Round One of the NCHSAA Basketball Playoffs are here:Games begin this evening with action going on all over the place

Three Doubleheaders in Guilford County with games at 6pm and 7:30pm at Northwest Guilford, Dudley and Southern Guilford…..
We are looking to make that trek down to Southern Guilford tonight to take in the girls game and then put a close watch on the Guilford County clash between Northern Guilford and Southern Guilford at SG….That Andy Pack kid has really been growing for NG and we look for him and Jack Emerick to be big factors for the Nighthawks, while Rayshawn Knight has put together a very good string of games for SG over the past week and the Storm look to be a team that can win big games here late in the year, they did it three times last week to win the MPC 3-A tourney…Chris Denning also playing very steady basketball along with Casey Clarkson and Garren Dearman for the Storm and Evan Fancourt has become one of the best young coaches in our area and not sure if Coach Chambers at NG is back at full strength, but if not he will work from the end of the NG bench and Coach Hodge will run the lodge up by the scorer’s table where the players check in…This is what you are looking for here, an All-Guilford County Connection in Round One and should be a lot of fun down in the Sumner area off of Drake Road and Kivett Drive this evening….NG at SG and we remember the football playoff game a couple of years ago when SG went up to NG and NG had TJ Logan back in those days while SG countered with Moseley and Gallaspy….Hard to counter those NG teams back in those days, but SG is looking to use that home court and their fan support to their advantage tonight…..7:30pm and about an hour-and-a-half sooner at 6pm and the 2016 Playoffs are under way, all over the state of North Carolina….

Games TODAY for the Women:
4-A’s:
WEST
#32 Mount Tabor at #1 Northwest Guilford 6pm
#24 Hopewell at #9 Dudley 6pm
#20 North Mecklenburg at #13 Page 7pm
#18 Southwest Guilford at #15 Glenn 7pm
#17 Southeast Guilford at #16 Hough 6pm

3-A’s:
EAST
#26 Eastern Guilford at #7 Topsail 6pm
#25 Northeast Guilford at #8 Eastern Wayne 6pm
#21 Wilson Fike at #12 Northern Guilford 7pm
WEST
#18 AC Reynolds at #15 Southern Guilford 6pm
*****#30 Morehead at #3 Rockingham County*****7pm

2-A’s:
EAST
#26 Midway at #7 High Point Andrews 6pm

1-A’s:
WEST
#28 Bishop McGuinness at #5 Gray Stone 6pm

Games TODAY for the Men….
4A’s:
*****All in the WEST*****
#31 Page at #2 Charlotte Catholic 7pm
#26 Ragsdale at #7 Hoke County 7pm
#20 Grimsley at #13 Berry Academy 7pm
#17 Smith at #16 Richmond County 7pm
#25 Glenn at #8 Dudley 7:30pm
#22 Myers Park at #11 Southwest Guilford 7pm
#28 Charlotte Vance at #5 Northwest Guilford 7:30pm

3-A’s:
EAST
#22 West Craven at #11 Eastern Guilford 7pm
#18 Northern Guilford at #15 Southern Guilford 7:30pm
WEST
#26 Western Guilford at #7 North Iredell 7pm

2-A’s:
WEST
#19 High Point Andrews at #14 East Burke 8pm

1-A’s:
WEST
#24 Bishop McGuinness at #9 Mt. Airy 7:30pm

*****Favored teams in the BOLD print/type above….*****

If we could, we thought we would brig more and here is the slate from throughout the state and if you look at your seeding numbers, you will be able to develop your brackets and your Round Two and Three matchups….1 vs. 32 in Round One and then vs. 16-17 winner in Round Two and then 8 or 9 in Round Three if all seeds hold up….from James Alverson at www.nchsaa.org:

2016 NCHSAA 4A Men’s Basketball Championship
FIRST ROUND

Tuesday, Feb. 23

Home team listed first

#1 Cary (26-1) vs. #32 Wake Forest (11-14) 7:00 PM
#16 Jordan (17-7) vs. #17 Middle Creek (15-10) 7:00 PM
#8 Clayton (21-6) vs. #25 Leesville Road (14-12) 7:00 PM
#9 Heritage (20-7) vs. #24 Southeast Raleigh (14-11) 8:00 PM
#5 New Hanover (21-5) vs. #28 Sanderson (11-14) 7:00 PM
#12 Hoggard (19-8) vs. #21 Green Hope (16-9) 7:00 PM
#13 J.H. Rose (19-7) vs. #20 East Chapel Hill (16-8) 7:00 PM
#4 South Central (21-4) vs. #29 Laney (12-14) 7:00 PM
#3 Millbrook (25-1) vs. #30 East Wake (11-12) 7:30 PM
#14 Cape Fear (13-13) vs. #19 Jack Britt (12-12) 7:00 PM
#6 Seventy-First (18-5) vs. #27 Panther Creek (13-13) 7:00 PM
#11 Apex (20-7) vs. #22 New Bern (15-10) 7:00 PM
#7 Durham Riverside (17-8) vs. #26 Overhills (15-9) 7:30 PM
#10 Northern Durham (20-6) vs. #23 E.E. Smith (14-10) 7:00 PM
#15 Knightdale (19-7) vs. #18 Broughton (16-10) 7:00 PM
#2 Garner (25-2) vs. #31 Ashley (11-13) 7:00 PM

#1 North Mecklenburg (23-2) vs. #32 T.C. Roberson (9-15) 7:00 PM
#16 Richmond (17-8) vs. #17 Ben L. Smith (15-11) 7:00 PM
#8 Dudley (16-7) vs. #25 Glenn (9-16) 7:00 PM
#9 McDowell (15-10) vs. #24 South Mecklenburg (12-11) 7:00 PM
#5 Northwest Guilford (21-3) vs. #28 Vance (14-12) 7:00 PM
#12 R.J. Reynolds (22-4) vs. #21 West Forsyth (16-10) 7:00 PM
#13 Berry (20-7) vs. #20 Grimsley (16-8) 7:00 PM
#4 Butler (21-5) vs. #29 Lake Norman (13-12) 7:00 PM
#3 Mount Tabor (23-2) vs. #30 Ardrey Kell (12-13) 6:30 PM
#14 Independence (19-7) vs. #19 Mooresville (18-9) 7:00 PM
#6 Alexander Central (20-6) vs. #27 Davie (14-11) 7:00 PM
#11 Southwest Guilford (24-2) vs. #22 Myers Park (15-11) 7:00 PM
#7 Hoke (18-7) vs. #26 Ragsdale (13-12) 7:00 PM
#10 Watauga (12-12) vs. #23 West Charlotte (13-10) 7:00 PM
#15 Hough (19-7) vs. #18 Pinecrest (19-6) 8:00 PM
#2 Charlotte Catholic (26-1) vs. #31 Page (12-12) 7:00 PM

2016 NCHSAA 4A Women’s Basketball Championship
FIRST ROUND
Tuesday, Feb. 23

# 1 Hillside ( 24-1 ) vs. #32 D.H. Conley ( 12-14 ) 7:00 PM
# 16 Leesville Road ( 21-6 ) vs. #17 Knightdale ( 17-6 ) 7:00 PM
# 8 E.E. Smith ( 19-6 ) vs. #25 Wakefield ( 15-11 ) 7:00 PM
# 9 Green Hope ( 23-4 ) vs. #24 Panther Creek ( 18-9 ) 7:00 PM
# 5 Holly Springs ( 20-4 ) vs. #28 Overhills ( 12-11 ) 7:00 PM
# 12 New Bern ( 21-5 ) vs. #21 Hoke ( 12-13 ) 7:00 PM
# 13 South View ( 21-5 ) vs. #20 Apex ( 13-13 ) 6:00 PM
# 4 Lumberton ( 22-2 ) vs. #29 Jack Britt ( 11-13 ) 7:00 PM
# 3 Southeast Raleigh ( 24-3 ) vs. #30 Ashley ( 11-13 ) 6:00 PM
# 14 Durham Riverside ( 20-6 ) vs. #19 South Central ( 14-11 ) 7:00 PM
# 6 Hoggard ( 21-5 ) vs. #27 East Chapel Hill ( 13-11 ) 6:00 PM
# 11 Heritage ( 21-5 ) vs. #22 Jordan ( 11-13 ) 6:30 PM
# 10 East Wake ( 22-4 ) vs. #23 Seventy-First ( 10-12 ) 7:00 PM
# 15 New Hanover ( 19-7 ) vs. #18 Laney ( 15-11 ) 7:00 PM
# 2 Millbrook ( 24-2 ) vs. #31 Northern Durham ( 10-14 ) 7:00 PM

# 1 Northwest Guilford ( 25-0 ) vs. #32 Mount Tabor ( 11-14 ) 6:00 PM
# 16 Hough ( 16-9 ) vs. #17 Southeast Guilford ( 19-6 ) 7:00 PM
# 8 West Forsyth ( 19-6 ) vs. #25 Davie ( 16-10 ) 7:00 PM
# 9 Dudley ( 18-7 ) vs. #24 Hopewell ( 18-7 ) 7:00 PM
# 5 Myers Park ( 20-5 ) vs. #28 Porter Ridge ( 13-11 ) 7:00 PM
# 12 Butler ( 19-8 ) vs. #21 South Meckleburg ( 17-8 ) 7:00 PM
# 13 Page ( 16-8 ) vs. #20 North Mecklenburg ( 18-8 ) 7:00 PM
# 4 Alexander Central ( 21-6 ) vs. #29 Vance ( 13-12 ) 6:30 PM
# 3 South Caldwell ( 21-4 ) vs. #30 Lake Norman ( 12-12 ) 7:00 PM
# 14 Scotland ( 17-9 ) vs. #19 R.J. Reynolds ( 17-8 ) 7:00 PM
# 6 Ardrey Kell ( 21-6 ) vs. #27 East Forsyth ( 13-11 ) 7:00 PM
# 11 Berry ( 20-4 ) vs. #22 Rocky River ( 15-10 ) 7:00 PM
# 7 McDowell ( 16-9 ) vs. #26 T.C. Roberson ( 14-10 ) 7:00 PM
# 10 Reagan ( 20-5 ) vs. #23 Charlotte Catholic ( 17-10 ) 6:00 PM
# 15 Glenn ( 17-10 ) vs. #18 Southwest Guilford ( 18-9 ) 6:00 PM
# 2 Mallard Creek ( 25-1 ) vs. #31 Pinecrest ( 10-11 ) 7:00 PM

2016 NCHSAA 3A Men’s Basketball Championship
FIRST ROUND
Tuesday, Feb. 23

# 1 Eastern Alamance ( 25-1 ) vs. # 32 C.B. Aycock ( 9-16 ) 7:00 PM
# 16 Rocky Mount ( 7-15 ) vs. # 17 Cedar Ridge ( 17-9 ) 7:00 PM
# 8 Southern Nash ( 15-8 ) vs. # 25 Western Alamance ( 11-13 ) 7:00 PM
# 9 Eastern Wayne ( 5-20 ) vs. # 24 Northern Vance ( 13-12 ) 7:00 PM
# 5 Southern Durham ( 19-3 ) vs. # 28 Hunt ( 10-14 ) 7:00 PM
# 12 Southern Lee ( 19-7 ) vs. # 21 Nash Central ( 12-12 ) 7:00 PM
# 13 Smithfield-Selma ( 16-9 ) vs. # 20 Westover ( 14-11 ) 7:00 PM
# 4 Asheboro ( 20-4 ) vs. # 29 Fike ( 11-15 ) 6:00 PM
# 3 Havelock ( 22-3 ) vs. # 30 West Carteret ( 10-12 ) 7:00 PM
# 14 Orange ( 16-8 ) vs. # 19 Triton ( 14-11 ) 7:00 PM
# 6 West Brunswick ( 17-7 ) vs. # 27 Cleveland ( 11-15 ) 7:00 PM
# 11 Eastern Guilford ( 19-8 ) vs. # 22 West Craven ( 11-14 ) 7:00 PM
# 7 Corinth Holders ( 17-8 ) vs. # 26 Williams ( 12-14 ) 7:00 PM
# 10 Jacksonville ( 22-5 ) vs. # 23 Northern Nash ( 13-11 ) 7:00 PM
# 15 Southern Guilford ( 15-11 ) vs. # 18 Northern Guilford ( 17-9 ) 7:30 PM
# 2 Terry Sanford ( 24-1 ) vs. # 31 Chapel Hill ( 9-16 ) 7:00 PM

# 1 Hickory ( 25-2 ) vs. # 32 South Iredell ( 9-12 ) 7:00 PM
# 16 Pisgah ( 12-12 ) vs. # 17 Central Davidson ( 12-13 ) 7:00 PM
# 8 Ashbrook ( 15-12 ) vs. # 25 Carson ( 13-12 ) 7:00 PM
# 9 Concord ( 23-4 ) vs. # 24 North Forsyth ( 14-11 ) 7:00 PM
# 5 North Buncombe ( 18-5 ) vs. # 28 West Henderson ( 11-12 ) 7:00 PM
# 12 A.C. Reynolds ( 14-11 ) vs. # 21 Crest ( 15-11 ) 7:00 PM
# 13 Freedom ( 18-7 ) vs. # 20 Patton ( 15-11 ) 7:30 PM
# 4 Weddington ( 20-5 ) vs. # 29 Central Cabarrus ( 10-13 ) 7:30 PM
# 3 North Henderson ( 23-3 ) vs. # 30 Northwest Cabarrus ( 10-14 ) 6:00 PM
# 14 Cox Mill ( 19-7 ) vs. # 19 Asheville ( 16-7 ) 7:00 PM
# 6 Kings Mountain ( 18-8 ) vs. # 27 East Gaston ( 11-13 ) 7:00 PM
# 11 Marvin Ridge ( 16-10 ) vs. # 22 Sun Valley ( 15-11 ) 7:00 PM
# 7 North Iredell ( 16-9 ) vs. # 26 Western Guilford ( 12-13 ) 7:00 PM
# 10 Hibriten ( 21-5 ) vs. # 23 Tuscola ( 15-10 ) 7:00 PM
# 15 Cuthbertson ( 17-7 ) vs. # 18 Hickory Ridge ( 18-7 ) 7:00 PM
# 2 Robinson ( 23-3 ) vs. # 31 Ledford ( 11-14 ) 7:00 PM

2016 NCHSAA 3A Women’s Basketball Championship
FIRST ROUND
Tuesday, Feb. 23

# 1 Terry Sanford ( 24-1 ) vs. # 32 Southern Wayne ( 8-15 ) 7:00 PM
# 16 Northern Nash ( 19-5 ) vs. # 17 Swansboro ( 18-8 ) 7:00 PM
# 8 Eastern Wayne ( 11-14 ) vs. # 25 Northeast Guilford ( 12-12 ) 7:00 PM
# 9 Jacksonville ( 23-4 ) vs. # 24 J.F. Webb ( 15-10 ) 7:00 PM
# 5 Chapel Hill ( 21-5 ) vs. # 28 Corinth Holders ( 11-14 ) 7:00 PM
# 12 Northern Guilford ( 20-7 ) vs. # 21 Fike ( 19-7 ) 6:00 PM
# 13 Triton ( 17-7 ) vs. # 20 South Johnston ( 14-9 ) 7:00 PM
# 4 Nash Central ( 20-4 ) vs. # 29 West Brunswick ( 9-14 ) 7:00 PM
# 3 Rockingham ( 23-4 ) vs. # 30 Morehead ( 9-14 ) 6:00 PM
# 14 Rocky Mount ( 15-8 ) vs. # 19 Lee County ( 18-7 ) 6:00 PM
# 6 Havelock ( 20-3 ) vs. # 27 Westover ( 11-13 ) 6:00 PM
# 11 Union Pines ( 22-5 ) vs. # 22 Williams ( 19-7 ) 7:00 PM
# 7 Topsail ( 13-10 ) vs. # 26 Eastern Guilford ( 10-15 ) 7:00 PM
# 10 Northwood ( 23-4 ) vs. # 23 Asheboro ( 15-10 ) 7:00 PM
# 15 Eastern Alamance ( 23-3 ) vs. # 18 Southern Durham ( 17-7 ) 7:00 PM
# 2 Cleveland ( 24-2 ) vs. # 31 Orange ( 8-16 ) 7:00 PM

# 1 Freedom ( 26-0 ) vs. # 32 Tuscola ( 9-16 ) 6:00 PM
# 16 West Iredell ( 16-10 ) vs. # 17 Carson ( 15-11 ) 7:00 PM
# 8 North Iredell ( 20-5 ) vs. # 25 Concord ( 13-13 ) 6:00 PM
# 9 Kings Mountain ( 14-11 ) vs. # 24 West Henderson ( 12-11 ) 7:00 PM
# 5 Weddington ( 23-2 ) vs. # 28 Burns ( 9-15 ) 6:00 PM
# 12 North Gaston ( 19-4 ) vs. # 21 Enka ( 14-11 ) 7:00 PM
# 13 Ledford ( 17-8 ) vs. # 20 St. Stephens ( 17-10 ) 7:00 PM
# 4 West Rowan ( 25-2 ) vs. # 29 Robinson ( 9-14 ) 7:00 PM
# 3 Ashbrook ( 26-1 ) vs. # 30 South Iredell ( 9-13 ) 7:00 PM
# 14 Hickory ( 19-7 ) vs. # 19 Sun Valley ( 14-12 ) 7:00 PM
# 6 Pisgah ( 24-3 ) vs. # 27 East Gaston ( 11-13 ) 7:00 PM
# 11 Hickory Ridge ( 22-4 ) vs. # 22 Southwestern Randolph ( 12-13 ) 7:00 PM
# 7 Central Davidson ( 19-5 ) vs. # 26 East Rowan ( 12-13 ) 7:00 PM
# 10 Piedmont ( 21-5 ) vs. # 23 Central Cabarrus ( 12-13 ) 7:00 PM
# 15 Southern Guilford ( 17-8 ) vs. # 18 A.C. Reynolds ( 15-10 ) 6:00 PM
# 2 Erwin ( 25-1 ) vs. # 31 Cuthbertson ( 8-14 ) 7:00 PM

2016 NCHSAA 2A Men’s Basketball Championship
FIRST ROUND
Tuesday, Feb. 23

# 1 Farmville Central ( 22-0 ) vs. # 32 Bunn ( 9-15 ) 7:00 PM
# 16 North Pitt ( 19-7 ) vs. # 17 South Granville ( 17-9 ) 7:30 PM
# 8 Franklinton ( 19-8 ) vs. # 25 Midway ( 15-10 ) 7:00 PM
# 9 Clinton ( 18-8 ) vs. # 24 First Flight ( 17-8 ) 7:30 PM
# 5 Northside-Jacksonville ( 21-3 ) vs. # 28 North Brunswick ( 12-15 ) 7:00 PM
# 12 Beddingfield ( 17-5 ) vs. # 21 Bertie ( 14-10 ) 7:00 PM
# 13 East Duplin ( 18-8 ) vs. # 20 Dixon ( 15-11 ) 7:00 PM
# 4 Cummings ( 22-4 ) vs. # 29 North Lenoir ( 11-14 ) 7:00 PM
# 3 Northeastern ( 23-2 ) vs. # 30 South Lenoir ( 9-14 ) 7:00 PM
# 14 Southern Vance ( 19-7 ) vs. # 19 Red Springs ( 17-10 ) 7:00 PM
# 6 Eastern Randolph ( 20-5 ) vs. # 27 Pasquotank ( 11-11 ) 7:00 PM
# 11 Jordan-Matthews ( 21-5 ) vs. # 22 St. Pauls ( 18-7 ) 7:00 PM
# 7 Kinston ( 20-5 ) vs. # 26 Warren ( 12-12 ) 7:00 PM
# 10 Goldsboro ( 22-3 ) vs. # 23 West Bladen ( 20-7 ) 7:00 PM
# 15 Hertford ( 16-8 ) vs. # 18 Greene Central ( 15-9 ) 7:00 PM
# 2 Fairmont ( 23-0 ) vs. # 31 Southwest Edgecombe ( 8-13 ) 7:00 PM

# 1 East Lincoln ( 23-0 ) vs. # 32 Hendersonville ( 8-15 ) 7:00 PM
# 16 Mountain Heritage ( 14-8 ) vs. # 17 Huss ( 13-12 ) 7:00 PM
# 8 Owen ( 15-10 ) vs. # 25 Thomasville ( 13-10 ) 7:00 PM
# 9 Lincolnton ( 20-5 ) vs. # 24 Carver ( 15-11 ) 7:00 PM
# 5 North Surry ( 19-6 ) vs. # 28 Forbush ( 11-13 ) 7:30 PM
# 12 Lexington ( 16-9 ) vs. # 21 Reidsville ( 9-12 ) 7:00 PM
# 13 Monroe ( 12-8 ) vs. # 20 Ashe ( 13-14 ) 7:30 PM
# 4 Shelby ( 21-5 ) vs. # 29 West Caldwell ( 11-13 ) 7:00 PM
# 3 Smoky Mountain ( 23-3 ) vs. # 30 Bunker Hill ( 10-15 ) 7:30 PM
# 14 East Burke ( 19-8 ) vs. # 19 T.W. Andrews ( 12-13 ) 8:00 PM
# 6 Lake Norman Charter ( 19-7 ) vs. # 27 East Rutherford ( 11-13 ) 7:30 PM
# 11 West Stokes ( 16-10 ) vs. # 22 Parkwood ( 9-16 ) 6:00 PM
# 7 North Wilkes ( 16-9 ) vs. # 26 West Stanly ( 13-13 ) 7:30 PM
# 10 Trinity ( 18-8 ) vs. # 23 R-S Central ( 15-10 ) 7:00 PM
# 15 South Stokes ( 17-10 ) vs. # 18 Maiden ( 13-11 ) 7:00 PM
# 2 Forest Hills ( 24-2 ) vs. # 31 Mount Pleasant ( 9-16 ) 7:00 PM

2016 NCHSAA 2A Women’s Basketball Championship
FIRST ROUND
Tuesday, Feb. 23

# 1 East Bladen ( 27-0 ) vs. # 32 St. Pauls ( 9-15 ) 6:00 PM
# 16 Southwest Edgecombe ( 11-11 ) vs. # 17 Warren ( 18-8 ) 7:00 PM
# 8 Red Springs ( 17-8 ) vs. # 25 East Duplin ( 14-12 ) 7:00 PM
# 9 Reidsville ( 13-11 ) vs. # 24 NC School of Science & Math ( 13-8 ) 7:00 PM
# 5 Northside-Jacksonville ( 21-3 ) vs. # 28 Beddingfield ( 12-11 ) 6:00 PM
# 12 Bartlett Yancey ( 17-8 ) vs. # 21 South Lenoir ( 12-11 ) 7:00 PM
# 13 Roanoke Rapids ( 15-7 ) vs. # 20 Holmes ( 14-9 ) 7:00 PM
# 4 Bertie ( 23-1 ) vs. # 29 Pasquotank ( 11-11 ) 7:00 PM
# 3 North Pitt ( 24-1 ) vs. # 30 South Granville ( 12-13 ) 7:00 PM
# 14 Currituck ( 17-9 ) vs. # 19 Eastern Randolph ( 15-10 ) 6:00 PM
# 6 Bunn ( 21-3 ) vs. # 27 Franklinton ( 12-13 ) 6:00 PM
# 11 Clinton ( 22-5 ) vs. # 22 North Johnston ( 12-13 ) 6:00 PM
# 7 T.W. Andrews ( 20-6 ) vs. # 26 Midway ( 13-11 ) 6:00 PM
# 10 Croatan ( 21-3 ) vs. # 23 Carrboro ( 8-16 ) 6:00 PM
# 15 Goldsboro ( 14-9 ) vs. # 18 North Brunswick ( 17-8 ) 7:00 PM
# 2 Kinston ( 25-1 ) vs. # 31 First Flight ( 10-14 ) 7:00 PM

# 1 East Davidson ( 25-1 ) vs. # 32 Shelby ( 10-14 ) 7:00 PM
# 16 East Lincoln ( 15-8 ) vs. # 17 Wilkes Central ( 18-8 ) 7:00 PM
# 8 Newton-Conover ( 18-8 ) vs. # 25 Stuart Cramer ( 17-8 ) 6:30 PM
# 9 Lake Norman Charter ( 14-11 ) vs. # 24 Madison ( 17-8 ) 6:00 PM
# 5 North Wilkes ( 25-2 ) vs. # 28 Ashe ( 12-13 ) 6:00 PM
# 12 North Rowan ( 17-7 ) vs. # 21 Franklin ( 14-10 ) 7:00 PM
# 13 East Burke ( 18-9 ) vs. # 20 Salisbury ( 14-11 ) 7:00 PM
# 4 Mountain Heritage ( 22-1 ) vs. # 29 West Caldwell ( 11-12 ) 7:00 PM
# 3 R-S Central ( 24-3 ) vs. # 30 South Stokes ( 12-14 ) 6:00 PM
# 14 Owen ( 18-9 ) vs. # 19 Forest Hills ( 15-11 ) 7:00 PM
# 6 Parkwood ( 21-4 ) vs. # 27 Draughn ( 12-13 ) 7:00 PM
# 11 Monroe ( 18-5 ) vs. # 22 Surry Central ( 11-15 ) 6:00 PM
# 7 North Surry ( 18-8 ) vs. # 26 Lincolnton ( 15-10 ) 7:00 PM
# 10 Forbush ( 20-6 ) vs. # 23 East Rutherford ( 17-8 ) 7:00 PM
# 15 Wheatmore ( 17-8 ) vs. # 18 Bandys ( 18-10 ) 6:00 PM
# 2 Smoky Mountain ( 23-3 ) vs. # 31 Maiden ( 10-13 ) 6:00 PM

2016 NCHSAA 1A Men’s Basketball Championship
FIRST ROUND
Tuesday, Feb. 23

# 1 East Carteret ( 23-2 ) vs. # 32 Research Triangle ( 9-15 ) 7:00 PM
# 16 Wallace-Rose Hill ( 17-7 ) vs. # 17 Plymouth ( 15-8 ) 7:00 PM
# 8 Whiteville ( 15-5 ) vs. # 25 Perquimans ( 13-13 ) 7:00 PM
# 9 Jones ( 18-8 ) vs. # 24 KIPP Pride ( 13-12 ) 7:00 PM
# 5 Voyager Academy ( 26-4 ) vs. # 28 Lakewood ( 11-12 ) 6:00 PM
# 12 Riverside-Martin ( 16-8 ) vs. # 21 Tarboro ( 12-9 ) 7:00 PM
# 13 Louisburg ( 15-10 ) vs. # 20 Pamlico ( 15-12 ) 6:00 PM
# 4 Weldon ( 21-3 ) vs. # 29 Southside ( 10-11 ) 7:30 PM
# 3 Trask ( 22-4 ) vs. # 30 Northside-Pinetown ( 9-14 ) 6:00 PM
# 14 Roxboro Community ( 15-13 ) vs. # 19 Chatham Central ( 13-8 ) 7:00 PM
# 6 South Creek ( 19-4 ) vs. # 27 Raleigh Charter ( 11-13 ) 7:00 PM
# 11 James Kenan ( 18-6 ) vs. # 22 Rosewood ( 11-13 ) 7:00 PM
# 7 Neuse Charter ( 21-7 ) vs. # 26 Hobbton ( 11-13 ) 7:00 PM
# 10 Camden ( 19-8 ) vs. # 23 Ocracoke ( 15-10 ) 7:00 PM
# 15 Kestrel Heights ( 18-6 ) vs. # 18 Southeast Halifax ( 15-9 ) 7:00 PM
# 2 Gates ( 22-4 ) vs. # 31 Northwest Halifax ( 10-15 ) 7:00 PM

# 1 Avery ( 23-3 ) vs. # 32 North Stokes ( 9-16 ) 7:00 PM
# 16 Rosman ( 16-9 ) vs. # 17 East Surry ( 14-10 ) 7:00 PM
# 8 Highlands ( 10-14 ) vs. # 25 Swain ( 14-11 ) 7:00 PM
# 9 Mount Airy ( 23-3 ) vs. # 24 Bishop McGuinness ( 14-12 ) 7:00 PM
# 5 Winston-Salem Prep ( 17-7 ) vs. # 28 Robbinsville ( 10-12 ) 7:00 PM
# 12 Community School of Davidson ( 14-12 ) vs. # 21 Alleghany ( 16-9 ) 7:00 PM
# 13 West Montgomery ( 12-12 ) vs. # 20 River Mill Academy ( 21-8 ) 7:00 PM
# 4 Queen’s Grant ( 20-5 ) vs. # 29 Thomas Jefferson Academy ( 10-14 ) 6:00 PM
# 3 Cherokee ( 22-3 ) vs. # 30 Cherryville ( 10-15 ) 7:00 PM
# 14 Blue Ridge ( 9-13 ) vs. # 19 Nantahala ( 12-12 ) 7:00 PM
# 6 Uwharrie Charter ( 20-8 ) vs. # 27 Mountain Island Charter ( 11-12 ) 7:00 PM
# 11 North Stanly ( 20-6 ) vs. # 22 Bessemer City ( 16-9 ) 6:00 PM
# 7 Starmount ( 16-10 ) vs. # 26 North Moore ( 12-11 ) 6:00 PM
# 10 Hayesville ( 21-5 ) vs. # 23 East Montgomery ( 15-7 ) 7:00 PM
# 15 Pine Lake Prep ( 18-8 ) vs. # 18 Albemarle ( 12-12 ) 7:00 PM
# 2 Lincoln Charter ( 25-3 ) vs. # 31 East Wilkes ( 9-16 ) 7:00 PM

2016 NCHSAA 1A Women’s Basketball Championship
FIRST ROUND
Tuesday, Feb. 23

# 1 Roxboro Community ( 26-2 ) vs. # 32 James Kenan ( 8-15 ) 7:00 PM
# 16 South Robeson ( 17-9 ) vs. # 17 Ocracoke ( 15-10 ) 7:00 PM
# 8 Wallace-Rose Hill ( 15-8 ) vs. # 25 Cape Hatteras ( 11-11 ) 7:00 PM
# 9 Franklin Academy ( 24-3 ) vs. # 24 Perquimans ( 12-13 ) 7:00 PM
# 5 Southeast Halifax ( 19-2 ) vs. # 28 KIPP Pride ( 9-13 ) 7:00 PM
# 12 Manteo ( 18-8 ) vs. # 21 Camden ( 14-11 ) 7:00 PM
# 13 Weldon ( 12-8 ) vs. # 20 Tarboro ( 7-15 ) 7:00 PM
# 4 Rosewood ( 22-3 ) vs. # 29 Lejeune ( 8-13 ) 7:00 PM
# 3 Pamlico ( 23-3 ) vs. # 30 Southside ( 7-13 ) 7:00 PM
# 14 East Carteret ( 12-11 ) vs. # 19 Spring Creek ( 12-13 ) 7:00 PM
# 6 Northampton ( 18-3 ) vs. # 27 Whiteville ( 9-10 ) 7:00 PM
# 11 Riverside-Martin ( 17-8 ) vs. # 22 Raleigh Charter ( 13-12 ) 6:00 PM
# 7 East Columbus ( 19-4 ) vs. # 26 Kestrel Heights ( 11-11 ) 7:00 PM
# 10 Lakewood ( 19-7 ) vs. # 23 Neuse Charter ( 16-10 ) 7:00 PM
# 15 Jones ( 18-8 ) vs. # 18 Northwest Halifax ( 12-11 ) 7:00 PM
# 2 Plymouth ( 24-1 ) vs. # 31 Northside-Pinetown ( 8-15 ) 7:00 PM

# 1 Hiwassee Dam ( 27-1 ) vs. # 32 North Moore ( 9-16 ) 6:00 PM
# 16 West Montgomery ( 13-7 ) vs. # 17 River Mill Academy ( 19-9 ) 6:00 PM
# 8 Avery ( 14-12 ) vs. # 25 Mountain Island Charter ( 12-12 ) 7:00 PM
# 9 Community School of Davidson ( 21-6 ) vs. # 24 North Stanly ( 13-10 ) 7:00 PM
# 5 Gray Stone Day ( 21-4 ) vs. # 28 Bishop McGuinness ( 12-13 ) 7:00 PM
# 12 Atkins ( 17-6 ) vs. # 21 Blue Ridge ( 7-14 ) 7:00 PM
# 13 Albemarle ( 14-10 ) vs. # 20 Swain ( 12-14 ) 7:00 PM
# 4 Elkin ( 23-3 ) vs. # 29 Chatham Charter ( 12-15 ) 6:00 PM
# 3 South Davidson ( 22-2 ) vs. # 30 East Surry ( 10-15 ) 7:00 PM
# 14 Highlands ( 6-18 ) vs. # 19 Highland Tech ( 12-14 ) 7:00 PM
# 6 Cherokee ( 20-4 ) vs. # 27 Pine Lake Prep ( 11-13 ) 5:30 PM
# 11 Robbinsville ( 16-6 ) vs. # 22 Rosman ( 15-10 ) 7:00 PM
# 7 Lincoln Charter ( 16-9 ) vs. # 26 Andrews ( 11-11 ) 7:00 PM
# 10 Chatham Central ( 19-6 ) vs. # 23 East Wilkes ( 15-9 ) 7:00 PM
# 15 Mount Airy ( 20-7 ) vs. # 18 South Stanly ( 11-12 ) 6:00 PM
# 2 Winston-Salem Prep ( 22-3 ) vs. # 31 Mitchell ( 9-16 ) 5:00 PM

1 comment

  1. Don’t be surprised if those girls teams from the 3A Mid State make deep runs barring they don’t knock one another out. Probably one of the best 3A conferences in the state with the Guilford County schools, Rockingham County, Williams and EA. Never know how good some of these other conferences is. Rooting for all Guilford teams boys and girls, represent the county well.

Comments are closed.