High School Basketball Tonight(2/25/2020) in and around Guilford County:Survive and Advance, and for some, One-and-Done(Round One of NCHSAA Playoffs)

Posted by Andy Durham on February 25, 2020 at 10:55 am under High School | 2 Comments to Read

Here is what we have on the slate/plate for our NCHSAA Round One Basketball Playoffs, TONIGHT, in and around Guilford County…..
How many Guilford County teams will move on to Round Two of the Playoffs….We are hearing 7, 8, 10 and will there be more or less, when the playoffs continue…Sort of an Over and Under number might be 8…..We shall see as the games tipoff tonight….Check out the games and see what you think your team, or teams chances are, as we get set for the 2020 NCHSAA Basketball Playoffs…….

4-A
West Girls
#8 Ragsdale-BYE
#4 Northwest Guilford-BYE

3-A
West Girls
#31 AL Brown at #2 Southeast Guilford 6pm
#27 Marvin Ridge at #6 Dudley 6pm
#23 Southwest Guilford at #10 Southwestern Randolph 7pm
#21 Asheboro at #12 Northern Guilford 6pm

East Girls
#24 Northeast Guilford at #9 Southern Durham 6pm

2-A
East Girls
#23 McMichael at #10 High Point Andrews 6pm

4-A
West Boys
#3 Northwest Guilford-BYE
#18 Page at #15 Myers Park 6:30pm
#24 McDowell County at #9 Grimsley 6:30pm

3-A
West Boys
#19 Dudley at #14 T.C. Roberson 6pm
#22 Southwest Guilford at #11 Hickory 7:30pm
#24 Alexander Central at #9 Ben L. Smith 6:30pm
#25 Robinson at #8 Northern Guilford 7:30pm

East Boys
#28 Jacksonville at #5 Eastern Guilford 7pm
#32 Northeast Guilford at #1 Westover(Fayetteville) 7pm

2-A
East Boys
#23 High Point Andrews boys at #10 Dixon 7pm

*********************************************************************************************************************************************************************
++++++++++A look around the state, at all of the Boys/Men’s and Girls/Women’s Games for the Opening Night of the 2020 NCHSAA Basketball Playoffs….++++++++++
2020 NCHSAA 1A Men’s Basketball Playoffs
First Round Pairings
West
#1 Lincoln Charter (24-2) vs. #32 Highlands (10-16)
#16 Union Academy (18-8) vs. #17 Christ the King (15-11)
#8 Mitchell (9-12) vs. #25 Andrews (18-6)
#9 Hiwassee Dam (10-16) vs. #24 Community School of Davidson (13-12)
#5 Hayesville (23-3) vs. #28 Swain County (14-10)
#12 Pine Lake Prep (17-9) vs. #21 Bishop McGuinness (12-13)
#13 Cherokee (17-9) vs. #20 South Stokes (12-14)
#4 Chatham Charter (28-1) vs. #29 Highland Tech (7-17)
#3 Mountain Island Charter (20-5) vs. #30 Carolina International (7-23)
#14 South Stanly (19-6) vs. #19 Queens Grant (18-10)
#6 Starmount (19-7) vs. #27 Clover Garden (18-11)
#11 Mount Airy (15-9) vs. #22 Cherryville (16-10)
#7 North Rowan (20-7) vs. #26 North Stanly (14-11)
#10 Bessemer City (18-6) vs. #23 North Stokes (15-10)
#15 East Surry (17-6) vs. #18 Thomas Jefferson (17-7)
#2 Winston-Salem Prep (17-8) vs. #31 Elkin (10-15)
East
#1 North Edgecombe (23-2) vs. #32 Franklin Academy (12-12)
#16 Research Triangle (17-7) vs. #17 Rosewood (16-4)
#8 Princeton (19-4) vs. #25 Falls Lake Academy (15-11)
#9 Cape Hatteras (14-6) vs. #24 Warren County (10-13)
#5 Granville Central (19-7) vs. #28 Perquimans (13-12)
#12 Weldon (16-6) vs. #21 Louisburg (16-9)
#13 Chatham Central (21-6) vs. #20 Northwest Halifax (16-8)
#4 West Columbus (20-4) vs. #29 Northampton County (7-13)
#3 East Carteret (20-3) vs. #30 Lejeune (12-11)
#14 Voyager Academy (22-6) vs. #19 Wilson Prep (17-7)
#6 Henderson Collegiate (21-10) vs. #27 River Mill Academy (18-9)
#11 Pender (19-7) vs. #22 Camden County (17-9)
#7 Pamlico County (17-7) vs. #26 KIPP Pride (10-13)
#10 Washington County (21-2) vs. #23 Tarboro (16-9)
#15 Riverside-Martin (16-9) vs. #18 Columbia (15-10)
#2 John A. Holmes (25-1) vs. #31 Roxboro Community (13-13)

2020 NCHSAA 2A Men’s Basketball Playoffs
First Round Pairings
West
#1 Forest Hills (25-0) vs. #32 Pisgah (12-14)
#16 Smoky Mountain (14-10) vs. #17 Salisbury (16-9)
#8 Lake Norman Charter (20-6) vs. #25 West Stanly (16-11)
#9 West Wilkes (18-7) vs. #24 Franklin (16-9)
#5 Mountain Heritage (23-1) vs. #28 Walkertown (9-14)
#12 West Caldwell (22-4) vs. #21 North Lincoln (16-8)
#13 Lexington (20-5) vs. #20 North Surry (16-10)
#4 Hibriten (23-3) vs. #29 Draughn (13-12)
#3 Shelby (21-3) vs. #30 Wilkes Central (14-9)
#14 Madison (17-8) vs. #19 Patton (19-7)
#6 North Davidson (23-4) vs. #27 Central Davidson (15-9)
#11 Atkins (20-6) vs. #22 South Point (18-9)
#7 Hendersonville (21-5) vs. #26 Newton-Conover (15-10)
#10 East Lincoln (23-4) vs. #23 East Burke (14-12)
#15 R-S Central (16-10) vs. #18 North Forsyth (19-7)
#2 West Stokes (22-4) vs. #31 Lincolnton (11-14)
East
#1 South Granville (26-0) vs. #32 Croatan (9-14)
#16 Carrboro (15-10) vs. #17 Trinity (13-11)
#8 Goldsboro (19-4) vs. #25 McMichael (12-12)
#9 First Flight (18-8) vs. #24 Wheatmore (15-10)
#5 Randleman (18-4) vs. #28 South Lenoir (13-10)
#12 Hertford County (21-5) vs. #21 Thomasville (16-9)
#13 Whiteville (15-6) vs. #20 Fairmont (13-12)
#4 Reidsville (23-2) vs. #29 Bartlett Yancey (13-12)
#3 Farmville Central (24-2) vs. #30 Jordan-Matthews (10-16)
#14 Washington (17-8) vs. #19 Greene Central (14-11)
#6 Morehead (20-6) vs. #27 Currituck County (13-11)
#11 SouthWest Edgecombe (19-6) vs. #22 Ledford (15-11)
#7 St. Pauls (21-5) vs. #26 Red Springs (11-13)
#10 Dixon (19-7) vs. #23 T.W. Andrews (14-11)
#15 Anson (10-13) vs. #18 Clinton (12-10)
#2 Kinston (23-3) vs. #31 East Duplin (15-9)

2020 NCHSAA 3A Men’s Basketball Playoffs
First Round Pairings
West
#1 Mount Tabor (23-3) vs. #32 Ashbrook (9-16)
#16 Southwestern Randolph (17-9) vs. #17 Tuscola (17-10)
#8 Northern Guilford (16-9) vs. #25 Jay M. Robinson (12-13)
#9 Ben L. Smith (18-7) vs. #24 Alexander Central (16-11)
#5 Hunter Huss (22-4) vs. #28 Kings Mountain (12-14)
#12 A.L. Brown (17-8) vs. #21 Forestview (17-10)
#13 Crest (16-9) vs. #20 Central Cabarrus (16-9)
#4 Charlotte Catholic (22-3) vs. #29 North Buncombe (14-11)
#3 Freedom (24-1) vs. #30 Asheboro (13-12)
#14 T.C. Roberson (17-9) vs. #19 Dudley (16-9)
#6 A.C. Reynolds (19-8) vs. #27 Monroe (13-12)
#11 Hickory (20-5) vs. #22 Southwest Guilford (12-13)
#7 Statesville (18-6) vs. #26 Concord (11-13)
#10 Weddington (19-7) vs. #23 Sun Valley (16-11)
#15 West Rowan (15-9) vs. #18 Parkland (21-4)
#2 Cox Mill (23-3) vs. #31 Stuart Cramer (12-13)
East
#1 Westover (25-0) vs. #32 Northeast Guilford (9-16)
#16 Lee County (9-16) vs. #17 Western Alamance (19-6)
#8 Hunt (16-8) vs. #25 C.B. Aycock (15-11)
#9 Southern Lee (15-10) vs. #24 Rocky Mount (12-11)
#5 Eastern Guilford (20-6) vs. #28 Jacksonville (14-11)
#12 South Johnston (21-4) vs. #21 Topsail (12-12)
#13 Northern Nash (21-5) vs. #20 Vance County (19-6)
#4 Clayton (23-2) vs. #29 Harnett Central (13-11)
#3 Northwood (23-2) vs. #30 East Chapel Hill (11-14)
#14 Northside-Jacksonville (17-7) vs. #19 Terry Sanford (17-6)
#6 West Carteret (20-4) vs. #27 Cleveland (15-11)
#11 Cape Fear (17-5) vs. #22 East Wake (16-9)
#7 J.H. Rose (22-3) vs. #26 Chapel Hill (11-14)
#10 Southern Durham (19-5) vs. #23 Walter M. Williams (16-10)
#15 Eastern Wayne (14-11) vs. #18 West Brunswick (17-9)
#2 New Hanover (21-5) vs. #31 Person (11-14)

2020 NCHSAA 4A Men’s Basketball Playoffs
First Round Pairings
West
#1 North Mecklenburg (26-1), BYE
#16 Lake Norman (14-11) vs. #17 South Mecklenburg (12-11)
#8 Hickory Ridge (21-5), BYE
#9 Grimsley (16-7) vs. #24 McDowell (10-13)
#5 R.J. Reynolds (16-9), BYE
#12 Hough (17-9) vs. #21 Rocky River (11-12)
#4 Independence (20-7), BYE
#13 Richmond (19-8) vs. #20 Butler (12-13)
#3 Northwest Guilford (22-4), BYE
#14 West Charlotte (15-10) vs. #19 Phillip O. Berry (10-12)
#6 Ardrey Kell (21-6), BYE
#11 Harding University (17-8) vs. #22 Porter Ridge (14-13)
#7 Zebulon B. Vance (21-6), BYE
#10 Glenn (15-11) vs. #23 Mallard Creek (9-16)
#2 Olympic (19-6), BYE
#15 Myers Park (18-8) vs. #18 Page (15-11)
East
#1 Garner (21-5), BYE
#16 Green Hope (17-9) vs. #17 Sanderson (15-10)
#8 Apex Friendship (23-4), BYE
#9 Lumberton (21-5) vs. #24 South Central (9-16)
#5 Hillside (19-5), BYE
#12 Middle Creek (19-7) vs. #21 Enloe (11-12)
#4 Hoggard (21-6), BYE
#13 Laney (17-8) vs. #20 Holly Springs (11-15)
#3 Pinecrest (24-3), BYE
#14 Riverside-Durham (19-8) vs. #19 Overhills (15-9)
#6 Heritage (14-9), BYE
#11 Rolesville (16-7) vs. #22 Pine Forest (12-12)
#7 Millbrook (22-3), BYE
#10 Panther Creek (21-6) vs. #23 South View (11-12)
#2 Leesville Road (19-7), BYE
#15 Wakefield (16-9) vs. #18 Knightdale (16-10)

*********************************************************************************************************************************************************************
2020 NCHSAA 1A Women’s Basketball Playoffs
First Round Pairings
West
#1 Murphy (25-0) vs. #32 Pine Lake Prep (7-18)
#16 Union Academy (17-8) vs. #17 Rosman (10-12)
#8 Lincoln Charter (20-5) vs. #25 South Stokes (9-16)
#9 Cherokee (16-9) vs. #24 Swain County (5-18)
#5 Gray Stone Day (23-1) vs. #28 Avery County (5-19)
#12 Christ the King (16-10) vs. #21 Hiwassee Dam (9-16)
#13 Robbinsville (21-6) vs. #20 Winston-Salem Prep (10-14)
#4 East Surry (17-5) vs. #29 Piedmont Community (12-13)
#3 Mitchell (18-5) vs. #30 North Stokes (6-19)
#14 Mount Airy (14-11) vs. #19 Blue Ridge (17-7)
#6 Community School of Davidson (23-4) vs. #27 Thomas Jefferson (13-12)
#11 North Rowan (19-8) vs. #22 Mountain Island Charter (9-10)
#7 Highlands (15-11) vs. #26 Bessemer City (11-11)
#10 Langtree Charter (25-4) vs. #23 Starmount (6-17)
#15 Hayesville (15-12) vs. #18 Polk County (15-8)
#2 Alleghany (24-3) vs. #31 East Wilkes (4-19)
East
#1 Pamlico County (24-1) vs. #32 East Columbus (9-15)
#16 Columbia (6-17) vs. #17 Uwharrie Charter (17-9)
#8 Cape Hatteras (17-5) vs. #25 River Mill Academy (14-11)
#9 Bishop McGuinness (20-4) vs. #24 Manteo (10-8)
#5 Chatham Charter (25-3) vs. #28 Gates County (10-13)
#12 Falls Lake Academy (19-7) vs. #21 Tarboro (14-12)
#13 Perquimans (17-7) vs. #20 Washington County (10-9)
#4 John A. Holmes (20-6) vs. #29 North Stanly (8-13)
#3 Weldon (22-1) vs. #30 Franklin Academy (11-13)
#14 Northampton County (14-7) vs. #19 Southside (17-8)
#6 Princeton (19-3) vs. #27 Rocky Mount Prep (11-7)
#11 Clover Garden (25-4) vs. #22 Chatham Central (14-12)
#7 Granville Central (13-13) vs. #26 Henderson Collegiate (11-12)
#10 Riverside-Martin (19-6) vs. #23 Woods Charter (11-6)
#15 Neuse Charter (16-5) vs. #18 Voyager Academy (13-8)
#2 Vance Charter (25-1) vs. #31 Pender (7-13)

2020 NCHSAA 2A Women’s Basketball Playoffs
First Round Pairings
West
#1 Salisbury (25-1) vs. #32 East Gaston (14-11)
#16 North Davidson (17-9) vs. #17 Wilkes Central (18-6)
#8 Ashe County (19-6) vs. #25 North Wilkes (14-11)
#9 Forest Hills (17-7) vs. #24 West Davidson (15-10)
#5 Mountain Heritage (19-6) vs. #28 Maiden (14-13)
#12 Brevard (17-6) vs. #21 Surry Central (17-9)
#13 R-S Central (19-7) vs. #20 Patton (15-10)
#4 Forbush (25-2) vs. #29 North Surry (13-13)
#3 Newton-Conover (24-2) vs. #30 East Rutherford (14-10)
#14 Bandys (19-6) vs. #19 Pisgah (17-9)
#6 Shelby (21-1) vs. #27 Draughn (17-9)
#11 West Stokes (22-4) vs. #22 Oak Grove (16-11)
#7 Franklin (19-6) vs. #26 Smoky Mountain (13-11)
#10 Bunker Hill (20-7) vs. #23 East Lincoln (16-10)
#15 West Stanly (16-10) vs. #18 West Wilkes (18-6)
#2 East Burke (24-3) vs. #31 Central Davidson (11-12)
East
#1 Farmville Central (20-3) vs. #32 Nash Central (7-18)
#16 East Bladen (21-4) vs. #17 Clinton (17-6)
#8 J.F. Webb (20-5) vs. #25 Wheatmore (12-13)
#9 East Duplin (18-4) vs. #24 Eastern Randolph (13-13)
#5 St. Pauls (25-0) vs. #28 Roanoke Rapids (15-9)
#12 Ledford (18-6) vs. #21 North Pitt (14-12)
#13 North Lenoir (20-5) vs. #20 SouthWest Edgecombe (16-9)
#4 Bertie (19-3) vs. #29 Durham School of the Arts (10-9)
#3 Kinston (23-3) vs. #30 West Bladen (16-8)
#14 Reidsville (18-5) vs. #19 Bunn (13-10)
#6 Croatan (23-2) vs. #27 Midway (17-7)
#11 Beddingfield (17-7) vs. #22 Providence Grove (13-13)
#7 NC School of Science & Math (22-5) vs. #26 Thomasville (12-11)
#10 T.W. Andrews (21-3) vs. #23 McMichael (11-12)
#15 Hertford County (17-8) vs. #18 Richlands (15-11)
#2 Randleman (21-2) vs. #31 North Johnston (12-12)

2020 NCHSAA 3A Women’s Basketball Playoffs
First Round Pairings
West
#1 Freedom (25-0) vs. #32 South Iredell (10-13)
#16 Forestview (19-8) vs. #17 Cox Mill (14-12)
#8 Ashbrook (20-4) vs. #25 Erwin (16-10)
#9 Charlotte Catholic (20-5) vs. #24 Parkwood (16-10)
#5 Enka (21-4) vs. #28 Alexander Central (12-13)
#12 Northern Guilford (20-6) vs. #21 Asheboro (18-8)
#13 Asheville (21-4) vs. #20 Weddington (18-7)
#4 Carson (23-3) vs. #29 A.C. Reynolds (10-13)
#3 Cuthbertson (25-2) vs. #30 Northwest Cabarrus (13-11)
#14 West Rowan (20-5) vs. #19 Watauga (17-8)
#6 Dudley (19-7) vs. #27 Marvin Ridge (11-12)
#11 Hickory (19-6) vs. #22 East Rowan (20-6)
#7 Central Cabarrus (21-5) vs. #26 Piedmont (11-11)
#10 Southwestern Randolph (22-4) vs. #23 Southwest Guilford (18-9)
#15 Mount Tabor (14-11) vs. #18 North Buncombe (20-6)
#2 Southeast Guilford (25-1) vs. #31 A.L. Brown (10-15)
East
#1 D.H. Conley (25-0) vs. #32 New Hanover (8-14)
#16 Northern Nash (17-7) vs. #17 Western Alamance (19-7)
#8 Union Pines (19-7) vs. #25 Southern Nash (9-12)
#9 Southern Durham (19-6) vs. #24 Northeast Guilford (11-14)
#5 Jacksonville (20-3) vs. #28 J.H. Rose (10-14)
#12 Westover (20-6) vs. #21 East Chapel Hill (16-8)
#13 White Oak (17-5) vs. #20 Swansboro (18-6)
#4 Eastern Alamance (22-4) vs. #29 Orange (11-12)
#3 E.E. Smith (26-1) vs. #30 North Brunswick (11-12)
#14 Southern Wayne (16-10) vs. #19 Chapel Hill (16-9)
#6 Northwood (20-5) vs. #27 Southern Alamance (9-15)
#11 East Wake (16-8) vs. #22 Person (15-8)
#7 Clayton (20-4) vs. #26 Vance County (13-12)
#10 Hunt (17-7) vs. #23 Franklinton (12-12)
#15 Harnett Central (18-5) vs. #18 Walter M. Williams (15-10)
#2 Rocky Mount (21-4) vs. #31 C.B. Aycock (11-13)

2020 NCHSAA 4A Women’s Basketball Playoffs
First Round Pairings
West
#1 Mallard Creek (24-2), BYE
#16 Independence (20-7) vs. #17 Olympic (15-9)
#8 Ragsdale (21-4), BYE
#9 South Mecklenburg (18-5) vs. #24 Pinecrest (14-11)
#5 Myers Park (19-8), BYE
#12 North Mecklenburg (18-7) vs. #21 South Caldwell (11-12)
#4 Northwest Guilford (23-3), BYE
#13 Hopewell (16-10) vs. #20 Phillip O. Berry (11-12)
#3 Providence (23-2), BYE
#14 Ardrey Kell (16-11) vs. #19 Hickory Ridge (16-11)
#6 McDowell (12-12), BYE
#11 East Forsyth (16-10) vs. #22 Hough (9-16)
#7 Zebulon B. Vance (22-5), BYE
#10 Butler (18-9) vs. #23 Purnell Swett (15-9)
#2 Glenn (23-1), BYE
#15 Lake Norman (15-9) vs. #18 West Forsyth (15-10)
East
#1 Southeast Raleigh (23-1), BYE
#16 Leesville Road (16-8) vs. #17 Hoggard (21-5)
#8 South View (13-11), BYE
#9 Jordan (21-4) vs. #24 Green Level (15-10)
#5 Ashley (23-4), BYE
#12 Knightdale (18-7) vs. #21 Heritage (14-12)
#4 Hillside (20-6), BYE
#13 Laney (21-5) vs. #20 Cardinal Gibbons (12-11)
#3 Holly Springs (18-7), BYE
#14 Seventy-First (18-8) vs. #19 Rolesville (17-9)
#6 Jack Britt (24-3), BYE
#11 Apex Friendship (21-2) vs. #22 Panther Creek (12-11)
#7 South Central (19-8), BYE
#10 Millbrook (20-6) vs. #23 Green Hope (12-10)
#2 Wakefield (21-3), BYE
#15 Garner (19-7) vs. #18 Athens Drive (15-11)


  • Falcon1 said,

    Girls Final

    Southeast Guilford 75
    Kannapolis Brown 27

  • Whirlie Voice said,

    Grimsley – 79

    McDowell Co. – 25

    Whirlies cruise into Hickory Ridge on Thursday for #8-#9 matchup.