NCHSAA 2019 Men’s Dual Team Tennis Championship Brackets Finalized

Posted by Press Release on April 29, 2019 at 10:49 am under High School | Comments are off for this article

NCHSAA 2019 Men’s Dual Team Tennis Championship Brackets Finalized

CHAPEL HILL – The North Carolina High School Athletic Association (NCHSAA) has finalized the 2019 Men’s Dual Team Tennis Championship Brackets in all four Classifications. Play in the first round is scheduled to begin on May 1st, with second round contests scheduled for May 7th. Third round action is slated for May 13th with the Regional Finals on May 15th. All matches in the first four rounds are scheduled at the home sites of the higher seed.

State Championship Matches are scheduled to be held at Burlington Tennis Center in Burlington on Saturday, May 18th. Please find the first round and second round pairings for all four classifications below.

2019 NCHSAA 1A Men’s Dual Team Tennis Championships
First Round
(Home Team listed first)
Wednesday, May 1, 2019
EAST
John A. Holmes (11-5) vs. KIPP Pride (4-1)
East Carteret (7-8) vs. Franklin Academy (7-4)
Rosewood (11-7) vs. Raleigh Charter (17-3)
Research Triangle (15-1) vs. Louisburg (5-1)
WEST
Thomas Jefferson Academy (6-2) vs. North Rowan (9-6)
Lincoln Charter (9-0) vs. East Wilkes (14-3)
South Stanly (13-2) vs. Mt. Airy (16-3)
Bishop McGuinness (13-0) vs. Community School of Davidson (7-3)
Second Round
(Home Team listed first)
Tuesday, May 7, 2019
EAST
Tarboro (3-6) vs. Winner of John A. Holmes (11-5)/KIPP Pride (4-1)
Bear Grass Charter (6-4) vs. Winner of East Carteret (7-8)/Franklin Academy (7-4)
Voyager Academy (9-1) vs. Winner of Rosewood (11-7)/Raleigh Charter (17-3)
West Columbus (8-8) vs. Winner of Research Triangle (15-1)/Louisburg (5-1)
WEST
Elkin (15-1) vs. Winner of Thomas Jefferson Academy (6-2)/North Rowan (9-6)
Gray Stone Day (16-0) vs. Winner of Lincoln Charter (9-0)/East Wilkes (14-3)
Pine Lake Prep (12-0) vs. Winner of South Stanly (13-2)/Mount Airy (16-3)
Polk County (9-4) vs. Winner of Bishop McGuinness (13-0)/Community School of Davidson (7-3)

2019 NCHSAA 2A Men’s Dual Team Tennis Championships
First Round
Wednesday, May 1, 2019
(Home Team listed first)
EAST
Croatan (13-0) vs. East Bladen (12-4)
Clinton (17-1) vs. South Columbus (12-4)
North Johnston (12-7) vs. Richlands (8-3)
Whiteville (16-0) vs. Greene Central (16-1)
First Flight (5-0) vs. North Lenoir (10-3)
Roanoke Rapids (3-1) vs. Carrboro (8-5)
North Carolina School of Science & Math (10-0) vs. Providence Grove (8-3)
Trinity (10-1) vs. St. Pauls (12-4)
WEST
Salisbury (18-0) vs. Forbush (13-4)
Mt. Pleasant (12-1) vs. Newton-Conover (9-2)
Ashe County (11-5) vs. Ledford (17-3)
Atkins (13-1) vs. West Davidson (15-4)
Shelby (6-0) vs. East Lincoln (10-3)
Fred T. Foard (7-5) vs. Pisgah (8-2)
C.D. Owen (7-6-1) vs. West Iredell (9-6)
Brevard (9-1) vs. Lake Norman Charter (7-3)

2019 NCHSAA 3A Men’s Dual Team Tennis Championships
First Round
Wednesday, May 1, 2019
(Home Team listed first)
EAST
New Hanover (13-0) vs. Southern Nash (15-1)
D.H. Conley (10-3) vs. South Johnston (10-2)
Clayton (14-0) vs. West Carteret (10-4)
Union Pines (11-0) vs. Rockingham County (5-2)
Northside-Jacksonville (11-2) vs. Rocky Mount (10-2)
Chapel Hill (14-2) vs. Western Alamance (7-1)
Northern Guilford (7-4) vs. East Chapel Hill (13-3)
Terry Sanford (10-0) vs. Orange (14-4)
WEST
Walter M. Williams (12-1) vs. Southeast Guilford (11-3)
South Iredell (16-0) vs. Concord (11-3)
Mt. Tabor (12-2) vs. West Rowan (10-3)
Cox Mill (14-2) Southwestern Randolph (11-3)
Marvin Ridge (14-3) vs. Ashbrook (8-3)
Hickory (8-2) vs. T.C. Roberson (16-2)
Asheville (16-0) vs. Watauga (7-2)
Forestview (11-2) vs. Charlotte Catholic (14-2)

2019 NCHSAA 4A Men’s Dual Team Tennis Championships
First Round
Wednesday, May 1, 2019
(Home Team listed first)
EAST
Hoggard (13-3) vs. New Bern (10-2)
Wakefield (11-0) vs. Broughton (10-3)
Cardinal Gibbons (23-0) vs. Wake Forest (9-4)
South View (7-4) vs. Scotland County (8-4)
Jack Britt (11-0) vs. Panther Creek (13-2)
Apex (11-2) vs. Enloe (9-5)
Green Hope (11-0) vs. Leesville Road (8-5)
Pinecrest (9-4) vs. Middle Creek (8-4)
WEST
Reagan (15-1) vs. Page (11-3)
Hough (12-0) vs. Northwest Guilford (9-6)
Grimsley (8-0) vs. Mooresville (8-2)
Hopewell (10-1) vs. Davie County (10-3)
Ardrey Kell (12-2) vs. East Mecklenburg (8-4)
South Caldwell (13-0) vs. Lake Norman (6-4)
Myers Park (14-3) vs. South Mecklenburg (8-7)
Providence (11-4) vs. Porter Ridge (9-3)

Courtesy of JAMES ALVERSON with NCHSAA


Comments are closed.