NORTH CAROLINA HIGH SCHOOL ATHLETIC ASSOCIATION STATE 3-A WRESTLING CHAMPIONSHIPS: 1st round
Plc Points Team CH CONS 1 18.5 Orange 6 4 2 18 Union Pines 6 - 3 15.5 North Gaston 5 1 4 13.5 Robinson 4 2 5 12 Ashbrook 3 2 5 12 East Rowan 3 - 5 12 St. Stephens 4 4 8 11.5 Fred T Foard 4 1 8 11.5 Mt Pleasant 3 - 10 11 Rocky Mount 4 3 11 8 Currituck Cty 2 - 11 8 Jacksonville 2 3 11 8 Washington 3 2 14 7 Southern Nash 2 3 15 6 Asheboro 3 - 15 6 Hickory Ridge 2 - 15 6 Kings Mountain 2 1 15 6 North Iredell 2 2 15 6 Tuscola 2 - 15 6 West Henderson 3 1 15 6 West Iredell 2 2 22 5.5 Enka 2 3 22 5.5 West Carteret 2 2 24 5 NE Guilford 2 - 25 4 Carson 2 - 25 4 Ctrl Cabarrus 1 1 25 4 Chapel Hill 1 - 25 4 Charlotte Cath 1 2 25 4 Havelock 2 1 25 4 Hunter Huss 1 1 25 4 Ledford 1 2 25 4 Morehead 2 7 25 4 Parkwood 1 - 25 4 RS-Central 1 1 25 4 S Guilford 2 - 25 4 S Vance 2 - 25 4 South Point 1 - 25 4 South Rowan 1 1 25 4 SW Randolph 1 3 40 3 Cleveland 1 4 40 3 N Guilford - - 40 3 Patton 1 - 43 2 Aycock 1 2 43 2 Brown- A L 1 2 43 2 Burns 1 1 43 2 Concord 1 1 43 2 D.H. Conley 1 1 43 2 Douglas Byrd 1 2 43 2 E Guilford 1 2 43 2 Forestview 1 - 43 2 Freedom 1 1 43 2 North Buncombe 1 - 43 2 NW Cabarrus 1 - 43 2 South Brunswick 1 - 43 2 West Rowan 1 - 43 2 W Alamance 1 - 43 2 Western Harnett 1 3 43 2 Westover 1 1 59 0 Asheville - 1 59 0 Cardl Gibbons - 1 59 0 Cox Mill - 2 59 0 Crest - 1 59 0 E Alamance - 2 59 0 East Henderson - 1 59 0 Eastern Wayne - 1 59 0 Fike - 1 59 0 Grays Creek - 3 59 0 Hertford County - 1 59 0 Hunt - 1 59 0 Marvin Ridge - 1 59 0 McMichael - 2 59 0 Northern Nash - 1 59 0 Northern Vance - 1 59 0 Overhills - 1 59 0 South Central - 2 59 0 Southern Lee - 1 59 0 Webb - 1 59 0 Weddington - 3 59 0 West Brunswick - 5 59 0 West Craven - 1 59 0 White Oak - 1
106 Lbs:
575: Blake Rogers, St. Stephens DEC Parker Walton, Weddington 6-0
576: Zack Howard, Aycock DEC William Pryor, Morehead OT 6-4
577: David Cline, Robinson FALL Colby Sousa, West Henderson FALL 2:40
578: Alex Roberts, N Guilford MAJOR Gary Sly, D.H. Conley 11-3
579: Dylan Barber, Union Pines DEC Jamarcus Allen, White Oak 7-5
580: Logan Haas, East Rowan FALL Billy Ferris, Charlotte Catholic FALL 4:59
581: Joe Scott, Orange FALL Dakota Medina, Southern Nash FALL :32
582: Logan Durham, South Rowan FALL Matthew Strickland, Crest FALL 3:06
113 Lbs:
583: Heath Gleaton, Central Cabarrus FALL Cody Thorne, Southern Nash FALL 3:04
584: Raekwan Armstrong, Ashbrook FALL Jamir Hart, N Guilford FALL 4:50
585: Nicholas Sexton, Brown- A L DEC Zovek Chapa, Fike 4-1
586: Dakota Griffith, St. Stephens DEC Jordan Jones, Morehead 1-0
587: Mike Fedowitz, Union Pines MAJOR Caleb Cox, RS-Central 8-0
588: Matthew Tutterrow, North Iredell DEC Dustin Smith, West Carteret 6-0
589: Ian Machamer, North Gaston DEC Brennan Patton, Western Harnett 7-5
590: Jason Deutsch, East Rowan FALL Jyquan Green, West Brunswick FALL 1:19
120 Lbs:
591: Jeremy Guinn, Patton MAJOR Derrick Applewhite, Cleveland 13-0
592: Michael Jones, Morehead DEC Morris Andujar, Robinson 5-2
593: Michael Vincent, Fred T Foard FALL Alex Zambrano, West Carteret FALL 1:44
594: Sawyer Davidson, Asheboro DEC Jared Flynn, Orange 10-7
595: Paul Ambrose, Union Pines DEC Koku Richard White, Brown- A L 4-1
596: Parker Brandon, Ashbrook FALL Xavier Ross, Jacksonville FALL 3:44
597: Troy Gregor, Hickory Ridge FALL Travis Heath, Northern Vance FALL 1:04
598: Jason Gardner, Washington DEC Danny Sardo, Charlotte Catholic 6-2
126 Lbs:
599: Tyler Ross, Jacksonville FALL Tyler Moses, Burns FALL 2:51
600: Moses Richardson, S Vance DEC Jonah Swinson, Robinson 7-4
601: James Barstrom, North Gaston FALL David Giordano, Washington FALL 4:16
602: Samuel Bartram, Union Pines FALL Spencer Taylor, SW Randolph FALL 3:47
603: Collin Smith, Orange DEC Tyler Hall, South Rowan OT 9-8
604: Jordan Decosse, Southern Nash MAJOR David Velazquez, St. Stephens 9-0
605: Logan Pavia, West Iredell MAJOR Benjamin Bullins, Morehead 18-6
606: Dalton McGalliard, Freedom DEC Campbell Alspaugh, West Brunswick 6-1
132 Lbs:
607: Ryan Davis, Havelock DEC Aaron Owensby, East Henderson 8-1
608: Patrick Brown, NE Guilford DEC Nathan Zak, Western Harnett 5-1
609: Ben Pitts, Fred T Foard TF Brandon Seward, Jacksonville TF 20-5 4:29
610: Benny Guadarrama-Oliver, NW Cabarrus DEC Willis Booth, Morehead 9-5
611: Ryan Hull, Union Pines FALL Austin Deberry, Ledford FALL 2:29
612: Tanner Stephens, Currituck County FALL Alex Earnest, Enka FALL 1:40
613: Payton Shuford, West Iredell MAJOR Colton Phillips, Grays Creek 16-3
614: Colin Cope, RS-Central FALL Daniel Romo, Aycock FALL 3:49
138 Lbs:
615: Joseph Hammond, North Buncombe DEC Will Dabbs, Morehead 5-3
616: Hamilton Jones, Robinson FALL Rayshawn Elliot, Rocky Mount FALL 2:36
617: Jack Twomey-Kozak, Orange MAJOR Chris Hunt, St. Stephens 12-0
618: Dakota Hill, Cleveland MAJOR Joshua Weinstein, Central Cabarrus 17-5
619: Thomas Millaway, NE Guilford MAJOR Robert Baker, West Craven 8-0
620: Ben Hughes, Fred T Foard DEC Justin Huntsinger, E Alamance 1-0
621: Chris Halstead, West Carteret TF Kyle Deacon, Weddington TF 16-0 4:30
622: Ben Womack, Tuscola DEC Jacob Helm, McMichael 13-6
145 Lbs:
623: Wyatt Blume, East Rowan FALL Xavier Anistead, Northern Nash FALL 2:37
624: Jefferson Futch, West Henderson DEC Alex Palinski, Cardinal Gibbons OT 5-4
625: Alexander Knight, Rocky Mount FALL Kyle Ocker, Cox Mill FALL 3:32
626: Will Brandon, Ashbrook FALL Caleb Stanley, Eastern Guilford FALL 3:40
627: Anderson Pope, Orange DEC Keith Hicks, Freedom 7-3
628: Joey McCracken, Hickory Ridge DEC Dominique Singletary, Hunt 9-4
629: Gilbert Brooks, Burns DEC Justin Oakes, McMichael 3-1
630: walt waggoner, West Rowan DEC Jhavonte Moon, Cleveland 7-6
152 Lbs:
631: Collin Munson, Forestview DEC Maliek Caple, Weddington 10-4
632: Joseph Cooper, Rocky Mount MAJOR Diquan Anderson, Overhills 10-1
633: John Glunt, Robinson DEC Jordan Galyan, North Gaston 5-4
634: Thomas Remick, Washington DEC Anthony Comella, Grays Creek 6-5
635: John Ellis, Havelock DEC Jacob Burt, N Guilford 6-2
636: Chase Hayes, Charlotte Catholic FALL Nick Tennant, North Iredell FALL 1:24
637: Dakota Roberts, Western Harnett DEC Jacoby Benjamin, Southern Nash 5-2
638: Drake Patrum, S Guilford DEC Zacharias Fincannon, St. Stephens 2-1
160 Lbs:
639: Markel Hemphill, Kings Mountain DEC Mitchell Hampton, North Iredell OT 5-3
640: Ian Burch, Union Pines MAJOR Tanner Stamper-Smith, Havelock 13-5
641: Kenan Robertson, Robinson TF Trevor Cook, Fred T Foard TF 16-0 3:45
642: Brantley Scott, Western Alamance DEC Khaliel Owens, Aycock 4-0
643: Devon Van Cura, Washington FALL Omar Powell, Webb FALL :48
644: Aaron Turpin, West Henderson DEC Jared Nicholson, West Iredell 5-2
645: David Peters-Logue, Orange TF Jaedon Locke, South Central TF 17-2 5:45
646: Brandon Sloop, Carson DEC Norquan Otis, Hunter Huss 4-2
170 Lbs:
647: Brandon Anderson, North Gaston TF James Dobson, Western Harnett 18-2
648: Blake Hooks, Mt Pleasant FALL Chanse Wallace, Cleveland FALL 2:51
649: Darrius Cox, Douglas Byrd DEC Brandon Dills, Enka 8-4
650: Michael Jones, S Guilford DEC Ned Batts, Washington 3-1
651: Jordan Billings, SW Randolph FALL Grant Gatling, Hertford County FALL 1:01
652: Warren Boyett, St. Stephens FALL Drew Lemaster, Orange FALL 4:30
653: Anthony Battle, Rocky Mount DEC Tanner Small, Cox Mill 15-8
654: Jonathan Clark, Kings Mountain FALL Mitchell Mason, Morehead FALL 3:23
182 Lbs:
655: Demion Tanquay-Penn, West Carteret DEC Austin Champion, Kings Mountain 3-2
656: Payton Mills, Morehead DEC Tom Simpson, Concord 11-9
657: Collin Johnson, North Gaston FALL Devonte Ricks, Rocky Mount FALL 3:16
658: Steven Strickland, Asheboro DEC Johnathon McCullen, Southern Lee 4-2
659: Aubrey Browning, Orange FALL Alex Powell, Marvin Ridge FALL 5:01
660: Clay Wightman, Tuscola FALL Blaine Bryant, Cleveland FALL 5:13
661: Ryan Johns, Mt Pleasant TF Willie Bivens, Eastern Guilford TF 18-3 5:30
662: Christian Ohmer, Fred T Foard DEC Josh Childress, Jacksonville 7-3
195 Lbs:
663: Michael Simpson, Concord DEC Dakota Smith, West Brunswick 3-0
664: Johnte White, Westover DEC Joshua Sansbury, Asheville 5-4
665: Travis Collins, Southern Nash FALL Ben Rickard, Ledford FALL 4:26
666: Jonathan Hannah, Hunter Huss FALL Logan Joseph, Orange FALL 2:26
667: Xavier Gregory, S Vance DEC Alex Mendez, Ashbrook 5-3
668: Keyaad Coley, Rocky Mount DEC Adam Wilson, SW Randolph OT 4-2
669: Kacee Hutchinson, Enka TF Ty-Shawn Olverson, Morehead TF 19-4 2:51
670: Tommy McCrimmon, Mt Pleasant FALL Jamel Barrett, Eastern Wayne FALL 1:17
220 Lbs:
671: Trent Allen, South Brunswick DEC Derek Weber, Ashbrook 3-1
672: Nick Coe, Asheboro DEC Karaun Proctor, Westover 9-3
673: Andrew Christopher, St. Stephens FALL Jeffery Person, Rocky Mount FALL :48
674: Guadalupe Cervantes, Ledford FALL Dadrian Saunders, E Alamance FALL 5:27
675: Arthur Colson, Chapel Hill FALL Cody Faircloth, West Iredell FALL 3:18
676: Sterling Mills, D.H. Conley DEC Mitchell Barker, Enka OT 5-4
677: Alex Lyles, Carson DEC Byron Cousin, Douglas Byrd 9-6
678: Daniel Carroll, West Henderson DEC Bobby McRainey, West Brunswick 2-1
285 Lbs:
679: Andrew Franklin, Enka DEC Byron Stephenson, Orange 2-0
680: Joseph Lancaster, North Iredell FALL Marquis Brown, West Brunswick FALL 2:07
681: Trenton Ballard, South Point FALL Ceron Francisco, Douglas Byrd FALL 5:54
682: Mathew Reed, Jacksonville FALL Nico McClure, Brown- A L FALL 1:01
683: Danny Edwards, Parkwood FALL Trey Tyson, South Central FALL 1:18
684: James Passmore, North Gaston DEC Elijah Buxton, Grays Creek 9-3
685: Michael Doherty, Currituck County FOR Brody Lawrence, SW Randolph FORFEIT
686: Josh Edgerton, Eastern Guilford DEC Dillon Lominac, St. Stephens 3-2