5) vs. #21 North Stanly (18-6)
#4 Lincoln Charter (22-6) vs. #20 North Stokes (18-6)

#3 North Rowan (25-2) vs. #19 Union Academy (18-9)
#6 Hayesville (21-5) vs. #11 Chatham Charter (27-4)

#7 Highlands (17-9) vs. #10 Pine Lake Prep (19-8)
#2 Community School of Davidson (25-3) vs. #18 Mountain Island Charter (17-7)

1A WOMEN’S BASKETBALL SECOND ROUND PAIRINGS

East

#1 Pamlico County (24-2) vs. #16 River Mill Academy (25-9)
#8 Cape Hatteras (10-10) vs. #9 Riverside-Martin (20-7)

#5 Vance Charter (25-2) vs. #12 Northampton County (20-7)
#4 Chatham Central (20-3) vs. #13 Henderson Collegiate (17-8)

#3 Washington County (17-3) vs. #14 Bishop McGuinness (19-8)
#6 Weldon (22-0) vs. #11 John A. Holmes (17-9)

#7 Princeton (18-6) vs. #10 Raleigh Charter (19-6)
#2 East Carteret (19-3) vs. #15 Manteo (15-6)

West

#1 East Surry (23-2) vs. #16 Hayesville (19-8)
#8 Lincoln Charter (16-9) vs. #9 Cherokee (22-5)

#5 Albemarle (26-2) vs. #12 Gray Stone Day (20-6)
#4 Union Academy (25-2) vs. #20 Pine Lake Prep (13-12)

#3 Murphy (23-4) vs. #19 Community School of Davidson (16-11)
#6 Alleghany (16-11) vs. #11 Langtree Charter (25-6)

#7 Hiwassee Dam (18-10) vs. #10 Mount Airy (18-6)
#2 Avery County (19-6) vs. #15 Mitchell (16-10)

2A MEN’S BASKETBALL SECOND ROUND PAIRINGS

East

#1 Farmville Central (27-0) vs. #16 St. Pauls (18-9)
#9 Kinston (23-6) vs. #25 SouthWest Edgecombe (15-13)

#5 Reidsville (19-9) vs. #12 Randleman (19-7)
#4 Vance County (22-5) vs. #13 Spring Creek (20-7)

#3 Goldsboro (22-4) vs. #19 Carrboro (17-8)
#6 Hertford County (17-10) vs. #11 Cummings (17-10)

#7 South Columbus (20-8) vs. #10 First Flight (19-8)
#2 Green Central (20-7) vs #15 South Granville (20-8)

West

#1 East Lincoln (26-2) vs. #17 Lexington (18-9)
#8 Wheatmore (20-7) vs. #24 South Point (15-11)

#5 West Stokes (20-6) vs. #12 Walkertown (20-7)
#4 Hendersonville (22-2) vs. #13 East Rutherford (20-5)

#3 Shelby (21-5) vs. #14 Mount Pleasant (22-5)
#6 Mountain Heritage (20-2) vs. #11 Maiden (23-4)

#10 North Davidson (23-5) vs. #26 Patton (15-12)
#2 Forest Hills (25-2) vs. #15 Franklin (18-7)

2A WOMEN’S BASKETBALL SECOND ROUND PAIRINGS

East

#1 Farmville Central (23-0) vs. #17 Whiteville (16-9)
#8 Vance County (21-6) vs. #9 Randleman (15-9)

#5 East Duplin (26-1) vs. #12 Clinton (21-6)
#4 NC School of Science & Math (30-0) vs. #13 North Lenoir (15-8)

#3 Kinston (22-5) vs. #14 Roanoke Rapids (19-5)
#6 East Bladen (27-1) vs. #11 T.W. Andrews (20-6)

#7 Croatan (20-2) vs. #10 Ledford (21-6)
#2 Bertie (24-2) vs. #15 SouthWest Edgecombe (20-6)

West

#1 Mountain Heritage (24-0) vs. #17 West Davidson (18-8)
#8 Smoky Mountain (15-10) vs. #9 Forest Hills (17-9)

#5 Newton-Conover (24-4) vs. #12 West Wilkes (19-7)
#4 East Burke (22-5) vs. #13 Bunker Hill (20-8)

#3 Forbush (24-3) vs. #14 East Henderson (20-6)
#6 Wilkes Central (21-6) vs. #11 R-S Central (17-10)

#7 East Rutherford (22-3) vs. #10 Surry Central (23-5)
#2 Salisbury (23-4) vs. #18 Madison (17-10)

3A MEN’S BASKETBALL SECOND ROUND PAIRINGS

East

#1 Hillside (26-1) vs. #16 Terry Sanford (20-7)
#24 Hunt (15-9) vs. #25 Southern Nash (15-9)

#5 Southern Lee (24-3) vs. #12 Fike (18-9)
#4 Walter M. Williams (23-3) vs. #20 Eastern Guilford (19-9)

#3 Eastern Alamance (26-1) vs. #19 Western Alamance (19-8)
#6 Westover (20-6) vs. #11 South Johnston (24-3)

#7 East Wake (20-6) vs. #23 Northwood (18-9)
#2 Northern Nash (25-1) vs. #18 Dudley (16-11)

West

#1 Southwest Guilford (27-0) vs. #17 Parkland (16-10)
#8 Hickory (23-4) vs. #9 Southern Guilford (22-4)

#5 Kings Mountain (20-6) vs. #21 Marvin Ridge (16-11)
#4 Charlotte Catholic (19-8) vs. #20 McMichael (20-8)

#3 Freedom (26-2) vs. #19 Ben L. Smith (14-12)
#11 A.L. Brown (20-7) vs. #27 Northwest Cabarrus (12-12)

#10 Mount Tabor (19-8) vs. #26 Weddington (16-11)
#2 Cox Mill (25-2) vs. #18 Concord (16-11)

3A WOMEN’S BASKETBALL SECOND ROUND PAIRINGS

East

#1 E.E. Smith (27-1) vs. #16 Rocky Mount (19-7)
#8 East Wake (20-5) vs. #9 Person (21-5)

#5 Dudley (22-4) vs. #12 Terry Sanford (21-5)
#4 Hillside (21-5) vs. #13 Havelock (19-5)

#3 Jacksonville (20-4) vs. #19 Eastern Wayne (20-6)
#11 Union Pines (19-7) vs. #27 Fike (13-11)

#7 Hunt (21-3) vs. #23 Southern Durham (18-9)
#2 Southeast Guilford (23-3) vs. #18 Eastern Alamance (17-10)

West

#1 Erwin (27-1) vs. #16 Statesville (21-6)
#8 North Iredell (19-5) vs. #9 Asheboro (21-7)

#5 Kings Mountain (22-4) vs. #12 North Gaston (22-5)
#4 Cuthbertson (25-3) vs. #20 Watauga (17-9)

#3 Carson (25-2) vs. #19 Southwestern Randolph (20-6)
#6 Central Cabarrus (17-8) vs. #11 Charlotte Catholic (21-7)

#7 Asheville (22-6) vs. #10 Hickory (18-7)
#2 Freedom (27-1) vs. #15 Enka (22-5)

4A MEN’S BASKETBALL SECOND ROUND PAIRINGS

East
#1 Millbrook (24-1) vs. #17 Leesville Road (16-12)
#8 Pine Forest (19-6) vs. #9 Knightdale (21-5)

#5 Holly Springs (19-4) vs. #12 Broughton (19-9)
#4 Seventy-First (24-3) vs. #13 Garner (17-9)

#3 South Central (25-1) vs. #14 Rolesville (19-7)
#6 Athens Drive (18-7) vs. #11 Pinecrest (21-6)

#7 Hoggard (20-7) vs. #10 Panther Creek (23-5)
#2 Wakefield (22-4) vs. #18 Apex Friendship (22-6)

West

#1 North Mecklenburg (22-3) vs. #16 Mallard Creek (13-14)
#8 Butler (20-6) vs. #9 R.J. Reynolds (19-6)

#5 Northwest Guilford (18-7) vs. #12 Myers Park (20-8)
#4 Davie (23-2) vs. #13 Hopewell (16-10)

#3 Olympic (20-5) vs. #14 East Forsyth (16-9)
#6 West Charlotte (20-6) vs. #11 Zebulon B. Vance (20-6)

#7 Ardrey Kell (21-5) vs. #23 Grimsley (12-14)
#2 Independence (21-6) vs. #15 Richmond (17-11)

4A WOMEN’S BASKETBALL SECOND ROUND PAIRINGS

East
#1 Wakefield (25-1) vs. #16 Rolesville (19-7)
#8 Heritage (22-3) vs. #9 Leesville Road (22-4)

#5 Cary (17-8) vs. #21 Middle Creek (13-13)
#4 Holly Springs (18-7) vs. #20 Athens Drive (16-11)

#3 Laney (26-1) vs. #14 Millbrook (17-10)
#6 South Central (23-3) vs. #22 Riverside-Durham (12-12)

#7 Pine Forest (21-4) vs. #10 Jordan (22-3)
#2 Southeast Raleigh (21-5) vs. #15 Cardinal Gibbons (18-8)

West
#1 Zebulon B. Vance (25-2) vs. #17 South Mecklenburg (18-8)
#8 Ragsdale (22-3) vs. #9 Mallard Creek (22-5)

#5 Ardrey Kell (22-5) vs. #21 Berry Academy (13-13)
#4 Butler (25-2) vs. #13 High Point Central (19-7)

#3 Northwest Guilford (20-5) vs. #14 North Mecklenburg (18-9)
#6 Pinecrest (24-3) vs. #11 Glenn (19-7)

#7 McDowell (17-9) vs. #10 Hickory Ridge (23-4)
#2 West Forsyth (22-3) vs. #15 Rocky River (19-4)


Comments are closed.