Round Three NCHSAA Games for our Guilford County and area teams coming up on Saturday as “The Mad Marchness” continues:Southern Guilford at SWG Cowboys should get the Meter Moving(We have a look at the entire state here for you)

Posted by Andy Durham on March 1, 2019 at 12:06 am under High School | Comments are off for this article

Here is your Saturday Round Three NCHSAA Basketball Playoffs Lineup:
We have 7 Guilford County teams remaining in March…..

4-A Boys
#9 Southern Guilford boys(23-4) at #1 Southwest Guilford(28-0) 7pm
SWG defeated Southern Guilford December 29 of this season, 84-68…..This was the Championship Game of the Sheetz Holiday Tournament…

4-A Girls
#6 Pinecrest girls(25-3) at #3 Northwest Guilford(21-5) 5pm
#8 Ragsdale girls(23-3) at #1 Charlotte Vance(26-2) 6pm

3-A Girls
#5 Dudley girls(23-4) at #4 Durham Hillside(22-5) 5:30pm
Dudley defeated Hillside in the first game of the season, 54-44, at Durham Hillside…..
#7 Wilson Hunt girls(22-3) at #2 Southeast Guilford(24-3) 6pm

2-A Girls
#11 High Point Andrews girls(21-6) at #3 Kinston(23-5) 7pm

2-A Boys
#5 Reidsville boys(20-9) at #4 Vance County(23-5) 7pm

1-A Boys
#9 Bishop McGuinness boys(20-8) at #1 Winston-Salem Prep(23-4) 7pm

*********************************************************************************************************************************************************************
1A MEN’S BASKETBALL THIRD ROUND PAIRINGS
East
#1 Washington County (24-1) vs. #24 Chatham Central (15-9)
#4 West Columbus (23-4) vs. #5 Granville Central (19-8)

#3 Northwest Halifax (24-1) vs. #27 Roxboro Community (14-14)
#2 Henderson Collegiate (28-2) vs. #10 John A. Holmes (23-4)

West
#1 Winston-Salem Prep (23-4) vs. #9 Bishop McGuinness (20-8)
#4 Lincoln Charter (23-6) vs. #21 North Stanly (19-6)

#3 North Rowan (26-2) vs. #6 Hayesville (22-5)
#2 Community School of Davidson (26-3) vs. #10 Pine Lake Prep (20-8)

1A WOMEN’S BASKETBALL THIRD ROUND PAIRINGS
East
#1 Pamlico County (25-2) vs. #9 Riverside-Martin (21-7)
#4 Chatham Central (21-3) vs. #5 Vance Charter (26-2)

#3 Washington County (18-3) vs. #6 Weldon (23-0)
#2 East Carteret (20-3) vs. #7 Princeton (19-6)

West
#1 East Surry (24-2) vs. #9 Cherokee (23-5)
#4 Union Academy (26-2) vs. #12 Gray Stone Day (21-6)

#3 Murphy (24-4) vs. #6 Alleghany (17-11)
#2 Avery County (20-6) vs. #10 Mount Airy (19-6)

2A MEN’S BASKETBALL THIRD ROUND PAIRINGS
East
#1 Farmville Central (28-0) vs. #9 Kinston (24-6)
#4 Vance County (23-5) vs. #5 Reidsville (20-9)

#6 Hertford County (18-10) vs. #19 Carrboro (18-8)
#2 Green Central (21-7) vs. #10 First Flight (20-8)

West
#1 East Lincoln (27-2) vs. #8 Wheatmore (21-7)
#12 Walkertown (21-7) vs. #13 East Rutherford (21-5)

#3 Shelby (22-5) vs. #6 Mountain Heritage (21-2)
#2 Forest Hills (26-2) vs. #10 North Davidson (24-5)

2A WOMEN’S BASKETBALL THIRD ROUND PAIRINGS
East
#1 Farmville Central (24-0) vs. #8 Vance County (22-6)
#4 NC School of Science & Math (31-0) vs. #12 Clinton (22-6)

#3 Kinston (23-5) vs. #11 T.W. Andrews (21-6)
#2 Bertie (25-2) vs. #10 Ledford (22-6)

West
#1 Mountain Heritage (25-0) vs. #8 Smoky Mountain (16-10)
#4 East Burke (23-5) vs. #5 Newton-Conover (25-4)

#3 Forbush (25-3) vs. #6 Wilkes Central (22-6)
#2 Salisbury (24-4) vs. #10 Surry Central (24-5)

3A MEN’S BASKETBALL THIRD ROUND PAIRINGS
East
#1 Hillside (27-1) vs. #25 Southern Nash (16-9)
#4 Walter M. Williams (24-3) vs. #5 Southern Lee (25-3)

#3 Eastern Alamance (27-1) vs. #6 Westover (21-6)
#2 Northern Nash (26-1) vs. #23 Northwood (19-9)

West
#1 Southwest Guilford (28-0) vs. #9 Southern Guilford (23-4)
#4 Charlotte Catholic (20-8) vs. #5 Kings Mountain (21-6)

#3 Freedom (27-2) vs. #11 A.L. Brown (21-7)
#2 Cox Mill (26-2) vs. #10 Mount Tabor (20-8)

3A WOMEN’S BASKETBALL THIRD ROUND PAIRINGS
East
#1 E.E. Smith (28-1) vs. #9 Person (22-5)
#4 Hillside (22-5) vs. #5 Dudley (23-4)

#3 Jacksonville (21-4) vs. #11 Union Pines (20-7)
#2 Southeast Guilford (24-3) vs. #7 Hunt (22-3)

West
#9 Asheboro (22-7) vs. #16 Statesville (22-6)
#4 Cuthbertson (26-3) vs. #5 Kings Mountain (23-4)

#3 Carson (26-2) vs. #11 Charlotte Catholic (22-7)
#2 Freedom (28-1) vs. #7 Asheville (23-6)

4A MEN’S BASKETBALL THIRD ROUND PAIRINGS
East
#1 Millbrook (25-1) vs. #9 Knightdale (22-5)
#4 Seventy-First (25-3) vs. #5 Holly Springs (20-4)

#3 South Central (26-1) vs. #11 Pinecrest (22-6)
#2 Wakefield (23-4) vs. #10 Panther Creek (24-5)

West
#1 North Mecklenburg (23-3) vs. #9 R.J. Reynolds (20-6)
#4 Davie (24-2) vs. #12 Myers Park (21-8)

#3 Olympic (21-5) vs. #6 West Charlotte (21-6)
#2 Independence (22-6) vs. #7 Ardrey Kell (22-5)

4A WOMEN’S BASKETBALL THIRD ROUND PAIRINGS
East

#1 Wakefield (26-1) vs. #8 Heritage (23-3)
#4 Holly Springs (19-7) vs. #5 Cary (18-8)

#3 Laney (27-1) vs. #6 South Central (24-3)
#2 Southeast Raleigh (22-5) vs. #7 Pine Forest (22-4)

West
#1 Zebulon B. Vance (26-2) vs. #8 Ragsdale (23-3)
#4 Butler (26-2) vs. #5 Ardrey Kell (23-5)

#3 Northwest Guilford (21-5) vs. #6 Pinecrest (25-3)
#2 West Forsyth (23-3) vs. #10 Hickory Ridge (24-4)


Comments are closed.