CLICK HERE and we will go back and begin to add in our local teams and their games….
Here are our local girls seeds and Northwest Guilford grabbed themselves a #1 seed in the 4-A West…Girls games will go at 6:30pm on Tuesday for Round One and if there is a boys/girls doubleheader, you’ll have girls at 6:30 and then the boys at 8pm….NWG, SWG and Northern Guilford all have that set-up for Round One…
4-A’s:(West)….Women’s 4-A Brackets be sure to CLICK HERE….
#32 TC Roberson(5-17) at #1 Northwest Guilford(22-0)
#20 Lake Norman(11-10) at #13 Southwest Guilford(13-9)
#19 Page(13-9) at #14 Glenn(17-5)
East
#26 Wilmington Laney(14-8) at #7 Dudley(19-3)
#21 EE Smith(15-6) at #12 Southeast Guilford(18-4)
3-A’s:….Women’s 3-A Brackets CLICK HERE….
East
#29 Northeast Guilford(11-11) at #4 Chapel Hill(19-2)
#21 Eastern Guilford(15-7) at #12 West Carteret(16-4)
West
#25 Jesse Carson(12-10) at #8 Northern Guilford(19-3)
#19 Southern Guilford(12-10) at #14 Gastonia Ashbrook(14-5)
2-A’s:….Women’s 2-A Bracket CLICK HERE……
#28 South Columbus(10-10) at #5 High Point Andrews(21-1)
Full/complete look at all of the First Round Matchups:
NORTH CAROLINA HIGH SCHOOL ATHLETIC ASSOCIATION
STATE WOMEN’S BASKETBALL PLAYOFFS PAIRINGS—1ST ROUND
First round games scheduled for Tuesday, Feb 24; records shown are 22-game records used for seeding
4-A EAST
32 Overhills (11-11) at 1 Raleigh Millbrook (22-0)
17 Apex (16-6) at 16 Raleigh Broughton (17-5)
25 Raleigh Leesville Road (14-8) at 8 Scotland (16-6)
24 Raleigh Wakefield (11-11) at 9 Greenville D.H. Conley (12-9)
28 Apex Milddle Creek (13-9) at 5 Wilmington Hoggard (20-2)
21 Greensboro E.E. Smith (15-6) at 12 Southeast Guilford (18-4)
20 Durham Jordan (16-6) at 13 Fayetteville Jack Britt (18-4)
29 East Chapel Hill (9-9) at 4 Hope Mills South View (20-2)
30 Winterville South Central (11-11) at 2 Durham Riverside (20-2)
19 Knightdale (16-6) at 14 Lumberton (17-5)
27 Cary Green Hope (13-8) at 6 Raleigh Athens Drive (19-3)
22 Wilmington Ashley (15-7) at 11 Wilmington New Hanover (19-3)
26 Wilmington Laney (14-8) at 7 Greensboro Dudley (19-3)
23 Southern Pines Pinecrest (13-9) at 10 Durham Hillside (19-3)
18 Holly Springs (17-5) at 15 East Wake (17-5)
31 New Bern (11-11) at 2 Southeast Raleigh (21-1)
4-A WEST
32 Asheville T.C. Roberson (5-17) at 1 Northwest Guilford (22-0)
17 Concord Jay Robinson (16-6) at 16 Charlotte Catholic (17-5)
25 North Mecklenburg (12-10) at 8 Alexander Central (17-5)
24 Kannapolis A.L. Brown (14-8) at 9 Mint Hill Rocky River (19-3)
28 Mooresville (11-11) at 5 Huntersville Hopewell (21-1)
21 Cornelius W.A. Hough (16-6) at 12 South Mecklenburg (15-7)
20 Lake Norman (11-10) at 13 Southwest Guilford (13-9)
29 West Forsyth (11-11) at 4 Charlotte Ardrey Kell (22-0)
30 North Davidson (10-11) at 3 Charlotte Myers Park (22-0)
19 Greensboro Page (13-9) at 14 Kernersville Glenn (17-5)
27 Charlotte Providence (11-11) at 6 South Caldwell (18-4)
22 Charlotte Berry Academy (15-7) at 11 Charlotte Mallard Creek (17-5)
26 West Mecklenburg (12-10) at 7 McDowell (18-4)
23 Indian Trail Porter Ridge (14-8) at 10 Davie (17-5)
18 Winston-Salem Mount Tabor (14-8) at 15 Matthews David Butler (17-5)
31 Watauga (7-15) at 2 Winston-Salem R.J. Reynolds (22-0)
3-A EAST
32 South Brunswick (4-15) at 1 Eastern Wayne (22-0)
17 Fayetteville Westover (16-6) at 16 Pikeville C.B. Aycock (17-5)
25 Southern Durham (13-9) at 8 Cameron Union Pines (20-2)
24 South Johnston (14-8) at 9 Pittsboro Northwood (19-3)
28 Rocky Mount (10-9) at 5 Corinth-Holders (17-5)
21 Eastern Guilford (15-7) at 12 West Carteret (16-4)
20 Wilson Fike (10-12) at 13 Wilson Hunt (17-5)
29 Northeast Guilford (11-11) at 4 Chapel Hill (19-2)
30 Lee County (11-11) at 3 Fayetteville Terry Sanford (20-2)
19 Jacksonville (12-10) at 14 Raleigh Cardinal Gibbons (18-4)
27 Nash Central (12-10) at 6 Havelock (14-7)
22 Eastern Alamance (14-8) at 11 Cleveland (19-3)
26 Oxford Webb (13-9) at 7 Hampstead Topsail (7-14)
23 Swansboro (14-8) at 10 Rockingham County (19-3)
18 Erwin Triton (13-9) at 15 Burlington Williams (18-4)
31 Eden Morehead (10-12) at 2 Northern Nash (21-0)
3-A WEST
32 Kings Mountain (8-14) at 1 Hickory (21-0)
17 East Gaston (14-8) at 16 Harrisburg Hickory Ridge (18-4)
25 China Grove Jesse Carson (12-10) at 8 Northern Guilford (19-3)
24 West Iredell (13-9) at 9 Gastonia Forestview (18-4)
28 North Gaston (10-11) at 5 Canton Pisgah (21-1)
21 North Henderson (16-6) at 12 East Rowan (19-3)
20 Monroe Piedmont (12-10) at 13 Cuthbertson (17-5)
29 West Rowan (10-12) at 4 Asheville Clyde Erwin (22-0)
30 Anson (10-12) at 3 Southwestern Randolph (22-0)
19 Southern Guilford (12-10) at 14 Gastonia Ashbrook (14-5)
27 Central Cabarrus (11-11) at 6 South Iredell (20-2)
22 Enka (15-7) at 11 Morganton Freedom (20-2)
26 Sun Valley (11-11) at 7 Shelby Crest (20-2)
23 Asheboro (14-8) at 10 South Rowan (17-5)
18 Asheville A.C. Reynolds (13-9) at 15 Ledford (16-6)
31 North Iredell (10-12) at 2 Weddington (22-0)
2-A EAST
32 Eastern Randolph (10-12) at 1 East Bladen (22-0)
17 Southern Vance (14-8) at 16 Goldsboro (11-7)
25 Dixon (13-9) at 8 Kinston (14-8)
24 Farmville Central (16-6) at 9 Red Springs (13-9)
28 South Columbus (10-10) at 5 High Point T.W. Andrews (21-1)
21 Yanceyville Bartlett Yancey (11-11) at 12 Wilson Beddingfield (17-3)
20 SouthWest Edgecombe (11-11) at 13 Clinton (16-6)
29 Burlington Cummings (11-11) at 4 Bertie (21-1)
30 Elizabeth City Northeastern (9-10) at 3 Bunn (22-0)
19 West Bladen (12-10) at 14 Currituck (14-7)
27 Midway (11-11) at 6 Jacksonville Northside (20-2)
22 North Lenoir (10-12) at 11 Warren County (20-2)
26 South Lenoir (13-9) at 7 Siler City Jordan-Matthews (17-5)
23 Hertford County (9-12) at 10 East Duplin (20-2)
18 Newport Croatan (14-8) at 15 Reidsville (12-7)
31 South Granville (10-12) at 2 North Pitt (22-0)
2-A WEST
32 East Rutherford (10-12) at 1 Burnsville Mountain Heritage (21-0)
17 Polk County (16-6) at 16 Newton-Conover (12-10)
25 South Stokes (14-8) at 8 R-S Central (18-4)
24 Wheatmore (7-15) at 9 Lake Norman Charter (10-12)
28 Claremont Bunker Hill (13-9) at 5 Wilkes Central (20-2)
21 East Bend Forbush (14-8) at 12 North Rowan (13-6)
20 Franklin (15-7) at 13 North Surry (15-7)
29 West Stanly (13-9) at 4 Sylva Smoky Mountain (21-1)
30 Cramerton Stuart Cramer (12-10) at 3 East Davidson (22-0)
19 East Burke (15-7) at 14 Monroe Parkwood (15-7)
27 Ashe County (14-8) at 6 Monroe (20-2)
22 Maiden (12-10) at 11 North Wilkes (18-4)
26 Valdese Draughn (14-8) at 7 Surry Central (19-3)
23 Marshville Forest Hills (10-12) at 10 Madison (19-3)
18 Thomasville (15-6) at 15 Trinity (13-9)
31 Shelby (10-11) at 2 Catawba Bandys (22-0)
1-A EAST
32 Wallace-Rose Hill (7-14) at 1 Gates County (22-0)
17 Southeast Halifax (15-6) at 16 Perquimans (18-4)
25 Kestrel Heights (13-9) at 8 Louisburg (9-10)
24 Manteo (12-8) at 9 Lakewood (18-2)
28 Raleigh Charter (9-13) at 5 Rosewood (18-3)
21 North Edgecombe (6-13) at 12 Plymouth (16-6)
20 Jones Senior (12-10) at 13 Whiteville (14-6)
29 East Carteret (9-13) at 4 East Columbus (18-2)
30 Neuse Charter (8-12) at 3 Pamlico (21-1)
19 South Robeson (12-9) at 14 Northwest Halifax (11-7)
27 Princeton (9-13) at 6 Riverside (Martin) (18-4)
22 Ocracoke (16-6) at 11 Lejeune (16-3)
26 Camden (10-12) at 7 Rocky Point Heide Trask (11-11)
23 Weldon (13-6) at 10 Franklin Academy (18-3)
18 Warsaw James Kenan (12-8) at 15 Tarboro (9-12)
31 West Columbus (8-14) at 2 Roxboro Community (21-1)
1-A WEST
32 Mitchell (5-17) at 1 West Montgomery (21-0)
17 Saxapahaw River Mill (16-6) at 16 Robbinsville (16-6)
25 Rosman (12-10) at 8 Avery (10-12)
24 Bessemer City (12-10) at 9 Cherokee (20-2)
28 Gastonia Highland Tech (9-13) at 5 Misenheimer Gray Stone Day (18-4)
21 North Stanly (7-13) at 12 South Davidson (15-6)
20 Chatham Central (10-12) at 13 Albemarle (15-7)
29 South Stanly (9-13) at 4 Community School of Davidson (18-4)
30 North Moore (8-14) at 3 Winston-Salem Prep (18-3)
19 Blue Ridge Early College (11-11) at 14 Highlands (9-13)
27 East Surry (9-13) at 6 Hayesville (18-4)
22 Kernersville Bishop McGuinness (15-7) at 11 Winston-Salem Atkins (17-4)
26 Andrews (8-11) at 7 East Wilkes (17-5)
23 Elkin (15-7) at 10 Lincoln Charter (14-3)
18 Pine Lake Preparatory (12-9) at 15 Mount Airy (17-5)
31 Murphy (8-14) at 2 Hiwassee Dam (22-0)
END WOMEN’S PAIRING
Whomever makes it out of the 4A West will definitely earn it. Top 5 seeds have a combined 1 loss. Wow
Pretty much a similar story in the Girls 3-A West…
the playoffs this year is going to be mighty interesting. We have some solid teams playing against solid teams in the 1st round. Which is great
It should be a fun tournament, but you have to be careful, it moves quick and you can be gone in a hurry…
Best to try and stretch it out as long as possible and make the most of your in-game opportunities and maximize those free throws chances, that and defense tend to win these games and you need few breaks too, but you have to make your own breaks…